Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
11. jún 2010

Ahojte, včera som zistila že pori kadejakých nezdravých bludoch čo by malý chcel papať mu chutí aj maces 😅, tak som rada že ešte asi nieje tak pokazený 🙂. Minule som robila "nákyp" s brokolicou a karfiolom a namiesto taveného syru som tam do vajca rozdrobila tofu...manžel si dal zvyšok po malom a chutilo mu 🙂.

adriana7: jej, gratulujem k dobrému výsledku 😉 . Film som si tiež ešte nepozrela 😔
havino: 😀 . Kľudne dôjdi 😀 . Vidím že sme na tom fakt podobne, ja by som totiž tiež radšej ako vkese behala sním už aj varila a upratovala 😀 .Raz za týždeň sa stretávam s jednou mamkou, má síce syna o 8mes. staršieho, ale kľudný je tak sa chce hrať...ona si aj posedí a ja len lietam za ním- on má stále čosi "na práci" ani najesť sa nemá kedy 🙄 😀

matova
11. jún 2010

adriana: s tou m. "dovolenku" to je fakt názov 😲. A žehlenie- u mňa predstavuje doslova "nočnú moru" 😀

ivava
12. jún 2010

Tip na úžasnú knihu: "Čínská studie". Keď počujem slovo čína stúpa mi hladina adrenalínu, preto som niekoľko mesiacov váhala s kúpou tejto knihy, až keď som zistila že je v intern. kníhkupectve martinus vypredaná, a taktiež aj v okolitých kníhkupectvách v našom meste, začala som ju intenzívne zháňať. Našťastie sa mi to podarilo a teraz doslova hltám každú stranu. Utvrdzuje ma v tom, že robím dobre, keď sa vyhýbam živočíšnej strave a túto knihu by som dala ako povinné čítanie všetkým lekárom ( v pôvodnom zamestnaní akceptovali moje stravovanie, no už niekoľko mesiacov pracujem na inom mieste, kolegyne aj dr. pozerajú na mňa ako na nejakého exota keď poviem že mäso doma nejeme, každý deň jedia na obede mäso, doma každý deň varia mäso, dokonca 38r. kolegyňa s 35 kg nadváhou od svojich 22r. užíva lieky na tlak, na cholesterol a keď jej poviem, nech obmedzí mäso a je viac zeleniny tak mi odpovie že ona radšej tie tabletky - no to je choré už len to myslenie). Ale nie o tomto som chcela. Ďakujem Vám všetkým čo tu prispievate, nemám čas písať, ale poctivo Vás čítam, ďakujem všetkým aj za inšpiratívne recepty. A tu je viac o knihe: http://www.martinus.sk/?uItem=75152

ivava
12. jún 2010

zabudla som napísať že som zdrav. sestra, kolegyne sú dve zdrav. sestry a jedna dr. (chcela som len poukázať že zdravotníci - a o zdravej strave nevedia nič)

jaron
12. jún 2010

Ahoj @ivava, ďakujeme za typ. To máš pravdu s tou informovanosťou medzi zdravotníkmi, snáď iba, aby to nebolo až také negatívne, pridávam len: česť výnimkám. 🙂

zfidorka
13. jún 2010

ahojte, dakujem za blahozelania, uz sme doma 🙂 malej zatial moje vegetarianske mliecko chuti 😉

jaron
13. jún 2010

@zfidorka ahoj, veľa zdravia a šťastia želám tebe aj malej aj celej rodine 🙂

zfidorka
13. jún 2010

@jaron dakujem, inak mala sa vola Natalia 😉

jaron
13. jún 2010

@zfidorka tak ako naša, inak my sme si vtedy mysleli, že je to originálne meno, že sa málokto tak volá 🙂 a potom sme zistili, že si to myslelo aj viac ľudí 🙂 , ale to nevadí, je to pekné meno

zfidorka
13. jún 2010

@jaron nam sa praveze zda ze teraz nie je az take rozsirene... aspon v nasom okoli ziadnu Natali nepozname... ale hlavne ze nam sa paci 🙂

jaron
13. jún 2010

@zfidorka páči, a teraz, keď sú to už aj naše dcéry, nie iba meno, bodaj by sa nepáčilo, sú to vždy pre rodičov tie najkrajšie mená na svete 🙂

marfuskaanjelik
14. jún 2010

Ahojky, trošku zase nestíhame, tak sa neozývam.
Zfidorka, veľmi vám blahoželáme a prajeme všetko naj, naj, naj.
Prosím vás nemáte niekto dobrý recept proti komárom. Odmietam totiž synčeka džabať chémiou a klinčeky na parapete nezaberajú a aj cez moskytiéru mi tie obludy preliezli. Viem, že mi raz ktosi radil uvariť ich vo vode a natrieť telo, ale už si nepamätám, ako to presne bolo. Ďakujem

lucia123
autor
14. jún 2010

Blahozelame malej Natalke, mozno novej malej vegetarianke 🙂 Vela zdravicka a mamine vela mliecka 🙂

lucia123
autor
14. jún 2010

@ivava prosim Ta, ta kniha sa zaobera surovou, alebo vegetarianskou teda aj varenou stravou? Nechcem ju kupovat pred tym, nez toto neviem...

zfidorka
14. jún 2010

@marfuskaanjelik @lucia123 dakujem 🙂

@marfuskaanjelik a co nieco taketo? pracuje to na principe svetla... nemam to vyskusane, len som pocula na to referencie...

marfuskaanjelik
14. jún 2010

@zfidorka a čo to má byť? Nejak to neviem nájsť. Pomóóc ☹

zfidorka
14. jún 2010
marfuskaanjelik
15. jún 2010

@zfidorka ďakujem, ja som skôr mala na mysli niečo, čo by ich odpudzovalo

marfigirl
15. jún 2010

ahojte,
niekto tu pisal nedavno, ze pojde do AKV na konzultaciu, neviem kto uz a neviem ci ste tam uz boli, lebo nemam znova nic docitane.
Prosim, napis, ze kedy tam ides a ked ste tam uz boli co povedali, rozmyslam nad tym aj ja.
Maly je stale mierne chudokrvny, chcu mu dat zas brat zelezo, co nechcem. Ja uz neviem, poriadne ho nevysetria a neverim, ze je to zo stravy. Teraz som si na tom AKV citala, ze vstrebatelnost zeleza sa zvysuje varenim zeleniny, to som nevedela, ale aj tak papa zeleninu aj surovu aj varenu kazdy den, celozrnne vyrobky atd, iba orechy este teda nedavam. A inak veeeelmi mu chuti jest, hoci je chudy, je zivy, nie je bledy, nema priznaky anemie. Nemate niekto s tym skusenost? Diky

lucia31
15. jún 2010

marfuska, skus toto:
100% účinná Tinktura proti klíštatům!!!!!

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

1pytlík rozmarýnu,1lžíce bílého vinného octa,1l vody

POSTUP PŘÍPRAVY

přišlo mi dnes emailem,naprosto super nápad!!!!
Postup přípravy-
1-1 litr vody přivedeme do varu
2-odstavíme a vložíme rozmarýn,louhujeme do vychladnutí
3-po vylouhování a vychladnutí přefiltrujeme a přidáme 1lžíci bílého vinného octa
4-uchováváme v ledničce
Návod na používání-naplníme do prázdného rozstřikovače a před procházkou do lesa,zahrady,na chatu atd tinkturou postříkáme tělo....tento přípravek je 100%účinný,žádné klíště se nepřichytne!!!!!...nahradí všemožné drahé repelenty atd.....
... zabera aj na komare... alebo obmena za rozmarin moze byt aj levandula

oscarka3
15. jún 2010

marfigirl, moja staršia bola tiež mierne chudokrvná,doktorka jej predpísala nejaké kvapky ale potom jej už krv nebrala,tak neviem.Ale ak si čítala veg.dieťa od Bukovského,tak on tam píše,že ani masožravci nemajú železo podľa tabuliek.Doktorka Fullová radí na chudokrvnosť cviklu /my sme deťom robievali mrkvovo-cviklovú šťavu/Ak ti malý nebýva chorý,tak mu asi to železo nechýba /myslím si ,že každý človek potrebuje iné množstvo/ 😉

adriana7
15. jún 2010

ahoj, marfi,
do AKV pôjdem ja s deťmi, dám potom vedieť, ako to dopadlo...
a k tomu repelentu, ja som čítala, že je účinné vyluhovať v oleji tymián, šalviu a mätu (stačí klasické kuchynské sušené bylinky), alebo ak sa ti s tým nechce cicmať, kúp si tinktúru alebo vonný olejíček a to zamiešaj do klasického detského telového mliečka, s ktorým dieťa pred odchodom z domu natieraš (alebo rovno do opaľovacieho mliečka s faktorom). Možno sa dá zohnať aj ten olejíček s klinčekov, nemám vyskúšané, ale musí to krásne voňať...

marfuskaanjelik
15. jún 2010

@lucia31 super ďakujem, vyskúšame. Len koľko je to "pytlík" ? Je to nálevový sáčok na čaj alebo 20-50g, neviem po koľko je to balené v obchodoch?
Ďakujem

lucia31
15. jún 2010

marfus, vrecusko rozmarinu-dostat ho v potravinach , ako napr. susenu pazitku, petrzlen...na dochutenie jedal

marfuskaanjelik
15. jún 2010

@lucia31 OKI, ďakujem. Ja som ti totiž niekedy Zajko-nechápajko 😅

adriana7
16. jún 2010

ahojte,
zfidorka, včera mi došli pracie prášky, tak som prala v tom ekologickom, podľa tvojho návodu. Oprala som 4 práčky, dávala som k tomu klasickú detskú aviváž a SUPER, prádlo čisté aj voňavé, aj decká to bavilo, miešali v kýbliku a tvárili sa ako mladí chemici...

zfidorka
16. jún 2010

@adriana7 super, mozno sa aj ja konecne odhodlam ho spravit, ked maju v DM-ke tie mydlove vlocky... zatial sa hram s plienkami 😀

adriana7
16. jún 2010

zfidorka,
včera som zrovna v DMke tie vločky videla, ale to nastrúhanie mydla je na celom procese najkratšie, potom dlhšie trvá miešanie, hlavne keď som pridala sódu, urobili sa také hrčky, ako keď nerozhabarkuješ krupicovú kašu, tak to som dala miešať deckám (cca 5 minút) aj prstami ich bavilo tie hrudky o varechu rozpúčať...
len ja som z toho prala hneď a dnes ráno som mala problém to z tej fľaše vydolovať, zhustlo to.
A dávala som 250 ml odmerku, nie viac, mám pračku na 4,5 kg prádla...

havino
16. jún 2010

@adriana7 ten sliz neodporúčam dávať do fľaše, podľa možnosti do kýblika. A vždy pred naberaním do práčky to trochu premiešaj, aby sa Ti opäť zmiešala voda s tou sódou a mydlom.
Hrčky sa Ti nespravia, pokiaľ máš horúcu vodu a mydlo strúhaš do nej a následne to mydlo úplne rozmiešaš do hladka. Sódu pridávaj postupne až potom. Skús to tak, že mydlo strúhaj iba do 2-3 litrov vody, nie do celého množstva. Je to rýchlejšie. Zvyšnú vodu si doleješ nakoniec 🙂

zfidorka
16. jún 2010

@adriana7 pozor potom na pouzivanie slizu na plienky s flisom - stane sa nepremokovany kvoli mydlu...