Vyšetrenie dvojročného chlapca u logopéda kvôli nerozprávaniu

lennkka17
6. dec 2015

Ahojte. chcem sa opýtať či má niekto skúsenosť ako prebieha také vyšetrenie 2 ročného dieťaťa, ktoré nepovie ani slovo. Poslala nás pediatrička. Bude mu aj pozerať do úst? lebo som čítala, že dôvod môže byť aj skrátená uzdička pod jazykom, ale zatiaľ nám to nikto nevyšetril. Ďakujem za odpovede

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@gviera Nam tiez jedna ORL hned odporucila vyber mandli aj ked nemal zdravotne problemy, ale ked som to prejednavala s dalsimi 2 ORL a jendou mamickou co ich dala vybrat a nepomohlo tak sme nedali. Nastatsie sa maly pustil rozpravat ked ma 3,5. Vyberat nam ich chceli v 3. Kazde dietatko je ine. Jednemu znamemu syn nerozpraval iba napr. ked mu doslo mliecko tak povedal chcem este mliecko. A v 4 rokoch mu diagnostikovali autizmus. Jedna mamicka zase bola pred rokom na ORL s tym, ze maly nerozprava a ma podozrenie na to, ze nepocuje tam ju ubezpecili, ze vsetko je OK a chce to cas a nech pride o pol roka na kontrolu ak by sa nepustil rozpravat. O pol roka sla k inemu mudr. a malemu zistili na jendo usko hluchotu a na druhe pocuje minimalne.
Nas bol strasne komunikativny aj ked som mu rozumela len ja, ale on bezne rozpraval a povedal svojimi posunkami a slovami hoci co hoci komu aj ked nerozumeli. Napr. slovo mama zacal pouzivat az v 3 rokoch aj 3 mesiacoch dovtedy mal na mna taky zvuk. Logopedicka nikdy nepochopila a ani doteraz nechapem preco nerozpraval skor. A inak najviac na rozpravanie ho nastartovalo narodenie sestricky jej meno bolo prve co vedel povedat este pred slovom mama.

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@pribinak Hry na rozvoj reci su uplne bezne hry, ktore sa hrava kazda mamicka s dietatom doma ako pexeso, knizky nie su ziadne specialne hry. Jasne, ze logopedicka pomoze, usmerni, poradi ak natrafia na normalnu a sikovnu, ale v dvoch rokoch je skoro preto (ak mamicka nepozoruje ine problemy), lebo rec sa rozvija sama o sebe do 3 rokov a druhu vec velmi podstatnu zohrava nastup do kolektivu v 3 skolka. Jedine co je doslezite na rozvoj reci ak nema dietatko iny problem je Hovorit nan pomali, jednoducho, zrozumitelne a nikdy ho netlacit a nutit opakovat co mi hovorime. NIKDY SA MU NEMOZEMO POVEDAT POVEDZ AUTO INAK TI NEDAM, NEDOVOLIM atd.

katka1981
7. dec 2015

@lennkka17, je presne vo veku kedy sa dieta boji, sameho by som ho tam urcite nedala. Jazycek nech skontroluje pediater a s logopedom mozete kludne este chvilku pockat, alebo chodte dnu spolu. Ak by nespolupracoval, tak ani pravidelna navsteva nepomoze. Nasa bola vnutri sama ked mala 2 roky 4 mesiace, vobec nespolupracovala, co chcela po nej logopedicka, malej sa to nepacilo, parkrat ju capla ale sa aj omluvila. Logopedicka to uzavrela, ze z nej dostala asi 8 slov a ze ma silnejsi vzdor, ze nam navrhuje posunkovu rec. 20 eur jedno sednie a dcera by ajtak neposluchala, naco by sme tam aj chodili? Do tyzdna pribudli dalsie slovicka a rozbehla sa sama. Z mojho laickeho pohladu bola vtedy akoby rok recovo pozadu a za par mesiacov krasne rozpravala. Nerozprava vobec nic?

lucyliu
7. dec 2015

@spuntikmathiasko to, co pises o vyslovnosti a pod., to riesi bezny logoped a tam naozaj nema vyznam ist s malickym dietatkom, ktore este nerozprava.
ale klinicky logoped vie pomoct ovela, ovela skor, tam nejde o vyslovnost, ale o rec ako samotnu, ktora je az na vrchole pyramidy. takze vsetko to, co klinicki logopedi s detmi trenuju, naozaj pomaha nastupu reci, ci uz je to trenovanie ocneho kontaktu, pozornosti, striedanie uloh, imitacia, porozumenie atd. napomahaju aj celkovemu rozvoju dietatka a hlavne naucia rodicov, ako maju s detmi rozpravat (komunikacne strategie) a celkovo pracovat, hrat sa. nasa logopedka berie uz deticky od 8 mesiacov a kamaratka, co ma dcerku s down syndromom, chodila na logo od narodenia.
@lennkka17 najdi si dobru klinicku logopedku, urcite pomoze a stiahni si na nete "Knihu o detskej reci", je to super na zaciatok.

katka1981
7. dec 2015

@lennkka17, oprava , znakovanie

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@lucyliu Nam pomohla knizka Hovornicek.
Mys em obehali aj neurologicku, psychologicku ORL a psychologicka ked nam ho vysetrila zhodnotila, ze nie kazdy musi rozpravat do 3 rokov to bolo vsetko, ze iny problem tam nieje. K logoepdicke ako jedinej chodime stale a tam sme sa pravidelne hravali aj nam davala ulohy a hry na doma, len mne to maly vsetko vedel a robil uz pred tym ako sme k nej sli. Ono fakt zalezi od kazdeho jedneho dietatka a problemov ktore ma.

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@katka1981 To na aku kozu ste natrafili? Nehnevaj sa nechcem ju urazit. A to preco chcela od 2 rocneho aby tam bola sama? Ja som vzdy pri malom a jej pomaham. Ani malemu sa nie vzdy chce robit co od neho chce, vtedy robime co si sam vybere. A posunkova rec praveze este spomaluje rozvoj reci. Moj mal posunky a prave na to sa ma pytala logopedicka ze ci sme ho ich my ucili, ale on mal take co si sam vymyslel.

katka1981
7. dec 2015

@spuntikmathiasko, nebola koza bola to zlata baba. Ked sme boli v cakarni, spytala sa, ci zvladne vysetrenie mala sama, my ze mozeme skusit, boli sme za dverami, keby nieco tak by prisla pre nas. My sme boli radi, ze si mozeme vydychnut na chvilu a byt s muzom samy 🙂 Lebo sme s nou boli nonstop, kedze este nechodila do MS, nikto nam ju nevaroval, takze nam to padlo vtedy vhod. Bola dnu asi 40-45 minut, hrali sa, ziadny stres nic. Normalne ju chytila za ruku a v pohode isla dnu, keby som videla naznak, ze tam nechce ist, tak ju urcite samu nenecham ist. Bol to dobry trening aby nebola nonstop len s nami. Logoped nie je doktor, bolo to akoby som si najala pestunku 🙂 A znakovanie je podla mna tiez blbost a ako ukazovala malej, ze otvarame krabicu a ukazovala aj rukami a ze nech to mala tak urobi, kedze to nepovie, tak capla logopedicke po ruke, ze nehrozi. Ona bola strasne zlata, mila. Ale k doktorke by nevosla sama, lebo mala v pamati stale ockovania, tej sa bala. Nasej sa tam pacilo, len jednoducho, ju ani v skolke nikto nezlomil, ked sa jej nieco nechcelo. Ono je lepsie ked tam je dieta same ak to zvladne bez stresu, lebo je nutene komunikovat a viac z neho logoped dostane.

gviera
7. dec 2015

@spuntikmathiasko
To máš pravdu, u každého dieťaťa je to individuálne. A na príčine môžu byť rôzne poruchy - nielen mandle, uši, ale aj neurologické, autizmus, oneskorený vývoj...atď. Naša pediatrička malého dôkladne vyšetrila, nemala žiadne podozrenia, ale boli u neho sústavne zapálené nosné a krčné mandle. ORL lekár zistil, že tie zápaly spôsobujú opuchy a bolo mi povedané, že syn "počuje akoby bol pod vodou". Určite nie u každého dieťaťa treba hneď vyberať mandle, ale nám to veľmi pomohlo, mesiac po operácii už dopadlo vyšetrenie sluchu veľmi dobre. Aj v tom máš pravdu, že niektoré poruchy možno u detí diagnostikovať až vo vyššom veku, alebo sa dieťa prejaví až keď príde do kolektívu. Sú aj deti, ktorým sa rozprávať jednoducho nechce. Moja kamoška chodí k logopedičke so synom s ľahšou formou autizmu, a čo sa týka reči, tak výsledky je naozaj vidieť. Takže je to od prípadu k prípadu. A nie je logopéd ako logopéd...

pribinak
7. dec 2015

@spuntikmathiasko preco koza? niektore deti su uz v 2 rokoch samostatne jednotky a nepotrebuju mam mamku vzdy pri sebe
ja som chodila so synom
cvicit do rehabilitac.centra, asi po 3 mesiacoch mi rehabilitacny povedal, ze to skusi s krpcom sam, cvicil uplne v pohode
potom som sla zas s nim ja a krpec sa jasil, saskoval, kaslal na to co som mu hovorila ja aj terapeut, odvtedy cakam
vonku a syn pekne cvici, nemal ani dva roky, je to vysoko individualne, niekyore deticky pekne spolupracuju, ine nebudu same ani v 10 rokoch

katka1981
7. dec 2015

@spuntikmathiasko, @pribinak, ma pravdu. Ak zvladne byt dieta bez mamy, je to lepsie, viac poslucha, lepsie spolupracuje. Nazorna ukazka, ked je plavecky alebo korculko v skolke a rodicia sa pridu pozriet na deti, tak to vidno ako sa deti rozptyluju, nevedia sa tak sustredit. Kazdy rodic vyciti, ci je dieta schopne ostat niekde same alebo nie a nie je to vzdy o veku. Velakrat je dieta 2 rocne v pohode a 4-5 rocne sa zmeni a chce mamu a potom zas sa otuka neskor.

erinkamaminka
7. dec 2015

ja som bola teraz na logopenii s 3 rocnym a boi sme tam spolu u neho v ordinacii

pribinak
7. dec 2015

@erinkamaminka na 1.x budu urcite spolu, ale dalsie sedenia uz nemusi byt rodic nutne s dietatom, uvidi ako si k sebe najdu cestu

gviera
7. dec 2015

Ešte si spomínam, keď som chodila so synom k našej zlatej logopedičke, tak sa mi tam pár krát stalo, že deti boli v pohode, radi tam chodili, ale akosi rodičia mali problém, boli v strese, nalepení na svoje dieťa, dieťa nie a nie spolupracovať, celkovo tam vnútri pôsobili rušivo, tak ich logopedička poprosila, či by nepočkali v čakárni, že keď bude treba, ona ich zavolá, a potom bolo všetko v poriadku, dieťaťu sa ani po 45 minútach nechcelo odísť.

kadan
7. dec 2015

@lennkka17
ja som bola keď mal malý 2r a 4 mes.tiež skoro vôbec nerozprával, iba mama, tata, baba, a svoje hatlaniny. najprv sme išli na chirurgiu na Kramáre, od tiaľ nás poslala na ORL, tam sa divila, že nás hneď poslali na zákrok a nie k logopédovi. Malý má doširoka prirastenú uzdičku. ORL nám povedala, že pokiaľ by bola uzdička iba trochu prirastená tak prestrihnutie nemá žiaden vplyv na to, že dieťa nerozpráva. Poslali nás na vyšetrenie uší a potom logopédovi.
Pani logopedka mu dala vkladačky 2, pozerala ako ich vkladá, potom ukazala obrázky povedala, aby ukázal kde je pes, ujo... a máme prísť teraz keď bude mať 3 roky.

vincentka1
7. dec 2015

Nuz navstevou u logopeda nic nestratis. Len chod a neboj sa. Ale nic nasilu.
Ved mas len 2-rocne dieta. Ma cas. Ked bude trosku starsie a rozbehne sa, "papulku" uz nezastavite. A moze byt, ze povahovo bude skor introver, ked nebude chciet rozpravat, nebude, alebo len minimalne. To vsak neznamena, ze nebude sikovny. Mozno bude skor kukat, sledovat dianie okolo seba a recovo sa bude zapajat minimalne. Este je skoro robit zavery. Moj synovec do 3 rokov ani slovo, potom aj neskor len minimalne a nakoniec bol z neho sice mlcanlivy, no bystry a uspesny student. A ani dnes toho vela nenahovori... 🙂

marionmarion
7. dec 2015

@lennkka17 my sme boli na diagnostike. Urcite na prvej navsteve nemas nechavat dieta s logopedickou same a ty sediet na chodbe...neviem ci tie co tu vo velkom radia, boli niekedy na logopedickom vysetrenie vobec 😝 Ona logopedicka sa ta praveze bude vypytovat a spisovat v com je problem a pytat sa milion otazok aby sa postupne vylucili ci potvrdili diagnozy, budes vyplnovat asi aj dotaznik na vylucenie autizmu, my sme to robili. Najlepsie ist na diagnostiku do specialno pedagogickeho centra, kde je pri vysetreni aj psychologicka a spolu s logopedickou dieta pozoruju pri hre, snazia sa nadviazat kontakt, davaju mu pokyny, ze ma podat tu ci onu hracku, alebo nech ukaze kde je zlta kocka napriklad, testuje sa tak uroven porozumenia, motoricke schopnosti, socialne schopnosti a podla toho sa urcuje o co ide. Pre dieta to nie je nic stresujuce, ono sa len hra celu dobu a nikto ho nijako nestresuje, vsetci su tam velmi mili a vedia ako na to dieta 🙂

susminka
7. dec 2015

@lennkka17 Ahoj, u nás to už bolo dávno, syn bude mať 11 rokov... Tiež nerozprával, mal aj skrátenú uzdičku, ale nebolo potrebné to chirurgicky riešiť. Áno, pozerala mu aj do úsť, neviem, či to bolo hneď na prvej návšteve, alebo neskôr. Držím palce, nech to dobre dopadne 🙂

ooo
7. dec 2015

@spuntikmathiasko ja prave chodim k logopedovi, aby sme syna naucili rozpravat. preto som si vybrala to zariadenie, lebo sa specializuju aj na ranny vek - t.j. od 18m. nas syn nerozumie hovorenej reci + neukazuje a pod. preto tam chodime, aby ma logopedicka naucila, ako s dietatom pracovat, aby sme sa dostali do stadia, ze zacne ukazovat prstom, zacne si v hlave spajat urcite veci, zacne pouzivat gesta a nakoniec snad aj zacne rozpravat.
co sa tyka autizmu, to je dalsia kapitola. u nich robia psycho vysetrenie az po 3 roku, nakolko v 2 rokoch by nevedeli urcit ci je alebo nie je autista. rysy ma, ale musime pockat, ako sa to vyvrbi do 3 rokov. ale co sa tyka reci, to uz riesime teraz a isli sme tam v pravy cas. mohli by sme cakat neviem kolko a zbytocne by zaostaval, neskor by mohol mat problem v skole a pod...
takze logoped jej s nerozpravanim pomoze, lebo ju nauci, ako s dietatom pracovat, hrat sa, ako na dieta rozpravat, ako ho motivovat, aby sa niekam pohli - aby dieta zacalo rozpravat.
absolvovala som u tejto logopedicky aj kurz na efektivnu komunikaciu a v reale nam to pomaha. sice to ide pomaly, ale ide.
treba si samozrejme vybrat spravnu logopedku. ak nerobi s detmi v rannom veku, tak jej mozno nepomoze a ako odporuci cakat aspon do 3 rokov.
vela krat sa caka a dieta zbytocne zaostava a strati 1 rok, co sa s nim uz mohlo davno pracovat.

meluela
7. dec 2015

@lennkka17 u kazdeho normalneho logopeda mozes byt normalne vnutri, alebo cez sklo vidiet na dieta ... a to ze je dieta v 2r naviazane na matku a ma problem ostat zrazu s cudzou osobou je uplne normalne, skor by bolo zle keby s tym problem nemal
na tvojom mieste by som nechala porobit vysetrenia a ak bude vsetko ok tak to nechala na prirodzeny vyvoj ... cudujem sa ze vas vobec pediatricka poslala tak skoro .. hoci to nereagovanie na meno ak vobec nereaguje uz je dovod na hladanie priciny ... ak dieta v 2r nerozprava, ale ma komunikacny zamer, reaguje na to co sa mu hovori a pod. tak je to len trosku oneskoreny vyvin
dnes by niektori logopedi, hlavne ti medialne exponovani zacinali pomaly v porodnici s detmi pracovat .. ale vsak preco nie, cim dlhsie sa s detmi pracuje, tym viac zakaznikov maju 😉
samozrejme tymi sedeniami u logopeda (ak je dobry a mily) clovek vacsinou nic nepokazi, takze ta nechcem od toho odradzat, skor upokojit ze vo vacsine pripadov ide o umelo vyrobeny problem

pribinak
7. dec 2015

baby ale musite rozlisovat pasivnu a aktivnu slovnu zasobu
ak 2rocne dieta nereaguje na meno, neukazuje predmety, nema svoju hatlaninu ci nepouziva svoje systemove slovo na predmety, ktore nepozna, tak je na mieste navsteva logopeda, orl

xevulax
7. dec 2015

Moje dvojky maju 2 roky a nehovoria nic (svoju cinstinu ano), starsia mi zacala rozpravat ked mala vyse 2 rokov, svagrinu poslala k logopedovi tiez pediatricka nemal este ani 3 a logo sama povedala ze ma este cas na rozrozpravanie a tak aj bolo mesiac na to sa mi jazyk rozviazal

ooo
7. dec 2015

@pribinak suhlas

@lennkka17 spominala, ze jej syn ma slabsie porozumenie, takze by som navstevu urcite neodkladala.

kacena4
7. dec 2015

ahojko necitala som prispevky
skratenu uzdicku ti pozera orl lekar popr. rovno cvakne a hotovo ak je moc zrastena tak sa riesi operativne. ten ti skontroluje aj sluch (nas tak riesili) ale to deti chcu rozpravat snazia sa....ak dieta nejavi zaujem vobec rozpravat popr. ma svoj sposob rozpravania, popr. ma ine "zlozvyky" ci "rituali" a popri nich je aj nerozpravanie. napr. pouziva na komunikaciu prst rodica na ukazovanie, alebo na vsetko ukazuje rukou tu uz treba zvazit logopeda popr. psychologa nie len pre poruchu reci ale aj ine diagnozy suvisiace s poruchou reci. my sme sli ako 2,5 do ambulancie 1x a vzala som si so sebou nejaku knizku s obrazkami sadla som si do kresla vytiahla ju a kym sme sa my rozpravali s logopedickou o dietati tak mala listovala v knizke a rozpravala som sa snou o knizke a co je tam.... a snazila ju zapojit do kominikacie. ona mi potom vysvetlila kde robim chybu a ako spravne mam s nou komunikovat a ucit ju a co presne mame do dalsieho sedenia precvicovat co trenovat kedze dieta tiez nerozpravalo tak to nie je trenovanie sikaviek ako pri skolakov ci skolkarov ale total ine pracovanie s dietatom. je tu viacero tem na toto skus pozriet. prispievala som a rozoberali sme to tu aj linky pisali ake pomocky a hracky pouzivat na to drzim palceky

lennkka17
autor
7. dec 2015

@katka1981 nepovie ani slovo

lennkka17
autor
7. dec 2015

@spuntikmathiasko praveze su tam aj ine problemy, ze napriklad nereaguje na meno, ked mu poviem dones auticko nedonesie, ale zasa napriklad ked mu zase poviem ze ideme buvat tak ide do postele a lahne si.

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@katka1981 Jezis ja som ta zle pochopila, ja ze logopedicka capla jej ked nechcela spolupracovat. 😀

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@pribinak Ja uz som dotycnej mamine napisala, ze som si zle precitala prispevok, pochopila som to tak, ze logopedicka capla malej ked nechcela spolupracovat a nie opacne, preto som napisala, ze koza.

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@ooo Preto som jej napisala tie 3 prve otazky Ci jej rozumie? atd. U Vas je to o uplne niecom inom ako o tom, ze nerozprava. Budem tam nejaky iny problem ked nerozumie hovorenej reci. To je samozrejme, ze to treba riesit hned a nie cakat do 3 rokov.

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@lennkka17 Tak tam bude asi nieco ine ked nereaguje na meno. neodporucili Vam psychologicke vysetrenie? A nema ani svoje slova, alebo ako sa s Vami dorozumieva?