Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
29. dec 2009

Zfidorka, spomenula si jednu vybornu tofovo-sezamovu pomazanku, dlho sme ju uz nerobili a ja som si na nu spomenula pri citani diskusie 😝 Este kedysi davno ju prezentoval Dr. Bukovsky v nejakej relacii, snad to bude ta. ktoru myslis

1 a pol kocky bieleho tofu
4 az 6 PL oleja (najviac sa hodi sezamovy, ale nic sa nepokazi inym druhom)
2,3 struciky cesnaku
sol
2 az 3 PL nasucho uprazenych sezamovych semien, pomletych na makovom mlynceku

vsetko do hladka vymixovat, natriet na chlebik, oblozit nejakou zeleninkou...

Prajem dobru chut a dajte vediet ako chutilo 😉 Ja som ju dnes musela urobit, aby som nezabudla, aka je vyborna!

jaron
29. dec 2009

Ďakujem aj ja, Rancuzkaf, vyskúšame ju.

zitaje
29. dec 2009

Jaron, vdaka, no nemam samozrejme istotu ci malej vadi zrovna soja, ona ma asi atopak, takze to nebude jednoznacna potravinova alergia, takze sa to tazsie sleduje. Ona sa vyhadze a odchadza jej to aj dva tyzdne niekedy. Ale som si povedala, ze ako prestanu navstevy a sviatky, tak nabehneme cela rodina na prisnu setriacu dietu (kojim, takze to moze mat aj z mojej nie zrovna idealnej stravy) a uvidime, ked sa jej to nevrati, zacnem experimentovat, ale ked sa objavi, zacnem s nou chodit po lekaroch.

dudri
30. dec 2009

jaron, dakujem...
my jeme vsetko.najma zdrave jedlo

jaron
30. dec 2009

Zitajte, u nás si všímam zhoršenie pleti keď nám to uletí v sladkostiach. Takže s tým sviatkovým obdobím to naozaj môže súvisieť.

zfidorka
30. dec 2009

rancuzkaf - dakujem za recept, vyzera ze je to ta pomazanka ktoru som hladala 🙂

cora73
31. dec 2009

ahojte,tak vsetkym pekneho Silvestra a stastny Novy rok... 😉

Neviete nahodou,ci mozem dat malemu caj zo sipiek-ususenych,pripadne ako sa taky sipkovy caj spravne pripravuje

zitaje
31. dec 2009

Cora, ja by som tipovala ze sipky ano, a co mam ja info, tak kvoli C-vitaminu sa nema zalievat vriacou vodou, ale teplou a nechat odstat, vyluhovat. Ale aj na toto som pocula rozne nazory, vraj cecku najviac vadi dlhodobe vystavovanie teplote nad 50 C. Takze tazko povedat, aj ja som zvedava, kto co napise. 🙂

jaron
31. dec 2009

Ja neviem, šípkový čaj nepijem iba kvôli vitamínu C, ale keď som bol "surovec" 😀 , teda keď som žil prísne iba na surovej strave, robil som si čaj tak, že som ho večer namočil do studenej vody a ráno vypil (prípadne len trochu zohial).
Inak pri tepelnej úprave časť viatmínu C sa predsa len zachová, aj keď asi nie veľa, a zrejme záleží na dĺžke prípravy. Tiež sa stráca aj "oxidovaním", napr. nakrájaním cibuľe na drobno. Ale bežne pripravovaný čaj má aj tak význam, lebo nejde iba o vitamín C.

My ti takto na Silvestra o vit. C, a o šípkach 😀. To bude zase hukot, že by sa možno aj šípkova ruženka zobudila aj bez princa 😀.

Manželka by mala každú chvíľu prísť z roboty. Ja som s malou doma, trochu kuchtím, kreslíme si, teraz som pozrel sem. Keď príde manželka, ešte niečo upečieme, uvaríme. Potom budeme spolu doma, možno hrať človeče nezlob sa 😀, možno si niečo pozrieme (video), niečo prečítame a uvidíme možno aj do polnoci vydržíme.
A vy čo?

jaron
31. dec 2009

Trochu sa mi prehadzujú písmenka ale silevstrovskou náladou to nie (som abstinent) 🙂
"časť viatmínu C" - viatmín C, to bude asi skratka pre vitamín C vyrábaný vo Vietname. 😀

cora73
31. dec 2009

😀 😀 😀

Ja som tiez abstinet,a tiez sa mi podari prehodit pismenka...

A stale lepsie na Silvestra o sipkach,ako zajtra o tom,ze co proti opici.... 😀 😀 😀

Dakujem za radu,tak to teda zalejem studenou vodou,resp. Luckou..

No a mam ich nejak prerezat? Oni su totiz cele,ze by som to potom preliala cez ten papierovy filter na kavu,

alebo sa zalievaju neprerezane?

A na 0,2 l caju kolko asi sipiek??

😀 😀 😀 Ja viem,je Silvester.... 😀 😀

A zabudla som sem napisat-vcera sa nam podarilo vyhnut ockovaniu-tretia Hexa a Prevenar,vyhovorila som sa na to,ze ho chce najprv vidiet imunologicka (to som si vymyslela 😠 ),takze mam cas do konca januara zohnat si inu dr,ktora sa so mnou nebude hrozne hadat-lebo tato je max za ockovanie..

Neviete o nejakej v BA? Staci,ze bude mat pochopenie,viem,ze ma musi nahlasit a pod...

jaron
31. dec 2009

Ak ten čaj chceš robiť bez vriacej vody, tak by bolo dobré tie šípky nejako pokrájať, prípadne aj rozmixovať (možno s tou vodou) a potom po vyluhovaní dôkladne precediť. neviem koľko, ale to asi od oka na 2 dl lyžicu, alebo tak nejako

Práve sme po večery, podarilo sa mi zase vymyslieť dobrý recept - sójový párok v cestíčku zo špenátu so strúhanými údeným tofu a vločkami upečené v rúre, potom napíšem recept, len ešte to musím dotiahnuť do konca

marfigirl
31. dec 2009

ahojte,nebola som na nete cele sviatky, vidim, ze ma caka docitavacka.
prajem aspon vsetko dobre v novom roku 🙂

jaron
1. jan 2010

Želám Vám v novom roku veľa zdravia, dotykov Lásky, úspechov (hlavne vo vzťahoch v rodine, s priateľmi, partnermi, deťmi...), silu na prekonávanie každodenných i veľkých prekážok i chvíle bezstarostnosti, odpočinku, smiechu a radosti.

cora73
1. jan 2010

ahojte,takisto zelam len to NAJ v Novom roku... 🙂

marfigirl
2. jan 2010

ahojte
minule ste pisali o flakoch na plienkach, ja nemam ziadne flaky a to sme tiez brali zelezo a pili cviklu atd...pouzivam zlcove mydlo, dostat ho napr v DMke. je fakt super na tieto veci.

ja som vam tu slubila recept na datlove tycinky, ale potom som sa sem uz nedostala, tak teraz napisem. Robila som to prvy raz a bolo to dobre.
75g susenych datli
75g hrozienok
50g susenych marhul alebo bananov
50g lieskovych orieskov
1-2 lyzicky medu
2-3 poliev.lyzic pomarancovej stavy
40g mletych mandli
40g ovsenych vlociek
v mixeri zomliet dalte,hrozienka,marhule s orieskami na hladku zmes, pridat med, stavu,mandle, zomliet az sa to zacne spajat a potom este vlocky pridat.
zmes dat do nadoby, ktoru vylozime mastnym papierom a ochladit.
ja som to drzala stale v chladnicke. hrozne sa mi paci tento recept, len skoda, ze ho nemohol aj mladsi syn.

tofik
5. jan 2010

želám všetkým v Novom roku rodinnú pohodu, zdravíčko a veľa lásky. 🙂

My sme sviatkovali krásne 🙂 . Sme si oddýchli a povenovali sa rodine. Strava horšie, neodolala som sladkostiam, ale už som v normále.

Chcem sa spýtať ako robíte čaj zo zázvoru. Nastrúhate a zalejete horúcou vodou? A scedite? 😀

Dnes mám na obed varenú brokolicu +tofu+zemiaky. Sa teším 🙂

zfidorka
5. jan 2010

tofik,
ja robim caj zo zazvoru tak ako pises 🙂 ked chcem silnejsi, tak dam cca 1 polievkovu lyzicu nadrobno nakrajaneho zazvoru (ked sa mi nechce struhat 🙂 ) na salku caju...

tofik
5. jan 2010

Ďakujem. 🙂

Ja sa pýtam, lebo som si ho chcela urobiť a nevedela som ako. Tak som nastrúhaný zázvor zaliala horúcou vodou ale dala som ho máličko, že to bola iba voda. Tak som tam šupla ešte lipový čaj. 🙂 Zatiaľ žijem. A celkom mi to chutilo. Skúsim zfidorka aj podľa teba - dať ho tam viacej.

Kam ešte ten zázvor dávate?

jaron
5. jan 2010

My zvykneme robiť veľmi dobrý čaj tak, že dáme do vody nakrájaný zázvor, trochu klinčekov a nakrájanú sušenú kôru z Bio citrónov, necháme zovrieť vodu a potom už len chvíločku postáť a môže sa podávať. Dá sa piť aj tak, že do pohára dáme zopár umytých hrozienok a potom zalejeme horúcim čajom.
Presný pomer neviem, ale asi tak dve lyžice zázvoru a liter vody, klinčekov len zopár (5). Kôru asi 1 - 2 lyžice. Môže sa tiež pridať trochu anízu, sušených jabĺk, škorica a pod. Škorica a klinčeky spôsobujú horknutie, preto ich treba dávať len málo a nie príliš dlho močiť.

Tiež ma jedna známa naučila výborné varené "víno" bez alkoholu. Liter jablkovej šťavy (100 % džús z obchodu), dá sa do toho kúsok celej škorice, trochu klinčekov a nechá sa zovrieť. Potom sa to môže podávať. Tiež platí to, čo v prípade čaju (obmeny, varianty, horknutie škorice a klinčekov ak je to tam dlho a pod.). Je to výborné varené "víno" aj pre deti a šoférov. 🙂

jaron
5. jan 2010

A čerstvý zázvor sa nám tiež osvedčil v takomto recepte, pričom podobným spôsobom je ho možné použiť aj v iných jedlách podľa fantázie:

Pikantná šošovica (3 porcie)

• 2 šálky (asi ½ l) uvarenej šošovice
• 1 cibuľa
• 1 lyžica nadrobno nakrájaného čerstvého zázvoru
• 1 malá sušená čili paprička
• 3 – 4 strúčiky cesnaku
• 1 lyžica sójovej omáčky (najlepšie Shoyou)
• ½ lyžičky sušeného oregana
• ¼ lyžičky mletej škorice
• 5 lyžíc oleja
• citrón
• soľ

Na olej postupne pridávame nakrájanú cibuľu, nakrájaný zázvor, nadrobno nakrájanú čili papričku a nakrájaný cesnak, chvíľu opečieme. Potom pridáme sójovú omáčku, šošovicu, oregano, škoricu a ešte chvíľu odokryté podusíme.

Podávame pokvapkané citrónovou šťavou, posypané petržlenovou vňaťou s ryžou Natural alebo s celozrnným chlebom alebo na hriankach potretých cesnakom.

Obmeny: Do hotovej šošovice môžeme primiešať nakrájaný čerstvý rozmarín alebo ho pridať na začiatku s cesnakom.

zitaje
5. jan 2010

Ja zazvor bezne pouzivam do kadecoho. Napr. do zeleninovej polievky davam 2-3 kolieska cerstveho zazvoru vyvarit, doda polievke taku sviezu chut. Alebo ked robim nejake tofu, zeleninu a pod. na panvici, tak najprv hodim na olej na drobno pokrajany zazvor a potom ten zbytok.

tofik
6. jan 2010

Super recepty . Ďakujem Určite vyskúšam. 🙂 A ten čaj a " vínko" 😀

Nám krásne nasnežilo, tak sa ideme sánkovať. Na obed zelerovo krúpková polievka. Deti a muž makové koláče a ja som si pripomenula leto - udusenú cuketu s rajčinou a hlivou. Stašne to ľúbim. A k tomu šalát s rukolou a mrkvou. Po vianociach sa mi žiada veľa zeleného.

Už snívam ako si nasadím cuketku, šalátik, špenátik. Som sa dohodla s krsným, že u neho mi prenechá časť záhrady tak sa teším. A deti konečne uvidia čo ako rastie.

jaandy
7. jan 2010

nemozte mi prosim poradit nejaku dobru kucharsku knihu (vegetariansku), som totalny neznalec ale chcem sa trosku vzdelat 😀 , je ich vela a nevyznam sa tak prosim prosim nejaky fajn typ

a tiez by ma jaron zaujimalo odkial mas bio citron... 😨 (asi z bioobchodu 😀 ale u nas som v bioobchode taky nevidela ☹ ) lebo sa chystam davat citron do tibi a taky postriekany sa mi tam teda velmi davat nechce ☹

jaron
7. jan 2010

Ahoj Jaandy,

Bio citrón sme zatiaľ mali vždy z Nitry z Tesca, keď boli zlacnené, práve kvôli tej kôre. Sme to olúpali, nakrájali a potom usušili a dali do uzavretého pohára. Tiež teraz mávajú BIO ovocie aj v Bille, i keď trochu drahé, ale možno kôli tej kôre sa to oplatí.

Kuchariek je veľa, ale možno by bola pre teba dobrá:
Zdravá kuchyňa v praxi, Kuchárska kniha s 250 vegetariánskymi receptami, Autor: Roman Uhrin

http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=1&info=10

Je dobrá na začiatok preto, lebo je taká slovenská, suroviny sú aplikované na naše pomery, aj recepty sa dajú naozaj pripraviť. Aj viacerí známi, čo ju majú, to tak tvrdia. A pozerám, že ty si z Košíc a autor tej knihy je tiež z Košíc 🙂, i keď teraz býva neďaleko Prahy. Nedávno mal u vás aj prednášku. 🙂

jaandy
7. jan 2010

ooo dakujem za tip, ved prave ze v niektorych receptoch je tolko neznamych surovin ze si pripadam ako by som bola z marsu 😀

a to je pri tom ovoci napisane niekde ze bio? 😀 no supnem si deco na chrbat a idem kuknut do tej Billy hned teraz 😀

jaron
7. jan 2010

áno, je napísané Bio, ale najhlavnejšie sú oficiálne označenia BIO, je ich viac druhov, neviem, či sa mi podarí nájsť na internete obrázky, vložím sem:

http://www.biospotrebitel.sk/biopotraviny-biopr...

http://www.biokosik.sk/ako-rozpoznat-prave-cert...

našiel som nejaké, pozri sa na odkazy

jaandy
7. jan 2010

no fakticky tam mali bio citron! 😀 aj vselico ine, no neviem preco ja to tej Billy nechodim 😅 cena teda celkom odvazna, ale co uz, citron nedopestujem 😉

este by som potrebovala radu ze co dat dietatu tak okolo roka jest...jedno jedlo ovocie jedno jedlo zelenina a to tretie? davam kasu ale ta mliecna sa mi velmi nevidi (hoci chuti mnamkovo) ale kasa nemliecna je uplne bez chuti aj ked tam dam ovocie tak to nie je bohvieco...

lucia123
autor
7. jan 2010

jaandy, a co tak vlastny citronovnik? Je to okrasna rastinka a mozes pestovat v dome ci byte... a mas vlastne "bio" citrony 🙂 😀

jaron
7. jan 2010

Jaandy, neviem celkom ako to myslíš s tým jedlom. Tú kašu, čo dávaš, to je nejaká instantná, kupovaná? Môžeš si urobiť doma rôzne kaše:
základ je obilnina (ovsené vločky, špaldová celozrnná krupica BIO, pšeno, kukuričná krupica, pohanka...)
+ voda alebo mlieko alebo sójový nápoj

uvariť a potom môžeš pridať trochu oleja (vhodný je napr. repkový, v Lidli majú dokonca repkový za studena lisovaný a celkomsa nám páči)

a k tomu vhodné ovocie (banán, jablko...)

alebo "na slano" povarenú mrkvu a pod., olej môže byť olivový

Neviem, či som sa trafil, či takéto nejaké jedlo si myslela na inšpiráciu.

Len nikdy nezabudni pridávať vždy iba jednu novú potravinu (napr. sój. nápoj) a ďalšiu až o nejakých 3 - 5 dní, aby si mohla sledovať prípadnu negatívnu reakciu (alergie, neznášanlivosť...).