Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

lulka78
18. júl 2019

U nas tiez najstarsi zaostaval.hoc...dnesne deti su akesi celkovo velke ,mam pocit.sme to odkladali,kazdy hovoril,ze sa v puberte vytiahne...po 1,5roku ,ze dame vziat krv ma vsetko mozne,bol naozaj nizky oproti rovesnikom a protilatky na celiakiu 300nasob.vyssie od normalu....biopsia,a celiakia IIIc....najvyssi mozny stupen.takze tak u nas s nizsim vzrastom/rastom....ale samozrejme,je to VYSOKO INDIVIDUÁLNE....drzim palce

kittykat22
18. júl 2019

@katka1981 ved ale mala je stabilne na 10 percentile vysky. Pekne si rastie v svojom tempe. A ty s muzom mate aku vysku? Ja ti napisem negativnu skusenost z endokrinologie s mojou sestrou, aby si si spravila obraz, ci to chces riesit. Moja sestra ked mala asi 8-10 rokov, tak na rocnej prehliadke zhodnotila pediatricka, ze je nizka. Mame to neprislo, ale pediatricka si stala za svojim, a poslala ju na endo. Tam lekarka spravila testy a predpisala lieky. Mama jej ich davala 2 mesiace, a potom si precitala pribalovy letak, a zistila ze svoje dieta napchava hormonmi. Vyhodila lieky do kosa. Lekarku zvozila, ci je uplne kompletna. Sestra ma dnes 15 a ma 173 cm - prerastla mna aj mamu - pochybujem ze to bude z liekov, lebo rastla stabilne ako predtym. Ale po vysadeni tych liekov zacala mat problemy so stitnou zlazou, ktora sa doteraz neupravila. Pred branim liekov tieto problemy neboli. Nevieme co sa stalo, ale sestra ma odvtedy zdrav. problemy. Tie hormony ju rozhodili, a uz to nevedia dat roky dohromady. Co sa tyka vysky, tak ja som bola najmensie dievca do 14 rokov - posledna v rade, a pocas roka som vyrastla asi o 9 centimentrov. Dodnes si pamatam ako ma bolelo cele telo. Kamaratka co bola nizsia, nizsia aj ostala, a nic sa nedeje - zije stastny zivot. A moja sestra vyrastla aj bez liekov, len vdaka nim ma zdrav. problemy. A mama by asi aj radsej o 10cm menej, keby bola zdrava

katka1981
18. júl 2019

@bibistec, to som ani netusila.

katka1981
18. júl 2019

@kittykat22, samozrejme ze ma zaujima kazdy nazor, ja mam 167 a muz 182, a tiez som narastla neskor, cize predpokladam ze to bude aj moja dcera tak mat, ale chcem sa uistit, dnes dostavaju dievcata MS skor a asi by som nebola nadsena keby meriam 150cm a moja mama to neriesila vcas. Kolko merala tvoja sestra ked mala 10 rokov? Asi si nepamatas ze? A co sa liekov tyka, tak ver, ze sme max. opatrni a necitame len pribalove letaky liekov ale aj stravu, vsetko. Hormony neberiem ani ja ziadne, som proti. Teraz narastla iba 3cm, moze to byt fyziologicke pred pubertou normalne ale aj nemusi. Aj na celiakiu sme prisli nahodne, dala som jej robit nahodny odber a dr. skoro odpadla z vysledkov, ved mala ukazkove tabulkove miery..... dakujem ti za tvoj nazor, kazdy jeden si velmi vazim.

kittykat22
18. júl 2019

@katka1981 nemyslim si ze bude mat 150cm. Dnesne deti su vyssie ako rodicia pretoze sa kvalitne stravuju. Pozri si tabulky kde sa vypocitava aka bude pravdepodobne vysoka. Inak cakas zazraky trosku 😃 podla vasej vysky. Ja mam 170 cm a manzel 208 a nas syn ma predpoklad len 180cm a to je na 90 percentil vysky 😃

bibistec
18. júl 2019

@kittykat22 a ake to boli lieky? A na aku diagnozu? Len zo zaujimavosti lebo kludne mozme hla mat zle vysledky stitnej.zlazy len este nemala priznaky a kedze lieky nejedla tak sa to zhorsilo. Rastovy hormon sa pichá v liekovej forme nie je cize urcite nedostala od lekarky hormony koli rastu. Okrem toho na rastovy hormon sa robia testy v nenocnici a nedaju ho len tak hoci komu, musi byt ozaj dovod.

kittykat22
18. júl 2019

@bibistec oni jej to robili v nemocnici. Bola na endokrinologii koli tomu. Lieky neviem, mala ich mama, a ona nemala ziadne problemy zdravotne. Az po tych liekoch. Je mozne, ze mala predispoziciu a tie lieky to spustili. Mojej krstnej dcera Radka brala injekcie o ktorych pises ty - okolo 10 rokov, pretoze bola nizsia. Ja som to nikdy nepochopila, pretoze jej tatko bol nizky a oni preto aby vyrastla jej pichali injekcie. Ked sa na to pozem spatne tak si hovorim, aky ma zmysel pichat nieco dietatu aby bolo vyssie.

bibistec
18. júl 2019

@kittykat22 nechapes cely system. Pucha sa to co dietatu chyba. A nie je to len o vyske. Precitaj si nieco o rastovom hormone. Nejdem ta presviedcat, samozrejme aj ja mam par zlych skusenosti ked sa napr. Po ockovani spustilo autoimu itne ochorenie ale ak.liecbu treba tak treba.

i290
4. aug 2019

Co moze byt pricina, nam chlapcek prestal rast pred rokom a pol este som sa u doktorky neinformovala, dufala som ze sa mylim 😢

bibistec
4. aug 2019

@i290 do cca dvoch rokov tie deti rastu a potom nastupuje genetika ale ak je porucha rastu ukaze sa to prave vtedy. Treba ist na endokrinologiu necakat aby nebolo neskoro

manee
4. aug 2019

Moja malá ma rok a pol. Od troch mesiacov slabo pribera aj menej rastie. Ma 8kg a 78cm. Stále je pod dolnou hranicou v grafe. Doktorka povedala, ze ak pribera a rastie, tak neriesime. Staci maly prirastok. Hlavne, ze neschudla a neprestala rásť. Ja sa ale dost obavam. Oblecenie nosi na 9-12 mesiacov. Predbehli ju vo vyske o rok mladsie deti. Inak sa vyvija normalne....mam surit doktorku? Alebo vyckat, kym bude mat dva roky? Dost sa bojim...

bibistec
4. aug 2019

@manee objednajte sa na endokrinologiu

mmoni89
5. aug 2019

@manee staci ze rastie a pribera,ak je tam prirastok je to ok.Nasi chlapci obidvaja ti3z rastli a priberali pomaly.Velkostou oblecenia by som sa vobec neriadila,nasi tiez tak nosilo.3 ,5rocny tiez nosi niektore oblecenie na 2roky,starsi 5rocny je chuducky ze oblecie kratase.tiez na 2roky😁chodime na gastro na kontroly a tiez pozera to ci pribera a rastie,ci je tam prirastok,pod hranicou bol starsi vzdy.

miroslava2904
6. aug 2019

@bibistec dnes sme dohodli s doktorkou odbery krvi, len malý je momentálne chorý a berie ATB, takže môžu až o mesiac... veľmi sa bojím že som niečo zanedbala v strave, alebo neviem...tak mám z toho obavy... Malý nepodrastol ani mm, a nepribral ani gram.... A aktuálne odmieta jesť mäso, a okrem toho mám pocit že je menej ako ostatné deti, do škôlky sa ho nepodarilo dať, dúfala som že ho zoberú a bude mu tam viac chutiť pri deťoch....doma mi od stola uteka...dnešný obed boli 4 pirohy, raňajky sme nestihli kvôli doktorke, a teraz poobede keď vstal zobral banán a utekal von... vôbec si neviem s ním rady, keď chcem aby viac pojedol musím ho naháňať po izbe s tanierom a lyžičkou... alebo sedíme na silu 45 minút pri stole ( nasilu myslím tak že sa ho snažím zabaviť nejakou rozprávkou, alebo niečím) ale už ma to ani nebaví....

bibistec
6. aug 2019

@miroslava2904 jaj to poznam dceru som mala rovnaku a u lekarky vsetko ok. Ona mala aj malabsorbciu a malnutriciu no horor. A nakoniec ked sme dali robit sukromne testy tak tri a4 veci co nenoze jest od lepku cez mlieko az po x beznych veci. Nevedela som si predstavit co bude jest. Nakoniec ideme presne podla toho testu co moze to jej davam a brutalny obrat. Zrazu sa rozjedla azacala normalne jest uz su to roky a stale sa stravuje podla zoznamu a j lekarky zasli

miroslava2904
6. aug 2019

@bibistec tak dúfam že to dopadne podobne, vylúčiť niektoré potraviny bude to najmenej.... ďakujem za odpoveď,.....

kirgicko
15. jan 2020

Pekný deň aj môj syn je na rastovom hormone genotropin mu picham už rok a pekne rastie

gabikatka
17. jan 2020

@manee minimalne celiakiu trebalo vysetrit uz davno a funkviu stitnej zlazy

majkabambulik
21. apr 2020

@kirgicko kolko ste mali prirastok v cm za rok - v akom veku? my pichame saizen s easypodom a nevidime ziadne zlepsenie :(

lubkecha
19. apr 2021

@petrahy mám chlapca a ten mal v 2 rokoch 83teraz bude mať pomaly 3 a má len 92 s mužom patríme medzi vyšších ľudí ja mám 172 a muž 192 boli sme aj na endo zatiaľ vyšetrenia v norme genetiku sme ešte neabsolvovali

anaj_janka
19. apr 2021

@bibistec ahoj. V príspevku vyššie si písala: "Ona mala aj malabsorbciu a malnutriciu no horor" a potom ak som porozumela, ste zmenili stravu a dcrérke sa polepšilo - aj narástla, áno? Bolievalo ju bruško alebo tak, pls kde ste si dali robiť to súkromné vyšetrenie. Vdaka, tiež riešim moju dcérku. maj pekný den

bibistec
19. apr 2021

@anaj_janka rastový hormón pichame čiže toto sme museli takto ale gastro v KE v novej nemocnici mala aj plesne tie sa preliecili a má kopec intolerancii potravín okrem iného aj intoleranciu lepku. Súkromné testy sme dávali robiť alcat test v medical group. Stále sa stravuje podľa toho. Teraz má 11 rokov ( vtedy 4) a odvtedy na diéte žiadne gastro problémy. Normálne prospieva.

anaj_janka
20. apr 2021

@bibistec vďaka, myslíš že bez toho rastového hormónu by nemala tu výšku? Pekný den

bibistec
21. apr 2021

@anaj_janka no nemala lebo prestávala rásť. stále klesala v krvike.

anaj_janka
21. apr 2021

@bibistec vďaka 🌹naša rastie,síce pomaličky,ale ide 5cm za rok

simcika
29. sep 2021

@zuzulap ahoj ubehlo veľa rokov, ale zaujíma má, alo to s dcérkou dopadlo a aká je jej výška dnes?

Dakujem

zuzulap
29. sep 2021

@simcika Ahoj, dcéra má 15,5 roka, meria 160 cm. Už asi veľmi neporastie :(, ale dúfam, že ešte aspoň 3-5 cm... dúfam

1ivanka1
29. sep 2021

@zuzulap 160 cm neni az tak zle…to sa celkom da..

anaj_janka
29. sep 2021

@babulka82 ahoj ako ste to poriesili? A akú má aktuálne výšku? Dik

simcika
30. sep 2021

@zuzulap tak super, nemali ste ani teda žiadnu celiakiu alebo podobne … to je už vyššia ako ja, mimochodom 🙂