Nočné desy u 3 ročnej dcérky

sloto
12. jún 2012

ahojte baby... mam problem s dcerkou, dlhsiu dobu trpi nocnymi desmi... mava ich skoro kazdu noc, resp. teraz posledne obdobie ich ma aj kazdu noc, cca po hodine spanku...meta sa, kope a trieska okolo seba, strasne krici, place, reve... ale pri tom nevnima ked na nu rozpravam a resp. ked na nu hovorim, tak je to este horsie... po cca 10-15 minutach to prejde a mala precitne, vypne sa a zaspi... rada by som to nejako vyriesila, ale zatial nam nic nepomohlo. dostala i homeopatika, ktore zabrali na par dni a potom nic.... bojim sa ako to bude, ked sa narodia aj dvojicky, ved ona ked zascne takto kricat, tak sa na to zobudia i ony a ako utisim 3 deti naraz sama? manzela mam totiz na tyzdnovkach :(( poradte, ak mate s tym niektora skusenosti

betina1984
13. jún 2012

@sloto a chodi uz do skolky?u nas sa to zacalo tusim zhorsovat nastupom do skolky, nechcela tam moc chodit, rano vstavala s placom ze nejde. Ked ide po dlhsej dobe, rano mava histericke zachvaty, ze si trha az vlasy, ze nejde. Ale teraz sa cudujem, lebo chodi rada,tesi sa na prazdniny. V noci sa zobudi,place vola tata, mamu, babicku, vsetkych. Ale teraz to pripisujem tomu, ze mam aj dvojku, ze ziarli, ze sa jej nemozem tolko venovat, niekedy aj nakricim na nu, ked mi robi naschval. A ked sa jej rano oytam, preco plakala, nepamata si, ze plakala.

ivett1
13. jún 2012

@sloto aj náš malý šuhaj máva takéto stavy, ale nie každú noc a presne ako opisuješ...spí a pritom vrieska, kope nožičkami aj ručičkami ...ale nám sa niekedy zdá, že je hore...a keď ho chcem zobrať na ruky, tak sa bráni a je to veru ťažké...trvá to takých 10 minút, kým sa naám ho podarí prebrať zo spánku a ukľudniť...ale niekedy sa upokojí hneď...skrátka zdvihne hlavičku a povie, mamy (oci), to si ty? a potom spinká ďalej...tiež som zistila, že niekedy takto vyvádza, keď sa mu chce cikať, ale je to o "držku"...ke´d ho v takom stave chcem odprevadiť (odniesť) na wc...ak sa nám podarí vystihnúť ten správny čas na "nočné vycikanie", tak celú noc sa nič nedeje...ale, nie som si istá, či je to len týmto...lebo občas má takéto "desy" aj keď má náročný deň...keď nacvičovali besiedku v MŠ, tak to mal každú noc, celý týždeň a dokonca aj staršia, skoro 6 ročná sestrička, mala vtedy nepokojný spánok...vôbec sa do škôlky netešili, lebo ako mi povedala ..."opakujú dookola to isté a ju to už nebaví ...a vôbec sa nehrajú..."...možno je ten nočný des výsledkom všetkého toho dokopy...aj ja som hľadala nejaké info a na nejakom inom diskusnom fóre som sa dočítala, že takéto stavy sú typické, keď deťom chýbajú nejaké vitamíny, alebo minerály...zinok a magnézium...tak to musím najskôr vyskúšať a uvidíme...čaj na spanie nám zaberá...zaspí 🙂...a dokonca skôr ako obvykle...len...tie stavy "nočného strachu" máva aj tak...

meliska
13. jún 2012

@sendy182 vidis s tou nosnou mandlou ma to nenapadlo spojit, skusim to niekde vyguglit, mala mava pomerne casto zapal stredneho ucha a to tiez moze byt sposobene nosnou mandlou... hmmm dala si mi chrobaka do hlavy, dakujem
ake vysetrenie sa robi na zistenie tej nosnej mandle, lebo viem, ze jedno je v narkoze a to moc nechcem 😖

meliska
13. jún 2012

@sloto nezufaj, toto susedia aj tak nepochopia... na nas sa od narodenia malej stale divne pozerali, najprv mala koliky a potom toto... teraz k tomu obdobie vzdoru, no placu a kriku je u nas viac nez dost 😖 ale su to nase zlaticka a kto nezazil nepochopi.

sendy182
13. jún 2012

ahoj meliska, vyšetrenie na krčnom robia to dosť drasticky ale ak máš neakého známeho a hlavne šikovného tak to je raz dva......moj syn najprv nespolupracoval a nasilu sme to nedovolili tak lekárka rozhodla že to vyšetria v narkóze, no s tým som nesúhlasila ja a našťastie som natrafila v inom okrese na dobrého lekára, ktorý mu to vyšetril prstom cez ústa , bolo to rýchle a raz dva a až potom mu skontrolovali ušká. ale to bolo pred asi 7 rokmi.....a teraz neviem......ale odporúčam veľa nepapať pri tomto vyšetrení lebo "napne" 😲

meliska
13. jún 2012

@sendy182 no ty kokso, narkozu urcite nechcem a nasilu tiez nie, lebo to by sme si od tych nocnych desov nepomohli 😀 U nas sme si uz zvykli, ze nic nemoz byt nasilu, lebo je potom v noci zle. No vyskusam nasho krciara a uvidime, ak nie tak sa posunieme inde. Dakujem za radu, toto ma fakt nenapadlo, ale ta krcna mandla mi nejak tak sklada mozaiku. Skusime 😵

ma.senka
13. jún 2012

@sloto suhlasim s @macocha - my sme tiez toto mali, spustacom u nas bola skolka. bolo to teda dost silne kafe, fakt som mala strach co sa deje... uz je to za nami, trvalo to asi mesiac. teraz sa to stane len fakt raz za cas ale nie v takej intenzite, ked pride choroba, nemoze spat, alebo je narocny vecer, - takze, nema mala nejaky stres z niecoho? nepozera trebars rozpravky (niekedy vedia byt agresivne), alebo nema za sebou nejaky stresovy zazitok? ...

sloto
autor
13. jún 2012

@ma.senka
@macocha
nemyslim si zeby to malo byt skolkou, lebo vsetko sa to zacalo este viac nez pred rokom, kedy do skolky nechodila a dokonca teraz uz od januara nechodi do skolky, je so mnou doma, lebo sme boli stale chorlave.
spava so mnou v posteli, uspavam ju, pred spanim nepozera telku, snazime sa obmedzit vsetky vzruchy pred spanim, snazim sa aby nerevala pred spanim, lebo potom je to len horsie.... dodrzujeme rovnaky cas chodenia do postele, mame svoje ritualy, ktore ju skludnuju pred spanim, kakao, spievame si nejaku ukludnujucu rozpravku... ja uz fakt neviem.....

ma.senka
13. jún 2012

@sloto takto fungujeme aj my (s tym zaspavanim) a predsa to prislo. pises ze ste boli chorlave - nemava plny nostek alebo nieco take? misko vie byt v noci takto zurivy ked sa mu chce strasne spat a ked je chory napr ma plny nos a nemoze kvoli tomu spat... kym pridem na to co sa deje tak je cely dom na nohach....
inak myslim si, ze to prejde, ze ma take obdobie. tiez to prislo s 3. rokom a aj to po case odislo...

macocha
13. jún 2012

@mata2 uprimne povedané, ani mne sa nezdalo, že by medovka niečo zásadne menila 😅 Ale napísala som to, lebo to nám oficiálne poradila psychiatrička (nie psychologička! aj keď psychiatrička konzultovala aj s psychologičkou, ale IMO primárne treba psychiatričku vyhľadať), takže ľahšie prípady asi začnú touto radou. Takže už to môžu mať maminky oskúšané pred prvou konzultáciou a riešiť iné. A uškodiť to nemôže. 🙂

A nabudúce aj ja skúsim to zabalenie do deky, díky. Ja som ju zvykla brávať do náručia, ale bez zabalenia, takže to by mohlo pomôcť. Len neviem, ako sa mi podarí ju takú metajúcu sa zabaliť 😅 .

A potvrdzujem, že si dieťa nič nepamätá. Kamoška mi poradila skúsiť ju uplatiť čokoládou, aby stíchla. Odmietla ju a keď už to odznievalo, povedala, že ráno si ju vypýta. Nevypýtala. Keby si to aspoň matne pamätala, ráno by hneď utekala po ňu - ale nič. 😅 😀

strapco13
13. jún 2012

@meliska nosna mandla..kuk moj clanok v mojom fotoblogu

strapco13
13. jún 2012

@sloto kedze nocne desy suviasia s nedozretostou alebo prilisnou vnimavostou mozgu..skus magnezium, zinok a vapnik..v nejakej forme urcenej pre deti, tlmia nervove procesy, ukludnuju..nasla som na nete zopar udajov, niektorym to pomohlo

katka1981
13. jún 2012

necitala som vsetky prispevky, ale s tou ziarlivostou je to dobra blbost. Ma to aj nasa dcerka, teraz 2x do tyzdna, pred rokom raz za mesiac, surodenca nema. Dieta za to nemoze, je to normalne do 6 rokov, moze tobyt aj neskor. Mojej trva 15-30 minut kym precitne, hryzie sa, kope, je to hrozne, ale musi precitnut sama, nepomaha nic.

sloto
autor
13. jún 2012

baby nasla som si na nete knihu Kazde dieta sa vie naucit spat... a tam som si nasla kapitolu o nocnych desoch. akurat pred chvilkou ich zase mala. dala som ju vycikat ako vzdy, bez slova, potom som ju vratila do postele, kopala, buchala, kricala, ja som ju pozorovala spoza dveri, potom som odisla a dnes to trvalo len cca 3 minuty a bolo to veru ovela slabsie ako ked som vobec pri nej

jezibosorka
13. jún 2012

@sloto aha,no to uz vies lepsie ty, maminka, ja osobnu skusenost zatial nemam, aj ked drobec sa i budi s placom, ako des to nie je, ale jedna znama sa s tym trapila, a nakoniec tiez sa zistilo,ze mala ziarlila na prirastok, preto mi to napadlo ako logicke, aj pri tebe, drzim palceky.....

sloto
autor
13. jún 2012

@jezibosorka dakujem... musime s tym bojovat :( skusam kade co... ako som pred chvilkou pisala, zrovna dnes som si nasla na nete tu knihu Kazde dieta sa vie naucit spat a tam na strane 100 je pisane o nocnych desoch

jezibosorka
13. jún 2012

@sloto no, kazdy ma svoje nieco,,,,, a co pisu? o tej knihe som pocula...

sloto
autor
13. jún 2012

@jezibosorka

Nočný des
100
S námesačnosťou úzko spojený, ale značne
znepokojujúcejší je nočný des, odborne nazývaný „Pavor
nocturnus“. Dieťa začne odrazu 1-4 hodiny po zaspaní nahlas
a prenikavo plakať. V horšom prípade ešte udiera alebo kope
okolo seba. Väčšinou sa nenechá ani chytiť, nie to ešte
upokojiť. Jeho pohľad smeruje do prázdna, vyzerá, že vás
nespoznáva. Možno aj vstane a blúdi okolo, akoby chcelo pred
niečím ujsť. Možno sa aj potí a rýchlo mu bije srdce.
Takýto záchvat môže byť veľmi krátky alebo môže trvať
aj 20 či dokonca 30 minút. Tak odrazu, ako začal, skončí.
Odrazu sa dieťa uvoľní, nechá sa uložiť do postieľky
a pokojne spí ďalej. Ako aj pri námesačnosti na druhé deň si
tiež na nič nepamätá.
Aj u malých detí môže dôjsť k nočnému desu.
Marc mal 15 mesiacov. Jeho rodičia boli s jeho vývojom
veľmi spokojní. Večer zaspal o 20.00 hod. a zobudil sa
až o 07.30 hod. Rodičia boli šťastní, aké majú vyrovnané
dieťa. Niečo ich ale predsa znepokojovalo: 2-3-krát
v týždni okolo 22.00 hod., krátko predtým ako išli oni do
postele, ich vyľakal prenikavý plač z detskej izby.
Ponáhľali sa k synovi a našli ho stáť v postieľke. Marc
plakal zakaždým tak prenikavo, že ho hneď zobrali na
ruky, aby ho upokojili. Plakal ale ďalej. Neupokojil sa,
ale bránil sa. Neprítomne popri nich hľadel, bez toho aby
ich poriadne vnímal. Nakoniec sa ho pokúšali trasením
a volaním zobudiť. Nech robili čokoľvek, trvalo to 10-15
minút, niekedy aj dlhšie, kým sa Marc neupokojil. Ak sa
potom prebral, zmätene na nich hľadel a potreboval
chvíľu, kým opäť zaspal.
101
Rodičia sa pokúšali vysvetliť si Marcov „strach“.
Rozmýšľali nad vzrušujúcimi zážitkami alebo inými
udalosťami, ktoré by mohli byť príčinou nočného plaču.
Objasnili sme Marcovým rodičom, že jeho plač nemá
veľa spoločné s nejakými zážitkami či problémami. Marc
patril k deťom, ktoré zotrvajú niekedy dlhšie
v medzištádiu medzi spánkom a bdením, skôr než opäť
upadnú do hlbokého spánku. Marc sa správal čudne.
Nemal ale žiadny ozajstný strach. Nepotreboval ani
útechu. Keby mal strach, nezmizlo by to zakaždým zo
sekundy na sekundu. Keby potreboval útechu, namiesto
odtláčania by sa k rodičom pritúlil.
Mohli sme uistiť Marcových rodičov: Napriek
prenikavému plaču nemal Marc ani strach ani nebol
v panike. Jednoducho nebol hore. Najlepšie, čo mohli
urobiť pre syna – a po našom rozhovore aj urobili – bolo
Marca pozorovať a vyčkať. Ak odmietol prvý opatrný
pokus o upokojenie, stiahli sa rodičia k dverám detskej
izby a pozorovali ho cez pootvorené dvere. Na ich údiv
sa Marc upokojil bez ich „pomoci“ oveľa rýchlejšie. Viac
ho nebudili, ale uložili ho do pohodlnej polohy a prikryli
ho, akonáhle sa sám upokojil.
Marcove záchvaty plaču boli stále kratšie a postupne
zriedkavejšie. Vo veku troch rokov k nim dochádzalo len
príležitostne. Rodičia dokázali reagovať oveľa
uvoľnenejšie, lebo vedeli: Nášmu synovi nie je nič vážne.
Časom toto nezvyčajné správanie samo vymizne.
Druhý príklad: Oliver mal tri roky. Takmer každú druhú
noc sa okolo 22.00 hod. odrazu silno rozplakal. Niekedy
aj behal po izbe a mrmlal čosi nezrozumiteľné. Rodičia
rozumeli len úlomkovito čosi ako „Už idú!“ alebo „To je
on!“. Zvlášť ich znepokojovalo, že ich nespoznáva
102
a pripadal im ako „posadnutý“. Aj oni sa ho pokúšali
zobudiť. Bolo to veľmi ťažké. Na druhý deň sa ho opýtali
, z čoho mal strach. Ale Oliver si na nič nespomínal. Len
na nich pozeral a ničomu nerozumel.
Rodičom sme poradili, aby sa ho nikdy na druhý deň
nepýtali na nočný plač. Deti časté ustráchané otázky
rodičov len viac vystrašia. Nadobudnú pocit: „Niečo so
mnou nie je v poriadku.“ Vôbec nevedia, o čom rodičia
hovoria, nakoľko si na nič nespomínajú. Tento neistý
pocit dieťaťu skôr uškodí a nepomôže mu lepšie spať.
Oliverovi rodičia dostali ešte jednu radu. Keďže spával
len 10 hodín, mali ho dávať pravidelne spať aj cez obed.
Mal si opäť navyknúť na denný spánok.
Dostatok spánku a pravidelný režim je pre deti ako Marc
a Oliver zvlášť dôležitý. Veľmi unavené deti zvyknú príliš
hlboko spať. Prechod do polospánku a opätovný návrat do
hlbokého spánku je pre ne náročnejší. Je pravdepodobnejšie,
že sa im nepodarí zdolať ho bezproblémovo. Námesačnosť
alebo nočný des sú potom reakciou na „zotrvanie“ v stave
polospánku. To sa ale týka len detí, ktoré k tomu majú
predispozíciu.
Najdôležitejšie informácie o nočnom dese zhrnieme ešte
raz v skratke:
· Ak je dieťa mladšie ako 6 rokov a máva často nočný des,
nemusíte si robiť starosti. Veľmi pravdepodobne netrpí
žiadnym vážnym problémom ani duševnou poruchou.
Príčina je skôr v ešte nedozretom procese priebehu
spánku. Avšak odbornú pomoc by ste mali vyhľadať
vtedy, ak vám dieťa cez deň pripadá byť veľmi
vystrašené a napäté. Aj ak je dieťa staršie ako 7 rokov
103
a nočný des pretrváva, je potrebné vyhľadať
profesionálnu pomoc.
· Deťom mladším ako 6 rokov najviac pomôže, keď
nebude robiť nič Ak sa dieťa nechce nechať upokojiť,
stiahnite sa a vyčkajte. Aby ste boli pokojnejší, môžete ho
pozorovať.
· Dieťa nebuďte. Nevypytujte sa ho na druhý deň na jeho
plač.
· Postarajte sa o pravidelný režim s dostatkom spánku. Za
istých okolností môže pomôcť opätovné zavedenie
obedného spánku.
· Nočný des, rovnako ako námesačnosť, nemožno „liečiť“.
Možno vám pomôžu uvedené rady. Z istej časti musíte
prijať nočný des dieťaťa a žiť s tým – s uistením, že
problém sa časom sám vyrieši.
· Spravidla k záchvatom nočného desu dochádza v prvej
tretine noci, teda hodinu až najneskôr 4 hodiny po
zaspaní. Nemá to nič spoločné s nočnou morou. Ako
rozoznať nočný des od nočnej mori, sa dozviete na konci
tejto kapitoly.

sloto
autor
13. jún 2012

Ako možno rozoznať nočnú moru od nočného desu?
K nočnej more dochádza počas fázy REM-spánku (viď
ods. ......, str. .........). Nie počas snívania, ale až potom začnú
deti plakať. Sú úplne prebraté. Do fázy REM sa dieťa dostane
prvý raz ca. 3 hodiny po zaspaní. V druhej polovici noci sú
fázy REM častejšie a intenzívnejšie. Preto k nočnej more
dochádza skôr v druhej polovici noci.
K záchvatom nočného desu dochádza 1-4 hodiny po
zaspaní, t.j. v prvej tretine noci. Pri prechode z hlbokého
spánku nastáva neúplné prebudenie. Prechod späť do spánku
sa nepodarí okamžite, ale dieťa ostane dlhšiu dobu v stave
medzi spánkom a bdením. Vtedy začne plakať a búchať okolo
seba. V nasledujúcej tabuľke (č.11) sú uvedené najdôležitejšie
rozlišovacie znaky medzi nočnou morom a nočným desom,
tak, ako ich zostavil profesor Ferber.
Nočná mora Nočný des
O čom
hovoríme?
Zlý sen vo fáze
REM-spánku.
Neúplné prebudenie
z hlbokého spánku.
110
Nakoniec úplné
prebudenie.
Kedy to
spozorujeme?
Nie počas sna alebo
potom, keď je dieťa
hore a plače alebo
kričí.
Počas záchvatu,
keď dieťa kričí
a búcha okolo seba.
Potom sa upokojí.
Kedy k tomu
dochádza?
V 2. polovici noci,
keď dieťa
najintenzívnejšie
sníva.
Zvyčajne 1-4
hodiny po zaspaní.
Ako sa správa
dieťa?
Väčšinou plače a po
prebudení má ešte
strach.
Sedí alebo stojí
v posteli. Hádže sa
alebo udiera okolo.
Rozpráva, mrmle,
kričí alebo plače,
zároveň má strach,
je zmätené, má
rýchly pulz a potí
sa. Všetky
symptómy sa
vytratia po
prebudení.
Ako reaguje
dieťa na vás?
Vníma vás a nechá
sa upokojiť.
Vyhľadáva telesný
kontakt.
Nevníma vás
a nenechá sa
upokojiť. Bráni sa
telesnému kontaktu.
Ako opäť
zaspí?
Kvôli strachu má
možno problémy
opäť zaspať.
Zaspí rýchlo, bez
toho aby sa vôbec
celkom prebralo.
Pamätá si
niečo na
druhý
deň?
Ak je už dosť
veľké, pamätá si na
sen a vie ho za
istých okolností
Nič si nepamätá –
ani na sen, ani na
plač a búchanie
okolo seba.
111
vyrozprávať.
---------------------------------------------------------------

ivett1
14. jún 2012

@sloto tak presne toto je ono..."celý Oliver"...aj náš synček (sem-tam), akoby spal, nevníma a má to rovnaký priebeh ešte aj tá prvá tretina noci sa zhoduje...a keď ho necháme tak, len pri ňom stojíme a nič sa ho nepýtame, tak za chvíľu to "prejde" a ukľudní sa, ale ak sa snažím si ho pritúliť, tak ma odtláča a naozaj trvá dlhšie, kým sa upokojí...
super článok, díky, už som sa obávala, že s ním niečo nie je v poriadku a ...hlavne náš ocko stresuje 🙂 (neznáša, keď sa mu nedarí synčeka utíšiť a cíti sa bezmocný...)

jezibosorka
14. jún 2012

@sloto tak to je super, ze s tym nema stres nic spolocne,,,, len tvoj problem to niako neriesi, lebo treba cakat, a dvojicky budu na svete za chvilu,,,ale snad sa za tych par mesiacov mesiacov malej polepsi,a nepobudi ti malicke,,, ale aj tak je super,ze vies,ze v poriadku a musi len dozriet, nova info pre mna tiez

ivett1
15. jún 2012

inak, my máme ešte dcérku-staršiu a vlastne kvôli nej sme sa ho snažili vždy utíšiť...ale nechápem prečo, ešte nikdy sa na to jeho nočné vyvádzanie nezobudila...a ja mám vždy pocit, že je hore celý panelák...neviem, prečo je to tak...žeby v tom čase tak tvrdo spala?...

meliska
15. jún 2012

@ivett1 Hanka mala nocny des, ked sme mali navstevu, spali u nas a nic si nevsimli, podla mna sa to neda neda nepocut... 😀 ale my - rodicia to vnimame citlivejsie a hlavne hlasnejsie ako ostatni.

meliska
15. jún 2012

@strapco13 dakujem 😉 no nechce sa mi moc do toho, ale vyskusame, skoro vsetky priznaky su a hlavne tie usi 😒 naposledy tympano B, predtym nemeratelne lebo bol bubienok asi perforovany, tak to len fucalo 😅, imunita znizena a lekari ku ktorym chodime sa pretekaju, kto je za a kto je proti vybratiu nosnej mandle... 😔

katie0820
15. jún 2012

Ahoj mamičky ,pridávam sa do diskusie.Aj naša dcéra má problém so spánkom,hádam už od narodenia ☹ ,nočné prebúdzanie s revom(nie plačom),mala od roka niekedy aj 3krát za noc-pravidelne každú noc ☹ bolo to hrozné a vyčerpávajúce.Ale postupne sa to začalo vytrácať,no nie celkom.2krát si pri tom nepekne zahrýzla do pery,tak nás naša lekárka poslala na neurologiu a odtiaľ na eeg,či nemá epilepsiu(existuje totiž aj takáto forma,ktorá sa prejavuje len v spánku).Zistili,že niečo nemá v poriadku,mohla by brať lieky na epilepsiu,ale že to nemá tak vážne,tak nechali rozhodnutie na mňa.Pravdaže som sa rozhodla ešte počkať,možno z toho úplne vyrastie.A naozaj to vyzerá tak,že sa z toho dostane aj bez vážnych liekov.Neurologička nám odporučila Melatonín(je to prírodné,nenávykové),podávam jej asi týždeň,zatiaľ máme celkom kľudné noci.....

nikak23
15. jún 2012

dakujem za info, uz sa nam podobna situacia opakovala asi 4x a vyzeralo to strasne. Ja som to pripisovala extremnej unave ( vzdy to bolo v den, ked maly z nejakeho dovodu nespinkal popoludni)alebo prilis rusnemu dnu. ale cely priebeh je presne ako u naseho Filipka.

sheena8900
3. jan 2015

moj maly ma teraz 2roky a problem trva od narodenia ked je zrejme ze babatka sa casto budia ale ked to stale pretrvava a neviem sa vyspat, aj ked sa stalo ze mi maly prespal aj celu noc teda do cca 5hodiny.....no on spi a reve niekedy az vrieska, vydavam zvuk pšššššš a to ho niekedy utisi a inokedy to nezabera, alebo ak ano tak len na malu chvilku......vstanem on spi a place chcem ho chytit a bije sa ...postielka je cela rozhazana cestuje vsetkymi smermi raz mu trcia ruky inokedy nohy.....hladme dudlik a plienocku co ma na spanie...a ked si ho dam k sebe do postele tak sa stale taha niekam hore,plazi sa prec... zacina to vecsinou po pol noci , a byva to par krat za noc do nejakej 5hod....cele to je niekedy lepsie alle niekedy dost zle......a teraz mame to horsie obdobie. neskusala som lieky a az doteraz som ani nevedela ze nieco take existuje ako sa to tu popisuje pod takym nazvom ako NOCNY DES

kvetinka2505
11. feb 2021

@sheena8900 dobry den viem ze to uz je davno ale zlepsil sa u dietatka casom nocny des?