Prváčik a školská taška
Potrebovala by som poradiť ohľadom prvej tašky pre chlapca budúceho prváčika.V septembri ideme do školy,malý je vyšší ...alebo presne povedané najvyšší už teraz v škôlke,tak aj taška aby bola k nemu adekvátna.Pozerala som aj fi Topgal.Rada by som vedela vaše skúsenosti,rady,pripadne aj ceny...ďakujem Chceme mu ju kúpiť k narodkám. 🙂
Stručné zhrnutie
- Pre prváčikov sa v diskusii najčastejšie odporúčali značky Herlitz, Topgal, EMIPO, Belmil a Sigikid ako ergonomické riešenia s vystuženým, anatomicky tvarovaným chrbtom a reflexnými prvkami.
- Odporúčané parametre školskej tašky sú čo najnižšia váha prázdnej tašky (max. 1 kg, ideál do 0,80 kg), anatomické tvarovanie chrbta a nepremokavosť alebo pršiplášť.
- Alternatívy riešenia zahŕňajú nákup v kamennom obchode na odskúšanie sedu tašky, kúpu 4–5 dielnych setov (peračník, vrecko na prezúvky, atď.), alebo voľbu batoha na kolieskach; medzi prémiovými variantmi boli spomenuté ERGOBAG, Samsonite/Sammies a Santoro.
Najčastejšie otázky
Q: Aké značky školských tašiek sú vhodné pre malé a štíhle prváčiky?
A: V diskusii boli odporúčané Herlitz a EMIPO pre malé a štíhle deti; Herlitz sa uvádza ako ľahká a dobre tvarovaná (približne 800–850 g), EMIPO ako vodeodolná a tiež ľahká.
Q: Aká by mala byť váha prázdnej školskej tašky?
A: Viaceré príspevky odporúčajú, aby prázdna taška nevážila viac ako 1 kg, ideál je do 0,80 kg; konkretne Herlitz sa v diskusii spomína okolo 800–850 g, Belmil približne 1 kg a ARS UNA od cca 900 g.
Q: Je pravda, že Topgal býva ťažšia a môže dieťa prevážiť dozadu?
A: Názory sú rozdelené: niektorí rodičia uviedli, že Topgal je kvalitná, nepremokavá a trvácna, ale viacerí hlásili, že Topgal môže byť ťažšia a spôsobovať predklon dieťaťa; v diskusii bol uvedený konkrétny príklad ceny Topgal v kamennom obchode 49,90 € vs e-shop 62,90 € (možnosť 10% zľavy na webe).
Q: Kde v Bratislave sa dajú školské tašky fyzicky vyskúšať?
A: V diskusii boli spomenuté kamenné miesta: papiernictvo v Eurovea (oproti Dráčiku), BabyMarket v Bratislave, papiernictvo Pirus v Eurovea a v nákupnom centre Central; odporúčalo sa skontrolovať konkrétnu dostupnosť pred návštevou.
Q: Môžem prať školskú tašku v práčke?
A: Niekoľko rodičov v diskusii uviedlo, že prali Topgal v práčke (ručný cyklus alebo rýchly cyklus) a boli spokojní, iní preferovali ručné pranie; odporúčanie je riadiť sa pokynmi výrobcu.
Q: Sú školské tašky na kolieskach vhodnou voľbou pre prváka?
A: V diskusii boli zmienky o taškách na kolieskach (príklad Santoro), rodičia ich kupovali, ale spomínali vyššiu cenu; riešenie sa považuje za použiteľné, ak rodič preferuje možnosť nosenia aj ťahania.
Závery z diskusie
Zhoda
- Je dôležité tašku pri kúpe vyskúšať priamo s dieťaťom, skontrolovať, ako sedí na chrbte, a preferovať anatomicky/ergonomicky tvarovanú zadnú časť.
- Prázdna taška by mala byť čo najľahšia, ideálne pod 1 kg (v diskusii sa často uvádza cieľ do 0,8 kg).
- Reflexné prvky a nepremokavosť/pršiplášť sú považované za štandardné a žiaduce funkcie.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považujú Topgal za kvalitnú a primeranú (dobrá trvácnosť, nepremokavosť), zatiaľ čo iní tvrdia, že Topgal je príliš ťažká a preváža dieťa dozadu.
- Niektorí tvrdia, že tašky sú lacnejšie v kamennom papiernictve (príklad Topgal 49,90 € v obchode vs 62,90 € online), iní najčastejšie kupujú cez internet kvôli väčšiemu výberu a zľavám.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne modely (a u ktorých predajcov) majú dlhodobú životnosť pri viacročnom používaní v školských podmienkach?
- Ktoré kamenné predajne v Bratislave majú pravidelnú skladovú dostupnosť modelov Herlitz, EMIPO a Belmil?
Spomenuté značky a firmy
Topgal, Herlitz, EMIPO, Samsonite, Sammies by Samsonite, Sigikid, Bagmaster, ERGOBAG, Belmil, Hama, Stil, Rey Bag, ARS UNA, Karton p+P, Santoro, CHilli, Baggy (Bagmaster), Loria, Evenit, Mall.sk, Mimibazar, Heureka, Ramina, Pirus, Dráčik, BabyMarket, Allegro.pl, Peripetie, Jukanshop, Hračkyshop
Spomenuté produkty a metódy
Topgal CHI-550, Topgal CHI-602, Topgal CHI-696, Herlitz SMART, Herlitz MIDI, EMIPO školské tašky, Samsonite / Sammies sety, Sigikid aktovka, Bagmaster Batoh Baggy ST 2018, ERGOBAG (magnetická spona, nastaviteľný 3D chrbtový systém, bedrový a prsný pás, váha ~1 kg, objem 20 L), HAMA Light 4-dielny set, STIL školský batoh SET, Santoro školská taška na kolieskach, Rey Bag ergonomická taška, Belmil školské tašky, ARS UNA (od ~900 g), pršiplášť (rain cover), reflexná vesta, anatomicky/ergonomicky tvarovaný chrbtový systém, odporúčanie váhy tašky ≤1 kg (ideál do 0,80 kg), prať v práčke / ručné pranie ako používaná metóda
Miesta a osoby
Bratislava, Malacky, Sabinov, Hainburg, Eurovea, Central (nákupné centrum), BabyMarket (Bratislava), Dráčik, Pirus (papiernictvo), Poľsko (Allegro.pl), Mall.sk, Mimibazar, Peripetie, Hračkyshop
@martul ono to nie je az tak pravda. Vo vseobecnosti sa neda povedat, za ta ci ona taska je velka,tazka, mala atd.
My zijeme v DE, okukala som vsetko moze, citala vselijake recenzie, dala referovat od kamosiek. Nakoniec sme kupili tiez Topgal. Najstarsi konci teraz prvu triedu a nikdy sme nemali ani s velkostou ani s vahou problem. Mame tu Chi 1-3. trieda a sme velmi spokojni a aj nas maly. Chodi vzpriamene, takzka nie je tazka, nikdy nie je uplne plna. Neviem, co dostavaju za knihy na SK ale tu na zakladnej ani knihy nemaju. V prvej triede dva zosity za cely rok. K tomu peracnik, desiata, nejaka voda a viac v taske nema. Zalezi aj na velkosti dietata. Pre take utlucke malicke dievcatko by samozrejme bola velka ale to mas aj u inych znaciek. A topgal uuz ma teraz v ponuke aj aktovky. Nas najstarsi ma 7 rokov, takmer 130 cm. Ale je velmi stihly. Ale aj tak nebol problem s vahou tasky a nikdy na nehrbil.
Stredny ide do prvej v septembri a tiez sme mu kupili topgal chi. vybral si sam. A vobec na nom nevyzera velka. Je trosku mensi ako najstarsi, vahovo su skoro rovnako tazki. Jemu samozrejme sedi trosku lepsie, lebo je inak stavany. Nie je taky chudicky, je siroky v pleciach, ma siroky hrudnik, tak to ukaze inak.
Ako som povedala, zalezi od velkosti dietata. My sme spokojni, najstarsi sa uz pytal, ci musi mat v druhej triede nocu tazku, ze on si chce nechat tuto 😀 Tazka je uplne zachovala, nie je na nej ani skrbancek. Nemusim ju ani prat.
naše deti mali BELMIL, jedna taška je už dvojročná a žiadné vady, teraz ideme do 3.-ho ročníka tak dostal batoh bagmaster. My sme objednávali odtialto: http://www.ramina.sk/eshop/cid/8/category/skols...
vela krat sa vyskytuje topgal pri kupovani skolskych tasiek. a ani ja som nebola vynimkou. po doporuceni som ju tiez kupila a bola som velmi spokojna 🙂 kupovali sme pre syna tuto http://www.rajhraciek.sk/skolska-taska-topgal-chi-696-a-black-p97762 ked mam pravdu povedat tie tasky su strasne velke pri tych nasich malych :D a este ked im tak dali vsetky tie ucebnice
Baby, chcem obnoviť túto tému, pretože tašky Herlitz nejak moc zdraželi, a aj je problém ich zohnať. Našla som túto: http://hamashopping.sk/skolske-aktovky-a-ruksak... ako alternatívu (pravdu povediac, ponúkla ju pani, čo predtým na mmb predávala herlitz), ale neviem - je to porovnateľné s tými Herlitz midi? Dcérka bude prváčka, má okolo 120 cm, čiže asi také priemerné dieťa, nie je malinká, ale sú aj vyššie detičky v jej triede.
Ahojte, aku tasku pre prvacika kupujete? Aku overenu znacku? Co vsetko od tasky pozadujete, aby splnala? Dakujem.
Ahojte baby, mate skusenosti na znacku Belmil a tasky na stranke www.sunce.sk? Mam maleho a chudeho chlapceka. Belmil som mala moznost vidiet nazivo a je lahka aj velkostou sa mi zda dobra. A tie skolske sady na stranke Sunce su pekne, len som ich nenasla nikde v obchode, takze si tasku nemozeme vyskusat.
No zienky ja mam vysoku dcerku uz teraz ma 129cm a to bude len predskolacka od septembra,no chceli by sme aby jezisko priniesol tasku a tak radite akor ten herlitz...a poradite skor set alebo len tasku...
@maruska261 ja som kupovala zvlašť peračnika zvlašť tašku - z jendnej serie.... ale peračnik by som možno uprednostnila dvojchlopnový keby bol... ale chcela som mať dopasovane, tak mame jednochlopnový 🙂 vrecuška si aj tak človek kupi za drobak alebo ušije a tolko čo potrebuje.... my vrecuško len na telesnu - a to už sme potrebovali v školke, takže sme už mali....
V inej škole chcu vrecuško aj na prezuvky.. alebo aj na vytvarnu.. alebo aj hygienicke... takže ked človek kupi aj set, tak je možno že ešte 3 vrecuška bude dokupovať alebo možno naopak bude mať čosi zbytočne...
desiatový box asi nevydrží dlho ako taška či peračník.. takže tiež o chvilu už nebude doladený... flaša napodobne...
školske dosky v prvej triede len velek nam stačili.. male som dala až v druhej triede....
takže ked clevek kupi set, tak možno nevyužije ani všetko naraz.... alebo aj nevyužije vobec čosi....
vacsinou sa sety neoplatia.. vacsinou... su vynimky... 😉
chalansku som kupial set - tašku a peračnik - take len puzdro.. myslim, že ake puzdro mu nebude ani treba... ale cena bola taka, že lacnejšie než akakolvek taška len... 😀
@kuriatkokiki my mame belmil tasky, dcera ju uz aktivne nosi druhy rok, synova bude mat premieru v septembri. Sme spokojni, zmesti sa do nej vsetko, urcite ju bude mat aj najblizsie dva roky, opotrebenie minimalne. Dcera je velmi chuducka a vsetko na nej odstavalo, tato jej najlepsie sadla. My sme kupovali ale cez inu stranku, predtym sme ju boli fyzicky vyskusat s dalsimi typmi
@maruska261 My mame herlitz.. .nebola nejak vysoka pri nastupe do školy.. ale teraz ma asi 135cm a v pohode .. neratam s tým, žeby som na prvý stupen kupovala inu tašku..... jedine, žeby ju dakde totalne zničila... myslela som, že kupujem tašku na 2 , maximalne 3 roky.. ale zatial vyzerá po takmer dvoch rokoch, že vydrží celý prvý stupen bez problemov.... aj popruhy na chrbat maju ešte velku rezervu 😀
@najjulinka vela citam aj o topgal len pride mi zbytocne hlboka,teda asi tri vrecka...co myslis?
@maruska261 nasi krpci, maju obaja topgal 😉 som max spoky, dcerka je 3-tiacka, ma ju uz treti rok, je akuratna, ze sa jej tam vsetko potrebne zmesti, syn je prvacik, je z tych mensich deti, hladala som taku, aby nebola vacsia ako on 😝 😅 ...maju tie trojdielne, pekne vie kde co ma...dcerka ma aj herlitz Be Bag, taku mensiu, kupili sme ked bola prvacka, ale tam sa jej uz napr nevmesti flaska s vodou a desiatnik 😖, ten typ nie je moc asi vydareny...peracnik ma herlitz a ten je top 😉 ...syn ma topgal ku taske, ale mne osobne sa viac paci ten herlitz (funkcnostou)
topgal sa mi pačili... aj su ževraj kvalitne.. nič zle som na nich nečítala... ale aj zbytočne ťažšie..... ja som pozerala tašku pod kilo...
@katrinka8 ja mam výbornú skúsenosť s herlitz smart, vazi tuším 850g, je nepremokava a netreba na ňu pršiplášť, fľaša sa v pohode zmesti do bočného zvrchu krytého vrecka.. Teraz som kúpila Belmil, je tiež nepremokava, trohu tazsia-tuším ma presne kilo, ale tie bocne vrecka sú na sťahovanie snurkou a fľaša vytrca.. Herlitz ma syn druhy rok a je stále funkcna..
@matax - no bol problém zohnať ich na Slovensku v tej pôvodnej verzii (teraz sú nejaké iné, vidí sa mi, že väčšie, aj sa inak volajú), ale nakoniec sa nám podarilo zohnať tie pôvodné herlitz midi cez poľské Allegro, doručia nám ju snáď tento týždeň, tak som zvedavá 🙂 Aj cena za celý set bola rovnaká ako sa tu predávali.









@kacatko aj ja som narvala tašku našej kočky do práčky na konci minulého šk. roka a chystám sa aj tento...len zatiaľ namám čas...😀 ... teraz rozmýšľam, že ako som to prala? ...či na ručnom (30-tke), alebo rýchlom (na 45 -tke)...? no uvidím...