Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
20. nov 2010

@juliakocka este som chcela na doplnenie pre teba🙂 trochu teorie, dufam, ze sa ti to nebude zdat zlozite

hoci zivocisne zdroje bielkovin zabezpecuju vsetky esencialne mastne kyseliny, da sa povedat ,v spravnom pomere, vhodnou kombinaciou rastlinnej potravy ziskame taktiez vysokokvalitne bielkoviny, ktore su na nerozoznanie od bielkovin zivocisnych a tu su tie kombinacie:

1. obilnina+strukovina (polenta s fazulovym pyre)
2. strukovina+orechy, semena (hummus- cicerova natierka s tahini, sezamovou pastou)
3.obilnina+semena (celozrnna kasa s mletym lanovym semiackom)
4.mliecne vyrobky+semena (mlieko a tahini)
5.mliecne vyrobky +strukoviny (fazulova, sosovicova polievka s jogurtom)

pisala som ti take priklady jedal vhodne pre tvoje dietatko a sama mozes vidiet, ze z tych kombinacii sa jednoducho neda mat nedostatok bielkovin za cely den, ked si len predstavime, co vsetko za ten den do seba skombinujeme😀

lussy23
20. nov 2010

@briketa - čo je to tortila?

briketa
20. nov 2010

@lussy23
Tortilla je tenucka placka (nieco ako nase lokse, ale tensie) urobena original z kukuricnej muky, vody, soli a trochu tuku. Je variaciou je pouzitie obilninovej muky. Mexicania ju lisuju v zeleznych malych lisoch ako sa u nas robia vianocne oplatky. Doma si to skratka vyvalkas. Pecie sa to na suchej platni.
Je zakladom mexickej kuchyne a ma megasiroke pouzitie. Plni sa masom, zeleninou, je ako priloha, zapeka zo syrom, Mexicania to jedia so vsetkym.

Ak chces, napisem recept

briketa
20. nov 2010

takto to vyzera

zojec
21. nov 2010

@briketa jasne, chceme recept 😉 dakujeme

jaron
21. nov 2010

Ahojte,

aj my máme kukuričné placky veľmi radi. Aj keď ich možno nerobíme presne ako tie originálne, ale sú veľmi dobré.

anlu
21. nov 2010

aj my mame tortily velmi radi, ja vacsinou robim z psenicnej muky ale uz som skusala aj z kukuricnej, myslim ze uz sme tu davali aj recepty 🙂

lussy23
21. nov 2010

@briketa - poprosila by som ten recept. Vyzerá to super

rancuzkaf
21. nov 2010

@jaron a ty mas aky recept na kuk. placky? podobny ako ten moj na str.103?......ja len ci nemas lepsi😉

jaron
21. nov 2010

@rancuzkaf neviem, musím sa pozrieť na ten môj aj na ten tvoj, potom napíšem, ale podľa mňa lepší ten môj nebude 🙂, obidva budú asi dobré, iba každý iný

jaron
21. nov 2010

dnes sme skúšali wok, tak som do neho dal trochu oleja, potom nakrájané tofu, opekal som to a miešal, potom brokolicu, cesnak, arašidy a nasekané mandle, kurkumu, solčanku, trochu nakrájaného jablka (hodí sa kyslejšie), uvarili sme celozrnné špagety, zamiešali do toho
a ešte som dal do trochu tej vody zo špagiet asi lyžicu dve arašidového masla, solčanku, nechal prevrieť, aby sa to rozvarilo na takú omáčku primeranej hustoty, to sme tiež vyliali na tú zmes, všetko zamiešali

bolo to dobré, mám rád také jedlá, experimenty a improvizované varenie, je to ako maľovať obraz. nikdy neviete, čo z toho bude a je to vždy iné

jaron
21. nov 2010

@rancuzkaf ten tvoj recept je iný, je trochu zložitejší, ale to nemusí byť chyba, výsledok bude zase iný a zmena je dobrá, raz tak, raz zase inak, ten môj je:

Kukuričné placky (8 – 10 ks)

Cesto
• 2 šálky (asi 340 g) kukuričnej krupice alebo múky
• 5 lyžíc (50 ml) oleja
• ½ - 1 lyžička soli
• rasca

Kukuričnú krupicu zomelieme na mlynčeku na obilie alebo na kávu. (Ak použujeme kukuričnú múku, nemusíme ju už mlieť.) Pridáme olej, rascu a soľ. Postupne pridávame vodu a rozmiešame na riedke cesto. Chvíľu necháme postáť.
Placky pečieme na panvici (s vrstvou proti pripáleniu) bez oleja na miernom ohni vždy asi 2 minúty z jednej a 2 minúty z druhej strany do zlatohneda. Po naliati cesta na panvicu ho trochu rozotrieme na placku. Do cesta počas pečenia podľa potreby pridávame vodu a premiešame.

Fotky sú už v príspevku o 13.16 a ešte pridávam ďalšie

jaron
21. nov 2010

Myslím, že placky sa v Mexiku robia priamo z kukurice a tiež aj nie práve najlepším spôsobom - v luhu sa zrná zbavujú šupy a z toho stredu sa robia potom pravé placky. Ale myslím, že nám stačia i tie "ľavé" 🙂.

zojec
21. nov 2010

@jaron hm.. tak tieto vyzeraju fakt jednoduchsie ako buritos od francuzky.. 🙂 ale tie boli fantatsticke.. inak po dopeceni asi nebudu tie tvoje take makke ako palaciky, vsak?

jaron
21. nov 2010

@zojec najlepšie sú čerstvé, vtedy sú chrumkavé, potom trochu zmäknú, tiež záleží od hrúbky cesta - čím sú tenšie a čím dlhšie sa pečú (ale nie aby zhoreli), tým sú chrumkavejšie

juliakocka
21. nov 2010

@rancuzkaf ....no dakujem pekne za rady, určite vyskušam, ale su tam nezname veci pre mna.....to kde kupim, v bio obchode? lebo ja len zacinam taketo veci skusat.....a co je hummus?

zojec
21. nov 2010

@juliakocka vela veci (celozrnna muka, semienka... ) kupis aj v kauflande, maju veci aj v bio kvalite.. 😉 hummus je cicerova natierka..
dva hrnceky ciceru, vecer namocit , uvarit cca 2 hodky sa vari, rozmixovat, pridat tahiny ( sezamova pasta, vyraba sa zo sezamu a oliv. oleja, dostat kupit ako polotovar) cesnak, citron, jogurt alebo kys. smotana podla chuti, a aj sol 🙂 .. papa sa to s chlebikom, pitou.. je to natierka 🙂 veeeelmi dobra

rancuzkaf
21. nov 2010

@jaron, aha, tak to tvoje cesto je take palacinkove bez mlieka🙂 a veru mas pravdu, ze su placky raz-dva hotove......narozdiel od tych mojich, s nimi je vacsia babracka😀

zfidorka
22. nov 2010

ahojte, pomaly zacinam rozmyslat nad prikrmami, po precitani tradicnych odporucani, mam na vas par otazok... rada by som pocula nazor od @randuzkaf, @jaron, @indy, ale samozrejme aj od dalsich 😉

1) na zaciatok prikrmovania sa odporuca varena zelenina/ovocie, po akom case ste zacali davat surove?

2) strukoviny a orechy sa odporucaju od 1. roku, davali ste ich skor, napr. taka cervena sosovica by sa mohla dat podla mna aj skor, alebo naklicene mungo... takisto mandlove mlieko odporuca napr. dr.bukovsky hned od zaciatku...

3) kedy ste zacali davat semena - lanove, sezam? berie sa sezam ako mozny alergen? (mame v rodine potravinove alergie z oboch stran malej starych rodicov)

4) davali ste od zaciatku celozrnne pecivo/cestoviny? na zaciatku sa neoporuca vela vlakniny, preto tradicne odporucania uprednostnuju biele pecivo..

podla tradicneho pristupu, ked sa nemozu strukoviny, orechy a celozrnne obilniny do roka, je prisun dostatku bielkovin bez masa tazko argumentovatelny... aj ked pri subeznom dojceni prijima dieta bielkoviny a dalsie potrebne latky aj z materskeho mlieka, nie? ved ako by rastlo tych prvych 6.mesiacov vyhradneho dojcenia 🙂

zfidorka
22. nov 2010

@rancuzkaf som ti preklepla meno v predoslom prispevku 😅

havino
22. nov 2010

Ahojte všetci 🙂
Idem si čítať zameškané strany a pozerám, fíha, @jaron aké krásne fotky! Tie placky vyzerajú výborne. A čo to máš za zmes na tých prvých fotkách? Kukurica, špenát? a... fazuľa?
Ozaj, používate strukoviny aj v konzervách? Ja som raz núdzovo použila cícer a veľmi sa mi pozdával taký konzervovaný 🙂 Zeleninu takú nemusím, ale videla som v konzerve aj fazuľu, mungo klíčky atď...

havino
22. nov 2010

@zfidorka ak môžem ja, tak Ti napíšem, ako sme my jedli 🙂

1) Ja som dusila jabĺčka a mrkvu asi prvý mesiac? Myslím, že ani to nie... potom som všetko strúhala na sklenenom strúhadle...
2) Červenú šošovicu my Jakub papal od ukončeného 7.mesiaca, ostatné strukoviny až okolo 9-10.mesiaca. Mandľové mlieko som skúsila až niekedy v 14-15.mesiacoch, ale reakcia bola veľmi prudká - ospalosť, únava, veľké červené fľaky na tvári, hlavičke... Skúsila som opäť niekedy v 18.mesiacoch a už to bolo ok. Ale napríklad vlašské orechy som dávala po troche od 1.roku a na ne reakciu nemal. Takže musíš len skúsiť.
3) Nemyslím, že sezam a ľan by mal byť alergén, ale my sme ho dávali až po roku.
4) Ja som veru celozrnné pečivo a cestoviny nedávala na začiatku, práve kvôli tej vláknine 🙂 Ale myslím, že tu boli názory, že je to blbosť a v pohode celozrnné pečivko môže od cca 8 mesiacov? Ja som sa veru bála práve kvôli tomu, že vraj dieťatko má ešte jemné črievka a mohlo by ich podráždiť... Ale naši znalci v téme asi budú vedieť lepšie 😎
Ja som do roka dávala rybky, ale vždy mal Kubo z nich bobkovú stolicu, tak som prestala dávať. Práve minulý týždeň som skúsila dať pečenú rybku opäť a už je to v pohode. Takže sa vrátime k rybám 😉

zojec
22. nov 2010

@havino inak tie ryby su tiez kontroverzne.. vraj by sa nemali davat do 3 rokov, som niekde citala .. ale zas, ked dieta moze vyprazany rezen jest v roku a pol, myslim, ze pstruh mu uskodit nemoze 😉 ja tiez z casu na cas zjem rybu...

havino
22. nov 2010

@zojec áno, počula som všeličo o rybách... Znečistené moria - obsah olova v nich, pangas - spôsob chovu v Ázii...Je to ťažko. S tým režňom máš pravdu 😀 Keby len v 1,5 roku.... Poznám prípad, keď 7-mesačné bábo ožužlávalo slaninku z otcovho taniera a ako 2 ročné si chodilo pýtať klobásku zo špajze... V porovnaní s týmto je tá rybka úplne v pohode 😀
Ja tie rybky pečiem klasicky - iba na masielku s rascou a bylinkami. K tomu zemiaková kaša alebo pečené zemiačiky.

zfidorka
22. nov 2010

@havino dakujem za prispevok 🙂

lussy23
22. nov 2010

@jaron - vyzerá to dobre

lussy23
22. nov 2010

@jaron - vyzerá to dobre

oscarka3
22. nov 2010

@zfidorka ja som zástancom surovej zeleniny a ovocia 😉 , aj u nás bola najprv šťava-čerstvá, neskôr banán rozmiešaný s mat.mliekom.....

oscarka3
22. nov 2010

@zojec ,my mávame ryby,teda pstruhy od vás 😉 . vraj bio, nie nejako často.keď muž pracoval v norsku ,tak nosil ryby odtiaľ. pangasiusy nekupujem,pripadajú mi umelé a aj to čo som o nich čítala ma odrádza 😖

oscarka3
22. nov 2010

@zfidorka , ja som robila orechové mlieko /mandle ,lieskovce,sézam orechy.../ pár mesiacov po skončení kojenia, teda po roku a v pohode 🙂

zfidorka
22. nov 2010

@oscarka3 nad tymi cerstvymi stavami som tiez rozmyslala 🙂