Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
3. okt 2010

@zojec dobre si spravila s hladkou spaldovou mukou, ja to tiez s takou robievam (uz som tu raz spominala, ze to nie je biela muka, ale urcite percento z celeho zrna v nej je).......kasa je dost husta, ked ju necham trochu ochladit, aj cajova lyzicka v nej stoji!

jankahanka
4. okt 2010

ahojte,
ja si vas casto citam, hoci som sem este nepisala. Som taka polo-vegetarianka (jem ryby), mojej 9-mesacnej dcerke davam obcas maso, pretoze chcem, nech sa v buducnosti rozhodne sama, ci chce alebo nechce byt vegetarian (ja som sa tiez mohla rozhodnut sama). Ale davam si pozor, aby to maso bolo aspon zdrave, napriklad od kamaratov, ktori si sami chovaju kozy.
Som vam velmi vdacna za recepty, ja mam dost biednu kulinarsku fantaziu 🙂, takze sa tu mozem inspirovat. Moje napady koncia pri postruhanom jablcku, hruske a do toho zamiesanom konopnom semienku. Hanka toho zatial vela nezje, ale toto je jej oblubena desiata.
Super, ze ste sem dali recept na setrne varenie strukovin, tento tyzden ich idem vyskusat!

anlu
4. okt 2010

@fathi dakujem, ked budem stihat tak to pokukam 😀

no musim aj ja tie placky vyskusat @zojec ja mam tiez strednu a je dost jemna, ja som ju davala na pizzu a bola super, tak myslim ze aj do placiek by bola dobra, vyskusam ja s takou a dam vediet ako to dopadlo 😉

oscarka3
4. okt 2010

@rancuzkaf ,práve robím tie placky, ale musela som dať viac taj celozrnnej múky,lebo sa dosť trhali.zatiaľ vyzerajú dobre.o chvíľu prídu domov zo školy degustátorky,tak potom napíšem.plnka bude chutiť určite,takú som už raz robila. 🙂

matova
4. okt 2010

Ahojte, chcela by som sa vás opýtať- už tak predbežne vopred- v prvých dňoch-týždňoch po narodení bábätka- čo ste obmedzili kôli kojeniu? Napr. pri ovocí, alebo koreňová zelenina- v pohode? ..... nám a zdalo že čokoľvek som obmedzila aj tak večer bol stále plač a nakoniec to možno ani nebolo nadúvanie....Už by som nerada tak dopadla ako pri malom že som sa L"inšpirovala" múdrymi radami z letákov čo všetko nadúva a nakoniec som už nejedla takmer nič zdravé. len samé somariny.... 😉

rancuzkaf
4. okt 2010

@matova vobec to neries a hlavne zabudni na mudre letaky😉...jedz to, co doteraz a pripadne veci, co nesadnu sama potom otestujes! ( ja som mala este v porodnici fazulove chili a nikto sa nad tym nepozastavoval🙂)

zfidorka
4. okt 2010

@matova ja som nejedla citrusy a strukoviny... ostatne vsetko po trosku 🙂

rancuzkaf
4. okt 2010

mam jednu stranku pre tych, co vedia anglicky (nas, starsie rocniky, zial anglictina obchadzala velkym oblukom☹)...tak skuste pokukat recepty Jamie Olivera, vyzeraju byt celkom zaujimave!

http://www.jamieoliver.com/recipes/vegetarian-r...

zojec
4. okt 2010

@matova aj ja som jedla okrem strukovin a citrusov (tie nejem ani teraz, a nie je ani sezona.. 🙂 ) vsetko... teraz uz jem aj strukoviny aj hluboviny.. problemy mi robila len kukurica, teda malej.. 🙂 ale teraz je to uz v pohode.. treba len tych prvych 6 tyzdnov dat pozor, ked ma babatko este mensi citlivejsi zaludok.. inak sa nestresuj tym co mozes a co nie.. , uz sa ti to krati, co? drzim palce nech vsetko dobre dopadne.. 🙂 ja uz som v 39. tyzdni rodila..
@rancuzkaf dakujeme.. jamieho mam celkom rada... 😉

petrinka
4. okt 2010

@rancuzkaf s tym receptom na burritos si mi urobila strasnu chut, idem pokukat, ci mam vsetky ingrediencie🙂

petrinka
4. okt 2010

@anlu teraz som si precitala tvoj sposob ukladania receptov!!!! super napad, dakujem!!!!

oscarka3
4. okt 2010

@matova ,súhlasím s tým ,čo napísali rancuzkaf a zojec.ja som po mesiaci otestovala aj citrusy 😵 .a nič sa nedialo./ ale iným to neradím 😉 /.koliky mali obe deti, ale v norme a nevyzeralo to,že by to mali od toho čo som jedla.keby som sa riadila "dobrými" radami sestričiek v porodnici,tak nejem nič 😠 .ak obmedziť,tak jedine striekané ovocie a zeleninu,ale ak máš domáce ,tak to je super 😉

lussy23
4. okt 2010

@zojec - aké placky?

zojec
4. okt 2010

@lussy23 recept co dala ako posledny francuzka.. strana 103 😉

oscarka3
4. okt 2010

@rancuzkaf ,všetko zjedené, ale bolo málo plnky.vyšlo mi 13 ks.deti pochválili.mužovi tam chýbal syr,ale jemu chýba všade 😀 .

zojec
4. okt 2010

@oscarka3 😀 moj si do toho syr nastruhal a este pokvapkal kecupom. aj mne vyslo ovela viac kusov.. ale ja som mala riedku kasu.. som sa nesla dosypat tej muky 😀

oscarka3
4. okt 2010

@zojec ,ja som dala namiesto pretlaku kečup a syr som chcela dať ale zabudla som.tú kašu som mala dobrú,hustú, ale, tiež som musela stále tú celozrnnú prisýpať. 😀 .stále jej nebolo dosť.ale lacky boli chutné,len sa mi nedali veľmi natenko vyvaľkať- to už neviem koľko múky by som musela dať.asi dám nabudúce menej vody

zojec
4. okt 2010

@oscarka3 do plnky som dala aj ja paradajky vo vlastnej stave.. 🙂 ja kecup velmi nemusim.. ani ho vlastne nekupujem, len mm sem tam hodi do kosika a potom ho za tyzden zje ..ale inak popapali placky aj dost slusne oleja.. no v kazdom pripade, vyborny recept.. zajtra sa chystam robit pita chlebiky s humusom, uvidim ci budem mat cas pri malej..

oscarka3
4. okt 2010

@zojec , a to bude jesť aj manžel?
a neprovokuj fotkami jedál 😀 😀 😀

oscarka3
4. okt 2010

@zojec ,takto na noc, také fotky dávať 😠 😀 😀 😀

petrinka
4. okt 2010

@zojec a ako robis hummus?
ja som teraz dovarila sojove maso s ryzou, aby som to mohla zajtra zabalit muzovi na obed🙂

zojec
4. okt 2010

@oscarka3 moj muz lubi taketo veci.. on zje skoro vsetko co navarim.... moje polievky sice velmi nemusi, ale inak si nevybera.. kus kus napriklad miluje, aj humus, aj vsetky natierky.. len skoda ze mu je to vraj malo.. kus slaniny alebo klobasy to navecer isti 😠

petrinka
4. okt 2010

ozaj a neviete niekto poradit nieco dobre z hrachu? mam namoceny, lebo som nasla v spajzi 2 neotvorene vrecka... len som este nevymyslela, ze co s nim🙂

zojec
4. okt 2010

@petrinka, vecer si namocim cicer, ktory rano zlejem a uvarim v novej vode, potom rozmixujem, pridam cesnak, tahiny, sol, citronovu stavu (celkom dost) oliv. olej (gramaz ti nepoviem, ja vsekto robim od oka) ... to je zaklad.. a potom mozes dochutit napr. rascou, petrzlenovou vnatou, matou... a ja aj zjemnujem bielym jogurtom, ale moze sa aj kyslou smotanou.. tak dve tri lyzice.. aby to bolo take vlacnejsie.. o to dam menej oleja..

zojec
4. okt 2010

@petrinka ja viem len hrachovu kasu... 🙂 alebo polievku.. ale to vies asi aj ty 😉

petrinka
4. okt 2010

@zojec a co je tahiny? sezamova pasta? alebo nieco ine?

zojec
4. okt 2010

@petrinka ano sezamova pasta... alebo aj sezamove maslo sa to vola.. 🙂 sezamove semiacka pomlete, alebo pomixovane s olejom.. ale uz som citala ze to robia aj s vodou.. to som este neskusala . len pozor aby boli semiacka cerstve, nie dlho otvorene, lebo potom su velmi horke..

petrinka
4. okt 2010

@zojec tak sa pokusim to nejak urobit. doma mam len sezamovy olej a cely sezam, tak to nejak spojim a bude to🙂
dakujem za tip

oscarka3
4. okt 2010

@zojec ,tahini veľmi nemusím.cícer máme radi, aj náš kocúr 😀 ,vyberá mi ho z vody,keď ho namáčam 😀

rancuzkaf
4. okt 2010

@zojec @oscarka3 a vsetci, co budu robit placky....nakoniec si kazda z vas recept prisposobi sama 😉, podla toho, aku muku pouzije, ake velke a hrube placky budu (ja robievam take hrubsie, nech je citit aj placku, nielen plnku a pri valkani este hodne posypam mukou)......a kazdy ten vas recept bude jedinecny a hlavne najlepsi pre vas!....tak len plackujte dalej, drzim palce🙂