Nepodceňujte silu slnka. Zvyknete sa v lete spáliť?

juraj_benu_lekaren
26. jún 2017

Všetci sa tešíme kedy konečne príde slnko a leto, najmä počas krátkych zimných dní. Ako to už býva, veľakrát zabudneme na jeho silu počas letných dní. Zaspíme na pláži (nafukovačke), pracujeme v záhrade, v horách si nechránime hlavu, zabúdame piť... To všetko vedie k dehydratácii, úpalu a spálenej pokožke. Ako včas identifikovať že sme to prehnali alebo odhadnúť že ešte nie je neskoro na únik do tieňa? Máte vlastné postupy a zvyky na prevenciu pre nástrahami slnka v letnom období?

martinkaha
26. jún 2017

Deti natieram keď idú do škôlky, školy, keď ideme na výlet, na ihrisko...
Ja sa natieram tiež, len tento rok som si zabudla raz natrieť dekolt, tak som mala opálený dočervena. Keďže mám svetlý typ pokožky, tak mi dekolt nezhnedol, ale ošúpala sa mi koža. Na opaľovanie musím ísť veľmi pomaly. Manžel sa nenatiera, má z toho fóbiu. 😀

karolin2
26. jún 2017

Keď sme na kúpalisku a vystavené slnku vtedy ich natieram opaľovacím krémom určené pre deti, rodičia detto. Keď sme veľmi opálené tak jednoznačne na opálené miesta panthenol. Veľmi spálenú pokožku som zatiaľ nemusala riešiť. A vraj veľmi zaberá na opálené miesta kyslá smotana.

kupcovci
26. jún 2017

Dobry večer,sem tam sa mi stane ze sa spalim ale väčšinou sa snazim pravidelne pred slnenim seba aj svoje detičky natieram opalovacim kremom.s vysim faktorom .
Krasny zvysok večera zuzana.

rajna
26. jún 2017

Chvala bohu to nemusim riesit v zivote som nebola spalena ani len cervena a mala zdedila pokozku po mne. Tak zatial nenatieram. Nemam kvoli comu.

majocka24
27. jún 2017

Spáliť sa nezvyknem ale už sa mi to podarilo par x ale ja nemám problém hneď zhnednem a pred slnkom sa chranime snažime sa mu ked je najhorsie medzi tou 11 až 15 vyhnúť a u detí zvyknem pouzivať faktor 30 myslim ze na naše pomery taky faktor staci ked sme pri vode natierame sa aj viac x a po slnení vždy použijeme panthenol popripade mlieko po opalovaní

sperka
27. jún 2017

Každý rok v lete hrabeme. Keď si nedám pozor zvyknem sa pri tejto činnosti spáliť. Natierame sa krémom s vysokým faktorom, deti aj 2-3 cez deň. Je dobré mať po ruke aj prvú pomoc - krém po opaľovaní ;)

jabucko
27. jún 2017

Nastastie nie. Triezvy oobyt na slnku to isti. Mam vsak aj vyhodu, ze typ mojjej pokozky je vcelku spriateleny s oskarom 👍😆

greta123
27. jún 2017

Nezvyknem sa opaľovať, jednoducho nemusím, stačí mi pohyb v záhrade, pri vode, mám pokožku, ktorá nie je citlivá na spálenie, za čo vďačím genetike🙂)

juraj_benu_lekaren
autor
27. jún 2017

Musim pochvalit obozretnost 🙂)) Na to ako sa chranit pred spalenim, pomoze tato mala pomocka: fototyp koze - plati zasada, cim mensi - tym bledsia pokozka - vyzaduje si najviac ochrany a prevencie. UV index - cim vyzsi, vyzaduje si vyssiu ochranu, najviac progreduje medzi 11 - 14 hod. Na horach byva UV vyzsi - tak isto si vyzaduje vyzsiu ochranu. Pozor, pri vode dochadza k dalsiemu odrazu slnecnych lucov, preto aj toto prostredie si vyzaduje dobru ochranu.

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

...dnesna predpoved pocasia pre Bratislavu 32 stupnov, UV index 7, mile maminy dnes sa treba dobre pripravit na pobyt pod slnieckom!!! Prajem pekny den a pekne opalenu plet 🙂

alaguema
28. jún 2017

@juraj_benu_lekaren Prestaňte robiť zo slnka bubáka, len aby ste si zvýšili predaj. Pobyt na slnku je zdravý. Len treba začať opatrne a postupne predlžovať, aby sa pokožka opálila pozvoľna, plus používať oleje, ktoré majú prirodzenú schopnosť chrániť pokožku pred nežiadúcimi účinkami UV žiarenia. Chemické filtre sú naopak - nezdravé a navyše tie s vysokým faktorom blokujú tvorbu vitamínu D v pokožke. Vďaka tomu trpí drvivá väčšina "civilizovanej" populácie jeho nedostatkom!

alaguema
28. jún 2017

@juraj_benu_lekaren a na to Vaše "vyžší" sa nedá pozerať. Správne sa píše - vyšší.

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

@alaguema dikesko za info, aj majster sa sem tam utne 🙂

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

@alaguema odporucania a upozornenia nikdy nechapte v zmysle zvysenia predaja. Zial kozni lekari by vam o tom vedeli rozpravat svoje. Ani vyskyt melanomov nie je priaznivy. A kedze pracujem v lekarni, casto vidime velmi dobre spalenu kozu. To ze ludia dostavaju upozornenia ich robi predsa len opatrnejsimi. Na druhej strane ak by ludia mali na slniecko cas reagovat postupne...od jarnych dni, potom by si aj plet zvykala lepsie. V mnohych pripadoch je to ale z offisu, resp prace rovno na plaz pri mori...a to je pre kozu masaker.

tatianasevcikova
28. jún 2017

Určite použivam opaľovaci krém aj na obyčajnu prechadzku☺snažim sa ponatierať si znamienka najma a teraz s malinkou chodievam po chladku keď sa da.....avsak najlepšie je vyhýbat sa slnku🌞☀️toto dodržujem....neprijemné bolesti hlavy mi za to nestoja

anickatomas
28. jún 2017

ano ano aj my sa natierame akonahle ideme von na slnko ale snazime sa chodievat az po16:00h., a aj tak nas slnko opali, verim ale, ze uz vtedy nie je tak skodlive resp ostre ako napoludni🙂 alebo?

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

@anickatomas ked ste napriklad v Taliansku na plazi, tak domaci pridu skorej a pred obedom odchadzaju a spat sa vratia okolo takej 15-tej hodine. Tym sa vyhnu najostrejsiemu slnku. Dovolenkari zo severnejsich casti EU sa zas pekne vypekaju okolo obeda, kedy je pre kozu a priame slnko poriadny masaker. Takze spravna strategia po 16-tej 🙂

beybitko
28. jún 2017

Moji synovia majú veľmi bledú pokožku, natierať ich teda začínam už keď je vonku okolo 25C, vyhýbame sa priamemu slnku, cez obed sme vždy doma, a aj napriek tomu mal starší tento rok obhorené UŠI!!! Proste mi nedošlo, že keď má šiltovku, treba mu ich natrieť... Našťastie biely jogurt pomohol

tutiynka
29. jún 2017

Pouzivam opalovaie kremy ,, ked by som sa nahodou spiekla tak sa potriem smotanou

juraj_benu_lekaren
autor
29. jún 2017

@tutiynka rakytnikovy olej robi tak isto zazraky aj pri velkom spaleni

tutiynka
29. jún 2017

@juraj_benu_lekaren dakujem budem do buducnosti vediet ;)