Zobrať 4-ročné dieťa na pohreb dedka?

danculik
15. júl 2011

Ahojte maminky, chcem sa vas opytat, zomrel nam svokor, bude pohreb a teraz sa mi naskyta otazka ci je vhodne, aby som zobrala svoju 4-rocnu dcerku na pohreb svojho dedka?Viem je to predsa jej dedko, ale mne osobne sa to zda nevhodne , nakolko vobec netusi co sa deje a na druhej strane to moze na nej zanechat dost zle psychicke nasledky, ked tam bude kazdy iba plakat. Ja som v 8.mesiaci tehotenstva a sama zvazujem ci tam vobec ist, lebo tiez mi to nerobi dobre...co poradite?aby som tiez nevyzerala ze som "zla " nevesta.... 😒

mirip
19. okt 2012

jednoznačne nie, ty si tehotná a tehotné na pohrebe nemajú čo robiť, už len kvoli tvojmu stavu, predsa smútok, plač, atd všetko okolo pohrebu je stresujúce a to pre tehulku ee a čo sa týka dieťaťa jednoznačne tiež nie aj keby si mu vysvetlila prečo je na pohrebe a čo to všetko okolo je dieťa to nepochopí a len ho to zbytočne stresuje najlepšie povedať že dedko odišiel do nebíčka medzi anjelikov a odtiaľ ho bude strážiť a pozerať sa ako rastie.....

ivanat
19. okt 2012

Ja by som nebrala.

wewe22
19. okt 2012

no ja som malu nechala doma podla mna to este take dieta nemoze chapat len co bude mat tazke sny a ak je rodina normalna urcite to pochopia

sisi71
23. okt 2015

Mile mamky, tiez sa zamyslam nad otazkou co je moje dieta schopne spracovat a co nie. CHapem, ze smrt je sucast zivota a tiez chcem aby to pochopilo aj moje dieta. Ale uz vela krat sa mi potvrdilo, ze ta mamina vie urobit najlepsie rozhodnutie, bez ohladu na to co hovori okolie. Je dobre si vypocut viacero nazorov avsak rozhodnutie urobi mamina na zaklade toho ako pozna svoje dieta. Kazde dieta je ine a rozne vnima veci okolo seba a to nesuvisi len s vekom ale s povahou. Tiez mamina pozna aj svoju rodinu a vie si predstavit ako to budu prezivat jednotlivi clenovia rodiny. Moze sa stat, ze dieta ma citlivejsiu povahu resp. rodina bude zle znasat odchod niekoho blizkeho a ich prejavy mozu byt tak vyrazne, ze to dieta to nedokaze spracovat. Urcite vyhybat sa tejto teme nie je vhodne, ale mozno na to treba ist postupne. Rozpravat sa na temu zivota a smrti, popripade zapalit si sviecku za niekoho blizkeho kto tu uz nie je. Neskor ist mozno zapalit sviecku na cintorin, ked je krasny den a svieti slniecko - vtedy sa citlivym detom niektore veci spracuvavaju lahsie. Ale ak sa dieta este s touto temou velmi nestretlo a ma ist hned na pohreb, kde bude mozno plno placucich blizkych ludi, moze to spracovavat velmi tazko. Myslim, ze by sme nemali zabudat na to, ze nie vsetko co sa odhrave v hlavicke dietata sa my mamy aj dozvieme a preto by som tuto temu urcite nepodcenovala. Reakcia na zle spracovanu pochmurnu situaciu sa navonok nemusi prejavit a raz pride problem, ktory zdanlivo vobec nebude suvisiet s touto skusenostou a casto aj s vacsim casovym odstupom a my sa budeme cudovat preco to moje dieta takto reaguje. Drzim palce maminky! Riadte sa svojim instinktom! Skuste si predstavit seba ako male dieta bez tych skusenosti ktore mate, aka reakcia dospelych by vam vyhovovala?

h2
6. nov 2017

Ahojte dievčatá, dnes skoro ráno mi zomrel otec. 😢 Doteraz sme s mamou všetko vybavovali, teraz sedím sama doma. Môj 6-ročný synček ešte nevie, že dedo zomrel, ráno ho muž zaviedol do školy a nič sme mu nepovedali. Syn vedel, že dedo je na tom zle, aj bol s nami za ním v nemocnici, proste vedel, že sa to stane. Muž je v práci do večera a ja som sama, budem musieť ísť po syna do školy a povedať mu to, vôbec neviem, ako... Ani neviem, či ho mám zobrať na pohreb, ja som za to, aby nešiel, ale muž hovorí, že by mal. Proste neviem, cítim sa hrozne, nechcem, aby syn bol smutný (ani preto, že dedo zomrel, ani preto, že ma uvidí smutnú a uplakanú). Neviem, čo mám robiť.

anetkaadamko
6. nov 2017

@h2 ja som ako 6 ročná bola babke...ten pohreb si pamätám....zobrala by som.....

h2
6. nov 2017

@anetkaadamko Ďakujem

lucinocka
6. nov 2017

@h2 my sme nasu zobrali, ked mala 3 a pol roka na pohreb dedkovi, akurat ju muz zobral prec, ked sa davala truhla do zeme.... mala milion otazok, vsetko sme jej zodpovedali , aby bola spokojna s odpovedou...pohreb je sucast zivota, 6 rocny to uz urcite pochopi... uprimnu sustrast...

missdiva
6. nov 2017

@h2 ja by som urcite 6-rocneho nevzala na pohreb. Uprimnu sustrast.

tarvika
6. nov 2017

@h2 ak mal dedka rad a travil s nim cas, vzala by som ho s nim sa rozlucit. alebo sa jeho opytaj ci chce ist, vysvetli mu o co ide a nech sa rozhodne. uz je dost velky aby vedel co chce.

h2
6. nov 2017

@lucinocka Ďakujem, ja som práveže nebola žiadnemu svojmu starému rodičovi na pohrebe, lebo všetci zomreli, keď som bola dieťa (mala som aj viac, ako 6 rokov), moji rodičia to nechceli a nezobrali ma tam. Ale asi by tam syn mal ísť...

h2
6. nov 2017

@tarvika Môj syn svojho deda poznal väčšinu času ako chorého a ležiaceho na posteli, takže nejaké spoločné trávenie času tam nebolo. Ale mal ho rád, kreslil mu obrázky...

777januska777
22. aug 2019

No podľa mňa sú pohreby súčasťou života. Ešte keď som ja bola malá, tak sme nemali dom smútku a to znamená, že sme pradedka mali v obývačke, kým nastal deň pohrebu (kedysi to tak fungovalo, že zomrelí boli v truhle vo svojom dome a chodievali sa k ním modlievať známi a rodina, vždy sa pri nich niekto modlil) a ja ako dieťa som to zažila na vlastnej koži a vôbec to na mne nezanechalo následky. Podľa mňa aj kvôli tomu som smrť vždy brala ako súčasť života a to podotýkam, že ako dieťa som bola veľmi citlivá. Doteraz si útržky z jeho pohrebu pamätám a teraz keď som staršia som práveže veľmi vďačná zato, že som mohla byť na poslednej rozlúčke. Takže ja by som normálne svoje dieťa vzala na pohreb a vôbec by som nerobila z toho nemala taký stres. A pohreb je doprevadzanie na poslednej ceste, takže ja by som práveže urobila všetko aby som na pohreb človeka, tak blízkeho môjmu manželovi mohla ísť. Jedine čo by ma od pohrebu zastavilo by bol len pôrod alebo choroba. Ja sama by som si nikdy neodpustila, že som nebola pri svojom mužovi v takom smutnom momente jeho života.

lenqua_12325
22. aug 2019

Ja by som vzala. Vychovávan deti tak, ze im všetko rozumne vysvetľujem a neklamem. Ak dedko zomrel mala by sa ísť rozlúčiť. Dedko odišiel do nebicka. No odniesla by som ju preč predtým ako začnú všetci plakat na konci ako to vždy býva. Myslím ze nemá z toho mat akú traumu. Je to životný cyklus. Bábätko sa narodí a dedko zomrie.

jantato
22. aug 2019

my sme na pohreb dedka zobrali 3 rocneho syna a dobre sme spravili... urcite keby sa take nieco deje , tak sa rozhodnem rovnako

lenqua_12325
22. aug 2019

Inak mne mama ako vysoko tehotnej "zakázala" ísť na pohreb babke a už dávno nemám 4 ani 14 😀 a veľmi veľké výčitky som mala. Vraj sa to nehodí, no mala som ísť.

jana_eyre_2
22. aug 2019

ja svoje deti nebravam na pohreby.. ani nie tak kvoli nim - smrt im normalne vysvetlujem tak, aby to vedeli pochopit (uz sme par blizkych pochovali), tak isto im nezamlcujem ak niekto zomrel.. ale su traja, naozaj by som nechcela byt v situacii, ze ich tam budem musiet kludnit, zatial co ostatni chcu truchlit, pocuvat obrad a spominat..

nech si robi kazdy ako uzna za vhodne, ale podla mna treba mysliet aj na pozostalych, ktori v tom case potrebuju naozaj klud na svoje myslienky a nie byt vyrusovany detskou bezprostrednostou a rodicovskym upozornovanim..

ave17
22. aug 2019

2 roky stará diskusia..

jana_eyre_2
22. aug 2019

@ave17 a to vadi? pohreby a deti budu stale, tak aj ludia na to budu mat stale nejaky nazor.. my napriklad ideme na pohreb v sobotu muzovej krstnej (a boli sme aj minuly piatok jeho druhej tete), deti tam neberieme, len na kar ich privezieme.. prave sme aj riesili tieto temy v sirsej rodine, pretoze par ludi malo pripomienky, preco tam deti nie su..

vedorka
22. aug 2019

Urob kompromis, nech ti to nikto nevycita, aspon aby ta tam vizualne videli. Takto to robim ja.
Idem na najnutnejsi cas, ale nechodim k truhle, ani maly, teda kym nie je zavreta. Snazim sa tam ani neist dnu, kym nezavru truhlu. Postoj, posed kdesi vzadu. Akonáhle sa to zvrhne, nejake sceny alebo hlasný plac, okamžite odidte. Snaz sa drzat v ustrani a cim skor odid...

blackgirl1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oliviaolivova0
22. aug 2019

Ja som ako 4r.bola na pohrebe dedka a žiadnu ujmu nepocitujem a ani som nikdy nepocitovala. Keď nám zomrel strýko (nedávno) nebola som na pohrebe a doteraz (už je to 10m) s tým, že zomrel nie som vyrovnaná... Keby som bola na tvojom mieste išla by som aj s dcérkou a to nie kvôli druhým ale kvôli sebe. Na otvorenú truhlu nemusíš pozerať, ani dcérka a keď sa budeš cítiť zle alebo dcérka môžeš hocikedy odísť....

annadobsonyova
22. aug 2019

Odporúčam pozrieť skvelý rozhovor na túto tému ^_^
https://video.aktualne.cz/dvtv/jak-vysvetlit-di...

ibanabazar
23. aug 2019

My ideme v utorok na pohreb manželovi mojej babky, čiže nevlastnému dedkovi. Babka mi zakázala ísť na obrad, máme čakať vonku. Malý má 2 a ja som tehotná. Neviem či je to úplne správne, ale svoju účasť na smútku som vyjadrila a aj pomohla s čím sa dalo.

maciatkolulu
23. aug 2019

@ibanabazar podľa mňa záleží na vzťahu k mŕtvemu človeku a to ze máš čakať vonku, neviem, bude idem, alebo nie a naozaj v 16tyzdni nevidím dôvod neísť, pokiaľ si mala dobrý vzťah, rovnako dvojročné ešte celkom nerozumie, ale skôr to malé by som nebrala, predsa atmosféra uplakana, ale ty ako "tehulka" v 16,tyzdni,tam dôvod na "zákaz" nevidim😉najmä keď tam vlastne budeš za dverami.

ibanabazar
23. aug 2019

@maciatkolulu no veď ísť pôjdem, ale skôr kvôli babke. Ale počkám s malým vonku 👍

lenqua_12325
23. aug 2019

@ibanabazar aj j som dostala taky zákaz v 5 mesiaci a prosím ta, chod! Budeš to veľmi ľutovať ako ja ze som poslúcha.

ave17
23. aug 2019

@jana_eyre_2 nie nevadí, len ze autorka to má už dávno vyriešené... Ale skúsenosti do budúcna sa možno niekomu zídu...

rainee
6. sep 2019

Ahojte, tiež zvažujem či vziať deti 4 a 10r na pohreb ich babičky. Bola im blizka, boli sme spolu veľmi casto. Telo vystavovať neplánujeme, takže traumy z toho sa neobávam, ide čisto len o polhodinovy obrad. Mala tomu ešte tak nerozumie, ju asi brať nebudeme, určite by ani neobsedela. Staršia asi už pôjde. Predsa je to posledné zbohom. Celkovo deti brať na pohreb mi nepríde vhodné, na 2 strane aby som si nevyčítala že sa s ňou naposledy nerozlucili

777januska777
6. sep 2019

@rainee ako som už vyššie písala, podľa mňa to netreba tak dramatizovať a treba brať pohreb ako súčasť života. Ja som ako dieťa normálne chodila na pohreby, aj som si poplakala a aj som tomu niekedy nerozumela (a na truhlu som sa vždy bola pozrieť), ale aj vďaka tomu teraz pohreb vnímam ako súčasť života a deti pred tými vecami netreba podľa mňa nejako chrániť, lebo potom si to podľa mňa ponesú aj do dospelosti a sami budú mať z pohrebov vždy strach.