Podanie lieku bez súhlasu rodiča

lilly07
9. júl 2015

Mamicky, babicky mam otazku, lebo neviem ci som divna... Je normalne podat liek a tym myslim aj homeopatika, bylinky a bylinkove odvary, masticky bylinkove domacej vyroby malemu dietatu bez suhlasu rodica a vobec bez toho aby sa rodica opytali a da mu ho dajme tomu babka, sestra, svagrina, teta proste niekto z rodiny a okrem ineho nevedia ake je dieta alergik alebo ako znasa, ktore lieky, bylinky? Podla mna to nie je normalne... Ide o male dieta do styroch rokov.

lilly07
autor
9. júl 2015

Viete comu nerozumiem, chcela som len vediet vo vseobecnosti ako je to u vas a je jedno ci ide o bylinky alebo o lieky a vy z toho urobite pripad minimalne pre Lamparen. Nechcela som sa pytat na konkretnu vec ale vseobecne lebo neviem ako to funguje u inych...

Ale dakujem aj tak.

moni244
9. júl 2015

@lilly07 ty si z toho urobila prípad pre lampáreň

katrinka8
9. júl 2015

@lilly07 - no pokiaľ neupresníš, čo sa konkrétne stalo a za akých okolností, ak Ti ťažko niekto povie, či to je alebo nie je normálne. Podľa toho, čo opisuješ, mi nepripadá nič na danej situácii čudné. Podľa toho, čo opisuješ, sa mi zdá, že si len zbytočne rozčúlená a robíš paniku (alebo z komára somára 😀 ).
Mňa by napr. naštvalo, keby ten, kto stráži moje dieťa s teplotou 38,2 dal mu bez môjho vedomia panadol alebo nurofen, napriek tomu, že by som dotyčného upozornila na daný stav a na tom, že takú teplotu nezážam. Proste by ma nahnevalo to, že niekto úmyslene nerešpektuje moje (alebo teda naše s mm) rozhodnutie o stave nášho dieaťa a podá mu napriek upozorneniu liek bez nášho vedomia - resp. poza náš chrbát. Ale pokiaľ by sa niekto snažil dieťaťu pomôc zlepšiť sav nejakými bylinkami, tak to by mi nevadilo (pokiaľ by dieťa nebolo alergické). Ale základ všetkého je komunikácia, takže ja si myslím, že keď by som teda nutne potrebovala ísť nakúpiť na pol hodiny, tak by som doyčnej osobe dala presné inšukcie, čo sa chorého dieťaťa a podávania liekov prípadných týka. A ja dávam strážiť deti len akým osobám, ktorým dôverujem. Tiež by mi nevadilo, keby podali dieťaťu liek v akútnom prípade.

vroni
9. júl 2015

@lilly07, no, mne by asi vadilo, keby mi do decka naliali nejake lektvary (asi, neviem naisto, este sa mi take nestalo), ale na druhej strane by som od dietata s horuckou vobec neodisla a poslala by som nakupit niektoru z teticiek ci babiek...

katarinamarkova
9. júl 2015

@lilly07 tak po prve:
- ked niekomu zverim svoje dieta, jednoznacne ho informujem ak ma nejaku alergiu, alebo ak nejake jedlo, bylinku, liek zle znasa!
po druhe:
- ak ide o bylinky, ci homeopatika, ci ine lieky co nie su na predpis....tak snad kazdy dospely ma trosku rozumu a nenatlaci 4rocne dieta kilom sirupu proti kaslu, ci 10timi litrami lipoveho caju, ci flastickou bylinkoveho lieku na bolave hrdlo.........takze pri jednorazovom podani niecoho takeho nie je potrebne to brat ako pokus o vrazdu....mozn snad ako pokus o pomoc.
po tretie:
- ak necitas kompletne cele zlozenie vsetkeho co dietatu kupujes - od liekov, jogurtov, peciva.......a nie si mu vonku na dvore ci prechadzke 100% vzdy za zadkom - tak ani ty sama netusis co a kolko toho tvoje dieta v ramci normalneho prijmu potravy, ci ochutnavky nejakej tej kvetinky, travy, ci piesku vlastne zjedlo.
po stvrte:
- ak ti niekto z rodiny ci znamych dieta aj napriek tvojmu nesuhlasu napchava niecim s cim nesuhlasis - tak tam to dieta nedavaj - bodka.

katarinamarkova
9. júl 2015

@lilly07 a co take hrozne jej to podali?

katarinamarkova
9. júl 2015

@lilly07 sorry ale par lyziciek bylin dietatu skutocne neuskodi 🙂)))

katarinamarkova
9. júl 2015

@lilly07 este jedna rada:
ano aj ked davas niekomu dieta co i len na 10 min. a je na nieco alergicke tak to jednoznacne povedz! lebo aj za tych 10 min. vie dieta pojest oriesky, cokoladu.....
nedajboze ten lipovy caj 🙂

prasiatko30
9. júl 2015

Dieta ktore je alergicke alebo moze mat nejake potiaze zasadne nenechavam/la s inymi ludmi - ako v tvojej situacii nechapem jedno ked si taka citliva na dieta preco si do kelu radsej neposlala babky do obchodu a ty si neostala s dietatomdoma ?????? Ja som mala dieta ktoremu pri vystupe horuciek davalo febrilne krce ja som sa neodvazila nechat dieta s nikym inam pokial mala horucky -bol to stres uz pre mna a dostavala som soky ked som videla krpatu s FK nemohla som chciet aby sa niekto o nu staral v takom stave - doslovne som bola priklincovana prve dni chorob ku dcere nanajvys ma striedal mm ktory tiez viac menej vedel co ma robit kdybycoby - cize byt tebou tak sklopim usi a rozmyslam ako to urobit nabuduce ked bude dieta chore a nie sa zlostit na babky ktore pravdepodobne robili co mohli. Inaksie neviem ale moje deti taketo caje a pod veci nevypiju nie to este ak su chore takze nemyslim si ze by toho to dieta vypili nejako extremne vela

saurian
10. júl 2015

@lilly07 za urcitych okolnosti je to v poriadku - napr je dieta na prazdninach, ma nadchu ci horucku, prip je velmi rozrusene - tu by som to akceptovala, samozrejme ocakavam ze ma informuju.

v priprade ak ma dieta alergie ci zle niektore veci znasa, samozrejme ako rodic upozornim vopred ak dieta niekam ide na viac ako den ci chodi niekam pravidelne.

ak sa vsak niekto rozhodne za mojim chrbtom "liecit" moje dieta homeopatikami ci mastami a podobne, v poriadku to rozhodne nie je. samozrejme, ma pravo mi tuto myslienku prezentovat ci navrhnut, ale ak by som ako rodic o tom nevedela alebo nesuhlasila, nema ziadne pravo to urobit - ci uz moralne alebo z pravneho hladiska.

meluela
10. júl 2015

@lilly07 nie si divna. nemali nic davat bez tvojho vedomia choremu dietatu ... predpokladam ze to nebolo nic bezne typu lipovy caj ... tie bylinkove odvary su vacsinou namocene v liehu, cize mozno tam bol aj alkohol, mohlo to interagovat s normalnou liecbou ktoru ma dieta nasadenu
nabuduce kedze uz vies aki su budes musiet vopred povedat nech nic nedavaju a dufat ze to aj dodrzia 😒

miskooo1987
13. júl 2015

Pride mi to divne... najma ze nevedia o moznych alergiach... ja ked som bol na prazdninach, tak krstny a babka vedeli, ze som alergicky na PNC... Rovnako je aj maly alergicky na PNC... Ma 4 roky a vie ze ma povedat doktorke dve veci, ze ma alergiu na PNC a ze ma celiakiu. Teraz je na prazdninach asi na dva tyzdne u starych rodicov a u mojho brata. Neviem si predstavit ze by mi akonahle by ochorel nevolali ako prvu vec... Nastastie ale nemam v rodine nejakych homeopatov a alternativcov.