Je těhotenství nejkrásnější období v životě?

lidka_hipp
5. jún 2014

Určitě jste slyšely větu, že těhotenství je to nejkrásnější období v životě ženy. Jak jste prožívaly své těhotenství? Opravdu to pro vás byly krásné měsíce, kdy jste se těšila na svoje miminko a užívala si pocit, že ve vašem bříšku roste děťátko? Nebo jste si naopak říkala, že větu o tom, že je těhotenství nejkrásnější období, musel vymyslet nějaký chlap? 😉 Mám kamarádky, které až na rostoucí bříško skoro ani nevěděly, že jsou těhotné 🙂 Ne, že by si toho nevšimly, ale neměly žádné nevolnosti, křečové žíly a dokonce se jim zlepšila pleť. Moje babička mi ale vyprávěla, že jí celé těhotenství bylo tak strašně zle, že skoro nejedla a to jediné, na co v měla chuť byly pomeranče. Jenže ty v komunistickém Československu jaksi nebyly, a tak děda objížděl celou zemi, aby je pro svou milovanou ženu sehnal 😀

Těším se na vaše těhotenské zážitky a zkušenosti 🙂

bahira1962012
5. jún 2014

pre mňa boli tehotenstvá krásne obdobia a je to tak aj 3 krát 🙂 viem že som tehotná a uvedomujem si to,mám aj nevolnosti ale patrí to k tomu a som hrdá na bruško 🙂 viac sa o seba starám a aj moda ma zaujíma viac pre tehulky 😀 lepšie sa obliekam ked som tehotná 😅 najkrajšie su pre mňa pohyby babatka a ešte krajšie ked už ich može citiť aj moj syn a teším sa ked ich pociti aj moja 2 ročná dcérka 😀

ivka_jarko
5. jún 2014

No mne byvalo v tehotenstve zle a mala som nevolnosti az do 36.tyzdna. ;) PorodilA som v 39.tyzdni. Ale aj napriek tomu, som so tehotenstvo neuveritelne uzivala. Pamatam si, ked ma prvykrat kopla to bolo nieco uzasnw. Alebo ked zacala mat v brusku diskoteku ;) A velke brusko som si velmi oblubila a zvykla si nan. Kazdy sa na mna s usmevom pozrel a nas s priatelom brusko este viac zblizilo. Boli to pre mna velmi krasne dni pocas tehotenstva a doteraz mi chyba moje brusko. Ale zato najkrasnejsie dni neboli pocas tehotenstva, ale az odkedy sa mala narodila a je tu s nami.

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@bahira1962012 To slyším poprvé, že by se nějaká maminka oblékala během těhotenství lépe než obvykle, ale možné to je 😉 Já si před lety připadala trochu jako velryba na souši a dost mě štvalo, že těhotenské oblečení je takové neforemné, a tak jsem raději nakupovala ve svých oblíbených obchodech a jen jsem sáhla po větší velikosti nebo jiném střihu. Dost se mi to pak hodilo porodu 😀

@ivka_jarko U nás nebyla diskotéka, ale fotbalový zápas. Dost jsem se divila, protože v knížce o těhotenství, kterou jsem měla doma, byly pohyby miminka popsány jako "motýlci v břiše" 😲

klincek
5. jún 2014

@lidka_hipp ja by som kazdej zene zelala, aby sa pocas tehotenstva citila tak skvelo ako ja. Bolo to naozaj super obdobie, a aj ked som uz ku koncu vyzerala ako sud (mam dvojicky a priberala som len do brucha) a opuchali mi nohy, bolo to nic v porovnani s inymi komplikaciami, o ktorych pocuvam vo svojom okoli. V siedmom mesiaci som este bezala na autobus - no sprint to nebol, ale predsa 😀.

bahira1962012
5. jún 2014

@lidka_hipp nikdy som nenosila šaty a až vdaka tehotenstvu som si ich začala obliekať aj ked som nebola tehotná a zapačili sa mi 😀 elegantnejšie oblečko som začala nosiť v tehulkovstve a nosila aj po porode 😅 lepšie materiály 🙂 dokonca som si začala kupovať aj pohodlnejšiu obuv a kvalitnu,nechcela som investovať do topanok a začala som vdaka tehotenstvu 😉

bubelko
5. jún 2014

byvalo mi zle. okrem toho som sa pri prvom citila ako velryba, ku koncu este ako captava velryba. pri druhom som si zas 6 tyzdnov necitila nohy, lebo lezal krizom. a to, ze som tehotna som si pri druhom skutocne uvedomila az ked som bola v nejakom 28tt a musela som tahat starsie dieta z pieskoviska po 20min, lebo mi bolo treba na wc a to dieta to chuda nechapalo, ze ved sme len prisli. takze cele sidlisko vedelo, ze ideme domov, lebo ja nadavajuc a on vrieskajuc sme slapali domov... ledva som to stihla 😀
byvala som hystericka, obcas - s odstupom casu - mam pocit, ze mi prestaval fungovat mozog. volala som napr. muzovi do prace, ze mi prihorel obed a ze ja ho chcem a nemam. no fakt na prasky. cudujem sa, ze sa v tom case nezbalil a nesiel na dovolenku - keby mi toto stvaral totiz on, tak uz som prec 😝
mala som divne chute - pivo s vanilkovou zmrzlinou ci surove chili papriky - muz sa mohol aj zblaznit. 😀
takze - nie, tehotenstvo za najkrajsie obdobie mojho zivota nepovazujem. brucho mi nechyba a tehotenske oblecenie tiez nie 😉

cobhan
5. jún 2014

Tak pre mna to rozhodne krasne odbobie nebolo, ale to bolo tym, ze v Irsku sa to berie inak. Na SK by som bola na rizikovom od zaciatku a tuto to bolo celu dobu, no co, ked potratis tak to tak malo byt - takze spinenie, krvacanie som mala do 4. mesiaca na dennom poriadku. Nemohla som ani doma pozametat, lebo to hned znamenalo bolesti a aspon dve hodiny lezania. Zle mi bolo cca do 5.mesiaca, k tomu sa pridali bolesti klbov a ku koncu az lamanie v kostiach...a strasna chut na kriedu, co som vyriesila chrumanim cal/mg tabletiek 🙂 . Najhorsie boli posledne dva tyzdne pre porodom, ked si ma nechali v nemocnici a oznamili nam, ze dieta bude mat vaznu srdcovu vadu a 50 na 50 Downow syndrom...nastastie sa mala narodila v 36tt zdrava, len so selestom na srdiecku, co oproti viziam, ze neprezije bolo uplne super.
Pre mna bolo najhorsie, ze som vsetkymi tymi problemami sa k tomu vsetci stavali, ze ty toho narobis, ved mas super tehotenstvo a tehotenstvo nie je choroba, tak po nas nechci nejake ulavy. Co sa mna tyka, tak dalsie dieta by som brala, ale keby to slo bez tehotenstva, podla moznosti..to si fakt zopakovat netuzim...

vroni
5. jún 2014

Mozem vam to tu pokazit? Pre mna bolo tehotenstvo (vlastne obidve) nocnou morou. Menej preto, ze som ich prevracala ako skor pre rozhojdanu hladinu hormonou a nepretrzitu unavu. Snad s vynimkou siesteho mesiaca, ked uz ustupili tie najsilnejsie "ranne" nevolnosti (tento terminus technicus stopro vymyslel chlap!!!) a este nenastupila unava z velrybej vahy (hoci som pribrala sedem a osem kil). Takze tehotenstva radim k svojim najhorsim zivotnym obdobiam (ano, choroby by boli este horsie, ale o tom teraz nehovorim). K tomu chlap, pevne presvedceny, ze tehotenstvo nie je choroba - no bola by som ho zniesla zo sveta (nie ze by ma nutil nosit tazke veci ci drhnut kuchynu 😉 - to nerobi ani za normalneho stavu - ale nevedel pochopit, ze som nebola schopna o polnoci este hodiny diskutovat o zivotne dolezitych temach ako vysledky hitparady (toto je myslene doslova!!!!! 🙄 ) ci politickej situacii kdekolvek na svete... V normalnom stave totiz denno-denne prekvakoceme hodiny o vsetkom moznom a moje vypnutie zvuku sa panovi ani trochu nepozdavalo) Na druhej strane bolo vyhodou, ze som nikdy nemala obavy z porodu, ten u mna znamenal len ciste potesenie z ukoncenia tehotenstva (a z dietata, pochopitelne 😎 )

zabka79
5. jún 2014

pre mňa je tehotenstvo asi najhoršie obdobie aké som kedy mala. Takto dlhodobo fyzicky aj psychicky na dne som nikdy nebola. Nie že by som bábätko nechcela, alebo že by som sa naň netešila...veľmi som si priala bábätko. A však všetko potešenie vystriedali komplikácie a pre mňa je to bohužiaľ jedno veľké utrpenie...Už sa neviem dočkať kedy bude bábo z bruška von a úprimne ďalšie z tohto dôvodu neplánujem...

horana
5. jún 2014

Bolo vcelku fajn, nemala som vyraznejsie problemy. Citit v sebe rast babetko je jedinecny pocit, ktory sa inak neda zazit. "Najkrajsie" obdobie je trochu take nasilne pozitivisticko - reklamne, ale urcite je to vyznamne a krasne, casto zaroven aj narocne...

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@bubelko Kombinace těhotenství a malého dítěte je rovnou desetiboj mateřství 🙂 Pivo s vanilkovou zmrzlinou jsem ještě nezkoušela, i když v Belgii jsem piva různá ovocná i medová piva a nebylo to vůbec špatné. Ale to jsem tedy nebyla těhotná 😎

@klincek Já až do porodu dobíhala vlak, protože jsem se nikdy nedokázala vypravit včas. No, aspoň jsem měla natrénováno na dobu, kdy jsem se snažila dostihnout věčně někam lezoucí či utíkající miminko 🙂

@bahira1962012 Každá maminka si zaslouží investici do sebe a své krásy. Minimálně jako odměnu za tu "dřinu" 🙂

@cobhan Mám pocit, že každá těhotná maminka má vždy při sobě kopec lidí, co jí "dobře" poradí. No a někdy je to k zbláznění 😠 Každopádně gratuluju ke krásnému miminku!

@vroni Myslím, že nic nekazíte 😉 Termín "ranní nevolnosti" jsem taky moc nechápala, protože mně bylo špatně celý den, a tak jsem první měsíce těhotenství přežila jen díky několika piškotům a hruškovému džusu. Nic víc jsem do sebe nedostala. Pak se to naštěstí zlomilo a já se mohla "normálně" najíst. Jinak muži těhotenství vnímají poněkud odlišně, co? 😀

@zabka79 Posílám na dálku hodně sil a energie! Přeji vám, aby vše nakonec proběhlo dobře a vy i miminko jste zvládli porod co nejlépe.

@horana Máte pravdu, že těhotenství není "reklama", ale často i hodně náročné období. Ale výsledek stojí za to 🙂

maribell
5. jún 2014

@lidka_hipp ako kedy 😀 .. ked si odmyslim ranne nevolnosti, bolesti chrbta a krizov, bolesti noh, traviace tazkosti, unava, celkova fyzicka a psychicka premena zeny ..a to nehovorim ani o kilach navyse a kozmetickych chybickach ako su strije a celulitida 😀 ktore uz asi nikdy nezmiznu.. tak ano tehotenstvo je krasne 😵 🙂 😀 a aj napriek vsetkemu co som tu napisala mam tehotenstvo velmi rada 🙂 je to krasne zazracne obdobie ked sa na mna aj cudzi ludia bezdovodne usmievaju 🙂

lusulko
5. jún 2014

no ja som sa akurat minula rozculila na tom, ako moze niekto povedat, ze je to uzasne obdobie a ze si to mam uzivat...ja neviem co si mam na tom uzivat!:D ledva sa hybem, vsetko ma boli, stale som unavena, sem tam si grcnem, zle sa mi spi...no jednoducho uz nech je august a uz to skonci:D

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@maribell
@lusulko

Držím vám oběma palce, ať zvládnete poslední těhotenskou třetinu a budete si užívat miminka 😀 Vím, že vás to asi moc neuklidní, ale pro každé děťátko je jeho maminka nejkrásnější, i když ona se při pohledu do zrcadla vidí trochu jinak 😉

katpetdo
5. jún 2014

Pre mna spominka na tehotenstvo zial nie je pekna. Nemam rada pozornost a to tehotenstvo mi je prinieslo viac nez dost. Navyse prvy trimester nevolnosti, obcas spinenie, milion vysetreni u gynekologa, druhy trimester lepsie, a treti potom uz v nemocnici, pre predcasne otvorenie a nasledne aj predcasny porod v 35tt. Najviac mi vadilo to, ze ma neustale chcel niekto vysetrovat(a to aj vtedy, kym este vsetko bolo OK).

Pocitovo som sa citila v pohode, energie kopec, brucho male, kila navyse minimalne, takze nejake velke zmeny na tele som nebadala, ale pristup okolia ma psychicky tak vycerpal, ze nejak sa neviem odhodlat na dalsie tehotenstvo. Navyse sa mi dr. uz teraz slubuje rizikove a dlhodobu PN aj v pripade, ze vsetko bude vyzerat ok.

Aspon porod bol rychly, kedze prvu dobu porodnu som mala viac-menej za sebou od 31tt.

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@katpetdo Chápu, že pro vás bylo těhotenství velmi náročné období a to nejen kvůli zdravotním komplikacím. Měla jste alespoň možnost si vybrat lékaře, který o vás bude pečovat? Jaké jste jste měla zkušenosti s přístupem lékařského personálu?

lorela
5. jún 2014

Aj napriek zdravotným komplikáciám bolo pre mňa tehotenstvo najkrajším obdobím v živote 🙂

katpetdo
5. jún 2014

@lidka_hipp mala som svojho gynekologa do 30tt, potom som uz bola v nemocnici a tam sa dr. striedali. Pristup dr. bol nebol najhorsi, v zavislosti od lekara. Najprv sa ma vsetci snazili presvedcit, ze rodim v 31tt, aj ked som vedela, ze este nerodim a potom co som tam mesiac este lezala sa ma kazdy den pytali : A vy ste este tu?
Je to aj skor asi o nastaveni rodicky. Ja som clovek, ktory vnima tehotenstvo ako prirodzenu sucast zivota a tak by mi skor asi vyhovoval aj taky pristup, a nie kontroly (vaginalne) pomaly kazdy tyzden.

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@katpetdo Nevím, jak to funguje na Slovensku, ale v Česku si můžete vybrat, že během těhotenství nebudete docházet k lékaři, ale k porodní asistentce, které důvěřujete a ta vás v případě zdravotních komplikací odešle na gynekologii. Jde ale o službu, kterou si musíte plně hradit ze svého.

Těhotenství je přirozenou součástí života, jen tu míru přirozenosti máme každý jinde, a proto nám všem nemusí vyhovovat "stejná" pravidla.

luckagallik
5. jún 2014

Pre mňa tehotenstvo od začiatku nebolo" prechádzkou ružovou záhradou". V 6.-8.tt som bola na infúziach, mala som občas aj špinenie, nevoľnosti ustúpili po 3 mesiaci. V 2 trimestri som sa cítila celkom fajn, zlepšila sa mi pleť, vlasy. No najhoršie to bolo v poslednom trimestri, začalo ma svrbieť celé telo, kvôli čomu som celé noci nemohla spať, mala som opuchnuté nohy, problémy s chrbticou, s pálením záhy, sem tam aj bolesti brucha. No napriek všetkému som vdačná Bohu, že som porodila krásne a zdravé dievčatko. 😉

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@luckagallik Každé děťátko je velký zázrak a po takovém těhotenství ještě o něco větší 😉

cobhan
5. jún 2014

@katpetdo ja som zase mala opak, v nemocnici som od rana od 6 kazdeho presviedcala, ze rodim a lekari mi hovorili, ze este urcite nie, mala este potrebuje dorast a byt v brusku co najdlhsie a este mam cas, ved som len v 36tt a stejne na buduci tyzden uz bude cisarsky, len to mam nejako vydrzat. Od 7 som mala okolo seba tim lekarov, pretoze dieta sa prestalo hybat a nevedeli preco...aj ked som mi vysvetlovala, ze to bude asi tym, ze rodim..lenze pristroj im nic neukazoval, ziadne kontrakcie, pretoze mala bola ulozena pozdlzne. O 8.30 lekarku napadlo sa pozriet, ci nahodou nie som otvorena, lebo sa jej nezdalo, ze mam kazde dve minuty bolesti a potom to uz slo rychlo, zbadali sa a rychlo telefonovala na sal, ze maju emergency c-section a dieta musi von.

habibi78
5. jún 2014

Pre mna bolo tehotenstvo nie najhorším, ale urcite najťažším obdobím... Nemocnica, komplikácie, zase nemocnica a zase komplikácie, takmer cele tehotenstvo nemocnica a neistota, nakoniec predčasný pôrod v 30tt... Ale stalo to zato!!!!! 🙂

tinka8873
5. jún 2014

A ja si pekne vspominam techotenstvo 🙂 A i kedz bolo tazko, lebo babatko bolo velke a bola som v nemocnici 🙂 Najkrajsie su pochyby, gde teraz mi one do slova chybaju 🙂

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@cobhan To muselo být vážně dramatické 😲

@habibi78 Jsem moc ráda, že těhotenství i porod přes všechny komplikace nakonec dopadly dobře. I když je mi jasné, že jste se musela hrozně bát ☹

@tinka8873 A na co vzpomínáte nejraději? 🙂

tinka8873
5. jún 2014

@lidka_hipp Hlavne tie pochyby 🙂 Mela som tiez rada tak to :

Svoj vyzer s bruškom 🙂
Kompletovať vecičky a i kedz priateľ sa nervoznoval, ze panikarim, ani som si ho ne vsimala a robila svoje hihi 😀
Ze som mala chut na sladke, lebo nigdaj az tak som to nemala rada 😝
Kazde jedno sono som so stastia preplakala 🙂
A co najdôležitejšie 🙂 Pôrod som mela FAKT dlhy a tazky, ale ten pocit kedz mas deta po prvy krat na brusku - neznam ani opisat - Pozeram a i teraz na dceru a myslim, ze bude to najkrajšia spomienka zivota 😉

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@tinka8873 Příroda to zařídila skvěle, že jakmile se poprvé podíváme na své děťátko, hned víme, že všechny ty starosti a bolest měly svůj smysl 🙂

domeska
5. jún 2014

urcite je tehotenstvo okrem toho,ze je to krasne obdobie, je aj narocne. ale predsa len, v nasom zenskom tele rastie dalsi zivot co je podla mna velky zazrak, kt. mozeme pocitit len mi zeny. viem,ze este ma to najtazsie v tehotenstve caka ale pre tych drobcov urobim naozaj vsetko a vzdy si hovorim, ja prezijem vsetko len nech su oni zdravi a spokojni... 😎
tak vsetkym vela zdaru 😀

shania31
5. jún 2014

Pre mna to vôbec nebolo najkrajsie obdobie- jednak silne nevolnosti do 14 tt (kedy som ani vodu nedokazala udrzat v sebe) a az do porodu boli nejake komplikacie, cele tehotenstvo PN a posledne 3 mesiace odlezane v nemocnici.

luuckka
5. jún 2014

@lidka_hipp ja som mala krasne tehotenstvo len mi smrdela kava a vela veci no aj tak so sa tesila z kazdeho pohybu malej nevedela som sa dockat sona aby som ju aspon trosicku videla porod som mala velmi tazky bol to 3dnovy kolotoc prirodzenych kontrakcii a vyvolavanych kontrakcii po ktorych som sa tazko a pomaly otvarala nakoniec som rodila akutnou sekciou z mojho aj dcerkinho vycerpania jej zacali padat ozvy tak sme leteli na salu rano mi priniesli ten najkrajsi Uzlik vo fialovej mikinke 🙂 bolo to najkrajsie rano mojho zivota 🙂