Zajakávanie sa dvojročnej dcérky. Čo máme robiť?

mirip
26. okt 2011

Ahojte mám dvojročnú dcéru, cca ked maa 1 a 8mesiacov začala zo dna na deň všetko hovoriť, teraz hovorí celé vety aj ked slovosled má stále svoj ale rozmieme jej, doteraz všetko v pohode ale už druhý deň, je to na zaplakanie, moje šikovné a rozumné dievčatko sa ačína zajakávať a nevieme niekedy ani čo hovorí 😢 , ja viem, je toho na nu teraz vela, začala nosiť okuliariky, aj jedno očko musíme teraz za čas lepiť aj sestrička mladšia sa začína ozývať a už sa aj tej treba viac venovať tak žiarli ale toto zajakávanie ma totálne dorazilo, neviem čo robiť...včera trochu a dnes už riadne ☹

mamutka
26. okt 2011

ahoj, skus pozriet tu
https://www.modrykonik.sk/forum/hladame-lekara/dcera-sa-zajakava-a-hladame-logopeda-v-bratislave/
napr. citat...
"Náš Matej sa tiež okolo dva a pol roka začal zajakávať, trvalo to asi päť mesiacov. Tiež som sa zľakla, ale logopedička nás upokojila, vraj je to časté najmä u detí, ktoré majú vyšší intelekt, ale začnú neskoro rozprávať. Dôležité je najmä zachovať pokoj, neupozorňovať moc na to, lebo práve to by mohlo u dieťaťa zajakavosť "zafixovať"."

je toho na nu naozaj vela, aj my musime prelepovat ocko, tie zaciatky su tazke, plus este musis sa venovat aj sestricke a pod..... ma to proste asi len tazke a stres sa prejavuje takto ☹
podla mna sa trapit nemusis, ale urcite sa skus dovolat logopedicke a poradit, dobre by bolo nejake stretnutie, nech ti poradi, ako dalej postupovat, aby bola mala co najviac v klude a uvolnila sa. podla mna to chce par rad odbornika, aby si vedela na co ju neupozornovat, v com podporovat, a hlavne ako sa mas ty upokojit, verim, ze sa to rychlo upravi 😉
nas maly zacal hovorit az ked mal 2 roky a 3 mes a teraz len keca a vyjednava, ale veru by som sa citila ako ty, keby sa mi zacal zajakavat. preto radim poradit sa s odbornickou, budes kludnejsia.

marunka71
26. okt 2011

My sme mali tento problém, ked mala dcérka 3 roky. Presne - zo dňa na deň sa začala zajakávať a bolo to niečo strašné. Očami som z nej " tlačila slovo " a ona bola stále len na prvej slabike. A u nej ani nenastala žiadna nezvyklá situácia. Chodili sme k logopedičke, ale ona nám jednoznačne povedala na prvom sedení, že to nie je patologické. Časom sme aj prestali chodiť 🙂 Jednoducho jej mozog pracuje rýchlejšie ako to stihne vypovedať zo seba. Už presne neviem, ako dlho to trvalo, ale prestala sa zajakávať a teraz je úplne v pohode. Žiadne stopy po zajakávaní. Držím prsty, je to strašné počúvať to dieťatko, ale snaž sa ju neopravovať ani nedokončovať vety. Akoby bolo všetko ok.

jaduska
26. okt 2011

Len pokoj, ak doteraz rozprávala pekne, tak toto zajakávanie je iba reakcia na stres. Niektoré deti sa začnú zajakávať napr. pri nástupe do škôlky. Môj synovec sa chvíľu zajakával, keď ho doštípali včely, moja dcéra bola svedkom jednej hádky v rámci rodiny a tiež sa potom asi mesiac zajakávala. A potom, ako prišlo, tak odišlo.
Hlavne ju na to neupozorňuj, daj jej čas, aby povedala všetko, čo chce, hlavne za ňu nedokončuj slová. Keď začne rozprávať, tak si k nej čupni, aby ste boli na rovnakej úrovni, aby videla, že ju počúvaš.

lenusiatko
16. okt 2012

Ahoj Miri,
my sme zazili to iste, presne ta ista situacia, mala nastupila do skolky, narodil sa jej brat a mozog pracoval ako zurivy, u nas to trvalo asi 2 mesiace s niekolkodnovymi prestavkami. Tazko som to znasala, ale snazila som sa byt kludna, aby som na nu nepreniesla nejaku svoju neistotu a nervozitu. Vobec si to nevsimaj (aj ked je to tazke), skus sa porozpravat so svojou pediatrickou, co ti na to povie. Moj brat ma 42 rokov a je tazky balbutik (ani sa kvoli tomu neozenil) a on zacal so zajakavanim ako 3-rocny (moja mama si presla peklom), moze sa to podedit, aj nemusi. Nam pomohlo, ze sme zacali doma velmi pomaly rozpravat medzi sebou (deti napodobnuju dospelych a my rozpravame velmi rychlo). Vela kludu a drzim palce 😉

koksatko
26. jan 2013

ahoj miri, vidim, ze tuto temu si zalozila este v roku 2011. ako ste dopadli so zajakavanim? ja riesim ten isty problem. moja dcerka ma 27 mesiacov, od roka sa jej zacal rozvazovat poriadne jazyk a uz ako 1,5 rocna pekne vsetko rozpravala. aj pesnicky, basnicky jej isla jedna basen. ale uz je to tyzden, ked zacala zo dna na den sa zajakavat, stale hladam nejaku pricinu, co sme urobili zle, preco sa to zacalo. ale nic neobvykle sa nedialo. som z toho dost zmatena, nestastna, ze bola taky sikovnicek maly a teraz toto. ani som o tom nejako vela necitala, nechcem sa stresovat, citala som len, ze netreba na to upozornovat, snazit sa pomaly rozpravat a pockat pol roka, ci sa to nezlepsi a az potom to treba riesit. tak som chcela vediet ako sa vy dopadli. pa

sagatka
7. feb 2013

koksatko
Ako sa vám darí?
Niečo podobné sa deje aj môjmu synčekovi. Tiež je to veľké rečnidlo, tvorí vety, porozpráva rozprávku, čo videl a zrazu sa začal zadrhávať, mal presne 31 mesiacov. Tiež som dala na rady iných a čakala som ako sa to vyvinie... A došlo to až tam, že mu vôbec nebolo rozumieť. Vtedy som povedala dosť a našla som si logopedičku. Boli sme tam ešte len raz, poradila nám ako máme s malým hovoriť a cca o 2 dni sa reč zmenila o 70 percent. Je to týždeň od návštevy logopedičky a zmena je stála. Ešte sa trocha zadrháva, ale žiadna tragédia to nie je. Verím, že sa to zlepší na pôvodný stav 🙂 Preto by som na tvojom mieste nečakala a išla sa poradiť k odborníkovi.
Prajem všetko dobré!

dobromila
7. feb 2013

@koksatko môj najstarší synček sa zajakával, keď mal dva roky, rozširovala sa mu vtedy naraz slovná zásoba. Trvalo to asi mesiac a pol a samo sa to upravilo. O rok na to, keď mal už tri roky sa mu to stalo znova, znova sa zajakával, ale tentoraz asi len 3-4 týždne a znova sa to samo upravilo. Bolo to opäť obdobie, keď sa mu skokom zlepšovala slovná zásoba. Rozumieť mu bolo vždy, on sa len nemohol dostať cez prvú slabiku, ktorú opakoval 2-3 razy. Dnes rozpráva krásne, akurát chodíme k logopedičke kvôli "R". Takže by som sa na Tvojom mieste neobávala.

jaruska12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
freyjanr
8. feb 2013

navstivte logopeda