Som zmätená po prvej návšteve pediatra

cicamica1980
23. feb 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

ahojte

po dnesnej prvej navsteve pediatra som zmatena:
1. v nemocke nekazali balit na siroko, pediater kazak 1 mesiac - tak ako?
2. caje na kojenie s feniklom mi zakazali - vraj fenikel naduva - to fakt?
3. nemali mi predpisat pre malu nejaky vitamin na prvej navsteve u pediatra?

dakujem

cerez
23. feb 2013

Čo sa týka balenia na široko, po mesačnej kontrole ortopéd zhodnotí, či treba ďalej baliť alebo nie. Ja som dieťaťu nedávala feniklový čaj, skôr som ho pila ja. Dáva sa vigantol kvapky, ale asi len deťom, ktoré nie sú kojené. Ak sa nemýlim.

arturia
23. feb 2013

Na široko sa už nebali ani preventívne pokial na to nieje dôvod ale niektori pediatri to odporúčajú kým nenavstivis prvý krát ortopédi (aj keď v nemocnici to uz kontrolujú) ja som nebalila ani raz nasiroko. Pediater má predpísat D vitamin a K vit. Ktorý sa užíva do pol roka. S feniklom nemám skúsenosť.

jeemima
23. feb 2013

s balenim na siroko by som sa vobec netrapila ked otroped po vysetreni v nemocnici povedal ze netreba ...ved on videl klbiky na usg tak vie lepsie ako detska....ten cajik to mi aj mmoja vravela ze niekt detom nerobi dobre a zhorsuje koliky dokonca aj caje pre kojace maminky pokial maju fenkel tak opatrne najprv zistit ci to babatku nerobi problem....a co sa vitaminov tyka tak ano vigantol....dava sa vsetkym detom kojenym aj nekojenymdo 1 roka urcite tak to ti asi mala dat

kucharikova
23. feb 2013

@cicamica1980 ahoj,nam kazali po prepusteni z porodnice ist k detskemu ortopedovy na sono bedrovych klbikou ked bude mat maly 3tt dali nam vtedy aj vymenni listok.tam nam kazali balit 1mesiac nasiroko,po mesiaci na kontrole sme uz nemuseli.mne doktorka hovorila,ze keby stratim mliko,tak mam dat feniklovy caj-zatial kojim aj prikrmujem s um a caj mi nepije.aj ja som pocula nazori,ze jednym fenikel dobre robi na prdiky a druhych viac nafukuje.je ti individualne kedze kazde dieta je ine.nam pri 1 navsteve predpisala vigantol od 2tt-2kvapky denne a kanavit 1x za tyzden 1kvapku tusim,ale to nedavam uz kedze nieje plno kojeni a um obsahuje ten vitamin,tak mi kazala nedavat ho.

macka23
23. feb 2013

- k ortopedovi sa chodi po 3 tyzdni a on ti povie ci treba alebo nie
- pokial dojcis nedavaj ziaden, kup si pre seba caj pre dojciace matky
- predpisuje sa kanavit / vit. K/ a dava ked vylucne dojcis 1 kv za tyzden do 1 mesiaca, potom 1 kv mesacne.
A vigantol / vit. D/ sa dava 1 kv. Denne do mliecka ale AZ od 3 tyzdna

cerez
23. feb 2013

@cicamica1980 Ospravedlňujem sa, ten vigantol sa skutočne dáva kojeným aj nekojeným deťom.

denverka
23. feb 2013

Balila som 4 mesiace ale kazdy pediater kaze inak,fenikel som davala prvej dcere iba ten jej pomohol pri boleni bruska a kvapky nam predpisala ked mala mesiac,tiez som sa cudovala ale je to myslim aj v letaciku ze sa dava od mesiaca

saranata
23. feb 2013

balit sa moze -nemusí, na prvej kontrole ti ortoped povie čo dalej
fenikel je ok ale nie moc silny vyvar , pomaha na bolesti bruska, ale silny vyvar urobí presny opak!
ak piješ len caje na kojenie s feniklom tak to neurobí zle, to by si musela vypit neviem kolko toho aby to dietatu niečo sposobilo.
detom sa predpisuje bez ohladu na to či je dojčene alebo nie vitD (do 2-3 rokov sa uziva) a vitK kanavit -do 3m-6m , podla davkovania, my sme brali jednu kvapku tyzdenne do 3mesiacov, vitD vigantoil 2 kv.denne
mali sme ich od narodenia (teda od 1 tyzdna ked sme prisli domov z porodnice)

cicamica1980
autor
23. feb 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

ten caj pijem ja🙂 vsetky caje co som si kupila pre kojace matky, obsahuju fenikel -budem mali sledovat.koliky nema

koli tomu vitaminu zavolam pediatrovi

dakujem vam

slavka034
23. feb 2013

@cicamica1980 fenikel je dobrý na tvorbu mlieka a podporuje zdravé poprdkávanie detí...môžeš si urobiť zmes feniklu-anízu kúpiš to ako klasické koreniny a vydrží to hodne dlho...na podporu tvorby mliečka je dobré piť aj meltu (Caro) ja som začala včera a naliate prsníky mám neskutočne 😀 😀 😀
Vigantol a Kanavit nám predpísala dokina tak ako píšu baby ale priznám sa užívali sme sporadicky...
balenie naširoko: každý odporúča ináč ale preventívne to nie je zlé ak balíš...ja som tiež nebalila a kĺbiky boli OK....

anjelicek26
23. feb 2013

@cicamica1980 - balit na siroko az ked ti to povie ortoped, skor je to zbytocne. Nieco ako preventivne trapenie deti neuznavam 😖 Caje na kojenie s feniklom mozes. Dietatu nedavas caj, ale pijes ho ty, telo ho prefiltruj, nicomu tym neuskodis. Kvoli vitaminu D zavolaj lekarovi alebo kup rovno v lekarni, aspon u nas je bez predpisu a davkovanie je v pribalovom letaku. My sme ho nikdy nedavali, mam letne deti a som dost proti pridavaniu umelych pridavkov pokial to nie je vyslovene nevyhnutne.

bronia13
23. feb 2013

to sa este fakt balia dietatka nasiroko, ja som v zahranici a tu o tom nepoculi, ja som nebalila ani ziadne nase SK kamosky co poznam a deti su OK 😉 k tym cajom, ja som tiez nedavala ale moje deti nenaduvalo, mozno keby ano aj by som skusila.... vitamin D treba ked sa babetko koji lebo v materinskom mlieku je ho malo a treba ho davat hlavne v zime ked nie su deti na slnku....o vitamine K som nepocula ale uskodit urcite neuskodi, telo co vytaminy nespracuje tak ich vyplavi v moci....

sirinka
23. feb 2013

@cicamica1980 s balenim nasiroko sa netrap, ortoped ti povie, ci je nutne alebo nie, feniklovy cajik kludne pi a vitaminy neries... Zmen pediatra.

janinah
23. feb 2013

vit. K určite dávaj,aj donosené dieťa ešte nemusí mať dovyvinutú pečeň,moja dcéra s tým mala veľký problém hneď po narodení...brat je ortoped a pred 7mimi rokmi mi odporučil spočiatku baliť naširoko,nejako mi to vysvetľoval,že naše slovanské klbiky majú vyššiu náchylnosť robiť problém ako neslovanské,neviem,možno za 7rokov sa už zmenil odborný názor,ja by som radšej balila naširoko,mesiac ma nezabije a možno predídem ďalším problémom

chichinka
23. feb 2013

@cicamica1980 tak mojmu drobcovi fenikel zle robil - su deti ktorym nesadne - malemu som f. nedavala ale poctivo som ho pila ja + babycalm kvapky sme mu davali (tusim tak sa volali, je tam vela feniklu) a ked v ramci pokusov ako mu pomoct aby tolko neplakal som toto vysadila, vyrazne sa mu ulavilo.

perletka
23. feb 2013

@cicamica1980
ahoj, no ja ti asi toľko napíšem - čo lekár to iné odporúčania..., čo dieťatko, to iné reakcie 🙂
ja ti napíšem moje skúsenosti:

1. balenie naširoko - v nemocnici povedali, že nemusím, pediatrička vravela, že treba. Potom prvá návšteva ortopéda na 4t - povedal,že ešte treba, na kontrolu o 2 týždne. Druhá návšteva u iného ortopéda - ten povedal, že musíme to robiť, lebo malá mi bude krívať a vôbec nebude dobre chodiť, nemôže vôbec cvičiť, nech s ňou ani nehýbeme 😖 Na kontrolu o 6 týždňov, inak budeme hospitalizovaní 😠 Tretia návšteva zasa u iného ortopéda - absolútne nič zlé nezistil (NEVERÍM!!!! že nejaké balenie naširoko úplne prerobilo dieťaťu kĺbik. Ten druhý bol totiž primárom, tak asi čakal úplatok - preto také otrasné ortiele....). Ty si matka, ty musíš vedieť, čo je dobré. Ja by som nebalila naširoko, keby sa mm toho druhého paka doktora nezľakol. Iba to zastavilo vývoj maličkej.

2. každé dieťa je individuálne, fenikel je prioritne určený práve proti nadúvaniu, ale ako vravím - každé dieťa je iné.
Možno trošku odveci, ale: niekto mi povedal, už neviem či pediatrička, či v nemocnici, že jedinú strukovinu, ktorú ako dojčiaca matka môžem je zelená fazuľka. A ako reagovala maličká? Presne zo zelenej fazuľky sme mali hrozné krčiky, hnačku, až zelenú stolicu, no hrôza, nadúvalo ju strašne ☹ Keď som si dala fazuľu - nič, šošovicu - nič, kyslú kapustu - nič, hrášok, kukuricu - nič (max tak mala viac vetríkov). Každé dieťa je iné, ty si to svoje musíš spoznať 🙂

3.čo sa týka vitamínov - Vigantol je vitamín D a predpisuje sa všetkým detičkám, papá sa 2 kvapky denne, ale ako
@anjelicek26 písala, pokiaľ sa bude dať, tak v lete ho radšej daj na slniečko, určite je to lepšie ako dopovať ho takýmito umelými vitamínmi. Potom sa predpisuje Kanavit, to je vitamín K, ale to sa predpisuje len plne dojčeným deťom, nakoľko je ho v materskom mliečku málo - do umelého ho samozrejme dajú. Ale zasa ako vidím, čo lekár, to iné dávkovanie, my sme mali brať kanavit do prvého mesiaca raz týždenne tri kvapky a potom do pol roka raz mesačne podľa váhy - na 1 kg 1 kvapku.

Ale! Keď máš zlý pocit z pediatričky, odíď od nej. Ja tiež pôjdem preč nakoľko mám pocit, že bola super, kým všetko bolo v poriadku. Akonáhle prišiel problém, tak mi fakt "úžasne" poradila. A zdravie svojho dieťaťa takému človeku do rúk predsa nedám 😉

devicka
23. feb 2013

@cicamica1980 S tými čajmi je to tak, že každé dieťa reaguje inak. Môj prvý syn feniklový nemohol, lebo ho fakt nadúval. Mladším deťom som ho dávala asi od 6 mesiacov, lebo dovtedy čaj ani nechceli, no a problém nemali. A čajmi pre dojčiace mamky mám dobré skúsenosti, myslím, že vdaka nim mladších neboleli brušká. Pri prvom som ich nepila a kolík sme sa zbavili až po 3-och mesiacoch.
D vitamín užívať treba, či je dieťa kojené, alebo nie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
23. feb 2013

@cicamica1980 vitamin D sme dostali hned na prvej navsteve u nas (vlastne lekarka uz rovno recept vypisala u nas v obyvacke), balit na siroko sme mali od pediatricky nakazane po kontrolu klbikov, to bolo v cca 1 mesiaci (???) cize to by sedelo, tam urobia sono a ortoped ti povie ako dalej. Kanavit sme nebrali vobec (UM). Cajiky nam nik nezakazoval ale ani neprikazoval, malej sme ich nedavali dlhsie (bola na UM), sem tam par lyziciek zaliateho feniklu/rasce/kamilky dostala.... od smadu to vzdy vycuclala ako nic, ked prislo leto ak pila v pohode aj cajiky (ja som nekupovala caj, ale "korenie" a zalievala som jej to v pohariku...) 🙂 a nikdy nas nebolelo brusko... 2. mesiac sme brali probiotka doplhius, lebo sa jej horsie kakalo ale to viac menej preventivne kvoli Nutriolonu HA (chceli sme prejst na obycajny ale nebolo dobre.. tak sme ostali pri nom)

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zmrzlinka
23. feb 2013

vit. D nam doktorka predpisala az pri druhej monzo tretej navsteve.....spytaj sa jej,ked tam zase pojdete.
S cajmi to mas rozne....kazde dieta reaguje inak.Ak kojis,tak caje zatial nedavaj.....ak chces nieco davat,tak prevarenu kojenecke vodu.Ja som malemu davala,ale to boli 30-stupnove horucavy 😀
A ci balit alebo nebalit na siroko to Ti povie kazdy doktor inak......pockaj na kontrolu na ortopediu a uvidis.My sme balili,lebo jeden klbik sme maly zly a v pol roku uz to bolo vsetko v poriadku.

Inak to ze mas zmiesane pocitiy z navstevy,tak z toho si nic nerob......ja som z prvej odchazdala z placom co po mne chcu 😉 a cele sestinedelie som odmietala z malym ist k doktorke sama 😀

cerez
23. feb 2013

@fidka79 áno, viď hore, hneď som zareagovala a ospravedlnila som sa za omyl

grundia
23. feb 2013

Nam balenie na siroko kazal az ortoped,do vtedy sme nebalili,je to starsi pan,takze ma to"svoje"stare zauzivane,cize balit.
Co sa tyka cajov,nasa pediatricka mi odporucila nepit caje pre kojace matky,vraj z dovodu,ze ak sa pije pravidelne,ma na dieta opacne ucinky,ako tie z akeho dovodu sa pije a mala nam z toho vracala,ked som ho pila kazdy den.Tak som prestala a malej sa aj vracanie ustalilo no nie u kazdeho to musi tak byt.
A vitaminy,vacsinou vzdy sa predpisuje Vigantol,min.do jedneho roku.

sharmana
23. feb 2013

@cicamica1980 na široko netreba baliť, pokial ti v nemocnici nekázali, v 4 týždnoch sa chodí na kontrolu ortopedovi... ja som tak bola a nebalila som, všetko bolo ok a ortoped mi povedal, že" už nemusíte baliť".. som sa zasmiala, lebo som ani nebalila... rodila som totiž v BA a dočasne som bola zopár týždnov u rodiny v malom meste, takže tam to ešte asi funguje, to balenie naširoko, potom v BA mi ani pediatrička, ani dalsí ortoped žiadne balenie vôbec nespomínali...
Kanavit 1kvapka najskôr týždenne, potom raz za mesiac u detí plne dojčených, ked ste na UM, tak nebrať
Vigantol 2 kvapky denne od ukončeného 2 týždna, až do 2 rokov....

Pokial plne kojíš, nepotrebuješ pre dieťa žiadne čaje... ak UM, tak môžeš vyskúšať, najlepšie je zistiť čo robí konkrétne tvojmu dieťatk dobre a čo zle... hlavne nedávaj žiadne granulové čaje, sú to chemikálie...

nana88
23. feb 2013

ja by som balil do pol roka,,,ked sa zamyšliš všetci sme boli baleny do široka a nič nam nieje,,ale ta mladšia generacia napr,baby mladšie ako 17.18rokov maju zvačša nohy do X alebo do O a je to kvoli tomu že vymysleli že netreba balit na široko,,,moja sestra s tym ma velke problemy lebo akurat na jej generaciu to vyšlo a už je skoro dospela,,,mne tiež povedali že netreba ale napriek tomu som bolali až do 6mesiacov to neuškodi,,ja by som určite balila,,a ten fenikel skorej tebe ako babetku aspon budeš mat mlieko ak kojiš🙂 inač babetku by som dala len ak by boli neake zapchy,,a vigantol je povinny do dvoch rokov alebo aspon do roku a pol je to velmi doležite pre detičky a kanavit si už mala davat to je pre zražanlivost napr..ked odpadne pupček aby nekrvacal velmo a tak,,,takže určite tie vitaminiky treba

nana88
23. feb 2013

@cicamica1980 ja by som balil do pol roka,,,ked sa zamyšliš všetci sme boli baleny do široka a nič nam nieje,,ale ta mladšia generacia napr,baby mladšie ako 17.18rokov maju zvačša nohy do X alebo do O a je to kvoli tomu že vymysleli že netreba balit na široko,,,moja sestra s tym ma velke problemy lebo akurat na jej generaciu to vyšlo a už je skoro dospela,,,mne tiež povedali že netreba ale napriek tomu som bolali až do 6mesiacov to neuškodi,,ja by som určite balila,,a ten fenikel skorej tebe ako babetku aspon budeš mat mlieko ak kojišemoticon inač babetku by som dala len ak by boli neake zapchy,,a vigantol je povinny do dvoch rokov alebo aspon do roku a pol je to velmi doležite pre detičky a kanavit si už mala davat to je pre zražanlivost napr..ked odpadne pupček aby nekrvacal velmo a tak,,,takže určite tie vitaminiky treba

soniatko
23. feb 2013

ja balim malu uz 5 mesiacov nasiroko...a co sa tyka toho caju, tak feniklovy sa neodporuca davat detickam, ktore viac grckaju alebo maju reflux...

kika831
23. feb 2013

@cicamica1980 Co sa tyka balenia na siroko, tak to zhodnoti ortoped. K nemu by ta mala poslat pediatricka-da ti vymenny listok-okolo 6 tyzdna dietata. Ak povie, ze je vsetko ok, tak netreba balit nasiroko a stacia normalne pampersky. Co sa tyka fenikloveho cajika-dietatku ho urcite nedavaj-ten pi len ty (pomahas tak babatku cez materske mlieko)-bo babo moze z toho dost nafukovat. A ohladom vitaminov- deticky uzivaju povinne, ci su dojcene alebo nie, Vigantol a Kanavit! Ak ti toto lekarka nedala, tak ju vymen hned na zaciatku bo evidentne sa bud nezaujima alebo nema vedomosti. Drzim palce

grundia
24. feb 2013

@nana88 Ono to ani tak nieje o tom ci sa bali alebo nie.Pokial je to vrodené,tak mozes balit o stosest.
Ja som mala problemy s bedierkami,takze som mala aj strmene a ostali mi aj nohy do O,takze nemyslim,ze je to o tom..🙂