Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
13. mar 2011

@zojec joj ked to na mna vela dni treba nechat nieco robit... ja som taka ze vsetko rychlo 😀 ja aj ked nieco varim tak max. 30 minut musi mat cela priprava... cize boza sa u mna aspon zatial nekona. Z 5 litrov to kolko sa narobi ved ked tak chuti ako sa ten chlapik tvari, to by sme asi tri roky pili 😀
Dnes som si spomenula ze som chcela makove mlieko skusat a celkom som na to zabudla... A uz niekolko dni som mala velku chut na pittu tak som robila a super sa mi podarili chlebiky, su mnamkove 😀 Robila som zo spaldovej muky ale miesala som ju aj s bielou.
@fibi no vidis to ma nenapadlo a ponorny mixer je uz pomaly ako moja tretia ruka 😀 😀 😀

mima777
13. mar 2011

Ahojte, rada yb som sa k vam pridala. Sme so syncekom takmer vegetariani /jeme obcas ryby/. Manzel je masozravec.
Chcela by som sa vas opytat, ako varite kase z obilnin, lebo ja napriklad ryzu, kamut atd pomeliem na jemny prasok a tak dam varit na kasu. Lenze cele obiloviny by sa predsa mali najprv pred varenim preplachovat, ako to robite vy?

marfigirl
13. mar 2011

ahojte
mlieka sa vydarilo, teda nemozem ho porovnat s kupovanym, to som tusim este nemala. Ale kase su dobre 🙂
Robila som to tak, ze som na noc namocila ryzu a potom varila v pomere 1:4. potom som to rozmixovala, prepasirovala cez sitko a doliala vodu, ochutila, prevarila este a hotovo. Snad som to dobre robila. S tej ryze co mi ostala v sitku som spravila gulky do rajcinovej omacky.

jaron
13. mar 2011

dnes som znova robil cícerové panisse (ako keby cícerová polenta) a znova to bolo výborné, len samé so zeleninou bez prílohy, mňam, aj Natálke to chutilo

jaron
13. mar 2011

@rancuzkaf ako sa prosím ťa to cícerové panisse správne vyslovuje, lebo mi to ešte niečo pripomína to slovo a nechcem to niekde zle vysloviť... (ako to slovo, na čo sa to ešte podobá)

a správne je pomenovať to prívlastkom cícerové v strednom rode?

irsina83
13. mar 2011

Nic ma do toho ako si naucite deti ale starala som sa v Irsku o dievcatko a chlapca ktorych matka je vegetarianka a samozrejme aj deti sa tak stravuju od malicka ale musim povedat ze ta strava bola jednotvarna, zvlastne chutila a mala mala problemy s vyprazdnovanim, trpela pri kazdom sadnuti na nocnik a stolicu mala kazde 3=4 dni s krcami...strasne... dieta potrebuje aj maso...lebo soja a vyrobky z nej nemozu nahradit skutocne maso...teraz nemam na mysli parky, salamy a pod...ale ciste masko...nemyslim si za sa daju jest jedla len z muky, zemaikov, ryze, zeleniny a soje...viem ze vegetarianstvo je kazdeho osobna vec ale nezabudajte ze vegetarianstvo ste si vybrali vy a nie vase deti...dajte im na vyber ked uz budu tomu rozumiet. Sestra toho pana co som sa mu starala o spomynane deti tak ona je tiez vegetarianka ale jedine co zje su ryby ale ona maso doma pripravuje pre manzela a deti a povedala ze im da vybrat ked budu vacsi, necha to na nich... nechcem nikoho urazit a nechcem vyvolat nejake bujne debaty len pisem svoju svoju skusenost a nazor.

zojec
13. mar 2011

@jaron 😀 😀 ja som si to ani neuvedomila 😀 som zvedava co @rancuzkaf odpise 😉 inak davno tu uz nebola, ani @adriana7

oscarka3
13. mar 2011

@mima777 , vitaj 🙂

oscarka3
13. mar 2011

@jaron
@zojec 😀 😀 😀

oscarka3
13. mar 2011

@zojec , @adriana7, písala, že nejakú dobu nemala PC

jaron
13. mar 2011

@irsina83 ahoj, nevadí že to sem píšeš, kludne môžeš hovoriť svoj názor

čo sa týka tvojej skúsenosti, tvoja skúsenosť naozaj hovorí iba o tom, že nejaké dieťa, nejako stravované malo nejaké problémy, objektívne nehovorí nič proti veg. strave ani za veg. stravu, nehovorí ani o tom, či je medzi stravou toho dieťaťa a tými problémami súvislosť (môže byť aj nemusí)
Tiež je na mieste otázka, či sa stalo alebo stáva, že iné dieťa (deti) v tom istom veku, ktoré jedáva mäso, malo (máva) tiež tie isté alebo podobné problémy...

aby si mi lepšie porozumela, ono je to ako keď niekto povie: poznám vegetariána a má málo železa. Dobre, ale ja poznám dvoch nevegetariánov a tiež majú málo železa...
niektoré veci sa jednoducho nedajú posúdiť iba na základe našich subjektívnych skúseností

čo sa týka rozhodnutia detí pre veg. stravu, je pravda, že naše deti si veg. stravu nevybralo, ale my rodičia sme rozhodli za nich, ale veď to isté platí aj o strave s mäsom, tiež sa pre ňu nerozhodili deti, ale ich rodičia

jaron
13. mar 2011

@irsina83 a páči sa mi 🙂 , že si za to, že keď mäso, tak nie párky, klobásy, salámy, konzervy a pod., ale normálne mäso (hydina, ryby...), určite je to lepšie ako tie mäsové výrobky

irsina83
13. mar 2011

@jaron mas pravdu ze volba masa je tiez na rodicoch ale co odporucaju lekari??? Co vravia lekari na vegetarianstvo deti?? a mala mala problemy zo spomynaneho stravovania len otec deti nic nezmohol keze deti mal kazdy druhy vikend. moja mala bola anemicka po porode, mali sme 4 transfuzie a som rada ze od vtedy ako papa masko (telacie, kuracie, morcacie a hovadzie) tak mame krvny obraz v norme. i ked citam Bukovskeho knihu, vela veci som som vylucila a zaradila do nasho stravovania ale maso musi byt ... Ja sa na to pozeram z hladiska matky a byvalych skusenosti a som rada ze mala ma konecne normalny krvny obraz. ale koniec koncov je to kazdeho vec. 😉

mima777
13. mar 2011

@oscarka3 dakujem za privitanie, tesim sa, ze je tu takato tema🙂

jaron
13. mar 2011

@irsina83 to je super, že maličká je zdravá, ale aj moja je a tisícky vegetariásnkych detí tiež a tisícky nevegetariásnkych detí zase zdravé nie sú... to je stále iba o tom, čo som už písal o subjektívnej skúsenosti, ktorá nám ešte nie celkom objektívne hovorí za alebo proti vegetariánstvu

čo sa týka lekárov, pokiaľ viem, tie najvyššie autority z oblasti výživy nemajú nič proti vegetariánskej strave detí, dokonca ju viac menej propagujú a poukazujú na jej mnohé výhody (pravda nemám teraz na mysli väčšinu napr. slovenských alebo českých pediatrov, ktorí však v tomto smere nie sú dostatočnou autoritou, pokiaľ sa spoliehajú iba na svoj vlastný subjektívny úsudok, ktorý by som skôr presnejšie nazval: predsudok)

samozrejme toto všetko nemá byť snaha, že ty sa musíš stať vegetariánkou, nič sa nedeje, viem, že sa snažíš stravovať dobre a to je super, len ti chcem povedať, že dnes je už (dobre zostavená) vegetariánska strava pre všetky obdobia života riadne dokázaná, odporúčaná a nič na tom nemení napr. osobný názor lekárov, ktorých si napr. ty stretla a pod.

mima777
13. mar 2011

Tak po tomto uz asi aj ryby uplne vysadime z jedalnicka...
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

jaron
13. mar 2011

@mima777 my ryby nejeme, ale keby som jedol, tak by som používal tie druhy, ktoré majú relatívne najmenší potencionálny obsah ortute a najvyšší obsah Omega 3 MK, napr. z toho zoznamu na AKV:

pstruh, sleď, losos a sardinky

irsina83
13. mar 2011

@jaron 😉 presne vsetko zavisi od toho ako rodicia zostavia jedalnicek pre dieta a ci dostava vsetko co ma 😉 ja sa snazim aby moje dieta malo kvalitnu a cerstvu stravu, neuznavam polovyrobky, pripravujem jej ju cerstvu kazdy den a neznasam matky ktore su doma s dietatom a daju papat dietatu bolonske spagety z poharika 😝 a pod. sajrajty 😝

zojec
13. mar 2011

@irsina83 no je to na poleizovanie, ale mozno keby si skusila ine potraviny co su bohate na zelezo , tak by mozno mala mala tiez vyborny krvny obraz 😉 slovenski pediatri a lekari- pri niektorych mam pocit, ze prestali citat a studovat pred 30 rokmi minimalne.. a co lekar, to iny nazor na stravovanie deti.. a co sa tyka nas rodicov, asi by bolo trochu divne, kebyze sme presvedceni o tom ze maso skodi a pchali ho do nasich deti.. kazdy nech sa rozhodne sam, co je pre jeho dieta najlepsie 😉

jaron
13. mar 2011

@irsina83 presne tak, ale to správne zostavovanie sa predsa týka ako vegetariánskej tak i nevegetariánskej stravy, nie? 🙂

jaron
13. mar 2011

idem už spať, dobrú noc

irsina83
13. mar 2011

@zojec ja som skusila vegetarianstvo a nesedelo mi ale ked mi moja dcera raz povie ze chce byt vegetarianka tak sa jej prisposobim 😉 ale skusat to na nej nebudem ked nie som o tom ja sama presvedcena. a ako hovori @jaron tak je to o spravnom zostaveni stravy. chodim s malou na onkologiu kde riesime s lekarmi ten hemangiom co ma na nosteku a berieme lieky na vstrebanie a primarka sa ma vzdy pyta co mala jedava a je spokojna lebo strava je velmi dolezita i ked mala nieje v pravom slova zmysle onkologicky pacient. a odbery jej robili kazdy druhy tyzden a teraz raz za mesiac preto viem ze ho ma dobry od vtedy ako papame tuhu stravu a maso a nemusime brat Maltofer 😉

oscarka3
14. mar 2011

@irsina83 , moja dcéra mala tiež hemangiom, po 1,roku sa sám vstrebal 😉 , bez onko kontrol.moje deti v živote nejedli mäso a sú úplne v poriadku. 🙂

irsina83
14. mar 2011

@oscarka3 nam sa nevstrebal a ideme na operaciu. tak ste ho mali asi taky ze nebolo treba liecbu. lebo onkologovia kontroluju jedalnicek deti 😉 a okrem toho na nosteku mame na aj na peceni, myslim ze to sa porovnavat neda. 😉

irsina83
14. mar 2011

@oscarka3 co by som ja dala za to keby sa nam len vstrebal....

divoska
14. mar 2011

@irsina83 jo verime. ja som inak citala ze ono to pracuje aj do 2-3 rokov. nam prve mesiace rastol a napuchal teraz sa to zvratilo a zase je uz len pod kozou a bledne. ale je pravda ze to nemame take az ako vy. a ma ho na kotniku po dlzke. drzte sa

rancuzkaf
14. mar 2011

ahojte, je fakt ze som tu uz davno nebola.....nastastie tu nie je vela popisane a netreba vela docitavat😉....decka mali dva tyzdne prazdnin, tak toho casu na pc moc nezostava a naviac doniesol synator nejaku hnusnu chripku😝, tak bol u nas celkom pekny lazaret, nakoniec aj mna zlozila (za 5 dni som schudla 3 kg a teraz sa citim strasne vyslabnuta.....telo si teraz pyta cerstve ovocie a zeleninu a orechy, tie chrumkame o 106🙂)

@jaron, panisse sa cita panis a je to zenskeho rodu, co mame stastie, lebo to nenabada na pomylenie: cicerovy p(e)nis 😀....................cize zhrniem to : CICEROVA PANISSE
.....inac som skusala jeden indicky recept, tiez z cicerovej muky, neskor hodim recept

oscarka3
14. mar 2011

@irsina83 ,teraz to má nejako veľa detí. moja ho mala na hlave vo vlasoch. susedka mala o niečo väčší ako ping-pong loptička a tiež sa to po roku začalo vstrebávať 😉

irsina83
14. mar 2011

@oscarka3 neviem o com sa tu dohadujeme...nam uz davno prestal rast ale tym ze je vysoky sa uplne nevstrebe, vsak berieme lieky na vstrebavanie...ci este ako to mam vysvetlit a z pecene jej to len tak nezmizne, chapeme sa? vsetko zalezi od toho kde to je...ja nebudem cakat na kym si do toho zaskrabne a spusti sa mohutbne krvacanie. je to nebezpecne 😉