Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu
Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.
Stručné zhrnutie
- Diagnostika spomaleného rastu zahŕňa pravidelné meranie a váženie, RTG zápästia na určenie kostného veku, odbery krvi na hormóny a genetické vyšetrenie ako štandardné kroky pred rozhodnutím o liečbe.
- Pri potvrdenom nedostatku rastového hormónu sa v praxi nasadzuje liečba formou denných injekcií rastového hormónu (často večer) a v diskusii sa uvádza, že liečbu prepláca zdravotná poisťovňa.
- Špecializované pracoviská spomínané v diskusii sú Národný endokrinologický ústav v Ľubochni (NED), detská endokrinológia na Kramároch v Bratislave a endokrinologické ambulancie v Banskej Bystrici; pred nasadením liečby sa vykonávajú stimulačné testy, RTG zápästia a niekedy magnetická rezonancia.
Najčastejšie otázky
Q: Aké vyšetrenia sú potrebné pri podozrení na spomalený rast?
A: Bežné vyšetrenia podľa diskusie zahŕňajú presné meranie výšky a hmotnosti, RTG zápästia na určenie kostného veku, krvné testy na hladiny rastového hormónu a štítnej žľazy, genetické testovanie a podľa potreby magnetickú rezonanciu (MR).
Q: Čo je to RTG zápästia a na čo slúži pri hodnotení rastu?
A: RTG zápästia sa používa na určenie kostného veku a stavu rastových štrbín; ak sú štrbiny už uzatvorené, rast môže byť zastavený.
Q: Ako prebiehajú stimulačné testy rastového hormónu v nemocnici?
A: Stimulačné testy zahŕňajú viacnásobné odbery krvi v rôznych časových bodoch, niekedy po obmedzení pitia alebo jedla a po podaní stimulantu alebo vyvolaní „šoku“; v diskusii sa spomínalo hospitalizovanie 3–5 dní s kanylou na opakované odbery.
Q: Kedy sa zvykne nasadiť rastový hormón a ako sa podáva?
A: Rastový hormón sa zvykne nasadiť až po potvrdení jeho nedostatku testami; liečba sa podáva formou denných injekcií (diskutované „pichanie každý večer“) a podľa diskusie môže liečba trvať rok(y) v závislosti od veku a odpovede.
Q: Kde hľadať špecializované vyšetrenie na Slovensku?
A: V diskusii boli odporúčané pracoviská: Národný endokrinologický ústav v Ľubochni (NED), pediatrická endokrinológia na Kramároch v Bratislave a ambulancie v Banskej Bystrici; pacienti tiež často dostávajú odkaz z genetiky na endokrinológiu.
Q: Sú dostupné voľnopredajné doplnky odporúčané na podporu rastu, napr. SUPRADYN N?
A: V diskusii sa uvádza, že SUPRADYN N je multivitamín, údajne už v SR nie je bežne dostupný a niektoré príspevky spomínali dovoz z Maďarska s cenou 10 tabliet za 849 Sk; účinnosť na „zázračný rast“ nebola medicínsky potvrdená a toto tvrdenie zostáva nepodložené.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vyšetrenie spomaleného rastu štandardne zahŕňa meranie, RTG zápästia, odbery krvi a genetické testy.
- Pred nasadením rastového hormónu sa vykonávajú stimulačné testy a často aj MR pre zistenie príčiny.
- Špecializované pracoviská spomínané ako cieľ vyšetrenia sú NED v Ľubochni, Kramáre (Bratislava) a endokrinologické ambulancie v Banskej Bystrici.
Sporné názory
- Niektorí účastníci odporúčajú skúsiť voľnopredajné multivitamíny ako SUPRADYN N na podporu rastu; iní tvrdia, že výrobok nie je v SR bežne dostupný a jeho efekt je nepreukázaný.
- Niektorí rodičia preferujú skoré nasadenie liečby rastovým hormónom pri spomalenom raste; iní radia počkať, pretože u časti detí môže dôjsť k neskoršiemu „vyliahnutiu“ rastu bez liečby.
Otvorené otázky
- Aké sú dlhodobé riziká a optimálna dĺžka liečby rastovým hormónom v konkrétnych prípadoch zostáva neuzavretá.
- Kedy presne hospitalizovať dieťa na stimulačné testy (ambulantne vs. viacdňová hospitalizácia s kanylou) nie je jednotne definované.
Spomenuté značky a firmy
SUPRADYN N, Actimel, Vigantol, Novo Nordisk, Národný endokrinologický ústav v Ľubochni (NED), Kramáre, Rastametabolizmus.sk, Rustovyhormon.cz, Detskyrust.cz, sga-gh.sk
Spomenuté produkty a metódy
SUPRADYN N, Vigantol, Actimel, rastový hormón (injekčná liečba), RTG zápästia (určenie kostného veku), stimulačné testy rastového hormónu (viacnásobné odbery krvi, provokácia), magnetická rezonancia (MR), genetické vyšetrenie, odbery krvi, diagnostika štítnej žľazy, testovanie na celiakiu, diagnostika Turnerovho syndrómu
Miesta a osoby
Ľubochne, Kramáre, Bratislava, Banská Bystrica (BB), Ružomberok, Senica, Skalica
@mataklinec velmi malo ti vazi.... co ti povedali...nema nejaku alergiu na mlieko ci lepok... aj ta vyska nic moc... no ja by som nevahala a sla do tych rastovych hormonov... poznam takych co si pichaju a celkom to pomaha... dnes uz su tie aplikatory celkom ok...
@maznacik007 najprv sme vyše roka chodili po vyšetreniach na gastre, sona a podobne, všetke výsledky mal v poriadku. Až potom nás odoslali na endokrinologiu a práve dnes mi pani doktorka volala, že v stredu 16,5 máme príst aj s prenosnou chladničkou na hormóny a idu nás učit pichat mu ich. Takže liečba je už istá, už len dúfat, že to pomože a Davidko bude priberat a rást konečne ako jeho vrstovníci...
@mataklinec no my teraz chodime po vysetreniach... a potom sa podla vysledkov uvidi... tiez sa maly narodil na to ze bol plne donoseny.. ..moj ma vahu primeranu k vyske... ale ma 94 cm a budeme mat 4 roky o dva mesiace co ma ale viac trapi... ze od septembra narastol len nejake 2 cm... a napr. topanky teraz nosi tie z minuleho leta... a niektore veci uz dva roky ...
Ahoj, chci se zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s podobnou diagnozou - můj syn, 4,5roku, od října nevyrostl ani cm, má 102cm, což je výrazně míň, než má mít podle mé a manželové výšky (já 170 a muž 174cm). Doktor nám vzal odběr na štítnou žlázu - ten je OK, pak nás poslal na RTG kostí a tam nám kostní věk vyšel 2 roky!!! takže o 2,5rokku zaostává. Takže ted 28.5. nás čeká vyšetření na růstový hormon inzulínem a glucagenem a trimeprazolem. Předběžnou diagnozu máme nanismus... doufám, že se nepotrvdí... ale chci se zeptat jestli nemáte někdo podobné zkušenosti??? Díky moc!
ahojte, tak sme boli znova na kontrole v Bratislave, dcéra vyrástla za 7 mesiacov 4 cm, všetky výsledky sú v poriadku, takže pani doktorka usúdila, že sa jedná iba o oneskorený rast, vraj keď už ostatné dievčatá prestanú rásť, tak ona ešte porastie, alebo sa vyšvihne naraz. Ďalšiu kontrolu máme iba podľa potreby, napísala nám kolko centimetrov má dosiahnuť v 10,5 roku a v 11 roku a keď ich dosiahneme ani na kontrolu ísť nemáme. Vraj aj puberta u nej nastúpi o niečo neskôr, máme to sledovať, taktiež to aby najneskôr do 13 rokov začali prejavy dospievania, rást prs a podobne. Iba ak sa nám niečo nebude zdať máme sa objednať.
Tak som rada, že sme takto dobre dopadli a dúfam, že bude všetko v poriadku.
ahojte, nám sa narodila dcérka, ktorej geneticky potvrdili hypochondropláziu - je to porucha rastu kostí, nedostatočné premieňanie chrupavky na kosť. Dospelý dorastajú tak do výšky 131 cm- 155cm. Je to miernejšia forma ako achondroplázia - trpasličí vzrast. Malá sa narodila 12.1.2012 mala 44 cm a 3350g. Teraz má 4 mesiace a máme 56 cm a 5100g. Bude taký náš drobček, ale inak je veľmi bystrá a celkom pevná 🙂 Má niekto skúsenosti s touto chorobou?
@mirkaove - nas maly bol tiez tak 45cm/2550g, ale ta dlzka zodpovedala vah, bol tri tyzdne pred terminom, teraz ma takmer dva roky 85cm, co neni nejak extra vyska, ale ani neni najnizsi. My ideme na rastovu kliniku kvoli dcerke az v juli 😖
@susubaba nie, malá mala znaky tej choroby a to kratšie ručičky aj nožičky, ale nechcela aj papať,tak ju tam kŕmili mliečkom na silu, až sa dogrckávala, nechcela veľmi z prska papať. Ale keď sme prišli domov sa rozpapala a do konca sa len kojíme, neprikrmujem. Malá vlastne od narodenia narástla 12 cm a to prvé tri týždne narástla 1 cm ☹
@anjelicek26 malá sa narodila 6 dní pred termínom, takže tá dĺžka bola naozaj malá, váha by aj sedela.
Ahoj, neviem presne aké znaky má táto choroba, v nemocnici mi nehovorili nič o tom, žeby mala kratšie ruky alebo nohy, ale vzhľadom na jej pôrodnú dĺžku sa bojím, či nemá túto chorobu.
Ahojte, tak mi už 6 den picháme rastové hormóny a verte, že už som mala aj myšlienky skoncovat s tým... Ale potom ma to prejde a uvedomím si, že je to potrebné... Davidko to strašne zle znáša po psychickej stránke.. Večer u nás je plač, krik, nevie kam by sa skryl, prosí ma o chvílku mi kričí že ma nenávidííí no proste je to ťažké velmi. Držte nám palce prosííím. Dúfam že si zvykneme.
@mataklinec to je mi lúto, musí to byť pre vás ťažké, ale určite si Davidko nato zvykne a dá si to vysvetliť. Musíte vydržať, budem vám držať palce.
@mataklinec - kolik let je synkovi? a jak je velký? No, já jsem zvědavá na nás... pokud budem zdraví, tak v pondělí nastupujem do nemocnice na vyšetření a výsledky za měsíc ... :(
@janulap - no, všeobecně se máme dobře, jen čekáme na výsledky, které budou nejdřív příští středu... (tajně jsem doufala, že nám něco poví už v nemocnici, ale prd... prý až za tři týdny :D
@janulap - ano, byly jsme tam kvůli růstu. Poslední rok se jeho růst hodně zpomalil. Tak jsme šli na vyšetření růstového hormonu. Dneska si zavolám o výsledky.
@lusana dakujem ti za oporu, pomaličky je to už trošinku lepšie aj ked úplne bez plaču ešte nie sme... ☹
@valentovasasa Davidko má 4 roky a 8 mesiacov, váži 10,90 kg a meria 97 cm. Držím palce nech ste v poriadku, nech nemusíte aplikovat rastový hormon ako my....
tak prý to má docela v pořádku a jsme zatím bez hormonu, za 1/2 roku na kontrolu a uvidíme...
zienky neviete kedy sa zacina spomaleny rast riesit? okolo druheho roku je este skoro? mame 22 mesiacov, 80 cm, pricom za posledny polrok temer nevyrastol, alebo teda mozno tak 1 cm. Mam problem ho merat, meram ho uz len v stoji a to mi pride niekedy take fakt cca a u doktorky to tiez nebolo naposledy bohvieako presne, tam sa uplne branil.

@bubinko83 má sa celkom ok, nebýva často chorý, dokonca spapá viac ako môj 13 ročný syn. Davidko sa narodil s váhou 2840 a dlžkou 48 cm, takže nie najmenší aspon podla lekárky. Avšak strašne zle prospieval od narodenia, 3 x sme boli hospitalizovaní v nemocnici za účelom zistenia neprospievania, avšak všetke výsledky mal vždy v poriadku. Tak nás poslali na endokrinologiu a tam zistili diagnozu SILVER RUSSEL SYNDROM. Rengen ukázal že kostičky mu zaostavaju takmer 2 a pol roka... Takže liečba rastovým hormonom bola hned podpísaná.... Ináč ja mám 4 deti a všetke okrem najstaršej dcery su trošku drobnejši avšak Davidko je už tzv. extrem....