Otázky ohľadom autizmu

27. dec 2022

Ahojte mamičky, tie ktoré máte takéto detičky,alebo skúsenosti s takýmito deťmi, mala by som pár otázok..
1. Mali vaše deti vo veku cca 1,6 roka už nejaké prvé príznaky autizmu ?
2. Poslúchajú také deti ? Vedia rozumieť rodičom aj príkazy-napríklad vedia čo znamená slovo NIE, NESMIEŠ?
3. Všade každý vraví, že pokiaľ dieťa vníma, rozumie a vie aj nejaké veci,že je všetko ok, fakt je to tak ?

Mám 16 mesačného synčeka, vie veľa vecí, ešte moc nerozpráva, iba také základné slová-mama,baba,tata, zvieratká opakovať nechce, doktorka vravela, že ho asi ešte nezaujímajú, že dôležité je,že má rozumie a vie čo od neho chcem… kadečo iné po nás opakuje.. vie pekne zakývať, prstom ukazuje, ťapušky, baram buc, vie veľa vecí, je šikovný až na tie zvieratká, ale má niektoré spoločné črty s autistickými deťmi, a to ma znepokojuje…

Ďakujem

pribinak
27. dec 2022

Aké črty?

ls56
27. dec 2022

Autisticke crty v takom mladom veku podľa mňa sa rozoznat nedaju lebo kludne to moze byt aj povaha, temperament dietata

belasy_motylik
27. dec 2022

Aký je dôvod, aby si uvažovala týmto smerom? Čo sa týka autizmu, to je tak široké spektrum, že sa nedá takto špecifikovať, klasický autizmus môže byť skombinovaný s MR, vtedy je oblasť porozumenia a reakcií často narušená, ale napr. pri vysokofunkčnom aspergeri je v oblasti reakcií, pamäťovej zložky a pod. objektívne všetko v poriadku, dokonca často nadštandardné.

zuzkaa1991
27. dec 2022

Zdravé dieťa mate vie viac ako moja v jeho veku teraz ma skoro 5 a vsetko dobehla....moja ani po mne nikdy neopakovala zacala asi ked mala 3.5r mozno neskôr zacala to vase dieta az na 2.5r. Do 3r len hmkala a od 3.5r zacala rozpravat ze usta sa.jej nezavru ;) neriesila som ziadne dg jedine ma trapilo ze nerozpráva ale prišla som pri odplienkovani 2r ze na vsetko ma svoj cas a prestala som porovnavat...v skolke mame chlapca s autizmom ma skoro 3r.ale.zacala na 2.5r roka chodiť do MŠ a nevie nic nereaguje vobec na nič nic nezoberie do ruky od nas max sam svoju hracku nerozpráva......takze nestresujte teste sa ze mate zdrave dieta len je šikovnejší v niečom inom ako pri ropzravani ;) ak rozumie co chcete od neho poda vam to je ok...este je malicky ved ma len rok a pol

anjelicek26
27. dec 2022

Kazde jedno zdrave dieta ma xy autistickych crt, pretoze v tomto veku je take spravanie normalne... tvoje dieta ma slabeho 1,5 roka, aj keby nerozprava vobec, nekyve na povel a kasle ti na nejake hranie sa a skor nici ako buduje, stale je to zdrave dieta v norme... mame tri zdrave a jedno autisticke dieta a teda odchylky sme zacali badat az okolo tych troch rokov poriadne...dovtedy to bol proste maly uvrestanec...btw. je to kontaktny autista, rad sa objima, empaticky, vysoko funkcny, poslucha na slovo (bohuzial doslova na slovo, bol vek, kedy keby mu poviem vyskoc z okna, tak proste skoci, on to nebude spochybnovat, lebo mama povedala proste...)

deti95060810
27. dec 2022

prvé príznaky vidia v zahraničí odborníci už v 6 mesiacoch a na sK až okolo roku...
pozri Zuzana Maštenová - Zvolen.... dlhé roky bola v zahraničí , robila s autistami.
Prihlás sa na jej workshop , popr. si pozri jej prednášky...

euka210
27. dec 2022

Myslim, ze kazde dieta v takom veku moze mat crty autizmu...a staci, ze je introvert a taka povaha,...alebo sa boja ADHD...a pritom je dieta len zivsie, pohyblive... z coho casom vyrastie...alebo pojde na sport ci tanecnu 😉
V takom veku je to este skoro, zbytocne nestresuj, ked sa to ukaze, tak neskor zbadas.
Moj syn v 4r chcel dookola mozno 2 mesiace vecer tu istu rozpravku a potom 2 mesiace dalsiu...mala som sa bat, ze je autista? Alebo ze s cudzimi nebude hovorit....a bude mat 7r?

petamich
27. dec 2022

ja to nechcem nijako podcenovat, moze to byt skutocne tak, na druhej strane si ale myslim, ze vela z nas matiek a hlavne prvorodiciek to s tym sledovanim dietata prehana - neviem ake spolocne crty si nasla, lebo mne tvoj opis znie ako zdrave dieta, ktore je sikovne a sprava sa adekvatne svojmu veku 🤷‍♀️

nas ma 1.5 roka, NIE a nesmies velmi dobre rozumie, to ze to castokrat ignoruje a robi si dalej svoje je druha vec, pre neho je to obcas pokyn, aby zrychlil cinnost a stihol robit zlotu alebo vyliezt, kam sa prave snazil a ak by som velmi hladala tiez by som "nasla spolocne crty" ale nie nemyslim si 🙂

miroslava2207
27. dec 2022

Syn, teraz už 7r, plakal keď sa mu niekto prihovoril, bal sa všetkých, nehovoril (začal až po 3 roku a zle), mala som pocit, ze sa nič nedokáže naučiť, akoby sa to od neho úplne odrazilo. Nič neopakoval, iba vedel ako robí ovca. Na druhej strane očný kontakt mal, rad sa tulil a ukazoval prstom. Ale úprimne prvé 3 roky som si myslela, ze je autista (plus bol ťažký porod, tak som sa fakt bála)... V 3 rokoch sa mu narodil brat, on úplne ožil, strihli sme uzdicku a začal hovoriť. V škôlke to bol 2 roky des a to chodil iba doobeda. ALE je zdravy, v 5 rokoch si dovolím povedať, ze bol na úrovni ostatných 5r deti. Ale veľmi veľa som sa mu venovala, stalo to zato, je šikovny a veľmi citlivy chlapec, proste mal takú povahu. Neboj nič 🙂

selest
27. dec 2022

Daju sa urcite v urcitom pripade rozoznat crty autizmu aj v 1,5 roku. Ale tie mozu vymyznut este casom. Na synovi sme uz pred 1r videli ze neni ok, tiez mi dr vravela ze niektore deti maju taku povahu a vyrastu z toho. Casom uz bolo jasne ze z toho nevyrastie aj ked vela veci sa zlepsuje co sa tyka porozumenia atd. Syn nerobil nic z toho co tvoje dieta robi, neviem kt konkretne crty autizmu na dietatku vidis.

autor
27. dec 2022

Dievčatá ďakujem upokojili ste ma po prečítaní vašich všetkých komentárov 🙏🏻
Ide o to,že som prvorodička a dieťatko máme veľmi ale veľmi vytúžené, možno že by bol v niektorých prípadoch ľahší život bez internetu, pretože ja som do nedávna toto vôbec neriešila, ale stále na mňa vybiehajú videá s autistickými deťmi s ich príznakmi, ja to svojvoľne nepozerám,nevyhľadávam to vôbec, tie videá sú na tiktoku, a preto súdim podľa tých videí, že moje dieťa má nejaké spoločné črty s takými detičkami.. tiež hýbe ručičkami ale mám pocit,že len emociach alebo nejakých vzruchoch, často robí zo seba mostík zpredu, jedno video ma dosť znepokojilo… je tam toho viacej spoločného…

https://vm.tiktok.com/ZMFvRGdwy/ Toto je ono

ls56
27. dec 2022

Aké máš staré dieťa?

viera
27. dec 2022

@ls56 Ak dobre chapem pise to na zaciatku...ze 1.6roka

autor
27. dec 2022

@ls56 16 mesačného syna

ls56
27. dec 2022

Ja by som to neriesila,ved aj tak sa to este neda urcit. A co je dane uz nezmenis,ale to vobec neznamena, ze musi byt autista. Ja som pozerala to video a su veci, ktore robi aj moje skoro rocne dieta co su na tom videu,ale neznepokojuje ma to,pretoze rozumie mi vsetko zatial,pekne ukazuje prstekom na vsetko,neni dajaka zaostala v nicom. Takze nechaj tomu volny priebeh a neries veci,ktore by si nemohla zmenit a nedomyslaj veci,ktore ani nemusia tak byt.

jesenzima
27. dec 2022

Moje deti sa v tomto veku tiež správali "čudne", syn má 2, povie menej ako tvoj, je to taký malý hotentot,ale vôbec sa neobávam žiadnej diagnózy ... Ono tie malé deti sú také "divné" 🙃

zuzuliennka1
27. dec 2022

samotnej autorke toho videa, co si na neho dala link, ludia pisu, ze to robia aj normotypicke deti.
deti sa hybu, robia mostiky, skacu,.. to nie su priznaky autizmu. resp. to video absolutne nevypoveda o tom, ze takto vyzera autista.
pri autizme musi/mala by byt pritomna tzv. triada poskodenia: problemy v (resp. absencia) socialnej interakcii, soc. komunikacii a predstavivosti, imaginacii (nepritomna funkcna hra).
a kedze v takom veku, v akom je tvoje dieta, ma velmi vela deti, skoro vacsina, nejake take “priznaky”, autizmus sa diagnostikuje a uzatvara az vo vyssom veku, lebo z vela veci dieta vyrastie a najma nastupom reci sa to este cele zvykne pomenit.
ak by aj - co je, nezmenis. ale nestresuj sa, uzivaj si dieta, venuj sa mu
a prilis neanalyzuj, aj tak je dieta este male

tessa04
27. dec 2022

Ahoj, tiez mam prve dieta, v rovnakom veku ako mas ty, mam dcerku. Od narodenia je narocne, nespave, a z toho videa ma vela znakov. Fascinuju ju svetla, niektore zvuky jej vadia (vysavac, fén, prilis hlasna hudba), robieva mostik dole hlavou, miluje vsetko co ma kolieska, vsima si detajly..neviem teda, ci z toho vyrastie, ci je ,,ina,, alebo je to este v norme..ale..reaguje na meno, uz ho vie aj povedat- ako sa vola, ukazuje prstom, ked ju nieco zaujme, rada si kresli - cmara, vie ako robia zvierata..asi je zbytocne sa v tomto veku znepokojovat, z mnohych veci vyrastie.. Uzivaj si svoje dietatko a ak aj bude ine, budes ho lubit aj take ake je, lebo na tom nic nezmenis..a budes mu pomahat ako budes vediet..

autor
27. dec 2022

@zuzuliennka1 ďakujem, toto som netušila, moje dieta našťastie je veľmi rado v spoločnosti, nemá problém s druhými ľuďmi, keď má pri sebe iných ľudí, mňa vôbec nepotrebuje.. to je to čo vravím, niekedy je ten internet len na škodu :( a zbytočne ma to len vystresovalo

zuzuliennka1
27. dec 2022

nejde o to, ci ma alebo nema problem s inymi ludmi, ale ako s nimi vie interagovat.
je to velmi komplexna problematika a samodiagnostikovat si dieta na zaklade videa na tiktoku je uplna hlupost.
ver tomu, ze keby bolo nieco vo vyvine u tvojho dietata inak, vsimla by si si to aj sama, bez porovnavania s videami (pricom na videu, ktore si uverejnila, tiez podla mna nijaky problem nie je, a zaroven neexistuje ziaden vzorec, ze “takto sa sprava normotypicke dieta” a “takto sa sprava autista”, kazdy autista je iny, rovnako ako kazde dieta je ine, dokonca aj dvojcata mozu byt povahovo uplne odlisne, a casto aj su.. na diagnostiku su odborne nastroje, dotazniky a pozorovania psychologov a psychiatrov, nie socialne siete. 🙂

1mina
27. dec 2022

Autizmus je velmi siroke spektrum, su deti autisty ktote rozpravaju plynule, vsetko rozumeju , su mudri a predsa su autisty, a su deti ktore ani nerozumeju a je s nimi tazsie. V takomto veku je to dost tazke urcit, ak chcete napiste mi spravu

keppy11
18. nov 2023

@deti95060810 viete sem napísať nejaké tie prve príznaky od toho 6 mesiaca podľa spomínanej odborníčky ?

lenik888
19. feb 2024

Ako ste na tom s odstupom času 🙂

autor
19. feb 2024

@lenik888 malý je zdravý 🙂