Súvisí preeklampsia so spomaleným rastom dieťatka v brušku?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

moje prvé tehotenstvo skončilo preeklampsiou v 37 tt, bábätko sa narodilo maličké (zodpovedalo 34 tt, zaostávalo už od 30 tt, moja ambulantná gynekologička stanovila dg IUGR). Po druhom dieťatku aj s manželom túžime, no strach, že sa scenár zopakuje je obrovský.

Prosím Vás, je žena po takejto skúsenosti a priebehu tehotenstva nejako špeciálne sledovaná?

Existuje nejaká prevencia pred rizikom opätovného rozvinutia preeklampsie?

Súvisí preeklampsia so spomaleným rastom dieťatka v brušku?

Ďakujem.

Dobrý deň,

príčinou rozvoja preeklampsie je abnormalita vo vývoji placenty už v úvode tehotenstva. Placenta je hlavným a jediným zdrojom výživy a kyslíka pre bábätko v brušku. Ak nefunguje správne, bábätko nedostáva dostatok všetkého čo potrebuje a zaostáva v raste.

Prevenciou rozvoja preeklampsie je podávanie Anopyrinu 100-150mg 1x denne večer po celú dobu tehotenstva.

Počas tehotenstva budete pravidelne sledovaná. Scenár sa ale nemusí pri ďalšom tehotenstve opakovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník