Potraviny s končiacim dátumom spotreby

llejdy
12. máj 2013

Minule mi volala sestra do prace ( rozumej obchod potraviny), že jej príde na návštevu dcéra s manželom, či mám čerstvú klobásku a čerstvý chlieb, lebo možno bude chcieť pogrilovať, "aby nemali takú, vieš"...a dnes mojej 4,5 ročnej dcére doniesla 2 kelímky pudingu kúpenych v zľave v supermarkete s končiacim sa dátumom spotreby(zajtra). V týchto horučavach! Až ma striaslo!! 😠 Mamičky ako... Kupujete takéto potraviny deťom?

wena
12. máj 2013

Také potraviny nekupujeme vôbec, možno občas nejaká výnimka keď viem, že to ešte v ten deň zjeme, inak nie.
Viem, že tie veci sú možno v poriadku, ale ja mám lepší pocit, keď jeme čo najčerstvejšie potraviny.

sissy27
12. máj 2013

@llejdy vzhľadom k tomu, že v tých pudingoch je asi dosť éčok, ktoré ho udržiavajú čerstvý niekoľko týždňov, tak tri dni hore dole mu asi ozaj neublížia...
normálne takéto potraviny nekupujem, ale už sa mi stalo, že som zjedla jogurt pár dní po záruke a nestalo sa nič, a stalo sa aj to, že som otvorila jogurt/smotanu dlho pred koncom spotreby a bola na ňom pleseň 😝
väčšinou ten dátum spotreby je odporúčanie, dokedy sa má výrobok spotrebovať, ale nie definitívny dátum, kedy sa stáva nejedlým...
a určite by som z toho nerobila drámu,keď s tým máš problém, tak to vyhoď a uvar malej normálny domáci puding a hotovo...

sisaha
12. máj 2013

@llejdy keby na tom nebola nalepka zlava, tak by si sa tiez nad tym pozastavila?

llejdy
autor
12. máj 2013

už som to predýchala 😉 , len ma to trošku zamrzelo...

llejdy
autor
12. máj 2013

@sisaha nalepka bola odtrhnuta..a dátum predsa kontroluješ aj tak, či nie...

sisaha
12. máj 2013

@llejdy ja neviem, asi som chlap, taketo veci vobec neriesim. tak ako pisala sissy27 nikde nie je napisane, ze takyto tovar je uz pokazeny. Pokazit zaludok si mozes aj z jogurtu kupeneho v den vyroby. Staci, ze nedodrzali skladovanie, alebo vyrobne postupy..

llejdy
autor
12. máj 2013

no pri končiacej sa spotrebe je aj viac možnosti nedodržať skladovanie.. 🙂

lienka9933
12. máj 2013

Ja kupujem tiež taketo veci a ešte sa mi nikdy nestalo že by som mala jogurt plesnivý, ke´d je v chladničke tak nevadí že mu aj končí dátum spotreby vždy je tam ešte nejaka rezerva aby sa hneď nepokazil. Sama som pracovala v mliekarni kde sme vyrábali jogurty a vždy keď som mala nočnú a bolo cez polnoc tak sa len prehodil dátum na mašine a razilo to iný datum, obsah sa nehal ten istý. Takže sa určite netreba báť že sa ti niečo stane. 🙂

usacek79
12. máj 2013

@llejdy no deti zatial nemam, ale ja teda nemam vobec problem zjest vec po datume spotreby - vzdy je udavany MINIMALNY odporucany termin, takze sa pocita s minimalne par dnami navyse, pri niektorych potravinach aj s par tyzdnami (zavisi, ci su to "zive" vyrobky alebo dajme tomu kompoty, konzvery...)
ja vzdy ovoniam, ochutnam na jazyk a teda este sa mi nestalo, ze by som sa z takehoto niecoho "posr.." 😅
dietatu by som asi po datume spotreby nedala, no v den spotreby by zalezalo na tom, co to je.. taky puding zrejme hej, skor ako klasicky mliecny vyrobok, o masovom nehovoriac.

linda20111
12. máj 2013

@llejdy Trosku teorie: Je potrebne rozlisovat pojmy: "MINIMALNA TRVANLIVOST" a "SPOTREBUJTE DO...", pri obidvoch je uvedeny datum, pri minimalnej trvanlivosti potravinu mozete konzumovat aj po tomto datume celkom bezpecne niekolko dni, tyzdnov.. Pri pojme spotrebujte do je treba potravinu skonzumovat DO tohoto datumu, po nom uz by nemusel byt v poriadku. Trosku praxi: Ja osobne kupujem len minimalne take potraviny, ktore su v zlave s bliziacim sa datumom spotreby, skratka nemam z toho dobry pocit.. Ale zas ked mam doma nieco po zaruke a chcem to vyhodit, manzel to zje bez problemov a vidim ze mu nic z toho nieje. Dietatu by som to ale nedala. Tiez sa mi par krat stalo, ze som kupila potraviny ktore boli pokazene(do datumu spotreby mali este daleko) - skysnute mlieko v Lidli, cokolada s cervikami, muka s pavucinou v Tescu... Preto kazdu jednu vec kontrolujem nielen datum ale aj ako to vyzera po rozbaleni, ci z toho nieco nelezie...

malinkaaninka
12. máj 2013

konkretne jogurt čo má dobu spotreby pomaly pol roka,ten zrejme prežije tých pár dní naviac.

amadea3
12. máj 2013

Ja napriklad takto rada nakupujem syry s bielou plesnou 🙂 v obchodoch mavaju na taketo vyrobky s konciacou spotrebou aj 50% zlavu, vtedy nakupim napr. 6-8 hermelinov a doma nalozim do oleja. Taketo starsie syry su na to najlepsie 🙂 obcas takto kupim aj tvaroh a jogurty, zatial sa nam z nich nikdy nic nestalo 🙂

googlinqa
12. máj 2013

detom by som taketo potraviny nedavala, pre seba niekedy nieco zlacnene kupim, ale v horucavach sa mliecne veci neoplatia, stalo sa mi, že este bolo v zaruke a uz pokazene napr. jogurt

martinkatinka
13. máj 2013

No ja neviem, ale tie potraviny asi nevedia, že aký dátum majú napísaný na obale a kedy presne sa majú pokaziť 😀
treba rozlišovať ako tu už bolo spomenuté, či ide minimálnu trvanlivosť alebo spotrebujte DO.
Ale všeobecne asi treba ochutnať...
@amadea3 možem sa spýtať aký recept máš na to naloženie syra do oleja? 😉 a ako to potom využívaš? Dík...

zuzanapd
19. jan 2014

Dobrý deň,
syr sme kúpili pre nášho 1,5-ročného syna, ktorý syry miluje... Ale plesnivý syr viac ako 14 dní pred uplynutím záruky... Hnus... Skladovaný v chladničke ako ostatné potraviny, podotýkam, že som včera otvorila jeden balíček - pleseň ešte len v počiatočnom štádiu...Tak teda druhý balíček otvorím a ...

trend270
19. jan 2014

@zuzanapd sila. Asi nepridali dost konzervantov. Keby nebol plesnivy, tak je možno aj zdravsi. Tak možno pred 2 týždňami 🙂

babulka6783
3. máj 2014

hojte bývam krátky čas vo Vranove nad Toplu a rada by som si tu našla kamarádky budeme mat o čom určie komunikovat tieš mam za sebu neuspešnu IVF