Škôlka a alergie

27. júl 2022

Ahojte. Syn ma v novembri nastupit so školky. Chcem sa opytat ako je to so stravou- nakolko ma syn niekolko akergii na potraviny a intoleranciu na mlieko= nasledne ma ekzemy a vyrazky. Musime natierat natierat.... Budem mu moct/musiet davat stravu z domu? Alebo ako toto riesit. Budu pani ucitelky alebo ja kontrolovat jedalny listik? Ma niekto skusenosti??

janka54321
27. júl 2022

Treba priniesť papier od lekára, predložiť vedúcej ŠJ a treba sa dohodnúť na nošení stravy popřípadě , ako to vedia oni zariadiť ...len prve je papier od lekára a nie pani učiteľka nebude kontrolovať jedálny lístok ...má v triede minimálne 20 deti ...treba všetko riešiť s vedúcou SJ

autor
27. júl 2022

To mi je jasne ze učitelky maju 20 deti. No deti olovrantuju v triede. Niekedy sa stane ze nejaka mamicka prinesie kolaciky/ medovnicky/ brumika/ ked ma dieta narodky/ balicky na mikulasa- skor ma trapi toto či to pri tolkych detoch ustriehnu kto čo papa...

evkamotka
27. júl 2022

Pýtaš sa dobre otazky ale zleho adresata. Toto si citaju mamicky z celeho slovenska a kazda skolka to ma osetrene inak. Jasne, ze mnohe rovnako ale nie je na to jednoznacna odpoved. Vybav doklad od dr a nasledne zavolaj riaditelke skolky, ta ti da prvotne info a nasledne ak to umoznuju, odkaze ta na skolsku jedalen. Jedlo na mieste typu ze niekto donesie brumika na narodky, to sa musis dohodnúť az priamo s jeho ucitelkami v novembri nazivo. Dopredu toto nevybavis. Co sa tyka liekov(aj maste aj kvapiek), to ucitelky nepodaju vobec. U nas umoznuju, ze rodic moze prist alergickemu dietatu kvapnut, ale odbiehaj z prace do skolky 🙂. A desiatu s olovrantom jedavaju v jedalni

autor
27. júl 2022

Ked som odnasala prihlasku tak som sa pokusala podat info aky je stav a hned: Joj to my sme tu take nemali a mam si skusit predlzit rodicak no mne sa nezda, ze ekzem- je nepriaznivy stav pre ktory ma byt dieta aj ja doma. Pochybujem ze by mi to schvalili. Ved mi uradnicky povedia, ze podat kvapky a natriet telo nie je dovod byt doma. Preto chcem vediet ci to niekto ma podobne.

zuzanockamt
27. júl 2022

Autorka:
Potvrdenie od odborného lekára je základ, bez toho ti výnimku v strave neurobia. Ak majú možnosti, môžu variť osobitne - takých MŠ je málo, hlavne ak má veľa výnimiek. Môžu povoliť nosenie vlastnej kompletnej stravy - z hľadiska hygienických noriem neviem, či je to všade možné. Je možnosť, že dieťa kvôli tomu danú MŠ nebude môcť navštevovať.
Lieky (ani mastičky) mu učiteľky v MŠ podávať nesmú.

dzina007
27. júl 2022

Papier od lekara dat veducej jedalne. Niekde vedia zabezpecit stravu ale skor asi budes musiet prioravovat na kazdy den desiatu, obed, olovrant.

Neviem ako v inych skolkach ale u nas brumiky a ine veci ked doniesli odlozili deti do skrinky a rodicia rozhodli co s tym. Pecene veci sa mohli len na besiedky kde su rodicia svoje dieta ustriehlo co moze co nie.

Ale tak su skolky kde dovoluju nosit kolace a jedia ich len tak tak tam len prizvukovat ucitelke ze bohuzial to nesmie.

autor
27. júl 2022

@zuzanockamt
@zuzanockamt stale dufam,ze to pojde. Na stranke som si vsimla, že hladaju zdravotnu sestru s nastupom od septembra. Čo tam akoze chcu/budu robit?? Tolko urazov tam asi nieje .Takze pockam co bude. Maly potrebuje kolektiv a ja tiez zmenu aj€.

kacena4
27. júl 2022

my sme uz v skole, ale malo by to fungovat rovnako, doniesla som do SJ potvrenie od lekara ze ma alergiu a nosime stravu zohrirevaju jej ju (v skolke je to tazsie kedze su desiaty). ja okrem toho sledujem stravny listok a ked je nieco co moze jest prihlasim ju na stravu takto by si vedela riesit olovranty a desiate, tiez musis naucit dieta co moze a co nie, popr. ak nieco dostane aby to nezjedol ale priniesol domov a zjedol tam pod tvojim dohladom. ucitelka si na 100% nemoze pamatat a strazit vsetky deti s alergiou su aj horsie diagnozy ktore musi strazit celiakiu, diabetes... ale je to individualne na dohode so skolkou

kacena4
27. júl 2022

zdravotna sestra tam nie je na riesenie urazov, ale pre deti s diagnozami aby im napr. aplikovala inzulin a pod.

dzina007
27. júl 2022

@kacena4 unas v skolke napriklad tato moznost nemohla ze pozerat jedalny listok a davat mu jest tk co moze zvysok doniest. Bola moznost len bud alebo... bud bude mat komplet desiata obed olovrant alebo nic a vsetko rodic prinesie. 🤷‍♀️

kacena4
27. júl 2022

@dzina007 no u nas sa da napr. polievku moze druhe donesiem

autor
27. júl 2022

@kacena4 naučit 3 rocne dieta co moze a nie je riadna fuska. Este vacsia je naucit to tetky babky... ktore to nechapu - prisaham ze to decko ma viac rozumu ako oni a ked poviem nePapaj to tak to povacsine pochopi a oni nie. Ale zato som je priliz uzkoprsa, a nedoprajem vlastnemu decku.🙈🤦‍♀️

janka54321
27. júl 2022

Si prečítaj, čo píšeš. .jasne sa pýtaš v úvodnej otázke, či budú pani učiteľky kontrolovať jedálny lístok. Ako som písala už predtým smer vedúca ŠJ a nie, že učiteľka povie, že sa nedá ...za tieto veci je zodpovedná vedúca a keď nepochodis, o čom teda pochybujem, isto vedúca vie, ako v takomto prípade postupovat...internet máš a hľadaj, čítaj vyhlášky

autor
27. júl 2022

@janka54321 jasne nepochopim ale mi povedz ako veduca jedalne vie, ze Jankova mamka priniesla do triedy detom brumika🤦‍♀️. Si nejaka jedovata pani mudra co vsetko chape.

zuzzinkaa
27. júl 2022

No poviem ti že mi mame toľko alergií že viac nemôže ako môže jesť. Skúsila som štátnu škôlku a všetci tam len gulali očami. Odpoved v podstate žiadna, ale prijali ju... mala má nastúpiť už od septembra. Rady typu že máš naučiť dieťa čo môže a nemôže jesť sú pri trojročnom decku pre mna úplne smiešne 🤭🙈... Riešim to tým že som ju prihlásila do súkromnej škôlky. Bohužiaľ radšej priplatím, v triede je len 12 deti, s nosením vlastnej stravy nemajú ani najmenší problém, nemusím nosiť žiadny papier od DR a pod. Škôlka je ďalej a vôbec nie po ceste do prace, ale hold mám take dieťa, neviem čo iné robiť ...

miruschka9
27. júl 2022

Ja mám teraz v škôlke syna má 3 roky a tiež má alergiu na mlieko .. do jedálne som mala priniesť papier od mudr vraj aj kvôli kontrolám a ja mu každý deň varím a ráno prinesiem tam plus aj ovesne mlieko. Pozerám si jedálnička čo majú ostatne deti a podľa toho varím bezmliecne aj jemu. A čo sa týka keď prinesú rodičia dáke sladkosti alebo brumiky atd buď mu to nechajú v skrinke alebo odložia a povedia mi. Nevidím v tom problém 🙂

evkamotka
28. júl 2022

V sukromnych skolkach, ktore su zvycajne aj jasle lebo prijimaju deti mladsie nez 3r je pre nich povinnost zo zakona mat na x deti y zdravotnych sestier. Je to zakonna norma, ta skolka nie je nejaka specialnejsia od inych

mogaa
28. júl 2022

v triede sú 2 učiteľky takže povieš učitelkám že dieťa má alergiu a aby mu nedávali nič čo prinesú ostatné deti k narodeninám, meninám.....deti majú 2svoje učiteľky ktoré si to vedia uhliadnuť....čo sa týka stravy, tvoje dieťa nebude mať extra jedálny lístok, treba sa dohodnúť s riaditeľkou či sa dá nosiť vlastná strava alebo mu budú dávať len to čo môže, ale žiadne extra vyváranie pre jedno dieťa, takže ak má alergiu na mlieko a k obedu je nejaká omáčka s mäsom a ryžou, dajú mu len suchú ryžu a len mäso bez omáčky.....čo sa týka zdrav.sestier, tie tam nebudú isto sledovať stravu, ale majú tam byť ak je tam napr.dieťa s epilepsiou, diabetom(pichanie inzulínu), stane sa úraz.....je rozdiel diétna sestra a zdrav.sestra....a tá sestra má byť na celú škôlku teda na niekoľko tried....

janka54321
28. júl 2022

Jedálny lístok a to, čo rodič prinesie do triedy sú dve rozdielne veci ...to, čo rodič prinesie do triedy, o tom vedúca a ani kuchyňa nevie, tak to logicky není nikde uvedené ...splietas dve veci ...chcem ti normálne večne poradiť a nechápeš ...nauč sa vyjadrovat

letfenixa
28. júl 2022

@autorka áno, každá škôlka zareaguje inak. U nás sa sladkosti od detí dávajú do skrinky. Špeciálna strava sa nepodáva, deti prichádzajú do škôlky po raňajkách a odchádzajú domov pred obedom. Učiteľky nesmú podávať žiadne lieky. Funkciu zdravotnej sestry si vymyslelo ministerstvo školstva od septembra, presnu náplň ich práce ešte nepoznám.