Používanie rektárnej rúrky. Nenavykne si bábätko?

andrea2722
1. apr 2014

Ahojte mam dvojmesacnu dcerku, ktora sa nevie vykakat. Je cisto na MM, ktore si odsavam a pije cez flasku nakolko kojit nemozem. Mame doma aj antikolikovu flasku (Dr. Brown). Po jedle sa stale puci. Neustale s nou cvicim, pri kazdom prebalovani.Pouzivam mastucku pupik. Do mlieck jej sem tam dam aj fenikel. Cez den pouzivame kvapky Sap symplex a pred spanim jej davam BIO GAJU. No nasa malicka sa aj tak nemoze sama vykakat. Viem, ze ked je na MM nemusi mat stolicu kazdy den. Ale nasa nie je ten pripad. Teraz som ju nechala sa 4 dni vytrapit, aby sa sama vykakala. Po tolkom trapeni som opät pouzila rektarnu rurku a chudatko vyslo z nej strasne vela. Bojim sa, aby si nezvykla kakat len cez rurku. Aby necakala na signal, do ritky. Zvierac si na to zvykne a bude leniva sama tlacit. Mate nieto skusenost s niecim podobnym? Nezvykne si na rurku? Ako jej mozem este pomoct?

stefka33
1. apr 2014

Podľa mňa jej nič nebude. Kľudne to rob ďalej nech ju bruško nebolí. Keď začneš prikrmovať, tak sa to upraví a začne kakať sama.

hamca
1. apr 2014

Ja ti neviem poradit ako jej pomoct vykakat sa, len ta chcem varovat, minule som sa rozpravala na pieskovisku s jednou mamickou a bola velmi nestastna, lebo nevie naucit kakat dcerku samu. Tiez pouzivala rektalnu rurku a pouzivala ju velmi casto a skoncili tak, ze bez toho sa nevykaka.
Moja mladsia dcerka ma teraz koliky, ale u nas zabera vzdy cvicenie, par minut pocvicime, postlacame brusko a uz to ide vsetko von.

wewe22
1. apr 2014

ked je na MM nemusi kakat aj 14 dni je to uplne normalne samozrejme potom je toho velmi vela
ak je vzdy po jedle jedovita moze to byt reflux
pouzivat pravidelne RR nie je dobre navykne si a budete mat este vacsi problem
skor by som zacala hladat pricinu jej nespokojnosti v kakani to asi nebude
skus jej podlozit matrac a po jedle ju dlhsie nos vo zvyslej polohe skus si precitat protirefluxne opatrenia a ako sa reflux prejavuje
drzim prsteky nech to prejde

celasapremenim
1. apr 2014

neboj sa, nezvykne si, upravi sa to aj skor ako pred prikrmami, ja som tiez musela par krat pouzit pri dcerke, nepomahalo ani specialne svicenie, ani masaze ...par krat sa jej takto ulavilo a potom to uz bolo dobre
wewe, ano, nemusi, ale vidis, ci dietatu nieco je, alebo nie je a moja mala bolesti uplne jasne a bola nafuknuta a neslo jej to, vtedy sa to, ak nezaberu masaze a cviky, jednoducho musi urobit
mala mala neskor ako plne dojcena stolicu raz za osem dni a bolo to v poriadku

maribell
1. apr 2014

my sme malemu pomahali teplomerom elbo trubiska sa vzdy zapchala .. bolo to urcite obdobie.. teraz ma rok a pol a je to uplne zdravy chlapec ktory sam kaka do nocnicka 😉

exupery
1. apr 2014

Ja neviem,mozes pomoct alebo nechat trapit...ja by som pomohla...ani dr nemoze vediet,ci to je navykove,vsetko su to len dohady a kazde dieta je ine,moje zo zaciatku obe kakali pomocou rurky,alebo som ju pouzivala,ked boli zaplynene...a su ok,poradila by som vymenit probiotika

mimla
1. apr 2014

Týmto som si u svojho syna prešla tiež. Neboj, ona sa raz sama naučí kakať. Akurát by som možno porozmýšľala nad tým fenyklom. Tiež som ho používala (mala som strašne ukričané bábo), ale veci to iba zhoršovalo. Tvoja dcérka má len dva mesiace a má problém, ktorý vôbec nie je až taký výnimočný. Momentálne je dôležité, aby neostávala stolica črevách. Viem, že naši starí rodičia používali rúrku zo zroloaných novín. Netuším, ako to fungovalo v praxi, ale znamená to, že tento problém tu už pár generácií je. Okrem rúrky som sa trávenie snažila rozhýbať aj cvičením s nožičkami, teplým kúpeľom v kýbliku a polohou na bruchu. Úplne najlepšiu nálož spustil keď som dostala 3 mesiace po pôrode šatku a on sa tam chvíľu nosil a potom som ho zo šatky vybrala. a bolo to. Ako tam bol na mne pritlačený a ja som sa hýbala, tak sa hýbal aj on, takže sa črievka pohli.

ofinka83
1. apr 2014

Vobec sa nemusis bat my sme s manzelom dcerku rurkovali pomaly do pol roka ...akonahle zacala papat prikrmy a viacej sa hybat vsetko sa krasne upravilo ..podla mna nema zmysel dieta trapit..a my papame laktobaciliky swiss kapsulky sypem do mliecka ..tiez som s nou bola pre istotu na gastre na kramaroch a lekarka povedala ze sa to upravi vekom ked dozreje traviaci trakt a z testov malej nic nevyslo ;)))takze neboj sa a hlavu hore ;))))

luba41
1. apr 2014

namiesto rúrky a liekov, čo jej dávaš-rašej ju nos čo najviac vo zvislej polohe / zaobstaraj si napr. šatku/..takýto kontakt s maminou napomáha aj tráveniu, aj skludnuje refluxové prejavy.. a kaknie nechaj na nu, kedy samé črievká budú chcieť potrebovať sa vyprázdniť..

stanislavao
1. apr 2014

neviem odkial maju niektore mamicky skusenost, ze rektalna rurka nieje navykova. je. to je skusenost ako pediatrov, tak aj mamiciek. mozno niektore deticky su vynimka. urcite by bolo treba riesit pricinu nevykakania sa, ci nema skratene crevo, alebo nejaky iny problem, lebo ked si zvykne na rurku, tak bude velmi tazke dieta naucit sa potom vykakat same. my sme problemy so zapchou mali, nastastie uz je to za nami, ale to bol syn starsi, nie len na mlieku. prajem vela stastia a nech sa to upravi cim skor.

moncicip
1. apr 2014

Moj syn sa svojho casu "kamaratil" s rurkou cca tri mesiace a potom zo dna na den zacal kakat sam a odvtedy sme rurku nevideli. Tiez somza to ze radsej pouzit rurku aj opakovane ako nechat dietatko sa trapit. Drzim prsty nech to je cim skor za vami.

majka777
1. apr 2014

Tiez som ju pouzivala...deticky totiz este nemaju dobre vyvinuty brusny sval, a preto sa nedokazu vykakat...niekedy sa lahko povie, ze nechaj to na nu, nech sa sama vykaka, ked to na nu pride, ale jednoducho to niekedy nejde...rektalnu rurku sme pouzivala niekolko mesiacov a mala sa postupne sama naucila kakat 😉

adazdca
1. apr 2014

Ja mám chlapčeka Tomáška a tiež sme si prežili obdobie s rektálnou trubičkou... Mlieko som si odsávala a pil moje a to, čo nestačilo, tak som prikrmovala s France Lait... Tiež som dávala Bio gaju a aj Espumisan... Pokial sa mu nepodarilo cez den vykakať, tak sme mu vždy pomohli trubičkou.. Malinký bol celý šťastný, ked sa vyprázdnil a my sme mali tiež lepší pocit, ked bol vykakaný.. Trvalo to hádam aj 3 mesiace, čo sme mu sporadicky a niekedy aj denne pomáhali.. Náš malý hladoš začal s príkrmami, ked mal necelých 5 mesiacov a vtedy sa mu parádne upravilo kakanie.. Zeleninka mixovaná super pomohla a začal kadiť sám, takže ako sme začali s príkrmami, tak už je trubička pasé... Menší problém nastal, ked sme vymenili mlieko na číslo 2, lebo France Lait 2-ka ho začala zapekať a vtedy som prešla na Hipp Bio combiotik a odvtedy kadí ako ďábel aj bez probiotík aj bez trubičiek... Hodne pomôže neskôr aj pohyb, štvornožkovanie a plazenie... Takže sa nemusíš báť navykovosti.. je to hold také obdobie, ked bábo len ležká a nedarí sa mu vykakať...prejde to .. 😉

chikitka
1. apr 2014

hmmmm, uplne verim ako si zufala... nas starsi nekakal pomaly do 8. mesiaca inak ako cez rurku... robila som to tak, ze mal tu najmensiu, nechala som ho ci sa nevykaka sam a ked uz dva dni chudak bojoval, slo sa na to... fenikel robil zle aj jednemu, aj druhemu, tiez sme mali biogaiu, ktora nepomahala, mladsiemu lepsie. aj laktobacilky sme mali, dokonca sme pri starsom uz dve denne davali. nam velmi pomohlo ked bol starsi jogurt a struhana surova mrkva s jablckom. ale to este nie je vas pripad. skus tie otrepane metody: cvicenie pri kazdom prebalovani, masaz bruska v smere hodin, kupele v teplej vode, skus ju nosit akoby sedela na nocniku - drz ju pod nozkami, co najviac na brusku, nosit, a GRGAT! cim menej bude grgat, tym viac toho bude ostavat v crievkach a to boli potom... co este... skus ten fenikel uplne vynechat, nasmu robil naopak velmi zle... jaj: skus davat prevarenu vodu, mozes dat aj teplu vodu pit, aby sa jej to rozriedilo, ta tepla voda vraj pomaha... a bud v klude, ja ked je to tazke, akakolvek nervozita sa prenasa na babo. vydrz, snad je to len kolika a nie zapchy dlhodobe ako u nas... kolika snad zmizne za mesiac a budete mat pokoj. a neznepokojuj sa uplne ze kolko nekaka, naozaj, vraj u dojceneho baba aj 10 dni nemusi, problem je, ak sa naozaj puci a ocividne je nervozna, vtedy pomahaj ako sa da. rurku pouzivaj ako poslednu moznost. v kazdom pripade ak ma pomoct, pouzi ju. nas zacal pekne nakoniec kakat sam, aj tym mozno ze sa viac hybal a ta mrkva s jablckom, alebo jogurt-to keby to nedajboze pretrvavalo do neskorsieho veku... dufam ze ti pomoze nieco z toho!!!! drzim palce, nech sa malickej ulavi!

hanelka1
1. apr 2014

no ja som tiez isty cas rurkovala, mala mala koliky a odporucil nam to priamo lekar na gastroenterologii ze aj on to na svojich detoch robil a nic im neni, a ani nasej malej nic neni z toho, kakat sama kakala vzdy, ona sa nevedela vyprdkat. takze kludne mozes, treba jej pomoct troska, ked sa jej to nedari samej a nenechat ju trapit sa chudatko, ona si sama nevie pomoct na to ma rodicov. 🙂

nada60
3. apr 2014

Ahoj ,my keby nemame tuto rurku..no neviem ...vsetko mozne sme skusili a nic...najlepsia bola a umna bude tato hadicka!!kym sme na to dosli mala si uzila bolesti,roznych hlupych kvapiek ktore zabrali len kratkodobo!!odporucam aj dlhodobo,neverila som tomu ,ale vlastna skusenost!!pouzivali sme dlhodobo!

akrim1311
3. apr 2014

nezvykne,neboj,nemá ešte silný brušný sval.Aj my sme dávali synovi rúrku,lebo sa nemohol vykakať do 4 mesiacov a dosť často sme ju dávali.Aj nás strašili,že ho to nenaučíme,keď mu ju dávame a aha...všetko sa pekne upravilo samo,takže určite to bude dobré