Trauma z kakania

sara22
19. apr 2017

Maminky,ja uz som zufala. Moja mala odmieta kakat. Mavala problemy s tvrdou stolicou,bolelo ju kakanie. Teraz sa to uz pekne upravilo,no jej ostala trauma a beha aj 3dni,ze jej treba kakat,ale boji sa a nevykaka sa ani za svet. Uz som si vymyslela rozne rozpravky o hovienku,prehovarala,ze hovienko chce ist za kamosmi hovienkami a u nej v brusku mu je smutno,ze aj mama a tata kakaju,proste snazim sa ju motivovat 😂 no zatial neuspesne.. Uz som zufala,kakat raz za tyzden nie je vobec zdrave ☹ a zadrziavat niekolko dni uz duplom. Ako ste presvedcili vy deti,aby kakali? Viem,ze tento problem nie je ojedinely..

jumama
19. apr 2017

Je taka knizka O krtkovi, ktory chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu. Krtko podozrieva rozne zvieratka a porovnava ich hovienka s tym co ma na hlave. Nakoniec sa vykaka na havu psovi... niekto tu knizku neuznava, ze je cela o hovienkach a este aj nevychovne skonci pomstou. Deti sa ale na nej zasmeju, v obdobi, ked maju "hovienkove obdobie". Je pesne o tom, ze niektore zvieratka maju tvrde bobky a niektore ... Tak by mohla pochopit, ze aj ked je to tak aj tak, vsetci kakaju.

sara22
autor
19. apr 2017

@jumama super,dakujem. Ja jej furt hovorim,ze vsetci kakame,vymenujem vsetkych v rodine a aj zvieratka rozne a ona potom ze ona nekaka.. Skusim tu knuzku zohnat,kakanie je normalne,nevadi mi,ze je o tom cela knizka,ak to ma pomoct 🙂

ewelyn3
19. apr 2017

My sme mali tiez taky blok..presne ako pises...tak som jej povedala (tiez uz v zufalstve), ze tomu kto sa pekne vykaka donesie zazracka vila nejaky darcek. Niekedy to fungovalo, a vila akoze nechala na parapete zvonka cukriky alebo nieco. To sa jej strasne pacilo. Hlavne to tamojno, ze tu vilu nevidi (musela som si tam tie cukriky pripravit dopredu). No boli dni ked ani vila nezaberala...tak som zase siahla hlbsie a povedala som ze deti co nechcu kakat pride zobrat kozkar. Byvame na dedine a chodi okolo aj kazdy den...cigani co zbieraju kovo odpad. Bala sa ho a ked som videla ze sa jej chce kakat a zadrziava to, tak som povedala ze uz pocujem kozkara a to fungovalo. Potom samozrejme aj vila prisla a bolo dobre. Trvalo to asi mesiac...lebo taky blog v hlave je silna vec, ale potom uz mi sama povedala ze nepotrebuje aby vila chodila, ze uz kaka sama, nech ide za druhymi detmi co to potrebuju.

deadlylucy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erickatt
20. apr 2017

@sara22 trojročné dieťa týždeň bez stolice. Tam si citaj, super rady

jumama
20. apr 2017

@sara22 Inak je viac kniziek na tu temu, a tato ma vyjst v maji: Maly nocnik, male hovienka... http://www.svojtka.sk/shop/kniha/34153-maly-noc...
Este je aj knizka Kdo si prdnul u dvora - o kralovskom dvore, kde sa riesi tato zahada 🙂 Je tu skupina Nakuknime do detskej knihy a tam su nafotene ukazky z kniziek...

yennn
20. apr 2017

My sme mali tyzden na polici v zachode kupenu fungl novu hracku - velku bielu elektricku. Zakazdym sa pri cikani na nu tuzobne zahladel. Az nakoniec ju dostal. Ale to bolo asi trochu ine - trauma vznikla po prvom vykakani do nocnika, kedy sa vlastne toho hovienka zlakol, odvtedy uz zase len do plienky. Takze preto ta motivacia.
Ale problemy s tvrdou stolicou mal aj nas, odvtedy papa zeleninu dobrovolne

sara22
autor
20. apr 2017

@ewelyn3 no mozem aj toto skusit. Ja som vzdy skusila "podplatit" kinderkom,ale nefungovalo.. Skusim takto "na tajomno".

sara22
autor
20. apr 2017

@deadlylucy ona ma stolicu v poriadku. V januari sme po rocnej pauze kvoli alergii nasadili veci s kravskou bielkovinou. Na zaciatku mala trosku tvrdsie hovienko,no po 2tyzdnoch sa to upravilo. Je to bezna reakcia tela. Teraz uz ma makku stolicu,no boji sa kakat. Pije vela,vyse litra vody denne..

maaaaaaaria7
20. apr 2017

ach... mám to čerstvo v pamäti... príšerné obdobie... žiadne vysvetľovanie, podplácanie nepomohlo.. len čas..
koľkokrát kričala od bolesti a pobehovala, že nebude kakať.. plakala a plakala..
omielala som dookola ako každý na svete aj rozprávkové pstavičky,... každý kakáááá..
koľkokrát som akože volala na pohotovosť že jej v nemocnici kaku vyberú, lebo musí von...
ľutujem všetkých, ktorí týmto prejdú..
podplácali sme ju kadečím..
niekedy som jej dala nasilu čípok - bola schopná s ním vydržať, udržať to v sebe a stále v bolestiach...
nakoniec som sa vždy potešila ked to vyšlo, či to bolo na koberec alebo do gatiek..
držím palce, tu pomôže naozaj len omielanie a trpezlivosť a čas...
ale tá rozprávka o krtkovi je fajn, celkom to vnímala dcérka, trošku pomohlo..🙂

fizu1
20. apr 2017

sara22 musím sa pripojiť aj ja vlastnou skusenostou a zufalstvom - my sa už rok trápime, dcérka ma teraz 3,5roka...cikať sa naučila do slova zo dna na den do nočníka, ale nastala trauma z kakania - netusim kde a kedy ani prečo.. Berieme Duphalac uz rok (boli sme na chirurgii a predpisala nam ho) 2x denne, takže stolica tvrda nie je a je jedno,ci jej dám banany a ryžu, čokoladu alebo nie. je to v JEJ HLAVE, NIE JE TO O STRAVE A PITÍ - nepomáha to....je totiz rozdiel, ci sa nemoze vykakat - lebo zapeká - alebo vedomé zadrziavanie normalnych crevných pochodov. napríklad teraz nekakala 5dní...mavame horsie dni (vykaká sa pod hrozbou na 6-7.den a s easylaxom-taky rastlinny olejcek do zadocka), mavame lepsie dni - to kaka po 3dnoch, niekedy dokonca dva dni po sebe! nerozumiem, prečo to tak má nastavené v hlavičke - takéto výkyvy. Nepomaha nic - absolutne ziadna pozitívna motivacia/podplácanie - ona o nic nemá zaujem (akože, ked mi nedáš, tak sa nezbláznim🙂 ) a nikam sme s tým nezasli, akurat mam pocit, ze sa to len zhorsilo. kazdy vecer sme 3/4h sedeli hodinu na serbli, ona veselá, vyspevolala, rečnila, fukali sme do vrtuľky a vysledok nulový. ona si z toho proste urobila aktivitu, ze ako si este na chvilu ukoristiť mamu pre seba🙂 ani tie rady odborníkov - ze pravidelne posadenie na serblik po ranajkach/obede nefunguju u nas - boli sme v tom stadiu, ze dieťa videlo serbel a chytalo hysterický zachvat. napokon jedneho vecera rupli ockovi nervy (ked ju uz asi 4.krat prezliekol, pretoze mala zakandene gatky-ako zatláčala) a dostala po zadku. posadil ju na seblik a proste s krikom tlacili, mala revala ako tur ale vykakala sa. odvtedy staci, aby ocko zdvihol hlas a povedal: tu sed a podme tlacit! a proste mala place, ale kaká. a dokola furt opakuje: "mne sa nepaci hovienko, ja nemam rada hovienko. hovienko neni super!" - nie je to správne kakať a pritom plakať , ale naozaj uz clovek nevie, ako dalej. je to des - a ja len dufam, ze to v školke, kam ma nastupit v septembri, ju to prejde,ked uvidi, ze ostatne deti kakaju....alebo sa desim toho, ze to neprejde a skoncime s dermatitidou a vylucenim zo skolky, pretoze v ktorej skolke budu 4-ročnemu dievcatku umyvat zakandenu rit, prezliekat ju 5x denne a doslova hovienko vyberat ☹ takže tolko moja skusenost

sara22
autor
20. apr 2017

@fizu1 ja presne viem,kedy moja mala potrebuje kakat. Na serblik sa pyta len cikat a bud sa vycika,alebo ked nie,viem,ze jej treba kakat. Nema problem s kakanim do serbla,ani ako pises,s tvrdou stolicou. Proste len v hlave blok. Tiez sa obavam skolky,v septembri bude mat 2,5roka a ak ju vezmu,tak urcite nebudu tolerovat,ked bude kazdych 30minut chciet chodit na zachod (len preto,ze citi,ze jej je treba,ale nic tam nespravi,lebo sa boji potlavit)

tetapetra
20. apr 2017

@sara22 u nás sa pomohlo kakanie do vody. Tiež sa bál kakať, nevieme prečo. Keď sa kúpal, zrazu začal tlačiť. Teplá voda ho asi prinútila. Nekricala som, len ho podporila,pohladkala, pochválila. Trvalo to asi mesiac. Všetko bez kriku. Ani neviem ako prešli sme na nočník.

sara22
autor
20. apr 2017

@tetapetra teplou vodou som to riesila posledny mesiac, tiez jej tepla vodicka pomohla,vypytala sa potom rychlo a pekne hlsdko vykakala do serblika. No teraz uz ani to nezabralo,prekrizi nozicky a zadrziava 😭

tetapetra
20. apr 2017

@sara22 tak to mi je ľúto

zuvila9
21. apr 2017

@sara22 My sme to mali so syncekom podobne - ked sme zacali s odplienkovanim v jeho dvoch rokoch, tak sa naucil zadrziavat a tym padom nam prestal kakat kazdy den. A kazde kakanie sme potom mali s neskutocnym placom...nechcel kakat ani do zachoda, ani do nocnika, ani do plienky, ktoru sme mu skusali davat ked sme na nom videli ze uz mu treba kakat. Trvalo to asi pol roka a nakoniec to samo uplne preslo z nicoho nic. Jednoducho sme to prestali riesit, nasilu sme ho na ten zachod posadili a drzali aj ked plakal, len aby sa konecne vykakal, nakolko prave tym placom z casti aj tlacil aj ked si to neuvedomoval. Az jedneho dna ked sa vypytal cikat, tak sa zaroven vykakal a uplne bez placu. A od vtedy je kakanie zabava a niekedy sa pyta aj ked mu netreba - len tak vyskusat zatlacit ci nahodou nebude clup do zachoda. Takze u nas to chcelo len pol roka trpezlivosti a nervov s jeho placom, ale nastastie sme to uz prekonali. Drzim palce aby sa to aj vam coskoro podarilo 😉

kajcenka
21. apr 2017

@sara22 u nas to bolo podobne.uz je vsetko ok, ale boji sa kakat. hlavne na nic netlac, chce to len pevne nervy a klud. ja by som to ani na to uplacanie, ani na lieky nehrotila. ja davam malemu susene slivky, ked sa moc boji. a potom to uz ide samo 🙂 ked som ho strasila, tak sa to len zhorsilo. takze klud a pevne nervy 🙂

jansticka
21. apr 2017

no moj maly aj chcel kakat ale neslo to. a po 4-5 dnoch mu tak natrhlo ritku ze som zrazeniny utierala. tak tlacil az mal vsade po tele husaciu kozu a bol cerveny uplne. strasne chvile ! chvala bohu sa to upravilo ale viem ze suseda mala s malou presne takyto prpblem. ze zdrziavala. nic nepomahalo az proste ju posadila na zachod a nemohla zliest az pokym to nepustila. plakala na raty . ale potom ked uz videla ze sa jej chce kakat tak ju hned dala na zachod a sedela tam . ked sa vykakala citila ze jej je lepsie tak potom sa to pomalicky upravilo. uz sa nebala ist kakat. jej prpblem bol v tom ze bola raz zapecena a bolelo ju to a odvtedy blok trauma. presne. veru toto nie je ojedinely pripad!

lienkabubu
21. apr 2017

@sara22 robil mi to syn..ked zacal chodit do skolky, lebo tam nechcel kakat a nekaka tam dodnes. Behal po dvore a zrazu-mami musim si sadnut..a zadrziaval..uz ked som videla,ze to robi utekala som s nim na wc..zapieral ruky aj tam len aby sa nevykakal..tak som mu ich chytila a vysvetlovala, ze kazdy kaka, brala som ho zo sebou,ked som sla ja 😀. Slo mu to jeden cas tak tazko, ze sme kakali v objati a tak kakal..bol to asi dvojmesacny suboj..a teraz kaka normalne sam povie idem kakat. Ale stale doma. Ale poobede alebo vecer..rano len cez vikend..v skolke ani za nic 😀

katkatomas2
21. apr 2017

@sara22 viem co prezivas. Trapili sme sa intenzivne asi nieco okolo tristvrte roku. Cca od 3 rokov. Pri kazdom nutkani na kakanie bol obrovsky hystericky plac a prehybanie co zadrziavala. Velakrat sa stalo, ze sa s krikom zobudila aj zo spanku a tym, ze bola oblbnuta tak jej to jednoducho vybehlo same. Tiez som sa ju snazila krmit vsetkym moznym z ovocia, slivkami a podobne co zmekcuje stolicu, ale to neni problem so stravou a s tym, ze je stolica tvrda. Ona je tvrda kvoli tomu, ze nejde kazdy den von. Je to psychicky blok. Davala som aj glycerinove cipky, ale to bolo nula bodov. Proste strasny boj. Objavila som jeden prirodny produkt v lekarni, ktory sa aplikuje ako cipok ale je v takom aplikatore. Je glycerinovo, ibistekovo, harmacekove prehanadlo. Je prirodne takze sa nemate coho bat. Treba len prekonat strach z kakania. To nam pomohlo najviac ked uz bolo najhorsie, povedzme po 5 dnoch zadrziavania. Neviem ci sem mozem napisat nazov, ale ak chcete do spravy napisem. Ja som dcerku prosila, slubovala, uz aj vyhrazala nemocnicou zo zufalstva, ale nic nepomohlo len cas, pochvaly a odmeny v akejkolvek forme. Netreba pred nou o tom rozpravat. Ja viem, ze sa to neda, ale urcite to casom zvladnete 🙂 kludne mozte napisat spravu

milenav13
21. apr 2017

@sara22
Tiež sme to prežívali. Dcéra nám plakala už polhodinu predtým. Bolo to hrozné. Neskôr už pri utierani dupky sa stavalo, že bol krvavý(trošku). Našťastie to bolo len povrchové. Bola som s tým aj u lekárky, ale tiež mi povedala, že to nie je ojedinelé. Nám to trvalo o
do 4 rokov, potom šla do škôlky a casom sa nam to upravilo samo. Má 6 rokov a žiaden problém. U nás tá trauma nevieme z čoho bola, ale nikdy sme ju ani na záchod nenútili, nebolo to ani stravou. Všetko chce čas.

pattiadam
21. apr 2017

@sara22 u nas to iste.Ked to uz zadrziava 2 dni tak dam easylac detske s harmancekom a ibistekom.Do 5 min.je vykakana.Nic ine na nu neplati.Detska lekarka povedala,ze to je v hlave treba trpezlivost.

ketja
21. apr 2017

velmi dlhodobo sme sa tym trapili, pomohlo nam viac veci:
-pred nou s nikym o tom nehovorit, aky mate problem, lebo aj takym sposobom na seba uputava pozornost a vnima to o ot viac, ze je to velky problem
-uprava stravy napr. na ranajky vlocky s dzemom, zelenina, dzusy, tekutiny
-motivacia, ktoru si nakoniec vynasla "sama" boli nalepky frozen za kazde kakanie bez placu, mohla si na skrinku lepit, lepime uz asi rok ;)

artemmiss
21. apr 2017

Môj syn kakal raz za týždeň až týždeň a pol,boli sme aj na gastre a všetko v poriadku, tiež len zadržiaval.nepomohli ani vymyslanky o chrobákoch či preplneni telicka, vypil denne 2 poháre horúcej vody a nič.presli sme na aloe vera gél, pukance a zlepšilo sa to na 2x týždenne.viem,že to nie je ideálne,no pre nás veľký úspech a pokrok. Kamoška dáva duphalac a tiež už sú na dobrej ceste.

laura0107
21. apr 2017

Ahoj.pred par dnami som tu zalozila diskusiu na tuto temu.moja takmer 3 rocna dcerka bola bez stolice 10 dni. Tiez nikdy nemala tvrdu stolicu.ma blok v hlavicke.skoncilo to klystirom a nakoniec sa vykakala po cipku co mi predpisala DR. Ak chces, napis mi IP.

laura0107
21. apr 2017

Este dodam.Aj u psychologa som bola a kazdy mi vrabel ze nerozpravat o tom.nemotivovat.neodmenovat.ona na to musi prist. Len neutralne povedat ze dobre, kakaj ako ty chces, ako je tebe dobre.ked sa vykaka utriet a umyt, nekomentovat to..prilis sa nato potom deti vraj sustredia a preto vznika ten blok v hlavicke.drzim palce.kludne mi napis.presne viem co prezivate.my sme v tom tiez.

lenki7
21. apr 2017

My tým prechadzame práve teraz. V Prvom rade treba hľadať príčiny. U nás nevhodná strava A zlá skúsenosť z tvrdej stolice A dostali sme sa dO začarovaneho kruhu. Prebrala som sa keď kakal raz za týždeň len, pchala som mu laktulosu A museli sme siahať po cipkoch. V prvom rade som zatlačila na pravidelny prísun ovocia. Moje dieta totalne odmietalo ovociE. Nenutila som ho nikdy ale stale ho mal k dispozicii. Teraz ked to slo na ukor zdravia tak ci Chcel ci nie musel zjesť jablko S mrkvou nastruhane každý deň. Prvý deň boj A teraz je to ritual. Nie je to jeho prvá volba ale zje občas si aj pochvaluje. Druhý krok vytvorit pozitivny vzťah ku kakaniu. U nás zabralo podplatenie vo forme kúpeľa. Prekonal sa, nebolelo taký ho to. Taky Šťastný bol keď mi kričal že ho to už nebolí A potom sa bežal vykúpat
Druhý deň mal zase stres ale prekonal sa A teraz už piaty deň chodí keď mu treba aj viackrát kakat. Každé poobedie sa kupemen nie vever, nech vie že to je za odmenu. A za každým kakanim chvalime bravo kričíme babkam voláme. Dufam že to tak vydrží lebo je to fakt stres.

laura0107
21. apr 2017

@lenki7 skus aj domace kompoty a kompot.stavu...ani moja mala nieje moc na ovocie.kompoty ma rada.

ennna
21. apr 2017

AJ sesterkin syn to mal. Trápili sa niekoľko mesiacov, nebol na veľkej niekedy aj 10 dní a potom už bol chudák taký zapečený, že už sa nemohol ani keby chcel, chodili po vyšetreniach, lebo už ho z toho strašne bolievalo bruško, nepomáhali laxatíva, lieky, ani babské recepty. Napokon im doktorka odporučila detskú psychologičku, lebo to nebolo ani nevhodnou stravou, ani tvrdou stolicou, jednoducho sa "bál" chodiť na šerblík... Sesterka spomínala, že s ním tá slečna chodila na záchod, mali nástenku, kde mu dávala hviezdičky za každý "úspech" a neviem už čo presne, ale boli u nej párkrát a odvtedy všetko ok. Netvrdím, že je to univerzálne riešenie, ale viem, že v tomto prípade im to veľmi pomohlo.

sandra_sul
21. apr 2017

My sa tak trapime uz 3 roky,zadrziava a kaka do gati..obehali sme gastro,alergo,psychologov..ma alergiu na mlieko a soju,upravili sme stravu,nepomaha,nakoniec psychiatricka urcila dg. depresia..neverila by som tomu,ale dala take argumenty,ze som sa rozplakala a mala pravdu...ale to nebude vas pripad..len na margo mamicky,ktorej prispevok som tu citala