Kliešte strašiak každodenný. Ako na ne?

juraj_benu_lekaren
27. jún 2017

O kliešťoch sa každý rok veľa hovorí. Sú naozaj až také nebezpečné alebo sa zbytočne preháňa a straší? Ako vôbec bezpečne identifikovať že mám kliešťa? (niektoré sú veľmi drobné že ani nevieme či to je kliešť) Aká je najlepšia prevencia pred kliešťami a čo robiť keď už kliešťa máme? Ako ho správne vybrať? Máte vlastné tipy a skúsenosti? Podeľte sa s nami o ne.

sense
27. jún 2017

Nasa dcera mala dvakrat kliesta a dvakrat som na to prisla hned nastastie....i ked vlastne nahodou, ked som jej chcela akoze oprasit spinku, ...prvykrat sme nechali vybrat v lekarni, pre istotu a odvtedy doma a vyberame ako nam ukazali v lekarni, cize tenkou pinzetou, co najnizsie a potiahnut nekrutit a nedusit, aby neskoncil obsah z kliesta v rane ...potom vydezinfikovat a dva tyzdne sledovat...boli sme pouceni aj o tom ako vyzera pripadna borelioza, a ake su priznaky encefalytidy

a prevencia, do lesa aj v lete dlhy rukav a dlhe nohavice a pouzivame aj repelent...po navrate z vonku kontrolujem celle telo ciniekde nieco nie je aj vlasy

majocka24
27. jún 2017

Zatial sme sa kliestom vyhli takže keby nrjakeho najdeme urcite si ho netrufnem sama vybrať ale po pobyte von zvykneme kontrolovat detu ci nahodou tak si aj poklopem nech sa nam aj nadalej vyhybaju 🙂

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

Maminy, poznate prakticke pomocky na setrne vyberanie kliesta?

butyha
27. jún 2017

Osobne mozem odporucit Ixoderm, zo 2x sme pouzili, naozaj dobry produkt

kammik
27. jún 2017

mňa by skôr zaujímalo či to nemajú mamičky typ na dobrý repelent alebo možno aj nejaký "babský" recept na odplašenie kliešťov lebo môj muž chodí veľmi často na prechádzky do hory, veľakrát ide aj poobede keď príde z práce a zatiaľ sa nám skoro zakaždým stalo, že buď mal kliešťa priamo na sebe už zahryznutého alebo ho aspoň priniesol domov na oblečení. skúšali sme už viacero značiek ale vyzerá to ako keby žiadny nezaberal :/

dorottka
27. jún 2017

Babsky recept je jest Bkomplex, to vraj klieste neznasaju, ten pach. Ale ci funguje neviem, jedavam Bcko kazdy den a kliesta som v zivote nemala, ale neviem ci kvoli Bcku, alebo je to len povera 🙂 Ale mna ani komare a ine havede stipnu len vynimocne, asi mam zlu krv (yes!)

kittyjuliette
27. jún 2017

Ja osobne som kliesta mala len 2x ako dieta-zakazdym som si ho vybrala sama☺Kedze sa v nasej rodine chovali psy a kedysi neboli dostupne vseliake tabletky,pipety a neviem co vsetko proti kliestom,akurat obojky a nejaky sprej,co absolutne nezaberal😒 ,doniesli ich hafani za sezonu aj 30 a od maleho decka som im ich vyberala ja,cize pre mna to nebolo nic vynimocne☺Jednoducho chytit co najnizsie a vytrhnut.Ziadne krutenie,dusenie olejom a podobne hluposti.Ranu som vzdy dezinfikovala alpou.Teraz kazdy rok ma priatel aspon jedneho😅mne vdakabohu akosi nechcu a malemu sa zatial tiez vyhli...ale uz som vyberala klieste asi celej rodine,znamym,im zvieratam a dokonca zakaznikovi v kaviarni,ktory sa prisiel ukludnit na cigaretu,kym pojde na pohotovost dat ho vybrat😂

butyha
27. jún 2017

@kammik Mam podobne skusenosti s repelentmi, odskusane snad vsetky komercne produkty, o ziadnom nemozem povedat, ze by bol "spolahlivy"...
Takze repelenty su dobre asi len pre "fajn pocit" a vyhadzovanie penazi :/

dorottka
27. jún 2017

Inak na vyberanie - lebo vyberam klieste bezne zo psa a ludi okolo - je super take 'laso', vyzera to ako pero so sluckou, ktora sa sama upevni okolo kliesta, perom clovek raz zatoci a kliest je von, ostane v tej slucke a stamad sa proste vyhodi. Je to zalezitost do max 10 sekund, spolahlivo to odstrani kazdeho kliesta bez namahy a starosti o rozpucenie alebo urvatie (co byvalo, ked som to robila pinzetou). To laso je inak z obchodu pre psy, ale vyuzitelne na hocikoho, koho lubia klieste :D

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

@kammik klieste sa velmi casto vyskytuju v trave, zo spodnej casti listov. Ak priatel casto chodi do lesa, hory, alebo na luky teda na miesta s velkym vyskytom kliestov, tak je velmi pravdepodobne, ze ich nachyta. Tu je dolezite vzdy sa prezriet po navrate domov

ema234
27. jún 2017

@juraj_benu_lekaren nepoznam, ale budem musiet kupit kedze po prechadzke lesom 2, 3 klieste vzdy u mna iste. Nenavidim ich.

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

@juraj_benu_lekaren kedysi sa klieste zvykli namazat mastou a udusit. Tato strategia nie je ale spravna, pretoze takto kliest zacne vypustat obsah slin do krvi a tym vznika vacsie riziko prenosu infekcie. K dispozicii su rozne pomocky: tenkou pinzetou, kliestiky, lopatky. Uchopit ho za hlavickou, alebo podobrat lopatkou....s kliestom zoparkrat zatocit a az potom tahat von. Ranku samozrejme vydezinfikovat. Posielam este jedenu moznost, tzv zmrazovaci sprej Atix, ktory kliesta okamzite zmrazi a zabrani jeho prenusunu tekutin do krvi. S pinzetou staci zakruzit a vybrat. Takto sme v lekarni uspesne vybrali uz niekolko kliestov🙂

victoria021
27. jún 2017

@juraj_benu_lekaren ATIX sme si teraz zaobstarali a už sme aj prveho kliešta uspešne s tymto vybrali🙂 za mna odporúčam🙂

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

Aj ked sa nazory na pouzitie repelentov roznia - jednemu pomoze a na ineho kliest preskoci....cielom prevencie, ci uz dobre dlhe oblecenie, pouzitie repelentu alebo ineho ludoveho receptu je co najviac eliminovat prisatie klieste. Maminy vyuzite radsej vsetky moznosti ako zabranit prisatiu kliesta. Zial na Slovensku je vyskyt kliestovej encefalitidy ci boreliozy. Ked uz sa kliest prisaje, co najskor je ho potrebne setrne ho vybrat. Ak je kliest prisaty a napity dlho a mate strach ho vzbrat, je vhodne vyhladat odbornu pomoc, napr chirurga.

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

pripravky alebo pomocky na vyberanie kliestov obsahuju perfektne navody s obrazovou prilohou....preto sa netreba obavat 🙂

iwqa
27. jún 2017

My používame vždy Atix, super vec 👍

victoria021
27. jún 2017

@juraj_benu_lekaren my použivame repelenty a možem povedat, že u nas zaberaju........mala mi vsak chytila kliešta v kočari, nechapali sme ako....či spadol z nejakeho stromu ale ked sme rozmyslali ani sme neboli pod žiadnym stromom , naštastie nebol dlho prisaty a tym Atixom to šlo lavou zadnou🙂..., potom po vytiahnuti potrela slivovičkou a sledovala dlhšie či nezačervena.....

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

@victoria021 predstavte si ze aj v centre mesta sa klieste vyskytli, na mieste kde by to clovek necakal, museli sme ho vytiahnut. Aj z vasho prikladu vidiet, ze sa ich dockame aj tam, kde by sme ich necakali. Preto je vhodne sa sem tam na seba pozret ci tam nie je mala cierna potvora 🙂

jabucko
27. jún 2017

Vitamin B, eukalyptovy a levandulovy olej na natieranie. A ked uz je, tak som v lekarni kupila zmrazovaci prostriedok a lahsir sa s tym vytahuju. Synko mal uz tuto sezonu 6x v priebehu mesiaca a ja 3x. Tskze nam to nie je vobec lahostajne.

erikaemkina
27. jún 2017

Ja som jedného večera dávala malej pyžamko a zazrela som malu čiernu bodku , čo to je ved to tam nemala a Aha kliešt , tak raz dva pinzeta , vata a rychlo ho vybrat , miesto sme ošetrili , ani stopa po nom nebola , nič začervenané ani opuchnuté
Ani nemyslím čo by bolo ráno ak by som to napučané zlooo vydela

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

@erikaemkina super rychly zasah, parada 🙂

juraj_benu_lekaren
autor
29. jún 2017

...vybrali ste kliesta spravne, ako to vediet? Niekedy sa moze stat, ze tzv sosacik alebo chobotik kliesta zostane po vybrani v pokozke. Miesto staci pozriet lupou, ak tam zostala cierna bodka, da sa vybrat napr. ihlou a vydezinfikovat. Ak sa na takyto ukon necitite, treba navstivit chirurga, on ho vyberie bez problemov 🙂

kammik
10. júl 2017

@butyha veď to, že už my sme asi prišli na to, že budú na nič všetky tie repelenty, ja som už z toho zúfala lebo tento rok je fakt kliešťov neúrekom
@juraj_benu_lekaren ja rátam s tým, že keď chodí veľa do hory tak sem tam nejakého kliešťa domov donesie ale nie každý deň a hneď niekoľko, tento rok ich je veľmi veľa a som sklamaná z toho, že sme už fakt použili viacero značiek a žiaden zatiaľ nezabral :/