• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

1. septembra 2015 
ozaj a tej kamosky dcera mala kostny vek v 36m na 18m, takze zaostavanie 1,5r co uz sa nepovazuje za dobre, no je to aj tak len doplnujuci udaj.
20. júl 2015 o 14:36  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@majamat mne to cele pride take neiste ani vysetreniami sa nic nevyvrati ani nepotvrdi...my sme boli na endo minuly tyzden namerali jej tam 98,5 cm a 14,5 kg na 4 roky a 1 mesiac je to v grafe na 10 perc. Doktorka bola znacne neprijemna dokopy mi nic nepovedala mala som dojem ze ju obtazujem.dala jej urobit nejake zakladne odbery vysledky maju byt o par dni.oo a este mi povedala ze kedze sa narodila mala 3150g a 48 cm tak bude asi nizka co som takuto suvislost poculas 1x. Ja som vysoka a stihla zjem aj vola a nepriberam zatial ( nemam nic so stitnou zlazou) a ta koza mi povedala ze to ze sa narodila drobna( co podla mna vobec nebola je dosledkom diet v tehotenstve :slight_smile:) som myslela ze jej jednu fuknem.dufam ze mala bude ok a uz tam nebudem musiet nikdy ist.
20. júl 2015 o 15:20  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@abika26 tak vies, niektori "odbornici" by mali svoje zamestnanie zavesit na klinec.

neviem, ako je to u nas, ale je ceska poradna , ktoru som preluskala celu, aj ked je tam toho vela a niekedy som si to zjedonodusila a citala som len odpovede.

v ktorom tt sa ti narodila? aka si ty vysoka a aky je vysoky otec malej? dolezite je aj to, ako rastie, cize rastova krivka. ak mas udaje o vyske aspon z kazdeho roku, cize 1r, 2r... tak ti to mozem popozerat. mam program, kde su grafy a hoci to uplne rovnako s endokrino nevychadza, ale nie su tam zas velke rozdiely.

no vseobecne je sie mensia a mozno pod normu vzhladom na tvoju vysku, ale 10% este nie je nejhorsie a pokial v grafe neklesa, nemusi to nic znamenat. mali by sa riesit deti pod 3% a deti klesajuce v grafe, ale hlavne tie, co klesaju vyrazne a tiez deti, co su mimo pasma podla vysky rodicov. ak mi das tieto udaje, co som ti napisala, tak ti to pozriem.
20. júl 2015 o 16:42  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@abika26 zaujimave je niekedy poznat aj rastovu krivku rdicov, leba sa moze deit. to znamena, ze dieta moze byt po jednom z rodicov mensie, ale do puberty pojde neskor a bude mat viac casu rast a preto sa napr. z toho 10% dostane trebars na 20% a pod. funguje to aj opacne.
20. júl 2015 o 16:47  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ahojte aj ja sa pripajam do diskusie,nasa dcerka ma 5 a pol roka a meria 99cm.Momentalne cakame na schvalenie liecby rastovym hormonom z poistovne.Chcem sa vas opytat ako dlho trva asi poistovni kym schvali liecbu.Dakujem
24. júl 2015 o 16:47  •  1 dieťa  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@majamat myslim ze prave s tebou som sa o tom predcasom bavila a posielala si mi nejaky program....ja mam len konto na rastieme sk a tak nahadzujem udaje ked mi pride pripomienka.volala som po vysledky a sestricka len stroho odpovedala ze vsetko ma v poriadku ale co jej vlastne a ci vlastne jej robili okrem krvnrho obrazu netusim.dr samozrejme na dovolenke.povedala ze kontrola o 6 m.ale ked vobec pojdeme tak urcite ku inej.a tvoja mala ma teraz aku vysku?
25. júl 2015 o 14:15  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@majamat inak vyzeras ze si do toho expert :slight_smile: mas len 1 dieta?
25. júl 2015 o 14:15  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
Fiha, čítam to tu ale je toho vela.....My máme dvojičky, ktoré sa však narodili predčasne 31+2 tt s váhou 1300 a 1500....sú veľmi drobní na svoj vek, všetci aj pediatricka že super....podľa mňa nie, veľmi málo bohužiaľ jedia. Vážia 14 kg malá a malý 13.... Do konca občas im váha klesne, nie a nie vzrásť....ani pribrat....mávame lepšie dní- týždne, kedy pekne jedia a priberu 0,5 kg cca a automaticky prestanú a trošku nárastu ....ale žiaden "prevrat"....je to ok? Zbytočne stresujem? Ozaj a v apríli sme mali 3 roky.....
25. júl 2015 o 14:38  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@84matulik co to znamena ze mali?kolko meraju?vahovo moja mala mala v juni 4 roky a ma 14,5kg ale vzhladom na vysku vyzera akurat :wink:
25. júl 2015 o 15:07  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@84matulik hmm tak moja dcerka je narodena v termine (47cm a 3100g) a v juni mala 3 roky..vaha je max 13kg ak nie menej, pretoze od narodenia je nejedak,a co to jej nanutime vybeha....vy na predcasniatka mate fajn vahu....vysku maju aku?
25. júl 2015 o 15:16  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@84matulik nas ani nie je predcasniatko,hoci je zasa kardiak,tiez mal v aprili 3roky....ma 15,5kg a 104cm
25. júl 2015 o 15:21  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@1ivanka1 a ved to je normalna vaha,nie? Moja ma cca 12,5kg a mala 3r. Na konci marca... Ma asi 93cm,mozno aj o cm viac,ale ked sme boli na 3r.prehladke,dr.nic nevravela,ved je tak akurat.
Narodena je normalne nacas 48cm,3090g. Jedine potom slabsie priberala a to jej ostalo,ale ja som vedela,ze ona nebude taky jedlik,este ked bola v brusku,lebo som aj menej pri nej pribrala a nebehala tolko do kuchyne jest.
25. júl 2015 o 15:22  •  2 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@siska53 aj moja ma taku vysku....v skolke je medzi rovesnikmi najmensia a najchudsia :slight_smile: vy mate podobne miery ako nasa a vyzera ze aj rovnako rastu a priberaju :slight_smile: vy rodicia mate aku vysku?
25. júl 2015 o 15:25  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@1ivanka1 môj 3-rocny syn má 90cm a 12kg, 6-rocny syn je extrémista, má 105 cm a 16kg. Takže buď skutočne kľudná.
25. júl 2015 o 15:28  •  3 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@liebling98 toho starsieho aj nejako riesite?tak zatial sme v grafe,ale tento rok veelmi malo narastla,no uvidimeco bude dalej..
25. júl 2015 o 15:35  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@1ivanka1 ja som krpata-155cm a muz ma 180cm,mala bude po mne len dufam,ze vyssia aspon o 5cm,idealne o 10cm..
25. júl 2015 o 15:38  •  2 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@siska53 ja mam 161, tiez dufam,ze mala bude mat aspon tuto vysku
25. júl 2015 o 15:43  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@1ivanka1 Áno, je sledovaný na endokrinologii v BA. Nezistili mu poruchu rastového hormónu, len ho sledujú, či za rok narastie koľko má. Pomaličky sa približuje k spodným čiaram grafu.
25. júl 2015 o 16:18  •  3 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@ajsina neviem presne, mozno par mesiacov, tym nemyslim 10, ale mozno 3. kamoska bola s dcerou na testoch septembri, tusim v novembri boli este na MMR a potom v januari si uz pichali.

@abika26 moja ma teraz 4,5r a ma 97,5cm a 14,5kg. je v tom mojom grafe na 1%. uz rok sa tam stale drzi. aspon, ze neklesa. a ano, je mozne, ze som ti posielala ten program. ja ho pouzivam. takto to mam stale v PC. je fakt, ze to uplne nesedi z nasou endokrinologickou, ale to je jedno. stale to vychadza, ze je dost nizko.

@84matulik moja mala v tom veku asi 12kg a 89cm, takze za rovnake obdobie, kedze sa narodili skor, pribrali paradne. no hmotnost by sa mala vztahovat hlavne k vyske. takze neviem posudit, ci je to dobre, alebo nie, ale ak je hmotnost primerana vyske, tak to s vami take zle nebude. samozrejme , ze to len predpokladam, kedze nemam udaje. a deti mozu rast nerovnomerne.

@mata128 ejha, tak to 104cm na 3r je paradna vyska.

@liebling98 v 6r 105cm? no to je fakt malo. v tych 3r 90 je sice malo, ale to este veru nie je taky extrem. moja mala v 3r 87cm.

@1ivanka1 kolko ti tento rok narastla?
25. júl 2015 o 20:48  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@liebling98 ozaj a kamosky dcera s nedostatkom RH mala v 3r 85,5cm. ten tvoj starsi sa narodil v ktorom tyzdni a s akou dlzkou a hmotnostou?
25. júl 2015 o 20:50  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@majamat najstarší sa narodil presne na termín, ale bol menší 48cm a 2,6kg. On je po mne, ja som ako dieťa vždy bola najmenšia, tiež sledovaná na endokrinologii. Mne zistili mladší kostný vek ako bol môj biologický. V puberte som to potom dobehla.
25. júl 2015 o 21:08  •  3 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@liebling98 a tvojmu zistovali kostny vek? je mozne, ze dozenie. a ty si aka vysoka? a aky je mm?
rastova krivka sa moze dedit, takze to moze dohnat.
tvoj syn sa sice narodil mensi, ale este to nebolo najhorsie. pokial by mal pod 47cm, uz by mohol patrit medzi SGA novorodencov a taketo deticky mozu mat s rastom problemy, ale vy tam nepatrite. no toto je dovod, preco som ti takuto otazku polozila.
25. júl 2015 o 21:29  • Odpovedz  • Páči sa mi to
môj syn bude mať v novembri 4 roky, má 95 cm, mudr to zatiaľ nerieši, aj keď je maličký, tak neviem
25. júl 2015 o 21:35  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@majamat nie, nebol SGA, tam bol iný dôvod, prečo sa narodil taký maličký. Prestarnutá placenta kvôli početným mikrotrombom, zrejme z nedostatočne kompenzovaného trombofilneho stavu.
Ja mám 165cm, manžel 175cm. Basketbalisti z nás nebudú.
RTG zápästných kostičiek mu ešte nerobili, chcem oň požiadať pri najbližšej eendo-kontrole.
25. júl 2015 o 22:05  •  3 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@majamat len nejake 3cm...:frowning2: malo veru...
25. júl 2015 o 23:37  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ja mam 157 cm, sesterka dokonca menej, v rodine z otcovej strany su taki nizsi, rodicia maju 170 a 165 cm...treba zohladnit aj gentiku ci uz vasu alebo blizsej rodiny....
25. júl 2015 o 23:41  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@liebling98 ja viem, ze nie je SGA. musel by byt mensi. no SGA je oznacenie po narodeni. s tym suvisi aj IUGR a tam moze byt pricina aj porucha placenty. no tvoj je velky na tuto dg. tusim hranica je okolo 47cm a 2,3kg. su na to tabulky a su na jednej stranke, ale nejak vcera nefungovala. obavam sa, ze ani dnes nefunguje. hlavna stranka ano, ale daj mam len prazdny displej.

@tortelinka v mojom grafe na 3%. dolezita je aj rastova krvika, vyska rodicov a aj velkost pri narodeni.

@1ivanka1 ak myslis od zaciatku roka, tak to nie je najhorsie. dieta medzi 2-3r ma narast 6-8cm. aby neklesalo v grafe, tak by malo skor tych 8cm, mozno aj 9cm, ale v tomto veku je bezne kolisanie v grafe a tvoja doteraz rastla dobre, zatial pokles v grafe nema, takze to nevyzera na poruchu rastu. teda ak si dobre pamatam, ze sa stale drzi medzi 10-20%. teraz je konkretne na 11%.
26. júl 2015 o 06:36  • Odpovedz  • Páči sa mi to
@majamat no zatial velmi neklesala,isla pomalicky,len tento rok ledva ledva 93cm,no snad podrastie do decembra este 3 cm..ona bude asi geneticky mala, moja mamka aj sestry su o chlp mensie odo mna,aj starka bola mala...
26. júl 2015 o 07:19  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@1ivanka1 je to mozne. lebo pre posudzovanie poruchy rastu, pokial sa nejedna o dieta s genetickou poruchou, ci SGA ( aj ked vy ste na hranici ), je dolezita prave rastova krivka a vyska rodicov. podla vysky rodicov rastie v dobrom pasme a rasova krivka stupa, nezaobluje sa, tazke to pre poruchu rastu veru nesvedci. inak pozerala som a podla tejto vysky jej vychadza 160cm, takze priblizne ako mas ty. ak by sa pritrafilo, ze by mala pubertu neskor, moze narast aj viac.
26. júl 2015 o 07:25  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
@1ivanka1 a teda, sice je drobnucka, ale moja mala v jej veku este o par cm menej, takze este to nie je najhorsie.
26. júl 2015 o 07:25  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok