Aké sú príznaky, že idú zúbky?
Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie príznaky prerezávania zubov u dojčiat v diskusii boli zvýšené slinenie, hryzanie predmetov, zdurené ďasná, podráždenosť a zhoršený spánok; rodičia uviedli aj riedku stolicu a mierne zvýšenú teplotu ako doprovodné prejavy.
- Ako lokálne riešenia rodičia najčastejšie spomínali géliky a maste (Dentinox, BabyDent), masírovanie ďasien, kefku na hryzanie, a domáce prostriedky vrátane kyseliny mliečnej namiešanej v lekárni (100 g za 100 SK).
- Liečbu systémovými liekmi a postupy rodičia riešili individuálne; niektorí používali Paralen alebo polovičnú dávku Nurofenu pri bolestiach, iní preferovali homeopatické čípky Viburcol alebo len upokojenie nosením na rukách.
Q: Aké sú bežné príznaky prerezávania zubov u dojčiat?
A: Diskusia uvádza časté príznaky: zvýšené slinenie, hryzanie a cmúľanie prstov, zdurené alebo biele bodkové miesto na ďasnách, podráždenosť, horší spánok, riedka stolica a niekedy mierne zvýšenie teploty.
Q: Ktoré lokálne prípravky rodičia odporúčali pri bolestiach ďasien?
A: Rodičia spomínali Dentinox gél, BabyDent na potieranie ďasien, kyselinu mliečnu namiešanú v lekárni (100 g stojí 100 SK) a niektorí odporúčali masírovanie ďasien kefkou alebo prstom.
Q: Používali rodičia homeopatickú liečbu pri zúbkovaní?
A: Áno, viaceré príspevky odporúčali homeopatické čípky Viburcol ako upokojujúci lokálny prostriedok.
Q: Môžem dať dieťaťu Paralen alebo Nurofen pri bolestiach zubov a v akej dávke?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Paralen pomohol na 4–6 hodín zlepšiť spánok a jedna matka podala polovičnú dávku Nurofenu s pozitívnym účinkom; presné dávkovanie však v príspevkoch nebolo štandardizované a názory sa líšili.
Q: Kedy navštíviť lekára pri teplote počas prerezávania zubov?
A: Viaceré príspevky citovali odporúčanie, že horúčka nad 38,5 °C nie je typicky zo zubov a pri takomto stave treba kontaktovať lekára; mierne zvýšenie teploty bolo v diskusii považované za možné, ale sporné.
Q: Aké potravinové alebo diétne tipy rodičia spomínali pri problémoch so stolicou počas zúbkovania?
A: Rodičia uvádzali, že slivková výživa Hipp (dostupná v DM) sa dá podávať od 4. mesiaca a strúhaná surová mrkva pomohla niektorým rodičom zlepšiť pravidelnosť stolice.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prerezávanie zubov sa môže prejaviť zvýšeným slinením, hryzaním, podráždenosťou, opuchnutými ďasnami a zhoršeným spánkom.
- Poradenské lokálne produkty, ktoré rodičia najčastejšie skúšali, boli Dentinox, BabyDent a kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g za 100 SK).
Sporné názory
- Niektorí rodičia pripisujú horúčky, výrazné hnačky a výrazné respiračné príznaky priamo zúbkom; iní (a niektoré odborné hlasy v diskusii) tvrdia, že horúčka nad 38,5 °C a výrazné gastrointestinálne prejavy nie sú typicky spôsobené zubami.
Otvorené otázky
- Nie je jasné, aká je bezpečná a efektívna frekvencia a dávkovanie systémových analgetík (Paralen, Nurofen) pri bolestiach ďasien u dojčiat, keď rodičia v diskusii uvádzali len nešpecifikované „polovičné dávky“.
- Neexistuje v diskusii jednoznačná zhoda, do akej miery pomáhajú alebo škodia rôzne lokálne prípravky (kyselina mliečna, gely, homeopatia) a ktoré sú najbezpečnejšie pre konkrétne vekové skupiny.
Spomenuté značky a firmy
Viburcol,BabyDent,Dentinox,Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,Hipp,DM drogerie,zdravedasna.sk,najmama.aktuality.sk,detskechoroby.rodinka.sk,modrykonik.cz,clin.dent.journal,brit.dent.journal,clin ped.dentistry
Spomenuté produkty a metódy
homeopatické čípky Viburcol,Dentinox gél,BabyDent,kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g = 100 SK),Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,kefka na hryzanie/čistenie ďasien,masírovanie ďasien,strúhaná surová mrkva,slivková výživa Hipp (od 4. mesiaca),nosie dieťaťa na rukách ako upokojenie,lokálne maste a vodičky na ďasná
Miesta a osoby
Austrália,Rumunsko,Bulharsko,Švajčiarsko,Anglicko,Slovensko
@nasta197 Už som sem davala link na predoslej strane,ale dam ho znovu http://www.zdravedasna.sk/clanky/prerezavanie-z... tu je prehlad ako by to malo vyzerat pri raste mliečnych zubkov.Ani jedno moje dieta sa tym vsak neriadilo-potvorky jedny 🙂
@emka25 uz som na teba nechcela reagovat, ale nedalo mi, ty nevies citat? Ja som napisala, ze tabulky su velmi podrobne a nie "velmi presne" a to je dost zasadny rozdiel. Okrem toho opatovne pripominam, ze som napisala, ze samozrejme su individualne rozdiely. Najdes ich v hocijakej ucebnici pedostomatologie. Prekrucas co napisem, osocujes ma a spochybnujes moju kompetenciu. Ak ti lezia lekari v zaludku je to tvoj problem, mna z toho vynechaj.
Citala som tvojho prosika v inej teme aby ta sem baby prisli podporit a potom to co si napisala drzubkovi. Tvoju karmu by som teda nechcela mat. Neboj, uz ma tu neuvidis, nech uz na mna zase napises cokolvek, prestalo ma to totiz bavit.
@emka25
@hellokitty len skopírujem co tu napísala :emka25. Mám dve deti, pri prvom sa začali tiež v 3 mes. tlačiť, potom bolo dlho ticho, zasa 1-2 týždne bolo nepokojné a nakoniec mu vyšli až koncom 8 mesiaca. Pri druhom ktoré má 7 mesiacov, máme obdobné problémy. To napoveda o všetkom
ahojte.moj maly ma 5 mesiacou a tiez nam ide asi zubok.strasne sa sliny a vsetko dava do pusu,,a je dost nervozni,vidim ze ho trapia tie dasna.aj doktorka povedala ze to budu zubky.chcela bi vediet co je najlepsie na tie zubky.prosim o radu.ktore geliky su najlepsie.dakujem
ahojte.moj maly ma 5 mesiacou a tiez nam ide asi zubok.strasne sa sliny a vsetko dava do pusu,,a je dost nervozni,vidim ze ho trapia tie dasna.aj doktorka povedala ze to budu zubky.chcela bi vediet co je najlepsie na tie zubky.prosim o radu.ktore geliky su najlepsie.dakujem
😀
no my koncime 9 mesiac a zuba ani jedneho aj ked slini uz od 4 mesiaca a ozuzlane mame hadam vsetko. najviac mu ide plienocka a drevene hracky. tiez som rozmyslala nad nejakymi gelikmi ale ako som spominala uz to chvilu trva tak som aj rada ze som mu nic nedavala lebo po 4 mesiacoch by uz hadam aj zavisly na tych feloch bol.
@hellokitty nemam skoda ale poniektorí aj to majú. inac ja patrím k tým ktorí problémy so zubkami neprecenuju
@kobercek no asi ze to slinenie nemusí so zubkami suvisiet a také bábetko viac ako dat nieco do pusy a spoznat tu vec nevie.
@hellokitty aspon ze poniektorí lekári a mamičky si vsimli to medializované 38,5 nie su zubky. vsak vieme preco 38,5 nie menej
@drzubok
@hellokitty A keď ste taký odborníci, môžete mi vysvetliť prečo niektorým deťom vyjdu zuby už v 4 mesiaci, iné majú už rok a zuba ani jedného? A prečo tak slintajú a zúrivo hryzú všetko, keď to nie je zubkami? A ešte jedna pripomienka a už na to tu kašlem. Nie je toto fórum určené pre tehulky, mamičky a detičky? Ja som totižto nikde nezachytila, že ba to bolo pre doktorov, tak neviem čo tu leziete keď máte svoje odborné knihy.
A @hellokitty do mojej karmy ťa je vieš čo.....Staraj sa o svoju. A keď ma nevieš vystáť, tak ma nečítaj, keby ťa moja osoba nezaujímala, tak nevyhladávaj čo som kde napísala. Si trapná...
ahoojte...moj polrocny syn zacal asi pred mesiacom strasne slintat vtedy mal pat mesiacov a bol strasne mrzuty...teraz ma polroka a je este viac mrzutejsi hlavne cez den stale place vsetko strka dokonca aj moj prst si vezme a okusuje mi ho dasienkami:D v noci sa ma taky nekludny spanok ale nezobudi sa ..mali sme aj nejake hnacky ale netrvali dlho..tak si myslim ze mu idu zubky..ale nie som si ista
@emka25 preco by sem nemali "liezt" aj odbornici? Ty nepotrebujes aj odbornu pomoc, ked sem zadas otazku? potom napr. sekcia paragrafy by mala byt zbytocna, lebo radia tam vacsinou právničky a teda ich rady maju aku taku uroven a clovek sa dokaze zariadit. ci stacilo by ti, keby sa tu iba hádalo a polemizovalo, co to moze byt a ci to takto moze byt?????? ja zasnem....kolko mas prosim ta rokov?
@hellokitty Sú tu aj iné maminy a tie názor tvoj aj drzubka zaujíma. Tak sa nedajte odradiť. Toto je predsa verejné fórum. 😉
Ja tu už prispievať nebudem, tak si ma prestante všímať. Je to tu verejné, tak prispievajte kto chcete, mne to je šuma fuk. Svoj názor som vyjadrila a
@sisaha nie nezaujíma ma "tu" názor odborníka, pre odborné rady si chodím osobne a k lekárom, ktorých poznám ja a oni poznajú mňa, moje deti a moje problémy. Takže tu ma názor odborníka nezaujíma, no ja som jedna z mnohých, takže hovorím za seba. To čo tu chodia iný hľadať je len ich vec a snáď sa tu nebudú kvôli mne ofukovať odborníci a iný a snáď kvôli tomu neprestanú prispievať do témy. To už je trochu blbé, aby kvôli jednej koze prestali prispievať mnohé iné. Takže môj názor poznáte a ja nikomu neberem to čo chcú, nech si tu hľadajú. Všetkým prajem všetko dobré a keď budem potrebovať pomoc, a požiadam o ňu, myslím si že mi poradíte i napriek tomu, že som blbá a že mám nesprávny názor. 🙂
@drzubok ja osobne si myslim, ze teploty a sople nemaju so zubami absolutne nic spolocne. Je pravda ze dieta je nepokojne, mozno viac slinta, stale nieco žuje...ale teplota je iba malinko zvysena (u mna odpozorovane: den pred prerezanim sa max. 37,5 a stolica 4x denne). Inak v pohode..Su tu rozne zeny, rozne "odbornicky" a "zarucene" recepty. Clovek ale musi selektovat... 😉
@sisaha ja mam nazor ze tam korel. nieje. inac jedina jedna obj. studia na tu temu bola robena v australii. kde 400 detí kazdý den prislo na exam. na kliniku- tam vysestrili intraoral, plus, teplota, plus subj. matkin report. výsledkom nebol suvis medzi príznakmi. to ze sa nieco vyskytuje v urcitom case neznamena pricinnost. teploty sposobuju vírusy nie zubky, to isté hnacky sopliky
Chcem sa spytat, ci moze babatko uz citit zubky vv 9 tyzdni??? Malinky mi je nekludny, strasne si zacal hryzt pasticky, cez den mi vobec nespi a ma aj miernu teplotu. Ani by ma nenapadlo ze tak skoro sa to da ocakavat ale znama przuje ako zdravotna sestricka a vraj sa s tym uz stretla uz 2 mesacneho babatka. Je to mozne?
@halime - je to dost neobvykle, ale asi je to mozne 😉 Ale ja byt Tebou, asi by som zajtra navstivila Dr, ak mu ta teplota neklesne do rana, pre istotu 😉 Toto vobec nemusia byt priznaky zubkov, neklud moze kludne sposobit aj teplota (myslim vonkajsia, teraz je dost horuco, aspon u nas). Pasticky si moze hryzt od hladu (ci si ich hryzie stale?) Tieto tepla niektore deticky tazsie znasaju, su nekludne, nemozu spat... Mozno mu je len horuco. Skus sa mu ale pozriet na dasienka, ked idu zubky, byvaju zdurene, trosku opuchnute 😉

@nasta197 myslím si, že kojenie nemá žiadny súvis s prerezávaním zúbkov, ja mám dve deti, obe boli kojené. Synovi vyšiel prvý zúbok, keď mal 4,5 mesiaca, a dcéra mala v 4 mesiacoch prerezané už dva zúbky 😀 . Synovi sa dokonca v 4 rokoch už začali tlačiť dospelácke zuby mimo zuboradia, a tie mliečne, ktoré mal úplne zdravé museli ísť von ☹ . Takže nejaké tabulky sú úplne zbytočné....