Kedy sa Vám prvýkrát objavila psoriáza?

mudr_peter_kozub
Moderátor
16. okt 2017

Psoriáza sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie sa prejaví do 40. roku života. To však neznamená, že po tomto veku už psoriázu dostať nemôžete. Po 40.-ke psoriáza napáda skôr nechty a kĺby a nie je až taká výrazná. Vám sa kedy prejavila psoriáza po prvýkrát a na ktorom mieste?

elzika
16. okt 2017

Asi v 11-12 rokoch

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@jane338
Veľakrát sa "vinník" vôbec nezistí, muselo by sa pátrať podrobnejšie a ďalej v rodine...

jozinkafabinka
16. okt 2017

A vedľajšie účinky biologickej liečby? Mne lekár povedal ze ani on nevie v takomto krátkom čase po akom sa začala bio liečba užívať aké to môže mať následky. Ze ešte to nie je tak ďaleko aby sa to vedelo, že je to na trhu príliš krátko....

evelyn_lia
17. okt 2017

Ja si presne nepamätám kedy ale dodnes viem ako. Mala som 13-14 rokov a oškrela som si hlavu o skriňu. Mala som asi 3cm chrastu na čele pri okraji vlasov. Keď chrasta opadla, stále to zostávalo červené, potom šupinaté, zväčšovalo sa to. Dostala som na to nejaký krém, zmizlo to, objavilo sa to na druhej strane čela a potom aj inde vo vlasoch. Kožná zhodnotila ze psoriáza.. Máme to v rodine. Otcovi začali prejavi okolo 30roku života keď mu trhali naraz viac zubov, sestra mala od narodenia

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@jozinkafabinka
Istým spôsobom to je pravda. Čo bude ak bude pacient dostávať biologickú liečbu 50 rokov, to sa ešte nevie. Ale v praxi sa používa takmer 20 rokov a za túto dobu je stále bezpečná, rozhodne oveľa viac ako akákoľvek doterajšia liečba. A to si myslím, že je dostatočne dlho. A vedľajšie účinky? Pri podkožne podávaných injekciách skôr banálne a len zriedkavé - reakcie v mieste vpichu, mierna únava niekoľko hodín po injekcii, výnimočne krátkodobo vírusový infekt.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@evelyn_lia
To čo udávate, je jedna z možností, ako a kde psoriáza začína - v mieste poškodenia kože (traumatizácie). Taktiež začiatok vo vlasoch je veľmi častý, presne ako to bolo vo Vašom prípade. Akurát vek je trošku skorší ako zvyčajne. Obvykle je začiatok na strednej škole a to predovšetkým v čase maturít, kedy sú stresy pre dospievajúceho najväčšie.

karakula
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub môže mať vplyv na dedičnosť psoriázy krvná skupina prosím? Ja ju mám od 12 rokov, ocko od 5 rokov a jeho mama od 28 vlastne až po pôrode a všetci máme krvnú skupinu rovnaku.

natalka13
17. okt 2017

@evelyn_lia presne mne tak zacala rozbita hlava a na tom mieste zacala psorka tiez vo veku cca 12-13 rokov.
U nas ju podedil starsi syn.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@karakula
To žiaľ netuším. Teoreticky áno, prakticky však neviem povedať, nie sú o tom informácie.

natalka13
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub
mozete viac opisat tu biologicku liecbu?
Kde ju poskytuju a ako prebieha?

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@natalka13
Základné informácie nájdete v brožúre, ktorú sme pre vás pripravili. Kliknite prosím na www.derma.sk a potom hore na odkaz Sprievodca ochorením. Tam sú všetky základné informácie o ochorení aj o liečbe vrátane biologickej liečby. Úplne na konci nájdete aj zoznam centier pre biologickú liečbu. Podmienkou na túto liečbu je dostatočne veľký rozsah psoriázy (vyjadrený PASI indexom) a zlyhanie bežne dostupnej tabletkovej liečby. Prebieha tak, ako každá iná liečba. Mení sa len to, že už nechodíte ku svojmu kožnému lekárovi, ale k lekárovi do centra, lebo iba ten môže túto liečbu predpisovať.

darinkazv
17. okt 2017

v 6tich rokoch jeden fliacik na hlave.neschopna prepita lekarka stale mame vyvracala,ze to nie je psoriaza a predpisovala mi sampon nizoral.ako pre pubertiakov na lupiny.trvalo to tri roky,kym prisla nova lekarka.ja uz vysypana komplet po celom tele a rovno som putovala na 3 tyzdne do nemocnice a potom este 5 tyzdnove liecenie v smrdakoch.doma neustale zabaly hlavy,co som ani von nemohla chodit sa hravat,lebo som sa hanbila,bala som sa vysmechu.o navstevach plavarne radsej pomlcim,ako ludia bocili odo mna.v rodine psoriazu nema nik.dr len povedala,ze niekto zacat musi.moje tri dcerky to "nezdedili",ale synovec veru ano.a to ani sestra,ani brat psoriazu nemaju ani nikdy nemali.

bonnie2
17. okt 2017

@astonka boze ani mi nehovor. A mas ich moc postihnute. Dcera ma take dierky a bojim sa aby sa to este nezhorsilo...

astonka
17. okt 2017

@bonnie2 ja mam aj to ložko pod nechtom ten nechet je taky žltši a ano je miestami nerovny aj dierky som mala ale pekne to odrastlo...

pralinkaaa
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub
viete mi poradiť čo 8r dcére na nechty? má ich postihnuté tak, že už jej odpadávajú, lúpu sa...na niektorých prstoch úplne zdeformované.
Boli sme na Kramároch, aj ležala pred 2r v nemocnici týždeň, a nič...len masť vitamín E jej dali, s tým si ich maže každý večer, ale stále sa to zhoršuje..
Ďakujem za každú radu.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@pralinkaaa
Nechty sú pri psoriáze veľkým problémom. Pamätám si ako som vo svojich dermatologických začiatkoch na stáži na klinike v Paríži a tam mi profesor povedal, že nech nechty neriešim, že aj tak šanca, že uspejem nie je veľká. Odvtedy sa však veľa posunulo dopredu, ale aj tak okrem biologickej liečby na nechty nič nie je zaručené. Pomôcť môžu len tabletky, aj to možno v 50 %. Lokálna liečba báva zvyčajne bez efektu, rovnako tak aj fototerapia. Pri tabletách je však problémom detský vek. Do budúcna je však dôležité potvrdiť, či u nej naozaj ide o psoriázu. Pretože psoriáza postihujúca len nechty je veľmi zriedkavá.

pralinkaaa
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub je to určite psoriáza - mám ju aj ja, aj otec..ja ju mám tiež len vlasy + nechty - a mala som v katastrofa stave nechty, aj mi odpadli daktoré, teraz lepšie ale máte pravdu nepomohlo nič...jedine čo mi pomáhalo bol Dr. Michaels. od kožnej nič, vôbec...dcére sa vyhodila psoriáza v 6r keď bola plávať zo školky, na kolenách rapiny - a onedlhlo psorka, a potom začali aj nechty....ale ozaj nič sa na to nedá dať? Neviem čo s tým...lekári nepomohli, tak moc nemá zmysel tam chodiť.

pralinkaaa
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub dodávam, že okrem teda kozmetickej vady - čo je pre dievča veľmi nepríjemné, to aj neskutočne vie bolieť. preto ma trápi, ako dcére pomôcť.

alison11
17. okt 2017

Ja sa s psoriázou trápim od 18tich žiaľ :-/ asi od stresu zo záverečných skúšok sa mi to spustilo :-/ počas tehtoenstva to bolo lepšie ale po pôrode hrôza a mám dni keď si dobreže nevyškrabem hlavu úplne do krvi enchty si musím strihať pre istotu,aby som si veľmi nevyškrabala hlavu a umývam si každý druhý deň,je to hrozné aj sa hanbím lebo mám červené ložiská aj na kraji vlasov a nevyzerá to dobre,kožná len rôzne šampóny mi dáva a nejaké lotio si mám natierať každý druhý deň nuž nič moc to nepomáha rozmýšľam o zmene kožnej...:-/

alison11
17. okt 2017

U nás mal psoriázu mamin otec môj starký a zdedila som len ja a strýková dcéra a syn.Našťastie deti mi nemajú ale viac som si istá,že zdedia vnúčence keďže dedičné choroby sa viac dedia po starých rodičoch :-/.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@pralinkaaa
Na kožu liečba zmysel má. A nechty sa s ňou môžu zviesť. Ale treba povedať, že aj nemusia. Ale ak má teraz postihnuté len nechty a je to pre ňu traumatizujúce z pohľadu estetickej stránky aj bolestivosti, tak samozrejme celkovú liečbu treba nasadiť.

@alison11
Zmena lekára je žiaľ v niektorých prípadoch nevyhnutná. Psoriatik má v dnešnej dobe šancu na plnohodnotný a kvalitný život, ktorý nesmie byť založený iba na ústavičnom premasťovaní kože - to je už minulosť.

bonnie2
17. okt 2017

@astonka a co ti pomohlo ked to odrastlo? Na nechtoch na nohach mala mykozu tiez ich mala take zlte a na rukach vraj ta psoriaza... Rozmyslam ci uzivat nieco vnutorne napr.viem ze oreganovy olej nici plesne aj zvnutra tak jej chcem vyskusat dat...

astonka
17. okt 2017

@bonnie2 no na nechty som si nikdy nic nedavala teda ani konza mi nikdy nic nedela,no ja mam aj klby napadnute takze uzivam lieky,ktore mi tu psoriazu sicezlepsili,mozem povedat ze loziska co som mala na lakti jednom zmyzlo uplne,dalsie sa zmensilo o dost,no tie nechty,sa mierne zlepsili,s tymi nechtami neporadim ako pisal pan dr.,ze tam je to pri liecbe vselijake...

libawet
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub dobrý deň. U nás v najbližšej a ani vzdialenej rodine nikto psoriázu nemá. Mám 45 rokov. Môže sa u mňa napriek tomu ešte psoriáza objaviť, napr. po liečbe antibiotikami ( ciprofloxacín 500 mg ) ? Ďakujem za odpoveď a informáciu.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@astonka
Pravda, až na spomínanú biologickú liečbu, tá zaberá na nechty pomerne dobre.

@libawet
Teoretické riziko je u každého. Aj u ľudí, ktorí v rodine nemajú nikoho so psoriázou, môže totiž psoriáza vzniknúť. Ale ak by sme pátrali naozaj dôkladne pár generácií dozadu, určite by sme u týchto ľudí niekoho so psoriázou v rodine našli.

libawet
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub ďakujem, no teda lepšie na to ani nemyslieť, a zbytočne sa nezaťažovať niečím, čo nemám a naozaj zistiť, či niekto v "praveku" mal psoriázu, nepotrebujem. Nemyslíte, že ste mi skôr mali odpovedať nejako takto podobne? Už len tým, že napíšete, že je "teoretické riziko", ma nepriamo navádzate na podmienený strach z tejto choroby. Vaša odpoveď ma len uistila, že ste len obchodník, nič viac.

astonka
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub to ano, tie nechty su ok to sa da prezit, neviem ci to tak môžem napísať, ze chvalabohu biokogicku liecbu nepotrebujem a dufam, že nikdy potrebovať nebudem, aj ked ten methotrexate co uzivam nie je výhra ale u mna zatiaľ zabera a aj ta psoriaza sa nenormálne po ňom zlepšila

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@astonka
Ak Vám stačia nízke dávky MTX (do 10 mg/týždeň) tak by nemal byť problém ani z dlhodobejšieho hľadiska. Nutné sú však pravidelné kontroly pečeňových enzýmov a aspoň raz za 2 roky sono brucha so zameraním na pečeň.

@libawet
Tak to nebolo myslené, mrzí ma, že ste to nepochopili. Píšem tak ako to cítim, s obchodom to nemá nič spoločné.

astonka
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub ano chodim ma pravidelne kontroly u reumatologa, kedze psoriaticka artritída ma neminula, uz beriem len tu davku najn.,ale ako prisla jesen tak sa kĺby trochu hlasia tak uvidíme

bonnie2
17. okt 2017

@astonka a ako sa to prejavuje s tymi klbmi prosim ta?