Pupok u novorodenca

mamulik10
24. jan 2023

Ahojte mamičky dnes mame presne 14 dni od porodu. Malemu ešte stále neodpadol pupok a navyše som začala pozorovať zahnysanie a sem tam máličko krvi. Bola som s tým v Nemocnici a na pohotovosti pred 7 dňami povedali ze to je ok ze moze aj neskor odpadnut. Ale mne sa to nezdá cistim s repikom ale mam strach to aj nadvihnut pod lebo mi to príde ako take zive črevko. A mam strach ze mu nejak ublizim. Prikladám aj foto. Prosim Vas mate s tým niektorá skusenost? Ako postupovať lebo som z toho uz dost vystresovana. Ďakujem za všetky rady

martul
24. jan 2023

@mamulik10 keď si bola pred 7 dňami, to bolo vtedy ešte v norme, ale odvtedy už ubehlo ďalších 7, ja by s zbehla detskej alebo aspoň zavolala.

terezka2911
24. jan 2023

Určite by som kontaktovala pediatričku.

basska_b
24. jan 2023

Mojim detom to odpadlo tusim az na 17. den, ale tu zltu svorku - srandu tam nemali. To by som dala asi prec, nech to vetra... tiez tam bolo zltkave, som to cistila... a potom jedneho dna sa to odtrhlo. Aj trochu krvi vyslo.

najstastnejsia
24. jan 2023

Určite by to mal vidieť pediater. Držím palce!

martul
24. jan 2023

@mamulik10 ešte dodám že ja som pri všetkých 3 deťoch nátierka pupok liekom z lekárne, lebo ten práve vysušuje to tkanivo a potom to odpadne. Repík je liečivý, ale ten to nevysuší a nedezinfikuje.

trgypadl
24. jan 2023

Ahoj Ty musis ten pup.pahyl nadvihnut a popod povytierat liehom, ale sla by som sa ukazat pediatricke. Oni si to riadne nadvihnu a pozru, mozno daju nieco navyse okrem liehu, drzim palce

ayanamirei
24. jan 2023

tak tak ako pisu vyssie, mokva to a to je zle. Pupok musi byt suchy, poriadne to treba povytierat suchou gazou a/alebo namocenou najskor v liehu z lekarne. Ak sa bojis ty, chod k pediatricke 😉

zuzka102
24. jan 2023

Ta žltá svorka by mala byt preč, si myslím, ani pri jednom dietati som s nou nešla z porodnice, vždy ju pred odchodom dali dole.
A choďte sa radšej ukázať pediatricke s tým pupčekom. Pozrie to a povie ti co robiť.

aknamorka22
24. jan 2023

Ja som vatovu tyčinku namočila do liehu a pomaly poutierala okolo pupka a ak sa dalo nadvihnúť tak aj pod ním. Musí sa to vysušiť a vtedy to odpadne. Takže kúpiť lieh a 3x denne jemne vyčistiť 🙂

zanajana
24. jan 2023

Tak ako píšu dievčatá vyššie. Nebáť sa, odtiahnuť a povytierať liehom na vatovej tyčinke poriadne aj pod pupkom. Mojej malej tiež dlho predohlo nechcel pupok odpadnúť, tiež to hnisalo, dr. predpísala framykoin, ktorým sme to po vyčistení zasypávali.

surama
24. jan 2023

@mamulik10 Liehom nenatieras vobec? Lebo on to dezinfikuje aj vysusi.

domka222
24. jan 2023

Liehom na vatovej tyčinke. Musíš to riadne nadvihnúť a povytierať viac krát do dňa

simona92101
24. jan 2023

@mamulik10 mali sme podobny problem,ale svorku dali dole uz v porodnici,preco to este mate?nam dala pediatricka na to zarobenu vodicku z lekarne,3x denne potierat a este natierat framykoinom.pekne sa to zosusilo,po tyzdni uz len lekarka prekontrolovala.to,ze to mokva a hnisa nieje OK

weronka31
24. jan 2023

Natierat s liehom z lekarne

lienka.7
24. jan 2023

@mamulik10 ako pise
@ayanamirei mokvajuce nie je dobre. Treba to susit a čistiť liehom. A sla by som pediatricke urcite.
Inak mne tu svorku odcvikli po oba razy uz v porodnici. Doma pahylcek potom odpadol sam, po kazde som ho našla v plienke.

marianeta
24. jan 2023

@mamulik10 u mladšieho syna tiež pupok po návrate z pôrodnice trochu hnisal, ale teda so svorkou sme domov nešli.. Potierala som liehom z lekárne ,a plienku v mieste kde je pupok som vystrihala tak aby sa mu tam neodierala. Toto som ešte ozaj nevidela ,aby dieťa išlo so svorkou na pupku domov, a aj dva týždne po narodení ju tam malo.

mamulik10
autor
24. jan 2023

@simona92101 Ahoj. No ja som rodila v Nemecku aj tu zijem. Bola som s malým pred 7 dňami na pohotovosti pozreli a poslali nas domov ze to vyzerá super. 🙄 lenže ono je to stále také iste aj po 14 dňoch. Lekarovi mame termín 10.2 skúšam ešte ten lieh. Ak by to nepomohlo tak zavolám lekárovi a pôjdeme skor. Nam totiž v Nemocke neporadili lieh. Nic... DAKUJEM VSETKYM ZENAM ZA POMOC ☝🙏🙇🏻‍♀️

mamulik10
autor
24. jan 2023

@zuzka102 nas s nou poslali domov zial neviem... rodila som aj dvojicky v Nemecku a taktiež im nechali svorku ale odpadol im obom pupok rychlo a bez problémov. Neviem ci to môžem odstrániť ja ale mam kus respekt 😒

surama
24. jan 2023

@mamulik10 Takyto 60% to ma byt, s tym treba potierat. Das na gazu a povytieras zahyby, trosku mozes pritlacit a takto pravidelne vytierat a ono to vysusi. Ale ak sa ti predsa len nebude nieco pozdavat, tak chod zas k lekarke. Predsa je to babatko a lekarka to lepsie posudi ci to ma ok.

lenkadenisa
24. jan 2023

Môjmu dali svorku dolu hneď na druhý deň po pôrode. Dnes má 9 dní a pupok je už krásne zahojený. A ako píše @surama dezinfikovať a sušiť

zuzanka.zuzu
24. jan 2023

a ešte neschovávať pod plienku, radšej z nej odstrihni výrez na pupček (niektoré novorodenecké plienky to majú už z výroby) 😉 lebo som si všimla odtlačok svorky na pokožke, čiže asi prikrývaš/pritláčaš a to nerob