Zdravé detské potraviny z reklamy

monkabr
15. okt 2014

Ahojte mamicky, zakladam tuto temu, pretoze tu stale castejsie vidim, ze viacere davate detom papat ,,zdrave detske potraviny" z reklam, bez toho aby ste sa zamysleli nad zlozenim, ak ho vobec citate. Mnohe taketo detske pamlsky nemaju so zdravim nic spolocne, skor naopak. Vyrobcovia pouzivaju triky na obaloch, aby na prvy pohlad vyrobok vyzeral zdravo, pouzivaju pekne obrazky, aby ich deti chceli, pouzivaju neskutocne mnozstva cukrov, aby detickam chutilo, pouzivaju casto tie najlacnejsie nezdrave prisady na maximalizaciu ziskov. Taketo detske pamlsky su casto nezdravsie ako rozne vyrobky, ktore sa ako detske netvaria..
Chcem apelovat na mamicky, aby aspon pri detskych potravinach citali zlozenie a porovnavali
Budem postupne pridavat vyrobky, ktore sa takto tvaria, ktore pouzivaju slogany, ake su vyborne pre deti a pritom pravda je niekde uplne inde...

ladkyna
15. okt 2014

ja som raz citala: "chcete zit zdravo? nejedzte nic, no co je reklama v televizii"

klincek
15. okt 2014

@monkabr da sa zit zdravo, alebo aspon podstatne zdravsie..idealne tak, ze mas zahradu, na ktorej si vypestujes vlastnu zeleninu a ovocie, doma si vychovas prasiatko a hydinu, mlieko a muku kupis od farmara, pecies si vlastny chlieb, zavaras..do mojich 15 rokov moja rodina obrabala dve obrovske zahrady, kompot z obchodu som prvy raz jedla tusim na vyske - a prislo mi to uplne normalne. no da sa to dnes, pri zivote, aky zijeme?
toto nie je provokacia, myslim to uplne vazne. ja si taky zivot viem predstavit, no momentalne nehrozi..ani keby som sa dvakrat naklonovala, nemam sancu 😖. a vacsina z nas na tom bude rovnako.
takze davam detom aj pecivo z obchodu, vyuzivam polotovary, a dakujem za tieto vymozenosti vyssej moci. aj tak stravim pracou a starostlivostou o domacnost privela casu, ktory by som chcela travit inak..mozno sa to raz zmeni, ci uz z vlastneho rozhodnutia alebo donutenia..zatial to ale objektivne nejde. takze sa snazim najst rovnovahu medzi mojimi predstavami a moznostami, co je niekedy velmi narocne 😉

monkabr
autor
15. okt 2014

Bebe brumik:
https://www.brumik.sk/clanek/zobrazit-clanek/3-...
Krasny obal, napis bez konzervantov, s vapnikom. Super svacinka pre dieta...
Zo zlozenia:
Mnam mnam, v 30 gramovom keksiku je 10 gramov cukru a 5 gramov tuku. A 120 kalorii.
Obsahuje ten najlacnejsi a nejnezdravsi olej- Palmovy.
Glukozo-fruktozovy sirup: Najlacnejsia forma cukru pouzivana v nekvalitnych vyrobkoch, masovo pouzivany v sladenych napojoch a podobne, vacsinou vyrabany z GMO kukurice. Vyrobcovi, kt. ho pouziva, ide hlavne o zisky... Jedna z hlavnych pricin obezity, kardio chorob, zubneho kazu,...
Susene mlieko: To je znicene mlieko. Len zmes bielkovin a cukrov. Ziadne pozitivne latky obsiahnute v cerstvom mlieku...
Cokolada: Ale aka ? Nekde sa neuvadza obsah zdraveho kakaa, asi vedia preco... Len dalsie cukry a ecka...

Na stranke pisu: ,,zdrojom vápnika, ktorý je potrebný pre normálný rast a vývoj kostí u detí"
Obsahuje ho ,,az" 51mg. Pritom pre deti od jednoho roka je minimalna denna odporucana davka 700mg... No proste vynikaju zdroj vapnika...

monkabr
autor
15. okt 2014

@klincek Samozrejme, suhlasim, mas pravdu, ludia nemaju cas, nemaju moznosti... Ale aj v supermarketoch sa da vybrat medzi lepsim a horsim. Len keby si ludia nasli cas si precitat aspon to zlozenie...

el6
15. okt 2014

suhlasim a aj ja sa snazim citat zlozenie, ale kedze nie som chemik, mnohokrát mi to aj tak nic nehovori....napriek tomu sa ale snazim citat aj napr. lieky...minule manzel priniesol z lekarne pre deti liek proti teplote, ktory mu lekarnicka odporucila...ked som zbadala to nekonecne lajstro s hroznymi vedlajsimi ucinkami som sa zlakla a isla kupit iny...podarilo sa - hoemeopatikum, ktore nemalo, resp. nemalo uvedene vedlajsie ucinky a krasne zabralo....

ichbinich
15. okt 2014

To je znamy fakt, ze tie tzv. detske potraviny su casto este horsie, ako tie nedetske. Napriek tomu niekedy detom brumika kupim, ked som na Slovensku, takze asi 3 krat za rok 😉
Niekedy kupim tie sladene jogurty s "chrumkami", ale inokedy maju obycajny biely jogurt.
Niekedy dokonca jeme v McDonalde (par krat za rok). Ale inak varim sama, pestro, vela zeleniny.
Je mi jasne, ze by som musela mat farmu niekde na konci sveta, nesmela robit, aby sme mali iba zdrave potraviny a vedeli na 100%, co jeme. Ale nie je to mozne, takze sa snazim v ramci moznosti.
A ano, zlozenie si citam. Palmovemu tuku sa snazim vyhybat, uz konecne bude musiet byt vyslovene oznaceny. Po prve nie je najzdravsi a po druhe sa kvoli palmovemu oleju nicia pralesy a tym padom vyhynaju zvierata a rastliny. Takze okrem zdravotneho aj moralne hladisko. Ale je mi jasne, ze ked si kupim keks, tak v nom na 99% je prave palmovy tuk. Napriek tomu si ten keks niekedy kupim... Doma peciem s maslom alebo olejom, hladam smotanu bez zhustovacov a pod.
Suhlasim s @monkabr, da sa vybrat aj v supermarkete lepsie jedlo, staci citat zlozenie. Ale orthorexiou netrpim 😉

raza
15. okt 2014

No, len ono je to tak, že aj tak si každý bude robiť po svojom.. Vela mamičiek je takých, že aj keby si im ukázala dôkazy, aké svinstvo je v danej potravine, aj tak ho kúpia.. Proste ti povedia, že to je blbosť, alebo že aj ony také jedli a nič im nie je (to je tak obľúbený dôvod), alebo že raz za čas nezaškodí.... alebo oblúbené je ešte aj -
ved´nech si zvyká!! za najprimitívnejšie považujem - Dieťa má jesť všetko!!! (rozumej naozaj všetko, takže aj všetky sladkosti, vysmážané a pod.)
Ja sa snažím, aby sa môj synček stravoval zdravo, nevravím, že mu nedám ochutnať aj z nášho jedla, ale ja nekorením solím len málo.. Mnoho ľudí nechápe, že sa mi nepáčia tie polské sladkosti a neuznávam ich.. že ke´d mám dať malému ochutnať koláč, tak ten, čo upečiem ja a brumíka nech si zjedia samy, keď si myslia, že je to také mňam... Nie som typ človeka, ktorý bude na ihrisku hučať do mamičiek, čo majú dávať jesť svojim deťom, ani na nich nebudem zazerať, riadim sa heslom - ži a nechaj žiť.. mne len vadí, že tak neberú mňa... napríklad sa mi stalo, že sa ľudia urazili, keď so povedala, že to môj syn neje, nech mu to nedávajú.. napriek tomu mu to dali do ruky, že - papaj, mamina nevie, čo je dobré!! tak som to chytila a šup do koša!
Neviem, prečo sa ľudia tvária, že sú slepí... Veď nevravím, že nezjem absolútne nič s bielym cukrom, samozrejme , že hej, ale tiež nemusí mať dieťa v ruke stále buď keksík, alebo lízatko...

monkabr
autor
15. okt 2014

Posledny popud na zalozenie tejto temy bola fotka vo fototblogu, kde mamicka vychvalovala Rajo antiviro, ako velmi zdravu vec:
http://www.antiviro.sk/produkty/250ml/jahodova-...
A zase slogany ,,prevencia je lepsia ako liecba" , ,, obohatene o cenne vitaminy", pekne obrazky,.....
Tak podme na to 🙂
Totalne zavadzajuco napisane zlozenie, kde je napisane objem 250ml, ale ostatne latky su uz napisane bez oznacenia v 100ml a obsah vitaminov a mineralov uplne chyba.
Zase vyssie spominany glukozovy sirup...
26 gramov cukru v malom, 250ml napoji, to je rovnako ako obsahuje coca cola, extrem...
Farbivo karmin, jedno z najskodlivejsich ecok vobec, hodnota skodlivosti 5 z 5... Silny alergen, rakovinotvorny, nevhodny pre deti, casta pricina detskej hyperaktivity, podporuje rozne choroby
http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E120
A mnozstvo reklamovanych vitaminov ? ,,Az" 15% dennej odporucanej davky, proste len aby ich bolo mozne napisat na etiketu a navodit dojem zdraveho vyrobku...

lorela
15. okt 2014

Isteže, ideálne by bolo žiť uprostred panenskej prírody, dýchať horský čistý vzduch, sadiť a úspešne zberať kvantá zeleniny a ovocia, chovať sliepočky, prasiatko, bio a eko cítiac... Prosto žiť v súlade s prírodou.

Ale buďme realisti, nie však alibisti. Aj uprostred veľkomesta sa dá žiť zdravo v rámci možností a vybrať si z dvoch ziel to menšie... !

ajana1
15. okt 2014

@monkabr tak ja mam tiez jeden super priklad a to su vsetky rozpustne caje pre kojencov. Toho bordelu co v tom je.
http://www.hipp.sk/fileadmin/SK/editors/produkt...

lorela
15. okt 2014

@el6 Dovolím si trošku oponovať; nemusíš byť chemik, aby si porozumela tomu, čo sa píše v zložení. Stačí "len" naštudovať si zopár kníh a dobrých článkov o racionálnej strave 🙂.

katarinamarkova
15. okt 2014

@monkabr odjakziva citam zlozenie na potravinach 🙂 dost sa na tom cez slzy smejem.....ide o vsetky potraviny, nie len tie detske....
vzdy detom radsej kupim kus riadneho masa, ako ,,detsku sunku,, ovocie ako ,,ovocny dzus,, atd
aj deti su naucene v obchode sa kupuje to co potrebujeme, to co je dobre a nie krasne....ze ten krasny dzusik v peknom obale co maju vsetci kupime len raz za cas, lebo dat rovnaku sumu za vodu s kyselinou citronovou a nejakou prichutou,no dobre aj 12% stavy z koncentratu - o tom ina dlha debata co ta stava je, malokto vie ako sa stava z koncentratu ziskava 🙂......radsej dam tu sumu za pol kila jablik, pomarancov a doma nalejem do pohara cistu vodu z vodovodu.
o brumikoch 🙂
ked od niekoho dostanu, kludne mozu zjest.....ani ich nepytaju, minule som im vysvetlila na konkretnom priklade - kupime troch brumikov, minieme tolko a tolko......nekupime troch brumikov za korunky upecieme cely plech ovocneho kolaca 🙂....ktore dieta by nebralo tu vacsiu sladkost 🙂

juj este som si spomenula - detske prikrmovacie kasicky - kapitola sama o sebe

samozrejme cisto bio to nejde, ani sa o to nesnazim, ale obmedzit na maximum sa to da....raz za cas totiz ani trosku chemie nezaskodi 🙂 ved keby som ich cisto bio drzala a v skole by im niekto dal brumika, ci detsku sunku, ci akoze dzus - tak cisty kolaps pre telo, co nevie bojovat s tolkymi chemikaliami odrazu 🙂))

katarinamarkova
15. okt 2014

@el6 nemusis byt chemik - ak niecomu v zlozeni nerozumies, znamena to, ze to nie je na jedenie 🙂
priklad: mono- hydro- poly, stero-, EEEEE,
priklad:mrkva, mlieko, cukor, sol
lahke 🙂

monkabr
autor
15. okt 2014

@ajana1 No nie je to az take strasne, neobsahuje ziadne ecka, obsah cukru je cca 10 gramov na 250 ml, co nie je nejaky extrem. Alebo som nieco nezdrave prehliadla ?
Aspon tam napisu upozornenie , ze take cukry sposobuju zubny kaz, to sa ceni...
Kazdopadne, naco taketo granulaty ? Preco radsej neurobit dietatu klasicky caj?

aja7377
15. okt 2014

V Nemecku robia každoročne rebríček najväčších reklamných klamstiev medzi potravinami. Jeden rok rok bol na 1. mieste Kinder mliečny rez (60 % z neho tvoria tuky a cukor), viac si nepamätám, ale väčšinou boli na prvých miestach potraviny pre deti. Keď nakupujem, tak sa snažím čítať zloženie. Jogurty si robím väčšinou doma a dávam do nich domáce džemy, aj chlieb si pečiem doma (cca 60% rodinnej spotreby), nevarím z polotovarov... Na sladkosti, ktoré dávam svojim deťom si tiež dávam pozor, aj keď vidím, že im spolužiaci v škole kadečo ponúkajú. Nerozumiem prečo dávajú matky deťom do školy 500 g balenia kadejakých cukríkov, lízaniek a pod... Potom sú tie decká z toľkého cukru ako "naspídované" a nevedia čo so sebou. Nemyslím si, že som nejaký extrémista v stravovaní svojich detí, no aj tak si iné matky asi o mne myslia, že im nedoprajem. Naše deti nemajú ani kartu do automatu na mlieko v škole (nenašla som tam totiž ani jedno mlieko, len kakao a sladké jahodové, cereálne guľôčky a pod.). Nešťastie mne je úplne jedno, čo si o mne myslia. Ja len nechcem aby moje deti mali čoskoro civilizačné choroby (cukrovka a pod...). Inak do detí netlačím ani žiadne vitamínové doplnky, načo, veď zjedia kopu zeleniny a ovocia a majú pestrú stravu.

dejka77
15. okt 2014

Urcite sa da najst lepsia alternativa aj v obchode. Napr. chlieb - na niektorych je dlhy zoznam ingrediencii, na inych fakt len to zakladne ako muka, voda, drozdie, sol, mozno jeden konzervant. Takisto sladkosti pre deti, kupujem bio, tie neobsahuju cukor, olej zial ano (slnecnicovy). Nasla som aj tzv. raw tycinky, tie su uplne super, ale uz ich kupujem nieco vyse 2 rokov a uz sme sa ich prejedli.
Najviac ma vie vytocit reklama na Floru. Vraj zdrava pre vase srdce....a pritom je to presne naopak. Uz niekolko rokov jeme normalne maslo robene z mlieka a ked jem chlebik u niekoho na navsteve kde je taketo "maslo" tak mi to uz ani nechuti.

katarinamarkova
15. okt 2014

@dejka77 s tou florou mi to pripomenulo jeden experiment co sme robili v skole v ramci nauky o zdravej vyzive....doniesli sme z domu kadeco z chladnicky zo spajze....poukladali tie potraviny na dvor na jedno miesto a kazdy den chodili a zapisovali co sa dialo.
slo o to, co si zvieratka, chrobaciky vyberu ako prve zjedia.
ovocie,zelenina na druhy den len zbytky
masko si asi uchytila nejaka macka alebo pes, to tam ani nebolo 🙂
sladkosti, len tak trosicnku nejake mravce ohlodali
maslo polovica prec
margarin - nic sa nedialo - tam ani mucha nesadla 🙂
po tyzdni ked vsetko bolo fuc, ostal len margarin - nedotknuty - letel do kosa

ajana1
15. okt 2014

@monkabr tak mne to osobne pride dost zbytocne a hlavne naco ucit uz take male deticky na cukor. A hlavne by ma zaujimalo ako sa ziskavaju vsetky tie prichute. Na to musi byt tiez pouzita chemia. Deti by si mali zvykat na cistu vodu pripadne nejaky neochuteny caj.

meluela
15. okt 2014

@monkabr moj syncek uz vie, ze v reklamach nas casto klamu aby sme to kupili ... len rodine sa to tazsie vysvetluje ... takze brumikov jeme potom tajne s muzom ku kave 😀 a je to brutalne sladke
zaberie to mozno pol hodinu hodit do rury nejake tie celozrnne mrkvovo-jogurtove muffiny a dieta sa s nimi radostne napchava, nevidim dovod preco by som do neho mala tlacit brumika a cukriky s vitaminmi, detske parky
tie kinder veci su kapitola sama o sebe, niektori su fakt presvedceni ze tam je mlieko a preto je to zdrave 😀
videla som minule asi 1.5 rocne dieta cele zababrane v kociku od kinder pingui, fakt smutne
nechapem preco ked stat reguluje reklamu na cigarety a alkohol, preco je mozne takto cielit reklamu na deti a este pritom na vyslovene nezdrave veci a otvorene klamat rodicov o zdravotnych ucinkoch tychto potravin

Tiez je vtipna ta moda napisat na obal "BEZ..." vacsinou je to sice bez umelych konzervantov, ale potom tam zasa najdem farbiva a aromy, pripadne bez arom a farbiv a su tam konzervanty atd. to je trapne ... ale ludia, hlavne starsia generacia sa na to v pohode chytia a veria tomu ...

ajana1
15. okt 2014

@monkabr sikovnica som dala akurat link na caj kde nebolo tolko bordelu oproti inym cajom. Od Hippu som tiez nasla caj s pridanim maltodextrinu od ukonceneho 5 mesiaca. Ale zas aby sme im nekrivdili aspon to volaju napoj v prasku a nie caj 🙂))) Pozrela som si pre zaujimavost aj inych vyrobcov ako Hami a Sunarek a detto tiez pouzivaju malodextrin.

kofoluska
16. okt 2014

Jeeej super tema. 🙂 Teda vsimla som si ju uz cez den, ale nebol cas. 🙂
Jasne, ze nemozem zit na farme a vsetko si dopestovat a dochovat. Ale zlozenie vyrobkov citam uz roky a radsej kupim kvalitne aj ked drahsie a kupim toho menej alebo v akcii. Malemu detto. Nevie, co je sunka ci parky. Naco? Kvalitne maso je rozhodne pre neho lepsie.Pribinaka raz za cas domaceho spravou vanilkou a trstinovym cukrom....atd atd. Kazdy den mu varim cerstvu stravu, nikdy neochutnal instantnu kasu ci flastickovu vyzivu. Ano, ako ekolog idem obcas do extremu 🙂)))))))

Ja by som dala do pozornosti stranku stream.cz - su tam programy A dost!, Peklo na taliri a Jidlo s.r.o. My s manzelom sme sa tam podozvedali kopec veci. Napriklad karmin s oblubou pouzivany v jogurtoch na zabezpecenie krasnej cervenej farby sposobuje (resp. moze sposobovat) hyperaktivitu u deti. Vanilin sa vyraba z uholneho dechtu. A mnoho dalsich veci. Odporucila by som to kazdej maminke, ktora v obchode siahne po tom, co ma pekny obal len preto, lebo dieta na to ukaze alebo sa hodi o zem, ze to xce.

el6
16. okt 2014

@katarinamarkova @lorela :
baby, ktore clanky mi to teda daju ten rychlokurz o zlozeni potravin, aby som poznala vsetky tie zlozky, ktore sa do nich pridavaju, pls? lebo veru musim povedat ze ani z casoveho ani financneho hladiska nemozem neustale nahanat potraviny v bioobchodoch a casto si musim vystacit s takou jednotou, billou a podobne a robit rozhodnutia o mensom a vacsom zle - v ramci danej ponuky... a v bioobchodoch tiez hocikedy musim selektovat, ci dana potraviny je ok aj pre deti...alebo nakupujete jedlo z nejakých dobrych internetových obchodov?

katarinamarkova
16. okt 2014

@el6 inak pozor na to bio z obchodov, nie je bio ako bio 🙂
ved to je jednoduche - vsetko v zlozeni, co nevies precitat - sa neda jest
jest sa da - ovocie, zelenina, maso, strukoviny, obilniny, mlieko atd.
polotovary - nie
miesto sackovej polievky - sprav vyvar napr.
miesto omacky na spagety v konzerve - si sprav doma z rajcin a masa
sladkosti z obchodov - nie ( priznam kupujem z casu na cas aj sebe aj detom )
radsej upec doma kolac

jednoducho len citaj co kupujes, ved za to platis 🙂 ak hocicomu v zlozeni nerozumies, alebo ti to pride ako cudzi jazyk, tak to OK nie je.
nakupujem v beznych obchodoch, vacsinou ale len maso, zeleninu ovocie, muku, cukor atd a doma si z toho sprvim co chcem 🙂
resp. od kamaratky domace vajicka, manzelov ujo ma kravicku, takze syr casto od neho, mliecko pije len manzel a deti, ja som bohuzial nie zvyknuta na jeho silnu chut, tak ja sackove z obchodu, aj to ide obcas detom.
pozor davaj na ochutene mliecne vyrobky 🙂 tie akoze jogurty, acidka, kakavka.....
pozor na pecivo - su balene chleby kde je zlozenie na 10 riadkov - to nieeeee - su chleby kde je muka, drozdie sol rasca prip. nejaky jeden pridavok.....
atd atd atd

el6
16. okt 2014

@katarinamarkova diky, inak tak sa snazim, len nie vzdy mi vyjde napr. upiect chlebik alebo kolac, atd...a tu prichadza to co som myslela...v chlebe napr. som si myslela, ze guarova guma bude urcite nejake svinstvo a je v pohode...a takych zloziek je x,...inak ako rozoznas dobre bio od nedobreho?

lauricka
16. okt 2014

@monkabr tak mne sa zda, ze v reklame vidime vacsinou sladkosti - brumik, kinder mliecny rez, pribinak tycinka a pod. a to snad kazdy vie, ze sladkosti nie su nejake zdrave...nemusi byt ani bohvieaky inteligent. a ze v reklamach sa laka a klame, to tiez hadam kazdy vie. Vzdy budu ludia, ktori to napriek tomu budu detom davat (aj ked, nic sa nema prehanat a raz za cas sa im nic nestane) ci im to niekto povie alebo nie. S tym vobec nic nespravis.

lauricka
16. okt 2014

@katarinamarkova acidko je vzdy len acidko, nie je to akoze acidko 😀 . akurat to moze byt dochutene acidko. Furt lepsie ako pribinak.

alla24
16. okt 2014

ja som minule hladala jogurt bez GMO a nasla som jeden z toho mnozstva. dokonca aj jogurty speci pre deti od 6. mesiaca to maju.... ale nemali to napriklad tvarohove dezerty. asi preto ze tvaroh je husty sam o sebe a netreba taky vyrobok zahustovat skrobom... a to som s citanim etikiet len zacala ☹

katarinamarkova
17. okt 2014

@el6 dobre bio je to si doma dopestujes, resp. suseda, teta, ujo.......🙂
odporucam porozpravat sa s niekym, co pracoval na ,,bio,, farme - uz v zivote za rajciny ,,bio,, z obchodu nedas 2x tolko - lebo prides na to, ze su v podstate rovnako pestovane......
tak tak.....samozrejme cest skutocnym bio farmarom

monkabr
autor
17. okt 2014

@dejka77 @katarinamarkova O margarinoch som co to poisala v tejto teme
ttp://https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/zdrave-potraviny-2/
To je to najvacsie svinstvo co moze clovek jest, nedotkne sa toho nic zive okrem cloveka, ani plesne, hmyz a mikroorganizmy 🙂

@ajana1 S malzodextrinom sama nemam uplne jasno, ale asi vedia preco ho davaju do detskych kasiciek... Ono sa sice vyraba z skrobu, ale ovela menej zatazuje traviaci system ako klasicky cukor, lahsie sa stiepi v tele, energia z neho je lahsie vyuzitelna... Preto ho velmi vyuzivaju sportovci a pre dospelych je urcite vhodnejsi ako cukor, pre deti to asi bude rovnako, neviem o nicom, preco by bol pre deti skodlivy, mozno sa tu niekto kto o nom vie viac k tomu vyjadri.

@kofoluska Tak pri karmine je ta hyperaktivita este asi to najmensie zlo, pisala som o nom vyssie, pri vyroku Antiviro, kde ho tiez davaju... Je to jedno z najskodlivejsich ecok vobec, skodlivost 5 z 5...
http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E120
@lauricka Ano, ale ked v reklamach vidim tie slogany, zdrava svacinka, to prave pre dieta na olovrant atd. atd., tak neviem, ci sa mam smiat alebo plakat 🙂 A nejde zdaleka vzdy o sladkosti, vid Rajo Antiviro, to je tragikomicke, ze to predavaju pod takym nazvom s tymi sloganmi ako zdravu vec