Selektívny mutizmus u 5-ročnej

26. dec 2023

Mám dcérku bude mať 5 rokov vo februári, ide o to, že do školky velmi nechodí často je chorá. Problém je aj v tom že ma selektívny mutizmus, proste nekomunikuje s cuzdzími, alebo kedy ako sa jej chce. Chodíme ku svokrovcom a tam stále počujem, že nevie dobre hovoriť že jej nerozumejú, je pravda, že ak rýchlo hovorí tak niekedy jej ťažšie rozumieť, ale inač vie všetky písmenka dokonca aj R vie povedať. Ku svokrovcom chodí aj sestra svokry a tá stále chce aby jej moja dcéra spievala pesničky, alebo aby jej recitovala. Mala nechce jej recitovať a ani spievať a ide od nej preč tak hneď začne že nevie hovoriť, že tak sa nesprávajú 5 ročné deti, že sa chová ako 3trojročná. Že ju ani nezoberú do školy, keď sa takto bude chovať. Proste takto jej ta pani hovorí. Svokrovci sú ticho alebo ešte tej pani prikyvujú. Ja som z toho nešťastná, lebo ja neviem rozkázať malej aby na povel hovorila pri selektívnom mutizme, ale ani vôbec jej neviem rozkázať aby na povel recitovala ak to nechce. S mužom sa kvoli tomu potom hádame, lebo on chce aby dieťa na silu recitovalo, a spievalo jeho tete a rodičom. Čo by ste robili vy ? Vaše deti recitujú na povel ? Svokrovci vedia že s malou chodím ku psychologičke aj napriek tomu sa chovajú divne. Niekedy rozmýšĽam, že tam prestanem chodiť, lebo psychicky to nerobí dobre ani mne a asi ani malej.

mimikas
29. dec 2023

Mas o mutizme źu predstavu. Dcera nie je vyberava. Mutižus je sociána fobia led dieta hovorit chce ale nedokaze lebo realne ma z toho uzkost. A ano vela feti z toho vyrastie ale vela ma neskor ine problemy. Nedaj si zalepit oci tym ze z toho vyrastie. Mutizmus treba riesit a mat na papieri diagnozu koli imtegracii v skole. Diagnozu ti da len psychiater. Tiez su dolezite terapie na zvladanie a odburanie uzkosti.

ebirka
29. dec 2023

Smutné je ze takéto niečo treba starým rodičom vysvetľovať. Sorry ale psychické zdravie dieťaťa je viac ako nafučaná tetuška že nepočula básničku od malej.
U nas sa naučili ze tlakom nič nedosiahnu a musia si počkať kym deti samé prídu. Prosím v mene zdravia vášho dieťaťa, nevystavujte ju takýmto rečiam.

katkami123
29. dec 2023

Obávam sa, že pri daľsej návšteve budú do malej ešte viac rýpať, lebo si budú chcieť vydupať svoje a myslia si, že iba nátlakom získajú čo chcú. Nešla by som tam viac. A častejšie pošli muza k psychologičke a logopedičke, tiež je rodič, nie iba ty všetko. Lebo tiež je riadne nechápavý.

evaachesa
30. dec 2023

Polož si otázku: Záleží ti viac na citoch svokrovcov a nejakej pani, alebo na pocitoch tvojho dieťaťa? To vážne dovolíš aby sa tvoje dieťa cítilo zle a ponižovane len preto že nechceš aby sa v podstate cudzí ľudia zduli? No tak nech sa zdujú aj 3x po sebe! Nikdy by som toto nedovolila a nevyberala.si medzi mojim dieťaťom a svokrou alebo cudzou osobou! Sa spamätaj a postav sa za svoje dieťa! 🤨

autor
30. dec 2023

Dievčatá ale veď ja som v úvodnom príspevku napísala, že som tetke povedala, že dcérka nie je cvičená opička a šla som preč. Pobalila som veci a proste som odšila, lebo ešte svokra mi volala, že čo som tak rýchlo šla preč a ja som jej aj povedala prečo. Nemám pocit, že by som sa dcéry nezastala.

autor
30. dec 2023

@mimikas Takto, dcéra napríklad začne s cudzou osobou hovoriť po 5 minutách, ale zasa v školke hovoriť nechce. Aké dalšie problémy majú tieto deti ?

mimikas
30. dec 2023

Im sa vseobecne lepsie rozprava s lidmi ci vedia ze uz nestretnu ako s ludmi co ich poznaju. Deti s mutizmoˇ maju uzkostne stavy aj neskor, casto maju sebaposkodzovanie a ine formy uzkosti. Mitizmus ako strata reci je prejavom uzkosti, proste nie su schopny rozpravat aj ked chcu. Mne syn casti povie ze velmi chce ale neda sa mu. Hlavne si pozri zahranicne publikacie, tam sa o mutizme vyslivene hovori ako o diagnoze skor paychiatrickej ako recovej. Hlavne si musis uvedomit ze dieta si nevybera s kym sa bude rozpravat, ten vyber oni nemaju, proste rozpravat chcu ale nevedia.

autor
31. dec 2023

@mimikas a tvoj syn berie aj lieky ?

mimikas
31. dec 2023

Nie, neberie, ale chodime na terapie a je integrovany v skole aj skolke bol. Tiez vhodi na logopediu ale to aj koli tomu ze on aj velmi neskoro zacal celkovo rozpravat. Inak v skole so svojimi je v pohode, ale to zaucanie na nove veci je u nejo stale problem a aj zmeny planov a tak.

stanislavicenka
1. jan 2024

@autorka prepac, nevsimla som si. Je fajn, ze si sa dcery zastala. Nemusis to nikomu vysvetlovat. Manzela asi posli k psychologicke, aby vedel, ako sa ma k svojmu dietatu (nie zvieratu) spravat. Alebo nech im nabuduce zaspieva, ci zarecituje namiesto dcerky. Drzim palce

juliapotkanyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
verini
25. jan 2024

@juliapotkanyova no, treba tam nabehnúť , strčiť jej pod nos papier z CPPP čo majú ako treba s dieťaťom pracovať a pristupovať k nemu. Tiež sme si tým prešli. A poviem vám pravdu, že nám pomohlo len to že v klube mala takú vychovávateľku ktorá sa.ju snažila motivovať aby sa zabudla a začala rozprávať.

juliapotkanyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
verini
25. jan 2024

@juliapotkanyova chápem to úplne čo prežívate. Nepopustite, pritvďte. Veď ma potvrdenie že čítať nahlas nebude tak nech si nájde spôsob za čo mu dať známku. Ale kde nie je vôľa, nie je cesta. Ak bude treba, aj za riaditeľom. Že jednoducho čo s tým máte robiť.

juliapotkanyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreatytler
26. jan 2024

@juliapotkanyova Aj sa syn stazuje na ucitelku? Citi uz ten jej natlak negativne?

juliapotkanyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
verini
26. jan 2024

@juliapotkanyova Zober papier, zamávaj jej pred nosom, podčiarkni, zvýrazni kde má napísané usmernenia ak jej to nie je jasné. Buď neodbytná.
Všetko je to len o učitelke. Ako som spomínala, tiež sme mali takýto problém, ja som bola dokonca tesne pred pôrodom, keď dcéra nastúpila do 1.ročníka a toto som mala riešiť. Mala som z toho riadne nervy, Lebo stále to bolo o tom, ako ju má hodnotiť, iné deti už majú toľko a toľko známok, tiež sme pár krát polali video s tým ako čita. Ale chvalabohu, to netrvalo dlho, kým to učitelka vzala na vedomie a rešpektovala to. Keď dcéra išla do školy, už vedela čitať, lebo skrz tento problém, išla o rok neskôr. Dala jej niečo nech si prečíta, a potom jej následne z toho dala otázku aby vedela či si prečítala.
Trvalo to asi do 2.triedy, ale vďačíme za to jednej reholnej sestre ktorá ich učila náboženstvo, a pani vychovávateľke, ktorej veľmi veľmi záležalo aby to prelomili a aby jej pomohli, Ináč neviem veru kde by sme boli. Fakt. Lebo pri takýchto deťoch, nepomôže nič, len to, že oni sami budú chcieť. Teraz je už prváčka na strednej, a fakt niektorí kto ju nepoznal predtým, neveria že volakedy mala takýto problém.
Našli sme si tu na koníkovi kamarátku, ktorá mala tiež takýto problém, a oni v BA na zš vôbec nepotrebovali ani integráciu, takže skutočne záleži na škole
Nedovoľ aby ho učitelka nútila k tomu aby čital, rozprával keď je mu to nepríjemné. Držím Ti palce nech to zvládnete. Buď silná, nedaj sa.
Kiežby mna vtedy mal kto podržať, povzbudiť. bolo to náročné.

verini
26. jan 2024

ale problém s odpovedaním pred celou triedou pretrváva, v tom si je stále taká neistá, ale našťastie sa to akosi samé poddáva a musí s tým bojovať.

andreatytler
26. jan 2024

@juliapotkanyova Och, no toto by ma hrozne nahnevalo. Teda neviem o tomto probleme vobec nic, ale ked raz odbornik radi netlacit na dieta, tak podla mna ona celu situaciu este zhorsuj a vlastne odialuje vyliecenie. Stavim sa ze ta jej kamaratka ucitelka robila to iste, naliehala na dieta, a preto prehovorilo az v 9 triede. Ved vlastne tvrdi ze vie lepsie ako toto riesit ako lekar. Mna by toto hrozne vytocilo keby ucitelka takto doslova poskodzovala zdravie mojho dietata. Ale co s tym. Ak sa pojdes stazovat, tak si na syna zasadne. Ak prelozis syna do inej skoly, kde mas zaruku ze nova ucitelka bude ina. Fakt blba situacia. Je mi luto. Ja by som isla za riaditelom.
Je nutne aby mal syn to citanie klasifikovane? Preco nemoze byt neklasifikovane?

verini
26. jan 2024

@andreatytler je to presne tak, že to v dieťati ešte viac prehlbuje problém. Isto je to taka bezvýchodisková situácia kde sa ťažko niečo robí. Lebo ani tak ani tak....ak sa učiteľka neuvedomí

juliapotkanyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliapotkanyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreatytler
27. jan 2024

@juliapotkanyova No, sucitim s tebou a so synom. Chudak maly.
Co ak by za nou isiel tvoj muz? Mozno mat k nej trochu taky dominantnejsi postoj aj ked stale velmi slusny a priatelsky. Niektore zeny vnimaju muzov tak autoritativnejsie.
Fakt ze uz to riesite vela krat. Keby chcela tak to pochopi. Urcite chodte za riaditelom ked ani teraz nepomoze.
Drzim palce.