• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

@janasim ahoj... pichá sa do nožičiek do stehienok... Nám žiaden zátazový test nerobili, l en krv odobrali a rengen kostí... ten mal velmi zlý... kosti zaostávali o takmer 2 a pol roka... Potom nás poslali na genetiku tam mu zobrali krv a také vyšetrenie postavy mu robili vyzliekli ho do naha a pisali si kolko váži, meria.. hrudnik mu kontrolovali, lebku... Ako ste na tom teraz??Držím palceee :dizzy_face:
27. jún 2013 o 08:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mataklinec ahoj,boli sme na tych vysetreniach,na rast.hormon,na genetiku a antropometriu,to je to meranie co pises aj ty o nom, rast.hormon ma v norme,genetika dobre ,kostnz vek ma na 2,5rocne dieta.Ideme tam az pred vianocami a uvidi sa ci pichat,alebo nie podla toho kolko narastie
27. jún 2013 o 16:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@janasim A kolko má tvoj syncek? A kolko meria a váži? Mne má Davidko 5 a pol roka meria teraz uz 103 cm a váži 12 kg konečneeee :grinning: . Nožička mu začala rast az teraz má ju uz 24.
28. jún 2013 o 07:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, tak sa pripájam......malá začala chodit do školky ked mala 2roky a 3 mesiace a tam som si všimla,,že oproti rovesníkom je velmi maličká.....prvý raz ju lekárka odmerala v 2,5 roku na prehliadke...mala 86,5cm o pol roka na to 88.5cm.......poslala nás na endokrinologiu......tam sme boli, malu si poprezeral riadne, pomeral ruky,nohy, všetko čo sa dalo, má 3roky a 2mesiace a má presne 90cm a 13kg.....vystrašil ma,lebo tvrdil že sa mu zdá že malá ma kratšie nožky a vysoké čelo a prepadnutž noštek, čo mne sa teda nezdá....odobral nám 3 ampule krvi a o mesiac budu výsledky.....bral nám aj na celiakiu a imunitu tak uvidíme.....bojím sa velmi......strašil nás aj s tou genetikou,tak uvidíme.......
14. aug 2013 o 12:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, citam si vas, lebo aj ja mam doma drobca. moja ma 2r a 7m a meria 86 cm a vazi max 11,5kg. dr to vobec neriesi. stale sa im zda, ze je baculka, lebo ma pekne baculate licka a pevne nozicky. v 6m mala cez 8kg. dokonca mam kamaratku, ktora chodi so svojou rovnako starou dcerou na endokrinologiu, ale stale ju len pozoruju. ona ma este o take 2-3cm a 1kg menej. sice jej naposledy tiez namerali 87cm, co by znamenalo, ze za 2m narastla 5cm. no zda sa mi to dost nerealne, lebo ten rozdiel medzi nasimi dcerami bol taky pred mesiacom, takze neverim, ze tolko narastla. urcite ju zle odmerali. uz sa im to predtym stalo. vcera som malej skusala zimne oblecko z predosleho roku a vsetko jej je dobre a to som jej nejak extra velke nekupovala. no uvidime, co z toho bude. v 3r. snad urobi dr. prehliadku a uvidime. a zaujimave je, ze mala 10m bolesti noziciek, ktore vyzeraju ako rastove. je fakt, ze zacali po mmr ockovani, ale pri odberoch krvi sa na nic neprislo, teraz ju uz asi 2m nebolia a ani ziadne ine priznaky sa neobjavili.
25. aug 2013 o 21:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
chcela by som sa spytat...neriesime to u lekara...ale dcerka ma 9 rockov a 112...cm je najmensia z triedy...
otec je vysoky...ja nie moc.do minuleho roka som to neriesila...deti sa mi zdali rovnake...ale teraz....
vdaka za rady
15. sep 2013 o 18:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubicahelesova ahoj určite by som sa pýtala na endokrinologiu, naša má 8.5 a má 117, tiež je najmenšia v triede. V lete sme zmenili lekára a dali nám lieky na štítnu žľazu, pevne dúfam, ze to bude stačiť a nebude nutná liečba rastovým hormonom...
15. sep 2013 o 19:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubicahelesova aj ja mám problém s malými synmi ,ale oproti vám sme na tom trošku lepšie.Ja sama som sa pýtala na odborné vyšetrenie.Našla som stránku www.rastieme.sk a tam som zadala výšku,váhu a tam mi to ukázalo či je ešte v norme alebo nie.Keďže sme to mali v červených číslach,išla som za dr.a tá nás poslala na endokrinológiu.A odvtedy ich oboch len sledujú,lebo začali trošku rásť.Určite sa tam pýtajte.
15. sep 2013 o 19:58  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubicahelesova podla mna urcite.... moja dcera ma cerstvych 6 asi 120cm a patri k tym drobnejsim prvacikom - ale teda ona ma normalny rast - sledujeme si stale jej rastovu krivku...
16. sep 2013 o 06:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubicahelesova
@andy1978 juj, no to su fakt drobnucky. som zvedava, kolko bude mat moja v tom veku. inak ja som mala v 2r 13,5kg a moja tak 11kg. vysku neviem, ale musela som byt vyssia pri tej hmotnosti, kedze som nebola zas moc baculka. ja som mala v tom veku cez 130cm a to mam teraz 163cm, takze nie som moc vysoka.
16. sep 2013 o 07:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
myslela som v v veku 9r. blbo som to napisala.
16. sep 2013 o 07:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, mozem vas poprosit, kto ste absolvovali zatazovy test na rastovy hormon, ako to prebieha. dakujem vopred
9. okt 2013 o 00:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte. Rada by som sa pridala do diskusie. Mam synceka 3,5 roka a ma 89cm, co je pod 1. percentilom. Od narodenia bol mensi ako rovesnici (nar. 47cm). Zatial my aj lekarka len pozorujeme a meriame, ale ked vidim ako ho mladsia sestricka dorasta (uz jj chyba len par cm), asi nieco nebude s jeho rastom v poriadku. Asi sa vysetreniam nevyhneme. Rada by som sa poradila s vami, ci viete o nejakych prirodzenych moznostiach podpory rastu. Nieco som sa uz docitala tu o spanku a bielkovinach pred spanim. Kamaratka mi radila masaz thymu/detska zlaza/brzlik. Je to pod hrudnou kostou, cize masiruje sa urcite miesto na hrudnej k. Tato zlaza ma receptory na rastovy hormon a masazou by sa mala prekrvit a byt vnimavejsia na RH, a tym podporit rast. Hladala som nieco o tomto na nete, v anglictine, ale k nicomu som sa nedostala. Budem rada za kazdu radu. Este otazka, ako sa robia odbery krvi u 3 rocneho dietata? Vdaka!
17. okt 2013 o 23:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@moniqq no neviem, ci pomoze masaz detskej zlazy. kost je dost silna bariera, takze si myslim, ze to nema efekt. myslim si, ze masaz moze pomahat akurat na tkaniva, ktore su pod povrchom koze, takze slachy, svaly, vazy a pod. ozaj a naraodil sa v termine, alebo predcasne, kedze sa narodil mensi.
18. okt 2013 o 12:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@moniqq ozaj a je tu aj skupina, kde si piseme mamicky malych deti. vola sa Máme doma "trpaslíka" neviem, ci sa ti to takto zobrazi http://www.modrykonik.sk/group/4386/
18. okt 2013 o 12:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubicahelesova a dr,co na to?Nasa ma 9,5r a 129cm a je najnizsia z triedy :slight_smile:
18. okt 2013 o 13:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat ano, tiez sa mi zda ta masaz trochu zvlastny napad, ale skusame (treba dat viac sily, maly si aj sam masiruje "gombik" :slight_smile:, myslim ze uskodit to nemoze. Narodil sa v termine, krasne donoseny. boli sme dnes aj u lekarky, spravi odbery a pojdeme dalej na endokrinologiu, alebo kde bude treba. Ak by vsak prislo k hormonalnej liecbe, tak neviem veru, nie som tomu naklonena. Dakujem za link, prave som sa pridala ku vasej skupinke a casom sa pridam aj nejakym prispevkom.
18. okt 2013 o 18:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@moniqq vsak jasne, clovek vyskusa vsetko. myslim, ze su take poruchy, ze dieta narodene v TP je mensie a tusim tych 47cm je hranica. ziadna mamicka nechce do dietata pchat lieky. minule som sa bavila s kamoskou a tiez hovorila, ze ona by to dietatu nedavala. snazila som sa jej vysvetlit, ze hoci to ma neziaduce ucinky, nedava sa to hocikomu, ale na zaklade podrobnych vysetreni. ak ma dieta nedostatok rastoveho hormonu, kludne moze mat bez liecby vysku v dospelosti menej ako 150cm. a to teda nie je srada, ked nikde nedociahnes. a blbe je, ze to zistis az ked je na rastovy hormon neskoro. neviem aka si vysoka, ale ja mam 163cm a som na spodnej hranici normy, no niekedy si pripadam nizka a teda tiez hocikde nedociahnem. jasne, ze nemusim mat modelkovsku vysku, ale nejakych 5cm by ma potesilo. mam znamu, ktorej dcera ho brala. od 6-18r. teraz je dospela a ma vysku 160cm. no kolko by mala keby ho neberie? vraj za kazdy rok, ked sa hormon podava, dieta narastie o 1-2cm viac ako by rastlo bez tejto liecby. takze to dievca by mohlo mat vysku bez liecby okolo 148cm a menej.
18. okt 2013 o 18:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat hm, no dakujem za vysvetlenie. Vies mi napisat v skratke neziaduce ucinky? Mam toho na mysli viac, ale vyznelo by to ako hadka a to nechcem (mozno inokedy :slight_smile:, naviac je este priskoro. Ja mam 164cm a manzel 181cm, dcerka dosahuje synove hodnoty vysky v polovicnom case! Cize uz v 1 mesiaci mala tolko co on v 2, v 4 mala tolko co on v 8 atd, v roku tolko ako on v 2, takze o par mesiacov ho dobehne a uz skoro rok si ich mylia na pohlad s dvojickami. A mne teda moja vyska uplne staci, naozaj uprimne, som s nou odjakziva stotoznena, vyhovuje mi a ani s docahovanim nemam problem, ked nejde, prisuniem stolicku :slight_smile: ale toto ma hneva, co pises aj ty, ze neviem do akej vysky mi drobcek narastie. to by bol clovek mudrejsi. 150cm, naozaj nie je sranda, a este na chlapca. Ale odbornici a antropologovia by mohli mat odsledovanych viac pripadov a vediet viac/menej odhadnut vysku, nie? Uvidime co sa dozvieme.
18. okt 2013 o 22:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@moniqq no neviem. vyska sa da asi odhadnut, pokial dieta rastie normalne, ale je to asi skor tipovanie. rastovy hormon sa uvolnuje nepravidelne a najviac v spanku do polnoci. tusim by mala byt v miestnosti tma, resp. minimalne svetlo. zvuk asi tak moc nevadi, len nesmie rusit spanok. a dolezite je aj stravovanie.
neziaduce ucinky moc neovladam, ale su tam zavazne neziaduce ucinky. je tazke sa rozhodnut, ale su neziaduce ucinky, ktore sa vyskytuju casto a take, co sa vyskytuju minimalne. teraz to myslim vseobecne. tyka sa to kazdeho lieku. ja som brala liek na akne, co mal tiez zavazne neziaduce ucinky. koli tomu nemozem darovat krv. no ja som mala len zopar lahkych nez. ucinkou, kotre su pomerne bezne pri uzivani tohoto lieku. keby som sa rozhodla, ze take svinstvo brat nebudem, tak by som mala asi pekne zjazvenu tvar od akne. robili sa mi v kozi take hrcky - uzliky. bol tam aj hnis, ale nedalo sa to vytlacit. obcas mi to zakrvacalo, takze boli fialove a zostali mi jazvy na licach. po tych liekoch sa to vyliecilo a odvtedy taketo akne nemam. tusim je to uz 9r a brala som ich 9m. tomuto sa hovori, ze esfekt previsi neziaduce ucinky. u dietata by som bola opatrna, ale ako pises, ak by mal mat chlapec 150, pipadne aj 160cm, je to dost malo.
18. okt 2013 o 22:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
pridávam sa do témy, neviem či to mám nejako začať riešiť, môj drobec má 2roky a 9 mesiacov, meria 90 cm a váži 13,5 kg, kedy ste to začali riešiť?
14. aug 2014 o 13:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka na akom je percentile .... resp. aka je tam rastova krivka ... to bude prve ... treba si zistit tieto udaje mali by byt v zdravotnej karte ...
je potom taky program .. vola sa rustcz da sa stiahnut z netu zapises udaje dietata a to ti vyrata kde na krivke dieta je ...

treba riesit ak je viac ako pol roka pod tretim percentilom alebo ak prestane rast .. napr. dieta dobre rastie a za rok vyrastie tak centi alebo nic..

podla toho co ale pises je medzi 3-10 percentilom takze toto riesit zatial lekari nebudu vo vahe je na tom lepsie ... o kusok ... este
14. aug 2014 o 13:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat ja mam 156cm a neoripadam si menejcenna alebo ze niekam nedotiahnem :grinning: :grinning: :grinning: mamina je este mensia a sestry maju 160cm,165cm a 169cm..takze okrem tej najvyssej sme vsetky krpane :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: :grinning: a aj tato mal tusom len neakch 170cm...
14. aug 2014 o 13:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maznacik007 áno, mám ten graf, ale našla som rôzne grafy, podľa jedného je tak ako píšeš medzi 3 a 10, no nič, opýtam sa na trojročnej prehliadke keď bude, dovtedy ešte snáď porastie (veď čo chcem, keď mama nemá ani 150?) :grinning: :grinning:
14. aug 2014 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tortelinka veľa záleží od genetiky, teda akí vysokí sú rodičia, starí rodičia. Môj malý mal v júni 4 roky a meria rovných 100cm a váži 16kg..... ale ja mám 159cm a muž 170cm, takže nemôžeme očakávať, že budeme mať vysoké deti....
14. aug 2014 o 13:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tortelinka ale syn sa výzorovo a postavou podobá na manžela a je proste do jeho rodiny, kde sú všetci takí nízki.... Mladší je výzorovo zasa celý môj otec, ktorý síce nebol nejako extra vysoký, ale má také "mužatky" sestry no a tento druhý drobko má o 2cm viac ako jeho brat v roku, pritom sa narodil o 1cm "kratší" :grinning: takže predpokladám, že bude od brata vyšší :slight_smile: Všetko sú gény :slight_smile: Pokiaľ tam nie je nejaké výrazné spomalenie alebo úplné zastavenie rastu, tak by som to neriešila :slight_smile:
14. aug 2014 o 13:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@piacere uvidíme čo povie dr v troch rokoch :wink:
14. aug 2014 o 13:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tortelinka moj Danko mal v juli sest rokov a meria 108 cm chodíme len na kontroly ... mozes to zatial riesit vitaminami ... pridaj zinok, D3, ja som davala aj homeopatika na podporu rastu uz neviem meno ale do skupinky som to davala .. tie celkom pomohli ...
14. aug 2014 o 13:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maznacik007 ok, skúsim dačo...dávala som v zime vigantol, cez leto nie, pozriem ešte dačo
14. aug 2014 o 13:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@fidka79 tak to si na tom dobre. mam vela kolegyn, co maju problem. minule som sa aj pobavila na nasej upratovacke. nedociahla do skrinky na kluce a namiesto toho, aby mi nieco povedala, tak len vyskakovala. :slight_smile: no bola som sice trochu skodoradostna, lebo som sa na nej bavila, ale vstala som a podala jej ich. je toho vela, kde potrebujes urcitu vysku. nieco so mozes prisposobit, alebo svojej vyske, alebo tu cinnost urobis inak, no nie vzdy a vsetko sa takto da. navyse si si asi zvykla. napr. kamosky dcera je tiez malicka a keby rastie rovnakym tempom, tak ma mozno 152cm. kolegyne dcera si tak 10r pichala rastovy hormon. za kazdy rok dieta narastie o 1-2cm naviac. keby ho nema, tak nema mozno ani tych 150cm.
14. aug 2014 o 17:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok