Aké sú príznaky, že idú zúbky?
Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie príznaky prerezávania zubov u dojčiat v diskusii boli zvýšené slinenie, hryzanie predmetov, zdurené ďasná, podráždenosť a zhoršený spánok; rodičia uviedli aj riedku stolicu a mierne zvýšenú teplotu ako doprovodné prejavy.
- Ako lokálne riešenia rodičia najčastejšie spomínali géliky a maste (Dentinox, BabyDent), masírovanie ďasien, kefku na hryzanie, a domáce prostriedky vrátane kyseliny mliečnej namiešanej v lekárni (100 g za 100 SK).
- Liečbu systémovými liekmi a postupy rodičia riešili individuálne; niektorí používali Paralen alebo polovičnú dávku Nurofenu pri bolestiach, iní preferovali homeopatické čípky Viburcol alebo len upokojenie nosením na rukách.
Q: Aké sú bežné príznaky prerezávania zubov u dojčiat?
A: Diskusia uvádza časté príznaky: zvýšené slinenie, hryzanie a cmúľanie prstov, zdurené alebo biele bodkové miesto na ďasnách, podráždenosť, horší spánok, riedka stolica a niekedy mierne zvýšenie teploty.
Q: Ktoré lokálne prípravky rodičia odporúčali pri bolestiach ďasien?
A: Rodičia spomínali Dentinox gél, BabyDent na potieranie ďasien, kyselinu mliečnu namiešanú v lekárni (100 g stojí 100 SK) a niektorí odporúčali masírovanie ďasien kefkou alebo prstom.
Q: Používali rodičia homeopatickú liečbu pri zúbkovaní?
A: Áno, viaceré príspevky odporúčali homeopatické čípky Viburcol ako upokojujúci lokálny prostriedok.
Q: Môžem dať dieťaťu Paralen alebo Nurofen pri bolestiach zubov a v akej dávke?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Paralen pomohol na 4–6 hodín zlepšiť spánok a jedna matka podala polovičnú dávku Nurofenu s pozitívnym účinkom; presné dávkovanie však v príspevkoch nebolo štandardizované a názory sa líšili.
Q: Kedy navštíviť lekára pri teplote počas prerezávania zubov?
A: Viaceré príspevky citovali odporúčanie, že horúčka nad 38,5 °C nie je typicky zo zubov a pri takomto stave treba kontaktovať lekára; mierne zvýšenie teploty bolo v diskusii považované za možné, ale sporné.
Q: Aké potravinové alebo diétne tipy rodičia spomínali pri problémoch so stolicou počas zúbkovania?
A: Rodičia uvádzali, že slivková výživa Hipp (dostupná v DM) sa dá podávať od 4. mesiaca a strúhaná surová mrkva pomohla niektorým rodičom zlepšiť pravidelnosť stolice.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prerezávanie zubov sa môže prejaviť zvýšeným slinením, hryzaním, podráždenosťou, opuchnutými ďasnami a zhoršeným spánkom.
- Poradenské lokálne produkty, ktoré rodičia najčastejšie skúšali, boli Dentinox, BabyDent a kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g za 100 SK).
Sporné názory
- Niektorí rodičia pripisujú horúčky, výrazné hnačky a výrazné respiračné príznaky priamo zúbkom; iní (a niektoré odborné hlasy v diskusii) tvrdia, že horúčka nad 38,5 °C a výrazné gastrointestinálne prejavy nie sú typicky spôsobené zubami.
Otvorené otázky
- Nie je jasné, aká je bezpečná a efektívna frekvencia a dávkovanie systémových analgetík (Paralen, Nurofen) pri bolestiach ďasien u dojčiat, keď rodičia v diskusii uvádzali len nešpecifikované „polovičné dávky“.
- Neexistuje v diskusii jednoznačná zhoda, do akej miery pomáhajú alebo škodia rôzne lokálne prípravky (kyselina mliečna, gely, homeopatia) a ktoré sú najbezpečnejšie pre konkrétne vekové skupiny.
Spomenuté značky a firmy
Viburcol,BabyDent,Dentinox,Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,Hipp,DM drogerie,zdravedasna.sk,najmama.aktuality.sk,detskechoroby.rodinka.sk,modrykonik.cz,clin.dent.journal,brit.dent.journal,clin ped.dentistry
Spomenuté produkty a metódy
homeopatické čípky Viburcol,Dentinox gél,BabyDent,kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g = 100 SK),Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,kefka na hryzanie/čistenie ďasien,masírovanie ďasien,strúhaná surová mrkva,slivková výživa Hipp (od 4. mesiaca),nosie dieťaťa na rukách ako upokojenie,lokálne maste a vodičky na ďasná
Miesta a osoby
Austrália,Rumunsko,Bulharsko,Švajčiarsko,Anglicko,Slovensko
@zuzkat1 a v stomatoologii ohladom kazu a pricin vzniku je dost jasno hlavne v zahranici- kde su výsledky. Slovensko je na tom v europe najhorsie spolu s rum., bulh, .a k nikektorým kolegom len tolko, koncili pred 30 rokmi, odvtedy sa cotozmenilo, ja nezodpovedam ze disponuju s info 30r. starými a dosledky vidíme
@drzubok myslim, ze vyjadrenia typu o ziadnych tabulkach neviem, tak neexistuju, je dostatocnym varovnym signalom 🙂
@hellokitty neviem ci si si vsimla ze práve mamicky takéhoto typu su v ambulancii najcastejstie s bolest.dietatom. tie co vsetko vedia a na vsetko maju zdovodnenie atb dedicnost ai
a ak mas ine skusenosti,tak sa s nimi podel,ale nie tak ironicky a povysenecky....
@katkavan co ti pripada ako povýšenecké, napísal som tu iný názor, ma tu idete kamenovat. Ku sedliackemu rozumu tolko, ak by ste sa nim riadili vase deti by nemali pokazene zuby. a uz so to raz napísal sedliackym rozumom sa riadili aj v 18. storoci ked zubkam pripisovali umrtnost dojciat_anglicko-. asi tak
http://www.zdravedasna.sk/clanky/prerezavanie-z... tu je prehlad ako by to malo byt,ale napr u nas to tak nebolo ani pri jednom synovi-obom vysli prve horne rezaky a obom vysli najskor očaky az potom 4 stoličky.Prvy mal kompletny chrup v 21m a druhy este neviem,ale 16 zubkov ma už od 15 mesiacov,kedy sa prerežu posledne stoličky ukaže cas.takže ja asi presne chapem ,čo emka chcela povedat-a to- že je vsetko individuelne a ked aj tabulky su, moc sa nimi riadit neda.A napr .co spravi zubar,ked idu zubky inak?neda sa s tym nič robit.Rastu tak ako chcu v takom poradi a case kedy chcu.Moji obaja synovia su/boli pri prerezavani vždy nervoznejsi a vždy vtedy pard dni fakt zle spali.Hlavne ocaky a stoličky ich potrapili.A ako mamina ktora ich ma denne pred ocami to viem rozoznat.napr ked sa prezali malemu stoličky stvorky v 15 m,začal prespavat celu noc-zrazu.Teraz po 3m začina zas horsie spavat a ja viem že zas vykukne novy zubok.bolo to tak pri prvom synovi a je to tak aj pri druhom.A tiež, ked už bolo ozaj zle a dala som paralen,tak tie 4-6 hodin spal v klude.Potom zas plakal.Takže ja verim tomu že to tie deti boli-možno nie vsetky ,ale je ich dost.A viem to aj zo seba-ked mi rastol zub mudrostu skoro som skapala.Mesiac som nevedela jest rohlik co som usta nevedela tak otvorit,tak to bolelo.A že nebolia ostatne trvale zuby-ved prečo by mali,,ked im už "cestičku" vyslapali mliečne.dasno je už predsa otvorene-laicky povedane-trvali zub ide po ceste mliečneho.A ked sli mojmu synovi stoličky sestky-mal cca 5 rokov-tak to citil a natierala som mu to.
@kaja73 tak uz viem po kom to hani ma🙂 ja ani neviem kedy mi zuby mudrosti vysli a prvykrat ma bolel zub ked som bola tehotna a to bolo uz take zle ze ho bolo treba trhat☹ v jednom mi na gympli odumrel nerv a dr ze keby som dosla skor tak ho mohli zachranit...no ale mna nic nebolelo a toto zistili na preventivke 😅 takze hani taka necitliva po mne🙂 inak ako vas tak citam asi by som jej mala poratat zuby🙂 ale ona si nenecha... ja ani neviem kolko ich ma, len viem ze vela🙂
@drzubok Ved pisem, že ho v 5 rokoch bolelo-doslova pisem,že to citil,ked sa mu prerezavali sestky stoličky-treba citat pozorne-viem že tieto zuby nemaju razenu cestu mliečnymi,tak isto ako ani sedmičky-ale tie ho napr neboleli-len tie sestky-v piatich rokoch to už dieta vie povedat 😉 Male babo to hovori placom a mamina je na to aby sa ten plac naučila citat 😉 niekedy sa to nauči aj tatino-ozaj si nim už?
No nechcem sa tu hádať s "odborníkom", ale v tejto dobe sú ženy natoľko inteligentné, že keď sú zvedavé na odborné znalosti, vedia si vygoogliť, alebo inde napr.knihy, časopisy atď. nájsť čo potrebujú. Mojim laickým rozumom chápem túto stránku ako rady matiek matkám, ktoré majú vlastnú skúsenosť s vlastnými deťmi. Odpovede typu 8 z 10 to tak majú, nuž to môže tvrdiť naozaj iba odborník. Tabulky sa robia na základe pozorovania niekoľkých ľudí, čo je mizivé %. Nedávno som bola na diagnostike a viete čo povedala dr. môjmu mužovy, že má problémy s pečeňou a on jej na to povedal, že keď mu robili pečeňové testy, že ich mal v poriadku. Pani dr. nás však veľmi rýchlo vyviedla z omylu: Sú tabulky od-do a keď sa do toho vtesnáte, tak je to OK, napr. od 30-80 a čo ak máte výsledok 31- je to veľmi zlé, ale do tabulky ste sa zmestili, tak je to OK. Takže podľa mňa sú celé tabulky na 2 veci...Inak by ma veľmi zaujímalo na základe čoho odborníci tvrdia že zuby sa prerezávajú vtedy a vtedy. To koľko detí pozorovali? Mňa by to strašne zaujímalo, lebo neviem či mamičky utekajú hneď a s takým malým dieťaťom k zubárovi. Alebo inak, koľko detí vo veku od 0-30 mesiacov hallokitty musela vidieť, keď je taká múdra? No alebo že by mamičky dobrovoľne nahlasovali, každú somarinku, aby potom odborníci skúmali, že to je práve zubami? No neviem teda ako to vlastne v skutočnosti je, ale jedno viem určite. Tu sme zvedavé na sedliacke laické pozorovania matiek svojich detí a nie na odborné vyjadrovanie a presviedčanie nás o odborných veciach. Myslím, že pre mňa je táto téma týmto uzavretá.
@emka25 darmo vidno v aké uzavrete a kompletne je tvoje videnie sveta. ono su aj ine casopisy ako mama aja, mamina, zdrave ako clin.dent journal, brit.dent.journal, clin ped.dentistry ale tie si asi nelistujes. a ku tým tabulkam- robili sa na zaklade desattisicov pozorovani, samozrejme je to statistika ide o najcastejsie vyskytujuci sa jav... a ak si naivne myslis ze take pozorovania sa robia sposobom ze matka uteka k lekarovi ked sa prereze zub ... ,
Idem sa tu "povzdelávať" a zas nič iné sa tu nepíše, len sa tu ľudia hádajú... načo je toto dobré, presadzovať si, kto nosí väčší hrebeň na hlave, ako kohúti na hnojisku...
No nič, idem hľadať ďalej...
@drzubok No hlavne že ty si sčítaný. Mne stačí môj seddliacky rozum a moje vlastné skúsenosti. Ja si nepotrebujem nič dokazovať, na rozdiel od "iných". Možno sa rozumieš zubom, ale to je asi tak všetko. Ostaň si pánom dokonalým, tie čo to tu čítajú si myslia svoje. Všetko dobré ti prajem a pozri sa občas aj do zrkadla, lebo sa ti mení tvar nosa a hlavne, keď je zlé počasie, nezabudni na dážnik........ 🤐

@emka25 dosla som kuk co si sem takeho hrozneho napisala🙂 a musim povedat ze suhlasim🙂 mam aj uplne cerstvu skusenost mala ma nieco na jazyku a bola som u dr ktora zastupovala nasu a potom aj na kontrole u nasej... obe mi dali ine vitaminy a ine mi povedali... ta zastupujuca mi striktne zakazala s malou chodit von a ta nasa sa pritom chytala za hlavu ze to co je za blbost...
@drzubok nikto ti neberie odbornost ani emka nie len chcela povedat ze v ramci odboru kazdy odbornik ma iny nazor na vsetko... napriklad mlieko... jeden dr povie od roka KM druhy od 3 rokov... zubari: jeden povie v noci nekojit, druhy povie pokojne kojit... atd...kopec dalsich prikladov by som vedela povedat... este k tomu ze atb kazia zuby...mne jeden zubar povedal ze to tak je...asi tiez nevie co hovori vsak? a k tej dedicnosti tiez som pocula ze je to pravda ale tu sa tiez mnohi nezhoduju... jedine s cim mozem suhlasiz´t je ze maminy az zbytocne vela veci pripisuju zubkom, lebo je vseobecne zname ze teploty a podobne veci nie su zo zubkov ale z toho ze imunitny system je vtedy trochu oslabeny a dieta moze chytit akukolvek pliagu... a este suhlasim ze zuby sa pokojne mozu prerezat bez akychkolvek priznakov lebo moja ma plnu pusu zubkov a ani nevieme kedy vysli🙂