icon

Je bežné, že deti platia školské výlety aj učiteľom?

7. okt 2022

Dobrý deň,
otázka najmä na tých, čo sú učitelia alebo majú nejakú skúsenosť. Je bežné, že deti platia školský výlet do sumou aj za učiteľov? Učitelia nemajú hradené tieto náklady v rámci vyššej výplaty za to odbor napríklad?

Nie že by mne vadilo zaplatiť za učiteľov niečo, viem aké majú bežné platy, ale dcéra s týmto došla a ževraj to vadí väčšine rodičov spolužiakov, tak by ma zaujímalo, že ako to je a ako to vidíte, lebo ja som si doteraz myslela, že to zaplatí škola(stát)...

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 18. jún 2026 · 558 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Školské výlety a exkurzie sa na Slovensku bežne financujú priamo rodičmi alebo rozpočítaním nákladov medzi žiakmi, pričom škola štandardne nedostáva zvláštny štátny príspevok na tieto akcie.
  • Pedagogický dozor má v mnohých múzeách, kinách, divadlách a v niektorých zariadeniach (napr. ZOO) vstup zdarma a doprava sa často rozpočítava medzi žiakov; ZSSK ponúka pre skupiny špeciálne podmienky prepravy.
  • Učiteľ zvyčajne nedostane extra mzdu za účasť na výlete; praxou sú cestovné príkazy (CP) s nulovou hodnotou, preplatenie stravného (v diskusii spomínané cca 5 €) alebo náhradné voľno, ale príplatky či nadčasy nie sú automatické.


Najčastejšie otázky

Q: Kto zvyčajne platí školský výlet a môže školský rozpočet financovať exkurzie?
A: Bežná prax je, že dopravu, ubytovanie a vstupy hradia rodičia alebo sa náklady rozpočítajú medzi žiakov; podľa diskusie škola nesmie používať štátne prostriedky určené na vyučovanie na dobrovoľné výlety a ZRPS (Združenie rodičov a priateľov školy) spravuje vlastné prostriedky rodičov.

Q: Má učiteľ povinnosť ísť na školský výlet a platiť si dopravu či vstupné sám?
A: Účasť učiteľa na výlete nie je povinnosťou a učiteľ nemusí platiť vlastnú dopravu ani vstupy; v mnohých múzeách a podujatiach má pedagogický doprovod vstup zdarma a doprava sa zvyčajne rozpočítava medzi žiakov.

Q: Čo je cestovný príkaz (CP) pri školskom výlete a ako sa používa?
A: Cestovný príkaz sa pri akciách mimo pracoviska vypisuje; v praxi ho školy často vystavujú s nulovou hodnotou, pričom učiteľ môže mať nárok na stravné podľa dĺžky akcie, ale škola nemusí automaticky preplatiť všetky položky.

Q: Má učiteľ nárok na finančnú kompenzáciu, nadčasy alebo náhradné voľno za pobyt so žiakmi?
A: V diskusii sa uvádza, že príplatky či nadčasy nie sú štandardné; príklady z príspevkov: preplatené stravné okolo 5 €, a jedna zmienka o udelení 12 hodín náhradného voľna za tri dni služby, čo ukazuje nejednotnú prax medzi školami.

Q: Môže Združenie rodičov a priateľov školy (ZRPŠ / ZRPS) platiť za pedagogický doprovod alebo použiť prostriedky školy?
A: ZRPS (Združenie rodičov a priateľov školy) spravuje vlastné prostriedky a rozhoduje rada rodičov; prostriedky ZRPS nie sú majetkom školy a podľa diskusie ich použitie schvaľuje rodičovská rada, nie škola sama.

Q: Ako funguje bezplatná preprava vo vlakovej doprave pre školské skupiny?
A: ZSSK má špeciálne podmienky pre bezplatnú alebo skupinovú prepravu; v diskusii bol odkázaný odkaz na stránku ZSSK o bezplatnej preprave skupín a účastníci uvádzali, že v praxi je potrebné v predstihu riešiť miestenky a počet vagónov.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Školské výlety sú v praxi často financované rodičmi alebo rozpočítané medzi žiakov, nie bežne zo štátneho rozpočtu školy.
  • Účasť učiteľa na výlete nie je povinnosťou; pedagogický doprovod často má vstup zdarma do múzeí, kín či divadiel.
  • Doprava sa bežne rozpočítava medzi deti a počet pedagogických doprovodov ovplyvňuje rozpočet (príklad: 49 žiakov a 2 učiteľky).


Sporné názory

  • Názor A: Škola alebo ZRPS by mala financovať náklady pedagogického dozoru.

Názor B: Rodičia by mali hradiť výlety a za pedagogický doprovod platiť rozpočítanú čiastku medzi žiakmi; škola nemá povinnosť kryť tieto dobrovoľné akcie.

  • Názor A: Učitelia by mali dostať náhradné voľno či príplatok za starostlivosť 24/7 na viacdňových akciách.

Názor B: Mnohé školy nevyplácajú príplatky a učitelia často považujú výlety za súčasť svojej ochoty robiť viac než základná náplň.

Otvorené otázky

  • Ako jednotne zabezpečiť právne a finančné pravidlá pre kompenzáciu učiteľov pri mimoškolských akciách naprieč školami?
  • Ako spravodlivo rozdeliť náklady na výlet medzi rodičov, ak nie všetci rodičia prispievajú do ZRPS?
  • Do akej miery môže a má škola alebo zriaďovateľ kryť náklady na dopravu a ubytovanie pedagogického dozoru pri výletoch?


Spomenuté značky a firmy

Združenie rodičov a priateľov školy (ZRPS), ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko), Ministerstvo školstva, modrykonik.sk

Spomenuté produkty a metódy

školský výlet, škola v prírode, denný tábor, cestovný príkaz (CP), ZRPŠ / ZRPS, miestenky, bezplatná preprava skupín ZSSK, vstup zdarma pre pedagogický dozor, diéty (stravné, napr. cca 5 € zmieňované), náhradné voľno, nadčasy, rozpočítanie nákladov medzi žiakov

Miesta a osoby

Žilina, Košice, Londýn, Spišský hrad, Havránok

avatar
abbey1
8. okt 2022

@lienka.7 Ja pevne verim, ze takto asertivne komunikujes aj s vasim zastupitelstvom a aktivne teraz sledujes predvolebnu kampan v lkomunalnych volbach. Lebo predsa vies, kto je zriadovatelom vacsiny zakladnych skol.

avatar
nikaeli
8. okt 2022

@simca06022011 lenže ten rodič mi za tri roky nedal ani cent.. keď som brala deti na zmrzlinu, zaplatila som ju tomuto dieťaťu z mojich peňazí..
@zuzanockamt áno, v niektorých prípadoch je to žiaľ presne tak 😕

avatar
adriana1980
8. okt 2022

@lienka.7 ty splietaš piate cez deviate. Ti píšem, že proste na to škola nebude mať, tak sa to nebude robiť a hotovo. Skolske výlety, ani tábory nie sú povinnosťou skoly. Co som pletieš kurenie, platy a kvetiny? Čo to s tým má spoločné. A nie, nepotrebujem od nikoho ani kvety, ani dary. Praca ma baví

avatar
zuzanockamt
8. okt 2022

@adriana1980 👍👍👍

avatar
eva233
8. okt 2022

@lienka.7 cestovali ste niekedy vlakom s 20- 40 deťmi?....Ja niekoľkokrát. A nehovorím, že sa to nedá, ale teda je to určite komplikovanejšie ako autobusom. Nie len pre učiteľa, nebojte sa nejdem sa sťažovať, že by som to nezvládla vybaviť. Ale ísť autobusom, je pohodlnejšie hlavne čo sa týka time manažmentu. Ak ste objednaní niekde na exkurziu na konkrétny čas, nebudú na vás hodinu čakať, pretože je výluka, vlak sa pokazil a podobne a druhá vec je aby ste následne stihli spoj domov. Tiež záleží, či na danej trase netreba prestupovať a teda sa musím spoliehať na to, že v prípade meškania vlaky na seba počkajú. Ďalšia vec je presun zo stanice k danému miestu, s ktorým tiež treba počítať a teda buď si v danom meste a mieste tak či tak objednám mhd/autobus alebo pôjdeme klasickou mestskou do ktorej nás nemusia zobrať alebo ísť pešo. Čo sa tiež nedá s každou triedou. Nehovoriac o tom, že na Slovensku je asi milión zaujímavých miest, ku ktorým sa reálne vlakom nedá dostať. Rôzne jaskyne, Havránok, ropný prameň.... Vždy, vždy keď sa dá využijem radšej vlakov spoj. Nakoľko je to pre deti zaujímavejšie a učím ich kultúre cestovania vo vlaku, nehovoriac o tom, že zaplatia menej peňazí, ale niekedy sa to jednoducho nedá. A ak ste niekedy vybavovali skupinový lístok pre deti vo vlaku viete, že ten link ktorý, ste poslali síce opisuje všetko ružovo, ale realita je iná. Ak oznámim dopredu počet žiakov v Os alebo Rex tak len mi väčšinou stroho odpovedia, že všetko bude zariadené a v konečnom dôsledku sa aj tak tlačíme, pretože nepridaju vagón. A čo sa týka rýchlikom tak, áno ak kúpim miestenky v dostatočnom predstihu tak mi možno dajú miestenky tak do dvoch vagónov a nie do piatich, ale jednoducho je jasné, že nebudú sedieť všetci úplne na kope. A potom je tu otázka, čo ak kúpim 2 mesiace dopredu miestenky ( iba v tom prípade si viem predstaviť, že by sedeli všetci vedľa seba v 1 vagone) a pol triedy mi ochorie, alebo sa niečo zmení a ja síce miestenky vrátim, ale za každú musím aj tak zaplatiť 1€...... Takže, ako som písala vždy sa snažím nájsť pre deti tú najlacnejšiu verziu, ale neviem čo by povedali rodičia na výlet/exkurziu kebyže síce ideme zadarmo vlakom, ale pri zlej konštelácii hviezd, ktorá je na zssk v poslednom čase veľakrát, by deti museli utekať z vlaku na vlak, nestihli by sme nejaký program, zostali by sme pre poruchu vlaku v nejakom poli 2 hodiny, alebo by sme slapali pešo 45 minút od zastávky k múzeu/jaskyni/divadlu....

avatar
lilope
8. okt 2022

@lienka.7 prečo sa vyjadruješ ako to určite je, ked o tom nemáš ani páru?

avatar
letfenixa
8. okt 2022

@zuzanockamt áno, mhd napr pri návšteve dopravného ihriska hradu škola, rovnako aj cestovné pri výjazde na napr krajské kolo predmetovej olympiády.

avatar
zuzanockamt
8. okt 2022

@letfenixa nie všade

avatar
letfenixa
8. okt 2022

@zuzanockamt tak to je chyba vedenia, na to je zákonný nárok

avatar
zuzanockamt
8. okt 2022

@letfenixa to my dobre vieme, len niekde školy navyše prachy nemajú

avatar
smiling89
8. okt 2022

Nad tymto by som sa ani nezamyslela, pride mi to dokonca logicke, kedze brat ziakov na vylety nie je povinnost pedagoga. Za mojich cias viacdnove vylety zahrnali dokonca aj vikendovy den. Ked si zaspominam co sa vystraja na takychto vyletoch a mam sa vzit do role ucitelky, asi by som si takuto zodpovednost za XY deti na seba nevzala. Takze ak raz moje deti pojdu na skolsky vylet, s radostou sa poskladam triednemu/triednej.

avatar
jaroe
8. okt 2022

@lienka.7 veď nemusíš dieťaťu ten karafiát na konci roka dávať, som si istá, že drvivá väčšina učiteľov to prežije a nie je na to odkázaná🙂. A tie väčšie dary si vymysleli rodičia, nie učitelia, či? Kebyže som učiteľka, bolo by mi trápne prijať nejaký väčší dar. A podľa mňa aj veľa učiteľov to tak má. Naša chudatko mala problém s prijatím daru, fakt jej to nebolo prijemné....Aj keď pre nás rodičov to bola len o pár eur drahšia záležitosť, možno dokonca ani nie, ako keby jej dal každý zvlášť kvety a čokoládu. A čo sa týka tých výletov, už ti tu vysvetlili, že nie sú povinné a škola ich teda učiteľom hradiť nebude. Porovnávanie so služobkou je teda úplne mimo. A zďaleka nie všetci rodičia majú taký prístup ako ty, že nech teda nikam nejdú. My sme našu učku na rodičku uprosili, aby ich na ten výlet vzala. Takže hovor a konaj za seba. Tvoje dieťa predsa nemusí vyletovat a ty prispievať učiteľke.

avatar
bilberryday
Autor odpoveď zmazal
avatar
lienka.7
8. okt 2022

@jaroe tak zober na výlet deti ty, rob im program ako rodic a nemusis sa doprosovat učiteľke. Len toľko k tomu.
Samozrejme, zrazu učitelia nie sú na nic odkázani, ze? Ale prosím ta tomuto neveríš ani ty sama
Zaujímavé ze za "minulych" cias nemali učitelia s ničím problem. Nas naša triedna nas bravala pokojne cez víkend na opekacku (v piatok dala návrh sama od seba, ze co cez víkend robíme, ze ci zajtra nepôjdeme si opekat alebo aj do zoo napr.- len tak mimo školy, mimo vsetkeho). Kto chcel prisiel, kto nechcel ignoroval to. A podotykam, to mala rodinu, ktorá sa toho zúčastňovala tiez. Tiez ked mala narodeniny ci meniny, automaticky nas volala k nej na záhradu, napiekla koláč a oslavovali sme s nou. Ked mal niekto narodeniny ci meniny, vzdy pre neho niečo mala. To bola PANI učiteľka! Som zvedava, ktorá zo súčasných pani "uciteliek" toto robi, hm? Tie len argumentujú co všetko nie je povinne. Ale natahovat paprče a pisat zoznamy co všetko maju rodiacia platit, lebo skola NEMA, to im uz nevadi.

avatar
derdia
8. okt 2022

Takymto mamickam ako ty by som odporucala nedat deti do skol, ale vyucovat ich doma.

avatar
zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
avatar
zuzinabila
8. okt 2022

@nikaeli obalené zošity?🙂 dúfam, že toto je dávny prežitok, z ktorého sme v 21.stor.dávno vyrástli. z každej strany počúvame o ekológii a plastoch a hneď na to obaľujeme deťom učebnice a zošity do kíl plastu.

avatar
zuzanockamt
8. okt 2022

@lienka.7 Ty budeš obľúbená pani matka 🤭
Ja som si už po rokoch povedala, že dosť bolo investícií z mojich peňazí a môjho voľného času do cudzích detí, no aj tak mi to nedalo a na konci roka som zase nakúpila darčeky zo svojho.

avatar
lienka.7
8. okt 2022

@zuzanockamt ďakujem 😉 a neboj, je nas viac podobného nazoru na aktualnu situáciu v skolstve, len vies, nemajú chuť sa tu verejne dotahovať, lebo by ste hned hejtovali aj ich, ale napisu mi ss ze súhlasia 😉

avatar
zuzanockamt
8. okt 2022

@lienka.7 ok, aspoň budete mať dosť členov na komunitné vzdelávanie

avatar
zuzana76
8. okt 2022

vam ide o to, ze mali ist vlakom? no zavisi od triedy, su ziaci, ktori naozaj nepocuvaju, nespravaju sa adekvatne, tam ucitel radsej voli ten autobus z bodu A do bodu B, takze treba sa zamysliet aj nad tym, ci su to ziaci, ktorí respektuju ucitela, nie ze ucitel bude nahanat ziakov po perone, pripadne v nejakej krcme

avatar
zuzana76
8. okt 2022

@lienka.7 kolko ze su tie diety ? v restauracii by som si za to nedala ani poriadny obed, dnes uz ani menucko

avatar
bilberryday
Autor odpoveď zmazal
avatar
zuzana76
8. okt 2022

@lienka.7 predstav si, ze kolac som pre deti piekla, plus mnoho inych veci, ale to je mimo temy, tu sa bavime o tom, ze ucitel si ma prispiet na autobus, ktorym sa vezu ziaci, nie nema, idu na vylet ziaci, aj keby ten autobus platila skola, nemal by sa rozratat medzi pedagogicky dozor, ale len na ziakov

avatar
zuzana76
8. okt 2022

@bilberryday to iste z radov rodicov, nie su to ziadni zakaznici, s tym nesuhlasim

avatar
lienka.7
8. okt 2022

@zuzanockamt neboj, mozes nas prist "vzdelávať" (rozumej poucovat) co je aktualne v školstve in a ake vsetky poplatky sme ako rodicia povinni platiť a co všetko nakupovať (kedze škola nema). Pokojne z teba urobíme aj hlavného spikra👍a neboj, bus ti preplatime, aj tvoj volny cas, ktory nam obetujes na úkor tvojej rodiny, aby si nebola ani trosku škodna 😉

avatar
zuzana76
8. okt 2022

predstavte si situaciu, zajazd povedzme do Chorvatska, s cestujucimi ide sprievodca - cestovny delegat, myslite, ze on si plati cetu? alebo cestovka mu preplati cestu a rozrata cestu medzi zakaznikov a vodicov a delegata? 🙈 no to urcite, ale tam to teda nevadi, vsak? ale v skolstve si to ma ucitel ci skola zaplatit, nonsens

avatar
bilberryday
Autor odpoveď zmazal
avatar
zuzana76
8. okt 2022

@bilberryday ale co su tie poziadavky? v skole sa to takto formulovat neda, ja som zazila dokonca poziadavku, ze mamicka nema cas robit desiatu, ze ci to teda nemoze nejako vyriesit ucitelka 😀 neviem ci myslela objednavat catering, ci co do triedy

avatar
zuzana76
8. okt 2022

@bilberryday chodila som do roznych kurzov, ci uz jazykovych, nikdy som sa nebrala ako zakaznik, bola som student