Trojročný syn zadržiava stolicu a má paniku pred kakaním

sylwi
31. júl 2013

Zdravim, môj syn bude mat v auguste tri roky od dvoch rokov chodime na nocnik. Vsetko ok az na kakanie. Nejde kakat ak mu nijak nepomôzeme aj 4 dni. Pri tom mu treba, ale ma strach. Ked bol mensi mal strasne tvrdu stolicu aj krv mal trosku v stolici a odvtedy ma paniku. Urcitu dobu sa vykakal len vo vani potom sme ho to odonaucili. Braval rok Movicol je to prasok aby nemal tvrdu stolicu on vsak nema tvrdu stolicu koli jedeniu ale kôli zadrziavaniu.Prestavala som mu davat ten prasok lebo si nemyslim, ze je to dlhodobo u tak maleho dietata dobre uzivat. Momentalne mu davame kazde dva dni klistir inak to nejde zadrzuje to aj po klistiri, place a nakoniec sa vykaka.Je to boj a nevieme co s tym nik ani lekar mi nevie poradit.ON MA proste strach a ked mu treba ide so lahnut do postele.....dakujem za kazdu radu,sylwi

sisaha
31. júl 2013

@sylwi no ja dostavat pravidelne klystir, tak tiez mam paniku z toho.. Davajte mu radsej tyzden lactecon sirup na zmakcenie stolice a pojde to aj samo... Raz sa vykakat musi...

kryska5
31. júl 2013

@sylwi ahoj, u nás je úplne podobný problém, a to dokonca nemá ani tvrdú stolicu, teraz sa to postupne lepší, u nás veľmi fungujú sušené slivky, tie zaručene zmäkčia stolicu a dieťa sa musí vykakať aj keď nechce, lekár mi ešte doporučoval psylium (vláknina) s psychikou sa veľa robiť nedá, skôr byť trpezlivý, nenútiť dieťa na záchod (to mi prizvukoval aj pediater), dieťa si samé musí uvedomiť že bez kakania to nejde a je to prirodzená súčasť života. Ja malej vždy keď sa vykaká bez problémov potom daľší krát pripomínam že to bolo v poriadku a vôbec to nebolelo aj tak sama od seba odmieta ísť kakať, väčšinou kakáva v noci kedy sa ani poriadne nepreberie :P rozhodne robiť všetko pre to aby stolica nebola tvrdá takže veľa ovocia zeleniny, tie slivky, prípadne otruby, ľanové semiačka a pod., malá nemáva tvrdú a tiež niekedy až 4 deň sa vykaká. Stále opakujem že hovienko musí ísť von aby ju bruško nebolelo a chválim vždy keď sa vykaká 😉 držím palce nech sa to postupne lepší.

amelie123
31. júl 2013

@sylwi ono či to už nebude aj nejaký psychický blok. možno by bolo dobré sa spýtať na názor aj nejakého psychológa. pre niečo to už len zadržiava.

sante81
31. júl 2013

za to ze zadrziava stolicu si môzes sama. dávat dietatu klistír nieje riesenie. problém s kakaním ma skoro kazdé dieta po tom ako sa nauči cikat, vedome zadrziava potom aj kakanie. my sme s tym mali problém vyse 6 mes, riesila som upravou stravy a probiotikami. syn kakaval len v noci, do plienky, počas spánku. zrusit klistir a nenutit, chválit, vela trpezlivosti. upravit stravu, nám zabral duphalac.

andrema
31. júl 2013

@sylwi moja mala ma rok , od 10 teho mesiaca i pekne kakavala na serbiku, dalo sa to odsledovat..no zrazu zacala mavat tiez tvrdy stolicu a strasne hrubu...potlacila, zacala hikar a utekat zo serblika....teraz sa boji aj potlacit a hikat a strasne pri tom place...davali sme ovsenne vlocky, niekedy skoro cel den nic nepapa kvoli zubom, len ovoce aj slivky a aj tak ma problem so stolicou....nie je na to nejky caj dobry, alebo ja z neviem co

miskazv
31. júl 2013

môj malý bude mať v septembri 3 rôčky a donedávna sme mali ten istý problém,plus k tomu aj plienky..vedeli sme,že ide kakať,keď sa vopchal pod stôl,alebo za dvere a vravel nám,že máme ísť het.tiež mi bolo povedané,že je vhodné sa obrátiť na psychológa(to nie je žiadna hanba!!!!),ale skúsili sme to ešte raz tým,že furt keď šiel tato,brával ho so sebou,čiže kakanie "hrou"..aj keď zo začiatku to bolo ťažké a plné vzdoru ho nasilu zobrať z pod stola a dať ho na záchod,lebo zliezal.musel vidieť niekoho,že to nie je žiadna hrôza a začali sme ho dávať párkrát za deň si sadkať na wc /hocikedy)a rozprávať mu"urob bombu,bude čľup"..a podobne..je to síce zaberák na nervičky,ale všetko sa dá a má to svoj výsledok,teda minimálne u nás,to šlo takto a ide to doposiaľ (mesiac) a pýta sa už len sám,že ide urobiť"bombu"a teší sa z toho🙂)))

11vlasta11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juranka
31. júl 2013

@sylwi ja si tiez myslim, ze by si mala davat malemu vela vlakniny, jablcka a urcite aj tie spominane susene slivky. To sa odporuca jest aj po porode aby nebol problem zene ist na wcko. Takze urcite pomoze aj malemu. Dalej davaj malemu pravidelne ovsene vlocky. Napr. Kasu z toho mozes varit plus k tomu mu nastruhaj trochu jablcka. Myslim si, ze ten klistir nieje dobre riesenie 😒 mozno ked sa par krat vykaka bez bolesti tak sa prestane bat...uvidis ako bude. Drzim palce nech sa to co najskor zlepsi.

janariso
31. júl 2013

Velmi dobre viem,o com hovoris.Asi Ta velmi nepotesim,ale nam to trvalo zhruba do 7 rokov,pokial sa to ako tak znormalizovalo.Nepomahalo dohovaranie,ani susene slivky,ani figovy sirup,ani psylium,proste nic.Jej aj trebalo,vtedy som na nej videla ako stichla,nechcelo sa jej rozpravat,a to je dost ukecana,nechcela jest a tak.Mala nekakala 5-6 dni,az sme za kazdym skoncili s cipkom.Ten som si doma sama vyrabala,postruhala som detske mydlo,spojila som to s par kvapkami vody,vytvarovala,nechala uschnut a tak.Plakala mala,plakala som ja,dokonca vzdy pred kakanim dostala triasku zo stresu,chuda.Vyhrazala som sa jej,bola som zufala,a nic.Proste z toho musi vyrast.Tiez som chcela vyhladat psychologa,ale nakoniec som od toho upustila.Zacalo sa to tym,ze raz pri kakani jej vyslo take tvrde,bolel ju zadocek a potom chytila blok.Zdrziavala vzdy,a nakoniec po tolkych dnoch aj to tvrde naozaj vyslo.A co nam pomohlo?Dlhe rozhovory.Rozpravala som sa s nou,ked som jej davala vlakninu,ze ta jej napuci v brusku a ten tvrdy koniec lahucko potlaci von,davala som jej kazde rano actimelko/aj ked o jeho ucinkoch na ludsky organizmus velmi pochybujem,ale malej velmi chutil/ a rozpravala som jej o prospesnych bakteriach,ktore s tvrdym hovienkom bojuju v crievkach a tak.Dnes ma skoro 10 rokov,kaka sama kazdy den,ale v tej hlavke je to tam dodnes.Aj dnes som ju ponukla cipsami a ona,ze si da az po kakani,aby jej nevyslo tvrde 🙂 Len som ju upokojila tym,ze ved si jedla kasu s maskom na stavicke a ta to zriedi.Tak si potom spokojne sadla na wc-ko,zobrala oblubenu knihu do ruk,to ju vzdy tak upokojilo a bolo 🙂 Takze stravu mozes upravit,to neuskodi ale treba zacat inde.Nam tiez kopec ludi radilo,co ma a co nema jest,ale ked ona nechcela,tak sme sa mohli aj zblaznit a nic.Dufam,ze som ti aspon trosku pomohla,vcase,ked sme s tym bojovali,tak som o MK nevedela 😕 ,mozno by som bola mudrejsia 😉

nts
31. júl 2013

však mu skús dať ovocné mixované pyré, to mu prečistí žalúdok a potom bude mať hnačku a nebude zadržiavať.potom bude kakať jak hurikán. alebo mu skús zapnúť mixér a potom bude kakať.

lavazzake
31. júl 2013

presne viem o com hovoris...mala ma dva a pol roka a taketo problemy mala od narodenia, v poslednom case kakala len raz za tyzden aj to so strasnym placom...bol to kolotoc, nekakala, lebo ju to bolelo a bolelo ju to lebo nekakala...skusali sme asi vsetko, cipky, dokonca obcas aj guttalax, po dobrom, po zlom, dzusy, teple kupele, lanove semienko, slivky, vlakninu, s ovocim bol problem, lebo ho nema rada, pije dost, no boli sme zufali...nakoniec sme zmenili gastroenterologicku, najprv sme brali kazdy den, teraz berieme kazdy druhy den 7ml Duphalacu a mala (az na drobne vynimky) kaka kazdy druhy den, niekedy aj kazdy, sama od seba...sama si vezme nocnicek, povie, ze ide kakat a hotovo...k tomu jej kazdy den davam Bio Gaiu lebo ta vraj najviac zmakcuje stolicu...najblizsie ideme na kontrolu v novembri.. som neuveritelne stastna za tento posun...

bettynka222
31. júl 2013

@sylwi @sylwi my prezivame to iste ☹ uz to trva rok a ziadne zlepsenie nevidim. Maly ma perfektnu stravu - jablka, melony, probioticke jogurty a do nich vmiesana vlaknina pre deti, celozrnna ryza, celozrnne cukinove placky, celozrnne palacinky, polievky so zeleninou, pije len odstavene jablkove/marhulove/pomarancove/hruskove/kiwi stavy. Uz mesiac je na duphalacu (prehanadlo) a ajtak zadrziava ☹ niekedy musím vytiahnuť fenolaxove cipky ☹ skúšala som aj figovy sirup aj magneziove mineralky - vsetko zaberalo len chvíľku. Ešte ideme skúsiť homeopatku-snáď konečne pomôže.
U nás problém začal hroznymi zapchami - 7-9 dnove ked mal dva roky (dovtedy problém nebol). 3x mu v nemocnici robili klystir, 5 mesiacov bol na cipkoch, teraz nás posunuli na kramare. Lepime nalepky do kalendara po kazdom kakani a po mesiaci ma u dr odmenu. Ale ajtak je to stale trapenie ☹ niekde vo fore som citala, ze psych. radila vobec na problem neupozornovat, neriesit pred druhymi (ani ostatni rodinni prislusnici sa nesmu vypytovat ci uz kakal...). Dr hovorila, ze deticky z toho vyrastu. Treba len pokoj a trpezlivosť. Treba "zabudnut" ze problém existuje a dieťa tiež zabudne.

Uz neviem kto to tu napísal, ale "mozes si za to sama, nemáš mu robit klystir..." Radšej ani nenapisem co si o dotyčnej myslím 😉 Do organizmu sa zacinaju vylucovat toxiny ak je stolica v tele tri dni. preto je dolezite pravidelne vyprazdnovanie. Dieťa ma rovnako traumu z cipkov aj z klystiru. A stale lepsie klystir doma ako hospitalizacia v nemocnici kvôli ohrozeniu života...

poppy1
31. júl 2013

baby vyskusajte homeopatika Thuya Occidentalis, 5 guliciek, 3x denne, poradili mi to v lekarni, ze je to pre deti, ktore zadrzuju stolicu, proste akoby sa bali/nechceli vykakat aj ked maju stolicu normalnu- nie tvrdu. Neverila som, ale funguje to na 100 percent! Vacsinou uz po prvej davke... Nie je to skodlive, ani navykove. A este jedna rada, nikdy nehovorte pred detmi o kakani a o problemoch s tym spojenymi! ani vy ani nikto z rodiny...kakanie ma byt prirodzena sucast zivota, ziadne upozornovanie na problem. Lebo z toho bude este vacsi problem. drzim palce, aby sa vam tieto "kakacie" problemny vytratili tak rychlo, ako prisli.

sylwi
autor
2. aug 2013

Bettynka222 dlho som tu nebola dnes som citala tvoj komentar dakujem ti zan presne môj nazor ten klystir je nutnost lebo ked viidm jeho brucho a potom nechce ani jest. A ta panika a rev pred kakanim su to nervy....Ale zvladneme to tiez chcem skusit homeopatiu malemu Pomaha Movicol Junior musi tvoje dieta ale vela pyt maju to una v Nemecku zmiesam do do flase s mliekom vela krat sa z toho sam kazde dva dni vykakal ked nie na treti den klistir teraz nas caka znova klistir je to hrozne nikdy by ma nenapadlo ze toto môze existovat.....Poppy1 vyskusame,dakujem

sylwi
autor
2. aug 2013

Dakujem za radu janariso som rada, ze ma chapes tento problem mam uplne ako ty. Je uplne jedno co mu dam jest vzdy zadrziava ma blok a paniku. Je to v hlave nie v jedle aj keby som ho napchavala slivkami tak by sa bal a zadrziaval by vsak on zadrzi aj duphalac a klistír. Nie je to v jedle ale v hlave keby möj syn nemal strach a jedol to co jedava nikdy b ynemal problem vykakt sa. Vsak 4dni neist na wc mozes zjest cokolvek ked to zadrzis. Lekar mi odporucil Movicol Junior a povedal, ze to same odide ked bude starsi, ale dakujem za vsetky názory.A este jedna vec môj syn nezje susene slivky ani struhane jablko s vlockami ani kompoty môzem robit a dohovarat mu on to proste nechce. Vlocky s mliekom a surove jablko ci hrozno niekedy zje. Inak lubi len syry a jogurty a mäso.....

zuzka971
8. dec 2015

Moj syn 2rocny ma taky isty problem.co sa tyka pisania v pohode sa opyta a vycika do wc ale ak ide na kakanie.placeme vsetci.beha,dupka place a nic.vyskusali sme asi vsetko a nic.raz sa vykakal s bolestami ritka az nadtrnuta a odvtedy blok.proste ma strach v hlave nieje to o strave. Kakame kazdy treti den s behanim po byte.:( a s velkym placom.vyskusam asi este homeopatika uvidime.som zufala s nervami dakde v .....joj tak ho lutujem ze mu nemozem pomoct :(

tigi515
7. feb 2016

Movicol jednoznacne odskusane 2,5 r dcera, kludne odpoviem na otazky piste mi do spravy presli sme si tym a som rada ze to mame za sebou a riesila som to dva roky a movicol to poriesil behom par mesiacov

zuzka971
7. feb 2016

Movicol je sirup? Vyskusame mozno nam pomoze....teraz uz kakame tak ze ho drzim na rukach v polohe akokeby sedel ale plac tam je stale a hovori ze :ritka boli.pritom nema ani cervenu ani nic neviem....:(

myfair80
7. feb 2016

Ahojte nam pomohol sirup Duphalac...dala som synovi asi 5x a stolica sa upravila - a on sa nebal ist na velku potrebu

tigi515
7. feb 2016

@zuzka971 movicol je prasok kt.je bez chuti bud kupite movicol junior ten date jeden na den a ak kupite movicol pre dospelych tak polku to sa cenovo viac oplati, zozeniete to v rakusku alebo nemecku alebo ak chcete nam sa este zvysilo 40 sackov co je na 80 dni mozem odpredat

zuzka971
7. feb 2016

A kolko je bezna cena?mama robi v rakusku tak by mi kupila ale ak ponuknete dobru cenu tak kupim od vas ;)

zuzka971
7. feb 2016

@myfair80 duphalac sme dali skoro celu flasu a nic :( skusame nieco ine

beelinka
8. aug 2016

Dievčatá ako sa Vam darí smutným kakanim ? My uz sme boli aj u psychológa a všade . Tiež nam konečne po 3 mesiacoch poradila jediná normálna doktorka ten Duphalac tak od zajtra ideme na to. Vravela ze mu to mam dávať ráno pol hodinu pre ranajkami teda hneď po zobudeni v tu istú hodinu aby si osvojil kakaci navyk

worldtravel
8. aug 2016

@beelinka Duphalac nie je prehanadlo iba zmakcovadlo, takze žiadne veľké očakávania. Podávať aj keď sa dieťa vyprázdni až kým vyprazdnovaci návyk nie je pravidelný. Nám pomáha ale 9 rokov na tom "pracujeme"

worldtravel
8. aug 2016

My užívame Duphalac skoro 9 rokov pri chronickej zápche. Počas prázdnin výrazne zlepšenie. Menej stresu a viacej času na vyprázdnenie 🙂

worldtravel
8. aug 2016

@bettynka222 Duphalac je len zmakcovadlo nie prehanadlo a možem potvrdiť, že deti z toho vyrastú, respektíve s vekom sa to lepší. Naša psychologicka upozorňovala hlavne rodičov, nestresovat a dať dieťaťu priestor a čas sa vyprázdniť aj keď my sme boli v koncoch. Syn má 9 rokov. Do 6 sa vyprazdnoval len do nocnika ( aj to sme zvládli, predýchali a vyckali kým je dieťa pripravené) Momentálne vidím, že vyprázdňovania je priamo úmerne stresu. Ak je syn v pohode tak sa vyprázdňuje, ak je v strese tak nie. Hovorím že je to ako "s vyliečeným alkoholikom" - kedykoľvek do toho môžeme padnúť opäť

worldtravel
8. aug 2016

@sylwi mali sme to iste od narodenia. Klistyr každé dva dni sa mi zdá pričasto. Užívali sme Duphalac, zmakcovadlo, nie je návykové. Pomáha pomaly, postupne. Klistyr sme užili iba raz (po 7 dňoch) a syn mal z toho ešte vačšiu traumu ako z nevyprazdnenia. 9 rokov neskôr stále monitorujeme stolicu a Duphalac cestuje stále s nami ale už iba ako záložný plán !!!

kolivew
29. aug 2016

@tigi515 dobry den,mate este movicol?

tigi515
30. aug 2016

Dobry den, zial uz ho nemam ale v rakusku a v nemecku ho zozeniete aj bez receptu.

mily7
3. sep 2016

@kolivew neviem čo je movicol ale podobný názov medicol je detská vláknina s obrázkom tucniaka kúpite v lekárni! Nám to v začiatku pomohl o veľmi teraz už oboma voda príp.lanovy olej