Je těhotenství nejkrásnější období v životě?

lidka_hipp
5. jún 2014

Určitě jste slyšely větu, že těhotenství je to nejkrásnější období v životě ženy. Jak jste prožívaly své těhotenství? Opravdu to pro vás byly krásné měsíce, kdy jste se těšila na svoje miminko a užívala si pocit, že ve vašem bříšku roste děťátko? Nebo jste si naopak říkala, že větu o tom, že je těhotenství nejkrásnější období, musel vymyslet nějaký chlap? 😉 Mám kamarádky, které až na rostoucí bříško skoro ani nevěděly, že jsou těhotné 🙂 Ne, že by si toho nevšimly, ale neměly žádné nevolnosti, křečové žíly a dokonce se jim zlepšila pleť. Moje babička mi ale vyprávěla, že jí celé těhotenství bylo tak strašně zle, že skoro nejedla a to jediné, na co v měla chuť byly pomeranče. Jenže ty v komunistickém Československu jaksi nebyly, a tak děda objížděl celou zemi, aby je pro svou milovanou ženu sehnal 😀

Těším se na vaše těhotenské zážitky a zkušenosti 🙂

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@domeska
@luuckka

Vždycky mě dojme, když si přečtu zážitky jiných maminek o tom, jak jejich děťátko přišlo na svět a jak bylo krásné se mu poprvé podívat do očiček 🙂

@shania31

Cítím s vámi ☹ Muselo to pro vás být opravdu těžké období. Co vám pomohlo ho zvládnout? Určitě je tu hodně maminek, které podobně jako vy musí trávit těhotenství v pracovní neschopnosti nebo dokonce v nemocnici ☹

shania31
5. jún 2014

@lidka_hipp
Manzel mi bol velkou oporou- hlavne psychickou 🙂 A zaroven tuzba drzat v naruci 2 zdravých chlapcov, ktori ma teraz denne obdaruvaju úsmevom a objatim so slovami mamamama 😵

lidka_hipp
autor
5. jún 2014

@shania31 Taky jsme během těhotenství zažila pár krušných chvilek. Bylo pro mě hodně těžké, abych vůbec otěhotněla. Musela jsem absolvovat celo řadů operací a roky hormonální léčby, než se nakonec objevil zázrak a do doslova. když jsem se konečně dozvěděla, že jsem těhotná, čím lékaři vůbec nepočítali a nasadili mi léky, které jsou pro těhotné nevhodné a ony se jim musí vyhýbat kvůli riziku potratu. Vlastně to bylo tak, že mi řekli, jste těhotná, což jsem vůbec nečekala, protože jsem roky před tím bojovala s tím, vlastní dítě nejšpíš nikdy mít nebudu a teď tohle. No a druhá slova lékaře byla, že vhledem k lékům, které jsem užívala, nejspíš potratím. Přiznám se, že to opravdu náročné. Ale za to krásnou holčičku, co mám, to stálo.

btus
5. jún 2014

Nemala som rannne nevolnosti, ani tehotensku cukrovku, ani opuchnute nohy. Nic. Keby mi nerastlo brusko, tak ani neviem, ze som tehotna 🙂 . Napriek tomu poviem, ze tehotenstvo urcite pre mna nebolo najkrajsie obdobie. Citila som sa ako slon, musela som vynechat sport (liezt s bruchom sa neodporuca). Na turistike som funela ako lokomotiva, nedalo sa mi poriadne pre brucho spat (som naucena spavat na chrbte a to bolo vylucene) - este ze vymysleli vankus na kojenie. Pouzivala som ho hlavne pocas tehotenstva na spanie. Zaviazanie snurok - problem, oholit sa - problem. Aj ked to babo za to stalo. Ale raz stacilo. 🙂

bodka70
5. jún 2014

ja som si pri druhom tehotenstve hovorila v duchu "vydrž Bodi, vydrž, zrejme je to tvoje posledné tehotenstvo v živote, tak si to uži" . A to som ešte netušila, že si to o takmer 9 rokov zopakujem 3x 😉 😀 😀 😀 😀 .

Ale nie, nebolo to až také hrozné, dalo sa to vydržať - ten pocit mať bábenko v bruchu je krásny, tá páliaca žáha, opuchnuté nohy a napínanie na vracanie už menej - 😝 😎

womankc
5. jún 2014

Pre mňa aj napriek komplikáciám , nevoľnosti , každé jedno tehotenstvo bolo zhmotnenie lásky......................, žiaľ kvôli životným okolnostiam som si to až tak nemohla vychutnať , ale aj napriek všetkému to bolo obdobie, čo by som nevymenila za nič na svete. A som šťastná, že som niečo také mohla vo svojom živote prežiť.

oktoberka
5. jún 2014

Tak vo vseobecnosti plati, tehotenstvo je najkrasie obdobie zeny

ale nie kazda ho mame bezproblemove,prip.kludne a pokojne....

ani ja som ho nemala prave najstastnejsie,ale vzdy,ked som pocitila pohyb,kopkanie mojho drobca...zabudla som na vsetko a tesila sa uz len z toho zazraku,ze som vobec otehotnela...a tesila sa na babatko-hoci som sa zaroven strasne bala...ako to cele zvladnem....a ked tak nad tym rozmyslam,vzdy som hrdo nosila brusko-neznamena,ze sa akoze pretrcala,ale naozaj som bola stastna,ze mam brusko,velke brusko a nakoniec brusisko 😀 ....a voooobec som neriesila ci budem mat strie,ci a ako to bude po porode,ci som pribrala vela,ci malo...jednoducho som si popri vsetkych problemoch brusko uzivala a pozorovala kopkanie-a teda kopance stali za to 😀
druheho tehotenstva sa strasne bojim.....ale na druhej strane......chcem aj druhe babo....taaakze moj strach ma smolu 😀
tuzba po babatku a surodencovi pre mojho drobca je vacsia

tinka8873
5. jún 2014

@lidka_hipp Presne... Mozno i je to detske, ale ja naozaj bierem to ako veeeelky zazrak, ktoreho ani ne znam pochopit, lebo je taky krasny. Vzdy sa zasmejem s laskou mojou, ze nasa malicka to jedine v zivote, co sa nam fakt podarilo 😀 😀

oktoberka
5. jún 2014

a este ma napadlo...

nikdy som nechapala ako moze byt prvy pohlad na vlastne dieta taky silny zazitok-akoze mamicky - nechapte ma zle....jednoducho som to ako este nemamicka nevedela tak precitit....

a aaaano,je to naozaj najsilnesi a najkrajsi pohlad a obraz toho mojho drobca so zatatymi pastickami,velkymi okalmi a ciernymi hustymi vlasmi.....este som mala pocit,ze sa na mna aj usmieva 🙂

nooo nadhera a neda sa na to zabudnut a dost silne pochybujem,ze ten zazitok dokaze nieco prekonat...snad lk nemu len pribudne dalsi silny zazitok-pohlad na druhe babo

katka1981
5. jún 2014

Pre mna to bolo najkrajsie obdobie aj preto, ze som v tom case mala moznost spat, kedy sa mi chcelo a ked ma clovek dostatok spanku, tak lieta v oblakoch, cize mozno tu super naladu by som mala ajtak. Ale samozrejme, bol to moj splneny sen, cakala som vytuzene dievcatko a okrem citania si ako to male teraz prave vyzera a co ma vyvinute a surfovania po nete, rehotania sa na koniku, som v podstate vela nerobila. Uzila som si to naplno. Ani raz ma nenaplo, necitila som sa ako tehotna a ked mi koncom zimy zacala byt mala zimna bunda na bruchu a isla som si kupovat novu, tak pri skusani novej bundy som zahlasila, tuto nechcem, vyzeram v nej ako tehotna. Zlatko ale ty si tehotna, povedal mi muz.. No, ja som sa citila len ako tlsta. Hoci som ozaj pribrala len velmi malo. Tym, ze som vela spala, a tesila sa na babatko, nemala som potrebu prejedat sa, vecery som netravila v chladnicke, jedla som vsetko na co som mala chut, hlavne magnum almond, ostrokyslu polievku a nugetky s kari omackou v mc donalde. (Prvy trimester som jedla hlavne ovocie, lebo ked som isla ranajkovat cakala som ze uz ma napne, tak som nasilu rychlo nieco zjedla, aby som tomu predisla). Inak som nemala vobec ziadne speci chute, co moj otec velmi nechapel, lebo pre istotu pozavarali vela uhoriek 🙂 Aj porod bol super, horsie to bolo potom, ked nastala realita vsednych dni a roky prebdenych noci 🙂

nice202
5. jún 2014

@lidka_hipp nie, nie je pre mna najkrajsie obdobie. Je to pre mna utrpenie. Aj jedno a aj druhe. Nastastie ostavam pri dovoch detoch, jedine vysledok stoji za to. Je mi zle, som velka, hnusna, nemotorna, spotena...nic nemozem...

andrejka2424
5. jún 2014

pre mňa určite bolo. Dala by som čokoľvek za to,aby som cítila to kopkanie.

ivetz
5. jún 2014

@lidka_hipp Neviem, či najkrajšie, ale určite jedno z najkrajších. Nebolo mi zle, mala som dobré vlasy, pevné nechty, žiadne pigmetové škvrny, ani kŕčové žily. Mohla som sa obžierať bez pocitu viny, že priberiem a pochvaľoval si aj mm - na tú "sexuálnu mašinu" niekedy nostalgicky spomína 🙂 Pôrod - to už bola iná kapitola - plodová voda mi odtiekla v pondelok o 18.30, malý sa narodil v stredu o 11.20 - dlhý, ale spontánny a nakoniec šťastný pôrod. Napriek tomuto nekonečnému finišu by som si to zopakovala "se vším všudy" - žiaľ neskoro ☹ . Toto je asi jediná vec, ktorú si budem vyčítať, že som v živote neurobila a ani sa nepokúsila urobiť 😒

shania31
5. jún 2014

@lidka_hipp
No obdobne to bolo u mna, mala som velky problem otehotniet- trvalo to niekolko rokov- tiez som podstupila rozne vysetrenia, hormonalne liecby (medzitym bol aj MA) a preto som dufala, ze aspon to tehotenstvo si budem moct uzivat, kedze dostat sa do toho stavu bola dlha a narocna cesta, no akosi to bolo inak zariadene.
Takze uplne chapem, co ste prezivala.

25daniela
5. jún 2014

@lidka_hipp no, u mna to boli tri najhorsie obdobia v zivote, zo zaciatku velka radost, nevolnost iba raz aj to taka malicka a od takeho 15steho tyzdna katastrofa, silne kontrakcie a strach ze nechcem potratit najprv a potom po 24 tyzdni ze nemozes sa este narodit, este je velmi skoro. Pri prvej som lezala 4 mesiace v nemocnici na infuziach magneziovych, pustili na v 36 tyzdni, ze uz sa dieta moze narodit, takze ked ma prepustili, este som nestihla doma vylozit tasku a uz som isla naspet, lebo mi praskla plodova voda. Pri druhej som bola odvaznejsia a vydrzala som skoro to az do terminu doma ale na magneB6, kvantach, maximalnych dovolenych davkach,ale posledne dva mesiace ma trapili poriadne bolesti zlcnika ci coho, co vtedy lekari nevedeli a do pol roka po porode to preslo. A po treti krat to iste co pri prvej, kontrakcie este skor ako dieta zacalo kopkat ☹ ale po predchadzajucich skusenostiach som vedela, ze ma caka lezanie, od piateho mesiaca a potiahli sme to zas do 36teho tyzdna, tak, nie vzdy je cesta ciel, v tomto pripade pre mna to bolo nevyhnutne zlo...

dusika11
5. jún 2014

ja som tehotenstvo prezila ku koncu ako velky vorvan... 😀 dvojcata tri kila..kazde...bojovala som o kazdy den v bruchu kku koncu a v noci som prosila uplne tajne aby uz bol koniec..tlacili snad uplne vsade....najvecsou zahhadou do dnes---mi je...preco mi tak urputne vonalo savo....tajne som chodila v noci do kupelne a vyvonavala som....tak ze som ho naliala do vylevky...........no uplne som bola niekto iny........ 😀 😀 😀 nikdy predtym ani potom ma to neritahovalo

jabadaba
5. jún 2014

@vroni asi to tu budem kazit spolu s tebou. 😀 Nie som fanynkou tohto zivotneho obdobia. Jednak som bola alergicka na tie neustale argumenty, ze tehotenstvo nie je choroba - preco potom do pekla organizmus vykazoval vsetky znaky ochorenia...ze jo... za dalsie, som ziskala dozivotnu alergiu na gynekologiu. To mi tiez na pocite, ze som zdrava nepridalo. Neustale navstevy lekarov, spitalov a spol. A to som nemala ziadne komplikacie, cize plne zdrava zena lozi neustale po prehliadkach, na co som vazne uz hyperalergicka a mam problem dodrzat aj termin preventivky. 😝 Do tretice by som na sto percent patrila medzi zeny zaradene medzi divne, pretoze by som momentom otehotnenia lekarov totalne zabalila. Viac by ma nevideli, az k porodu. Ale inak pohoda. 😀

klincek
5. jún 2014

@dusika11 ze vorvan 😀 ..ale vystihla si to. na mna sa tiez ku koncu ludia cudne pozerali, ci neporodim na chodniku. a to mali baby do troch kil a ja len 14 kil plus, ale brucho obrovskeee.
inak s tym savom to nebude take zle, moja babka spominala, ako pri tehotenstve so strykom zboznovala nuchat smrad z vyfuku motorky..ked dedko odchadzal z domu, tak sa postavila "do cesty" tomu kudolu vyfukovych plynov a fetovala 😅 ..stryko mal 4,5 kila a vyzeral vraj ako tyzdnove dieta. nikdy nevies, co ti prospeje 😀

zita19
5. jún 2014

No pre mna tehotenstvo sice bolo v radostnom ocakavani ale teda najkrajsie obdobie to urcite nebolo. Ked si predstavim, ze ma 3 mesiace v kuse bolele hlava, ze som kazdu chvilu so sebou svacla, lebo mi zmakli nohy, to ze som nevladala ani chodit, lebo som mala nizky hemoglobin a z feronatu som sa potom vykadit nemohla. Tehotenstvo beriem ako etapu zivoty, ktora sa musi prezit. A o uzasnych pocitoch pri pohlade do ocu dietata (neviem ako ktore, moje ich mali zavrete, takze ziadne kukuc do oci sa nekonalo) a prenesmierny pocit stastia, ktory ma mal postihnut nemozem povedat nic. Po komplikovanych porodoch som pocitila uzasnu ulavu, ze uz to mam za sebou a ze deti to nakoniec ustali... Takze ani tehu ani porod neboli ani najkrajsim obdobim mojho zivota ani najuzasnejsim zazitkom mojho zivota. No asi som z inej galaxie, ja to tak citim.
Ale som rada, ze som to nakoniec ustala, ze mam dve zdrave deti, ktore mi naplnili zivot aj stastim aj starostami...

dusika11
5. jún 2014

@klincek no nerozumiem co to do mna voslo...myslim to savo...neikdy pred tym ani potom ma to nenapadlo

dusika11
5. jún 2014

@zita19 dakujem za tvoju odpoved ja som sa citila divna..vsade som citila ze obrovske stastie po porode ..ze zvony zvonili slnko zastalo... 😀 😀 a ja som len vracala a vracala...a zase vracala...pri cisaraku..davali mi kyslik..bavili sa o tom nech mi posunu creva...jenmine..a ja do grcania som zurivo pytala kyslik..vystihla si to..ako som to vnimala...proste musim to prezit---cele tehu--a potom narodenie deti.---odkrutene--ked vybrali deti zurivo som vrieskala nech okamzite zoberu fixku a oznacaia mi deti...ja neviem co to do mna voslo---bolo nas tam vela a pred tym som citala clanok o zamene deti v porodnici--takze kym som definitvne odpadla museli oznacit deti--- 😀 😀 😀 no povec je toto stastie??

zita19
5. jún 2014

@dusika11 no je to stastie, ale treba sa k nemu prepracovat... Tazko prepracovat...
Ja sa tiaz na hlahol zvonov nepamatam, na obrovska stastie, ktore ma naplni zeplom... mne bola zima. Strasna zima. Mala som pocit, ze mam prievan v medzinozi....

anatalia77
5. jún 2014

@zita19 aj mne bola zima,az som sa triasla..

dusika11
5. jún 2014

@anatalia77 no na tu zimu som zabudla...aj mne bola

dollynkaa
5. jún 2014

Pol na pol. Krasne ze vo vas nieco rastie ale tie stavy okolo toho zle. Priberanie obmedzovanie strach. Porod no koment ;) najkrajsie je podla mna az po tehotenstve ked uz mame doma zdrave babo

klincek
5. jún 2014

@zita19
@dusika11 moja mama casto spomina na to, ze po SC so mnou sa jej pytali, ako sa citi, a ona ze je hrozne hladna..tak jej sestricky priniesli caj 😝. mne zas den po SC dali na obed rascovu polievku a jogurt..som nevedela, ci je to vtip alebo co, si viete predstavit zaliat jogurt rascovkou?..by som musela byt superman, aby som stihala lietat na wecko 😀.
nastastie je to za nami. a teda musim povedat, ze ake ukazkove som ja mala tehotenstvo, tak som si to "vyzrala" potom. to asi aby som sa nemala az tak strasne dobre 😉

erickatt
5. jún 2014

Ja som pri dcere spala posledne tri mesiace asik 18 hodin denne. Vstala najedla a hajala zas a pri synovi sme byvali stradne moc vonku bo dcera sa rada vetrala, ale bolo to fajn

dusika11
5. jún 2014

@klincek no..presne tak..mne jedlo nechali na stolceku po sekcii..absolutny vtip-.--.. 😀 ja tiez tehu relativne dobre ak neratam neschopnost sa pohnut..ostrihat si nechty na nohach a ine blbiny...a---mak--neustale kooopa maku....kolegyna mi povedala ze mak stahuje kyselinu.-..no ja taka kludna bola.--a aj detuchy-- 😀 😀

katpetdo
5. jún 2014

@zita19 presne to citim rovnako. Syna nedam za nic na svete, ale to tehotenstvo mi nechyba ani trochu. TIez po porode neprisli ziadne uzasne pocity, museli sme sa so synom spoznat a cim dlhsie je tu s nami, o to radsej ho mam. 🙂.

@lidka_hipp mne pri 6 tyzdnovom pobyte v nemocnici pomohlo rozpravanie o inom ako tehotenstve, skvela spolubyvajuca a notebook s internetom.

ivetoy
5. jún 2014

Moje tehotenstvo bolo velmi dobre...Nemala som ziadne brucho,(az na konci,)ziadne nevolnosti,ziadne opuchnute nohy ,jedine co som mala bol ten syndrom ,ze my trhalo nohami ...musela som byt stale v pohybe este aj v noci som musela cvicit....inak som si to uzivala,behala som vsade peso, kazdy den a boli to riadne dialky az do konca tehu ....Mala som chute na kysle,na chren,cesnak a same take co podla tradicii bude isto chlapec....a mame Karolinku 😀