• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

17. decembra 2017 
@majamat tak to bola ozaj na smiech :confounded: kebyze je to tvoja sefka tak urcite vyletis aby si jej tie kluce dala ale co tam ze upratovacka radsej sa zasmejme :confounded: kebyze moje deti extremne zaostavaju tak to riesim inak nie a mne ozaj nechyba par centimetrov naviac,mame to v genoch,manzel ma 186 :wink: ved aj madona meria tusim 155cm :wink: vyska nie je vsetko..akurat nemozes robit topmodelku to je prvda :grinning: :grinning: :grinning: ale ja som ozaj nezacitila svoju vysku ako handikap,ze tebe prekaza ta tvoja budiz...
14. aug 2014 o 17:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@fidka79 ako citas? vsak som napisala, ze som jej ich podala. aj ked tam bolo, ze som sa na nej zasmiala, no netrvalo to 15 min, ale tak par sekund a to fakt len par. vies, myslenie je rychle a pobavit sa za zachvilu.
pozri, su ludia, ktory nemaju nohy a ziju si fajn, no to neznamena, ze by to nemali jednoduchie, keby ich mali a urcite by ich chceli. ja netvrdim, ze niekto nizsi, je nejaky postihnuty, len si myslim, ze pokial sa da, preco by sme to nemohli mat lepsie, resp. preco by sme nemali chciet tu lepsiu moznost. a mat primernu vysku za lepsie povazujem. dalsia vec je, ze nemame vsetci rovnake podmienky. mam kamosku, ktora si dala kuchynske skrinky urobit nizsie, aby dociahla. vylepsila si to. ja som nastastie vyssia ako ona, ale keby potrebujem, ja tu moznost nemam, lebo byvam v najomnom byte.. dalej, 150cm clovek ma asi dost problem pri soferovani. u nas v praci mam vela aj vysokych, ale aj nizkych kolegyn. nerobim modelku, ale aj ja obcas ledva dociehnem a hoci si to niektore kolegyne neuvedomuju a tvrdia to co ty, ale aj tak ma vyuziju na robotu, pri ktorej maju problem, lebo nedociahnu.
14. aug 2014 o 19:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@fidka79 a ty ma snad nejak poznas? koli sefke by som sa urcite nejak extremne netrhala.
14. aug 2014 o 19:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat ja mám tých 150 cm, keď si dám hrubé ponožky :grinning: , ide to občas na nervy, ale nijako hendikepovane sa necítim
14. aug 2014 o 19:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@tortelinka :grinning:
tak akoze slovo hendikep je trosku silne pre nizky vzrast. toto by som teda urcite netvrdila. len je to nevyhoda v urcitych situaciach, ako som pisala.
14. aug 2014 o 19:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat jasné, ale má to občas výhody..nečítala som ešte veľa z diskusie, ty máš podobne staré dieťa, tiež je menšie? riešite niečo?
14. aug 2014 o 19:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tortelinka ano, je mensia. boli sme na endokrinologii, len jej vyskocili protilatky na celiakiu, takze to sa riesi. moze to byt prejav celiakie. sme po biopsii a cakame na vysledky.
14. aug 2014 o 19:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka tvoje dieta ma kolko rokov? moja ma 3,5r.
14. aug 2014 o 19:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat a koľko meria? išli ste sami, alebo vás poslal pediater?
14. aug 2014 o 19:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat v novembri bude mať tri
14. aug 2014 o 19:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka podla mojho merania ma 91,5cm, ale naposledy na endokrino mala o 1,5cm menej. chodi tam aj kamoska a jej dcere tiez namerali menej. to som netusila, ze meter nemusi byt rovnaky vsade :sweat_smile:

ja som dr. uz rok hovorila, ze zle jedava( teda mozno aj dlhsie) a aj to, ze nerastie dobre. najhorsie narastla a pribrala a aj najhorsie jedla medzi 1-2r. predtym nepatrila medzi najvacsie deti, ale bola v norme. no a raz mm nabehol sam s malou k dr, koli niecomu inemu a vybaval aj vysetrenia. a nakoniec riesime celiakiu. teraz neviem, mas syna, ci dceru?
14. aug 2014 o 19:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka a akmoska tam chodi uz dlshsie. teraz idu na test na rastovy hormon. jej dcera je rovesnicka mojej, ale stale si drzia rozdiel 2cm. teraz ma 89cm. len hmotnost maju rozdielnu. moja si nadbehla do 6m a potom sa priberanie zhorsilo. tento rok je to uz lepsie a jej dcera od narodenia priberala malo, no tiez sa to uz zlepsilo.
14. aug 2014 o 20:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka vies o tom, ze aj ty si mozno mala nejaky problem, preto si mensia? precitala som toho dost vela a naviac ma zaujali odpovede v rastovej poradni na jednej ceskej stranke. radi tam endokrinologicka. odtial mam vela informacii.
14. aug 2014 o 20:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat mám syna, má tých 90-91 cm, ale do troch rokov ešte niečo potiahne, uvidíme
14. aug 2014 o 20:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka tak to je este celkom fajn. mojej na endokrinologii namerali v 37m ( vtedy sme boli 1x) 87,5cm. mam taky program, tak ti to hodim do grafu a uvidime, co vyjde.
14. aug 2014 o 20:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka vychadza mi 7-11%. je nizsi, ale este to nie je take zle. inak zistila som zaujimavu vec. kamoskynej dcere kontrolovali rastovy faktor a aj kostny vek az v 3r a chodi tam od 2r. predtym len stitnu zlazu a nejake z tych zakladnych vysetreni krvi.
14. aug 2014 o 20:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tortelinka a keby takto rastol aj nadalej a nevychilil by sa z grafu, tak by mal vysku 170-172cm.
14. aug 2014 o 20:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat vďaka, no nepredpokladám, že bude vysoký...len nechápem kde sa do neho vprace všetko čo spapá :slight_smile:
14. aug 2014 o 20:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tortelinka :grinning: moja je zas slaby jedak. a od 14 do 22m mi jedla jedine ovocie, zeleninu ( a to na kila ) a jogurty. vtedy mi aj schudla.
14. aug 2014 o 20:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat náš nemá problém s jedlom, zje všetko, pomerne veľa, tak uvidíme
14. aug 2014 o 20:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
baby ma vase dieta aj niake vedlajsie ucinky?aku znacku rastoveho hormonu prosim berete?dakujem
2. okt 2014 o 00:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Maminy nie celkom chapem tie rastove krivky....viete mi to niekto vysvetlit?Napriklad ak dieta-dievca rastie na 3 percentile tak podla grafu bude mat v dospelosti cca 157 cm( to je minimum vysky zdravej zeny)je to take hrozne ze je potrebne vyhladat ebdokrinologa a podobne?! Ved kopa zien co poznam ma aj 150cm a nikto ich nepovazuje za ,,postihnute" a pritom su hlboko pod 3. percentilom :wink:
12. apr 2015 o 22:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Aj my mame nizky kostny vek. Dcerka ma 9 a kostny vek na 6,5. Preco maju niektore deti nizsi kostny vek? Ostatne (aj rastovy hormon) je ok. :confused:
16. júl 2015 o 13:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ericenka07 nizsi kostny vek je dobre nie?horsie je opak.a kolko cm ma na 9 rokov?
18. júl 2015 o 13:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
120 cm
18. júl 2015 o 17:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@abika26 uz som tu dlho nebola, ale aspon teraz ti odpisem.
musis rozlisovat nizky vzrast geneticky dany a nizky vzrast z nedostatku RH. to nie je to iste. nedostatok RH sposobuje, ze v dospelosti nclovek nemusi mat dostatocne vyvinute organy, uz taketo deti mavaju ochabnute svalstvo a je vyssia pravdepodobnost, ze budu trpiet poruchami metabolizmu tukov a cukrov. hrozi im cukrovka, infarkt a pod. nie je to nic, co by odbornik spoznal na dospelom cloveku, ale su tam urcite odchylky vo vyvoji.
dalsia vec, nizky vzrast moze mat nejaku pricinu uz v prebiehajucom ochoreni, co dokaze zistit len lekar. napr. my sme s dcerou boli na endokrinologii a diagnostikovali jej celiakiu. kamaratky dcera ma potvrdeny nedostatok RH. to dievcatko bolpo vzdy lahucke a chabucke a nic nezvladalo zo slabej svalovej hmoty, rovnako ako moja z celiakie. poznam dalsie dievcatko z nedostatkom RH a je rovnako chabe a vazi len 10,5kg v 4r. keby mala pevnejsie svalstvo, vazi viac.
dalsia vec je v posudzovani rastu. su viacere Dg, pri ktorych moze byt porucha rastu. ked vezmeme do uvahy narp. nedostatok rastoveho hormonu, tak nie je dolezite len to, kolko dieta vazi, ale musi sa prepocitat predpokladana vyska podla vysky rodicov a urci sa pasmo v rozmedzi 12-19cm ( u nas je to tych 12 a v ČR maju 19cm ), co je dost siroke rozmedzie. posudi sa, ci dieta rastie v tomto pasme. dalej je dolezite, ake velke sa narodilo, ci bolo dost velke na svoj gestacny vek, ak nie, moze patrit do skupiny deti, ktore sice maju dostatok RH, ale slabo nan reaguju a preto su male. dalej sa hodnoti rastova krivka. dieta moze rast na 3% v grafe, ale pokial pravidelne rastie a stupa v grafe, je to OK a pravdepodobne bude zdrave, aj ked zakladne vysetrenie nie je zle, zvlast, ked ma vysokych rodicov. niekedy lahky pokles v grafe moze sposobit aj zla funkcia stitnej zlazy. pripadne moze mat predlzeny rast - neskoru pubertu a vdaka tomu bude rast dlhsie a narastie dostatocne. no toto laik nie vzdy dokaze posudit.
pre poruchu rastu svedci pokles v grafe, cize rastova krivka sa zaobluje. u deti s nedostatkom RH, ak su teraz na 3%, je otazne, ci budu mat 157cm, lebo sa mozu v grafe kludne zastavit. graf vychadza z priemeru, cize graf zohladnuje pravidelny narast na vyske a zrychleny rast v pberte, co dieta s nedostatkom RH mat vobec nemusi nakonesie narastie o 15cm menej, ako mu to teraz vychadza, cize bude mat 142cm.
ozaj a riesia sa aj deti po 3% v grafe, elbo tam je zvysena pravdepodobnost, ze trpia poruchou rastu z roznych pricin. je to uz dost pod normu a riesia sa aj v pripade, ak maju nizkych rodicov, lebo prave v takom pripade hrozi riziko zanedbania liecby, ak maju teda nejaky problem, co sposobuje poruchu rastu.

je to dost rozsiahle, co som napisala, ale snad som ti to aspon trochu objasnila.
19. júl 2015 o 11:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@ericenka07 no to je uz dost malo. ste na 1%, podobne, ako moja. my sme mali zaostavanie v kostnom veku len 7-9m, cize to bolo v norme.
ked je nizsi kostny vek, moze rast dlhsie,a le 2,5r je uz dost. neviem, ci to nieco znamena. aka velka a v ktorom tt sa narodila?
19. júl 2015 o 12:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Narodila sa v termine, mala 52 cm a 3650 g, ale od malicka malo priberala a rastla...pravidelne, ale malicko... Chodime aj na endokrinologiu, ale nic nezistili...iba ju sleduju... pises o slabom svalstve, ma slabu chrbticu a brusne svaly...cvicime na skoliozu, ale tiez to nie je uplna katastrofa... Myslim, ze vysoka nebude, lebo nema byt po kom... Skor ma trapi ten kostny vek, ze to ma tak posunute..2,5 roka, to je dost... Detska lekarka vzdy skonstatovala, ze je drobna, ale nema ziadne problemy, super imunita...nakoniec nas vsak poslala na endokrinologiu, kde nas sleduju... Mozno je to blbost, ale nemoze to suvisiet s tym, ze neje ryby? Predsa len obsahuju latky dolezite pre vyvoj kosti...
20. júl 2015 o 11:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majamat a tvoja dcerka berie rastovy hormon?alebo ju nejako zvlast liecia ci len dodrzuje dietu kvoli celiakii?
20. júl 2015 o 12:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@abika26 nie, neberie. my sme isli na endokrino s tym, ze mm uz na nasu pediatricku zatlacil. v 3r mala 87cm a sotva 11,5kg. do 1r bola drobnejsie dieta, ale este bola v grafe na 25%, no do 2r klsla najskor na 4% a do 3r na 1%. hmotnostne to bolo este horsie. v 14m bola na 59% a do 2r klesla na 5% a do 3r na 2%, cize riadny pokles. prestala mi jest, resp. jedla len ovocie, zeleninu a jogurty, z coho samozrejme chudla. niekedy spapala len 1 jogurt za den. okolo 2r sa jej jedenie zlepsilo a to asi preto, ze si prakticky sama nasadila bezlepkovu dietu.
takze predtym nam pediatricka odobrala krv a uz tam vyskocili protilatky na celiakiu. potom na endokrino nas dr. vysetrila, skontrolovala stitnu zlazu, kostny vek a IGF, co je rastovy faktor ( nie hormon ) a tem bol sice v norme, ale v dost nizkych hodnotach. moze sa znizovat pri nedostatku RH, ale aj pri inych ochoreniach, aj napr. pri celiakii. aj ked to bolo v referencnych hodnotach, podobne hodnoty mala kamosky dcera, ktorej neskor potvrdili nedostatok RH. u nas bolo nutne vylucit celiakiu. takze sme absolvovali vsetko, co bolo treba, opat s velmi vysokymi hodnotami protilatok, s nejasnym vysledkom biopsie, ale vdaka protilatkam sme na bezlepkovej diete.
kedze celiakia sposobuje znizoivanie IGF a teda aj poruchu rastu, ztail sa caka, ako zareaguje na dietu.
zatial to vyzera slubne, aj ked vyrazne pokroky vo vyske zatial nezaznamenavame.
mala mi medzi 1-2r narastla len 7-8cm, co je na tento vek velmi malo. medzi 2-3r len 6cm, co je tiez menej. od 3,5r sme na diete a medzi 3-4r uz narastla 7cm, co je v tomto obdobi dokonca nadpriemr, takze male zlepsenie vidno. teraz ma 4,5r zatial narastla 3-3,5cm za 6m a predvcerom som s uzasom zistila, ze tento rok uz vystriedame druhu velkost obuvi ( predtym sme mali 1 velkost na cely rok ), takze vidno zlepsenie, aj ked v grafe sa stale neposuva a je na 1%, no fajn pribrala, zrazu jej chuti papat, aj ked ej vyberava. je zivsia, viac vladze, poskakuje a vystraja, co predtym nerobila. len na tej vyske to zatial velmi nevidime. a co je zaujimave, stuplo nam IGF. predtym mala 72 ( refer. hodnoty 49-283 ), pricom v tomto veku by bolo vhodne mat aspon okolo tych 150. teraz skoro 97. v auguste ideme na kontrolu rastu, ale vraj pri celiakii to moze trvat 2-3r, nez sa telo zotavi. tak uvidime, co bude.

a spominala som kamosku. ma dcerku o 4dni mladsiu, obe nase dcery sa narodili v 41tt. predpokladana vyska v dospelosti je u nich podobna, kedze kamoska je sice vyssia, ale jej mm je nizsi od mojho.
jej dcerka sa nardila o 2cm mensia ako moja. narozdiel od mojej, do narodenia bola chudulinka, malo priberala. v 1r mala o 3cm menej, v 2r mala o 3-4cm menej, ako moja, no v 3r moju trochu dobehla a mala o 1,5cm menej, v 4r uz merali rovnako, takze opat dobehla. takze od 2r sa drzala v garafe na 0%, pricom jej starsia dcera sa pohybuje okolo 97-100% a je nadpriemerne velka. na endokrino chodia od 2r a po vyluceni inych ochoreni, boli v nemocnici na teste na RH. IGF mavala tiez v podobnych hodnotach, ako moja pri prvom odbere - 58, eskor 64, v nemocke 66. takze v norme, ale dost nizke hodnoty. po teste v 3?5r im potvrdili nedostatok RH a od 4r si pichaju RH. a to v 3-4r narastla celkom fajn, kedze moju dobehla. teraz rastie 1cm za mesiac a uz je o 3cm vacsia, ako moja. predtym nevladala behat, zachvlilu kricala, ze je unavena. hned na zaciatku pichania pribrala 1kg, trochu sa rozjedla, aj ked tiez to nie je idealne a je vyberava, no uz je jej jedenie uspokojive. predtym neccela, akoby jej telo neptrebovalo. teraz vystraja zarovno sestrou a starsimi bratrancami a ma vela energie. jej mamina sa nevie spamatat z toho, aky obrat u nej nastal. RH ma nieco do seba.
a poznam dalsie dievcatko, ktore caka na schvalenie pichania RH. maju uz potvrdeny nedostatok. vyskovo su na 1%, ako moja. IGF mavali pod normu, okolo 30-40. a to dievcatko pri vyske 93cm ma len 10,5kg. je tiez velmi lahucke a ma chabe svalstvo. niekedy toto nemusi byt viditelne, ak sa nedostatok neprejavil hned. vtedy sa svalstvo vyvinie dobre, takze toto nemusi byt jasny prejav. pripadne ak dieta dobre papa, ma na tele viac tuku a preto nemusi vyzerat ochabnute. takze jednoznacne sa to na vzhlade hned neda vidiet, ze ma nedostatok RH. treba vysetrit.
20. júl 2015 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok