Problém s kakaním a vyšetrenie u chirurga

lenka0283
19. feb 2014

Ahojte mamicky uz som zufala.....chcem sa opytat ...dcerka ma 3 roky a mala hnacku, dostala dietu a vsetko bolo ok...ale mala ma odvtedy velky strach z kakania...drzi to aj osem dni a potom sa nemoze vykakat...dnes kazdy den len zadrziava place ze sa boji kakat...nemozeme ani nikam ist ...volala som doktorke a ta mi povedala ze jej mam dat nalacno caj ale nepomohlo...tak ma poslala chirurgovi na vysetrenie ci nema nieco v zadocku prasknute a ci ju to neboli preto aj ked sa si myslim ze to je skor psychycky problem...bola ste niektora u chirurga na takto vysetreni?? ako to prebieha??...velmi pekne vam dakujem 🙂

nigguska
19. feb 2014

@lenka0283 ahoj,ja som mala s malym nieco podobne....a je to naozaj len psychicke.... keby som vedela,co ma tam caka(a nie,nebolo to nic hrozne) ,nesla by som tam.ale maly sa priserne bal a potom to bolo ovela horsie...bal sa kakat este viac....vysetrenie prebieha tak,ze sa ta opyta kolko a ako casto kaka,co papa atd atd....natiahne si na ruku rukavicu,das malej dole gate a gatky a ona jej s nalubrikovanym prstom pospara v zadocku...ono to urcite neboli,ale deti sa stiahnu a kricia,lebo sa boja a je to urcite neprijemne...ked zisti,ze jej nic nie je,nasadi speci dietu....ale ja som ju nedodrziavala,lebo som vedela,ze ked mu nic nezistila tak je to urcite len v jeho hlavicke....

janinah
19. feb 2014

skús jej vysvetliť,nech sa doma vykaká,lebo musíte ísť do nemocnice a kaku musia vybrať ..inak jej praskne bruško......vyš. sa to pohmatom prstom chirurga v rukavici...

belbel
19. feb 2014

Kopírujem svoj príspevok z inej diskusie, ku ktorej som sa vyjadrovala. Bol to podobný problém. K chirurgovi nás rozmýšľala poslať, ale až ak by nezabrala liečba trhlinky-fisury, tak sa to myslím odborne volá, je to trhlinka pri vstupe do konečníka. Toho vyšetrenia som sa bála, lebo si myslím, že je to traumatizujúce... Skúste zmakčovať stolicu, nastav aj myslenie na to, aby sa podarilo pravidelne kakať. Aj ja som tak začala , len aby sme sa tomu vyhli, našťastie doktorka bola otvorena nas najprv liečiť sirupom, ale ak by to bolo vyvinuté veľmi, môže sa "potrhať" riťka zvnútra a to je už cesta cez chirurga.
Prispevok z inej temy: Moja osobná skúsenosť je táto, keď sa mi hlavne večer dcéra sťažovala že ju bolí riťka, chytala sa tam, keď mala navoľno pyžamko, ale nevenovala som tomu veľkú pozornosť spočiatku... U lekárky jej "roztiahla" riťku, ale teda poriadne, lebo to môže byť aj akoby už z vnútornej strany a povedala mi, že to je naozaj bolestivé a sťažovala sa oprávnene. Možno sa tvojej dcérke stalo podobné... Liečba, zmäkčovať stolicu, aby tam neboli tlaky, kým sa riťka nezahojí, my sme mali Duphalac, je na predpis a brala ho aj vyše 4 týždňov + hygiena, ale to je normálne. Ak sa to nelieči, vzniká v ranke zápal a može sa koža pukať ďalej, môže zahnisať... my sme našťastie komplikácie nemali. Mala vtedy 3 roky. Držím palce

monicm
19. feb 2014

čudujem sa,že vás hned posiela na vyšetrenia,náš starší syn bol presne v tomto veku rovnaký.ani za ten svet vykakať,potom plakal,že ho bolí bruško a potom,ked to neudržal,tak sa samozrejme pokakal................... v tomto období sme ho za to vôbec nehrešili,bez nejakého komentovania som ho prezliekla,prípadne umyla a bolo vyriešené.naša pediatrička mu predpísala duphalac,najskôr skúsila menšie dávky,potom väčšie,dlho trvalo,kým zabrali,ale zabrali,potom sme postupne zmenšovali dávky až sme ich vysadili úplne.môžem ti poradiť všetky domáce recepty,čo môžeš vyskúšať
vlažná voda na lačno
zavárané a sušené slivky
šťava zo zaváraných sliviek
kyslá kapusta a šťava z nej
mletý mak
obmedz biele pečivo,mrkvu,ryžu................,všetko,čo sa dáva pri hnačkách

osobne si myslím,že je to len psychického rázu,nakoľko to nastalo po hnačkách,kedy jej bolo kakanie nepríjemné a tak sa blokla.skús jej vysvetľovať,že musí kakať,že je to dôležité,aby ju nebolelo bruško.nestraš ju,myslím,že strašenie,že jej praskne bruško nie je dobré,môže to vyvolať len další blok.

jaj a nášmu synovi ešte pomáhalo,ked sme ho už po "niekoľkodňovom" trápení postavili do vody,či išli osprchovať,nakoľko zadržiaval často aj cikanie,pri vode sa už neudržal...............postupne pochopil,že je to v poriadku a upravilo sa to.našťastie,bolo to najhoršie obdobie,čo som zažila.vidieť svoje dieťa,ako trpí a nemôcť mu ale vôbec žiadno pomôcť....................držím palce

sendy182
19. feb 2014

@lenka0283 ahoj ja by som tam nešla .....kámoškina dcéra zjedla pukance a nemohla sa vykakať......až po týždni šla k lekárke a asi na 8-9 deň ju poslala na klystír.......určite sa jej uľavilo......no a potom mala diétu.....samú vlákninu.....žiadnu čokoládu varenú mrkvu a pod......užívala aj sirup duphalac......skús sa najpr informovať.....myslím že 3 roč,. dieťa je fakt malé ma naté niečo......užívala čípky na kakanie,......skús jej troška natrieť zadoček detským olejčekom ......ráno veľa veľa teplej vody.....harmančekový čaj......ovsené vločky ak vie papať.....biele jorurty s vlákninou.......slivky. jablký riedke polievky ja by som druhý chod obeda nedávala ak sa nevykakala.......

veve39
19. feb 2014

samozrejme ze by som k chirurgovi na vysetrenie isla, ved ten ju nebude rezat ani operovat, zanedbanim prip. problemu si mozete zadovazit vacsi problem...chirurg jej skontroluje konecnik, ci tam nahodou nema fisuru-trhlinu, /casty nasledok zapchy) toto bezny pediater nespravi...ak by fisuru mala, kazde kakanie je bolestive a neliecenim sa bude vytvarat strach z kakania a vyrobite si zbytocne zacarovany kruh psychickeho bloku a zapchy...takze vysetrenie neodkladaj, moja dcerka ho absolvovala mnohokrat, nie je to prijemne, avsak nie je bolestive...

dilino
19. feb 2014

Lenka moja dcerka mala taky isty problem a podarilo sa mi zisťiť treba kupiť EASYLAX su to ampulky každy deň sa rano dava jedna do zadočku ako čipok tam je aj navod a maš po probleme akurat že to riadne ide do financii 6 ampuliek stoji 7,30 eur ale neľutuj a uvydiš uľavy sa tvojej dcerke to mi povedala magistra v lekarni odvtedy nič ine na stolicu nekupujem ked som jej davala Duphalack tak zvracala krv s tym veľmi opatrne a ten EASYLAX ten môžeš dcerke davať len jeden uvydiš každe rano uľavy sa jej lekari ti nič nepovedia všetko si musiš zistiť sama hovorim ti z vlastnej skusenosti mojej dcerky

lublana1
19. feb 2014

...ja som mala s malym ten isty problem v tomto veku, ale ako pisu baby, je to asi skor psychicky problem, boji sa, ze pri kakani ju to bude boliet... my sme boli na sono bruska, aj nam brali krv, ale vsetko bolo v poriadku, k chirurgovi nas uz potom doktorka neposielala... nam pomohol odvar z ovsenych vlociek, pekne mu to zmakcilo stolicu a potom sa uz vykakal aj bez placu, do dvoch deci vody dat dve polievkove lyzice ovsenych vlociek, priviest k varu, nechat minutu, dve pokypiet a odcedit a odvar vypit, davaj jej to kazdy den aspon tyzden... ja som to vyriesila tak, ze do toho odvaru som mu zarabala sunar a to vypil bez problemov, tak drzim palce, nech aj Vam to pomoze 😉

lenka0283
autor
19. feb 2014

Dakujem kočky za kazdu jednu vetu co ste mi napisali...vsetko som si precitala a este s tym vysetrenim pockam...skusim vase rady myslim ze to pomoze viac ako traumaticky zazitok u chirurga..🙂

aristka
19. feb 2014

ak ju bude vyšetrovať ,prehmatá určite bruško ,dá si rukavice na jeden prst vazelínu alebo mesocain gel ,čo budem mať a pohmatom tj jedným prstom zvlhčeným vyšetrí ampulu konečníka .....inak nepíšeš čo všetko si skúšala ...nalačno nie čaj ,ale šťavu zo zaváraných marhúľ alebo nejakého kompótu ,kúp si glycerínové čípky a skús dať hlboko do riťky a veľa tekutín ,vlákniny ,skusila by som niečo zo špenátu ten ľúbi prehnať,kys.kapusta ....

lenka0283
autor
19. feb 2014

skusala som cajik ...aj cipky som davala...to sa vykakala ale na dalsi den znova to iste...a este jedna otazka mamicky...ak by mala tu fisuru tak by jej to muselo aj troska krvacat?? ci to sa neda zistit podla toho??

dilino
19. feb 2014

skus ten EASYLAX je to prirodne zmäkčuje stolicu uvydiš za skušku nič nedaš drž sa

richardcs
19. feb 2014

dobry večer..čo sa týka vyšetrenia u chirurga tak sa vobec nemusíte báť...ta prasklinka na konečníku byva viditelná aj zvonku takže zvyčajne vyšetrenie prstom ani nieje potrebné..ale je pravda že zadržiavanie stolice vedie k hromadeniu a stvrdnutiu stolice..a tak vzniká bludný kruh..pri praskline konečníka.fissure niekedy pozorovať aj krv na toaletnom papieri,bolesti byvaju nielen pri kakaní...skor to vidím ako psychický problem.....ale aj keby tam tu fisuru mala tak ju asi nikto nebude operovať...liečba konzervatívna..a hlavne pravidelná stolica..nie strašiť..skor to skúsiť cestou nejakej odmeny ..ale len ak bude "šiška"v šerblíku...čiže sa nebojte ani prasklinky ani chirurga.

mnamko
19. feb 2014

naša malá berie nato Dufalak 2xdenne,ale moc to nepomáha,teraz mala redšiu stolicu a kedže bola zvyknutá to zadržiavať tak sa pokakala

lenka0283
autor
19. feb 2014

@richardcs dakujem velmi pekne...potesilo ma to 🙂

veve39
19. feb 2014

@lenka0283 fisura krvacat moze ale rovnako aj nemusi

henushka
19. feb 2014

Ahoj, neviem skade si, ale my sme s dcerkou svojho casu absolvovali take vysetrenie v Bratislave na Kramaroch a bolo to velmi setrne. Naozaj boli velmi mili a bolo vidno, ze to s detmi vedia. Dcerka mala takmer 3 roky, takze to vsetko plne vnimala a vzala to uplne v pohode. Lekarov sa zacala bat, az ked jej robili sondu do nosa kvoli mandliam, ale to je ina story...

Co sa tyka toho zadrziavana, je to na nervy, tiez sme tym presli. Netusim, co bol spustac, resp. tusim, ze sme jej zrusili plienky, ze je uz velka, ale nepomohlo uz ani ponuknut plienku na kakanie spat. V takychto psychickych pripadoch, zial, nepomahaju ziadne vlakniny, prehanadla a pod. Nasa mala dokazala udrzat aj cipok.

Drzim palce, nech ten blok tvoju malu rychlo prejde. A toho vysetrenia sa ozaj nebojte, my sme boli tiez len pre istotu, nech sa vyluci pripadna fyziologicka pricina.

bianca
19. feb 2014

@nigguska neboli?Odkial si spadla draha?Obzvlast ak su zverace pevno stiahnute tak to boli ako slak.Deticky maju lumen ovela tensi ktr sa postupne uvolnuje pri tlaceni stolice ale pri vniknuti (je mi zle len to pisem) to boli.A neskutocne.

nigguska
20. feb 2014

@bianca ja som nespadla odnikadial,DRAHA!....viem,ze to deticky vnimaju citlivejsie ale urcite to az tak neboli......a viem,ze to mozem porovnavat s niecim inym....maleho uz aj cievkovali cez pipika a nasilu bez umrtvenia stahovali predkozku a to je podla mna bolest a nie sparanie v ritke aj ked aj to je urcite neprijemne.....

katfan
20. feb 2014

@lenka0283 ahoj,my sme bojovali so zapchou rok.vysetrenie u chirurga neboli,len jej skontrolovali konecnik,zistili,ze ho ma roztrhnuty.neboj sa toho,sama tento problem nevyriesis.inak my sme potom museli mesiac davat do zadocku kazde rano glycerinovy cipok,aby si creva zase zvykli na pravidelne vylucovanie,zmena stravy a potom uz to bolo ok.chod co najsor

katfan
20. feb 2014

@lenka0283 teraz si citam ostatne prispevky,preboha,na to vysetrenie chod,nie je to nic traumatizujuce.a ze je to psychicke,nechapem,ako to mozu zienky vediet.ano,zacina to psychikou,alepotom sa musi to aj nejak liecit a v tom ti poradi jedine chirurg po kontrole.

jankaba1
20. feb 2014

Ak mozem, odpoucam vsetkym detickam, co maju problem s kakanim-zapchu a pod. uzivat lanove semienka. CCA 1 -2 caj.lyzicky dat do pohara+ trochu vody na 10min, vznike take zele....nech to spapaju a to im pomoze. Ja som to malej davala spolu s kompotom - na lyzicky semienka a prekryt mandairnkou., ci jahodou.Malym detom by som urcite nedavala sirup Duphalack.

klaudiaaa
21. feb 2014

dcera ma 3 roky a mame tiez ten problem uz 1,5 roka a chodíme na detske gastro. chirurgia je zbytocna. je to psychicky problem. berieme kazdy den probiotika, vlakninu v prasku /prebioticka vlaknina/, dufalak, a tablety syntostigmin /na pohyblivost criev/ a sem-am glycerinovy cipok. vysetrenie pozostava z ultrazvuku bruska a prst do ritky. ale zacat treba klistirom ked dlho nekakala. odporucam navstivit gasto teraz je uz lepsie, ale ked ma tvrdu stolicu, tak uz zas hovori ze nechce kakat. davame kaku rybyckam a hadikom v zachode. ked nechce hovoríme ze pride hadik a on chce kaku. ked sa vykaka, tak je radost velka. kazdemu ukazuje. drzim palce klaudia

veve39
25. feb 2014

@bianca nemas pravdu s bolestivostou vysetrenia...moja dcerka ho pravidelne absolvuje (mali sme problem, ktory musel byt rieseny operacne), lekarov sa ako kazde dieta boji, bude mat coskoro 3,5roka, chirurg ju vzdy vysetruje cez konecnik - a teda koli ucelu vysetrenia dost dokladne, je cela strpnuta, avsak povie mi, ze ju to nebolelo - a urcite mi to nehovori preto, ze by ma chcela utesit 🙂

veve39
25. feb 2014

tiez nerozumiem, ako mozu niektore prispievatelky vediet, ze je to na psychickom zaklade....bez vysetrenia lekarom
@katfan
@klaudiaaa my sme vyse roka s dcerkou chodili na gastro, mala od 1..roka zapchy, Dr. mila, "vsetko bolo v poriadku", probiotika, vlaknina, duphalac-.uzivala ho vyse roka.....akurat ze zapchy neustavali - dieta nema preco brat dlhodobo prehanadla - myslim rok a viac, pokial ma spravnu stravu, ak je stale pretrvavajuca zapcha, je niekde problem - moze byt psychicky, no nemusi...nam spravne urcil dg az chirurg, ktoreho som ja sama aktivne vyhladala...a ta bola taka, ze sa musela riesit operacne...a cca rocna starostlivost na gastre bola zial len stratenym casom, ktory stav iba zhorsil

katfan
25. feb 2014

@veve39 tak tak,toto sú veci,ktorým sa musí zaoberať doktor a nie samoliečitelky na MK...inak držím palce,nech ste rýchlo OK

zimajetu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz