Má vaše dieťa problém s rečou?

nela_kvido
Moderátor
22. aug 2019

Máte pocit, že je vaša ratolesť v tomto smere trošičku lenivejšia, ako jej rovesníci? Alebo vidíte, že aj veľmi chce, no nie a nie nájsť tie správne slovíčka a tak len opakuje tie svoje obľúbené?

Detská logopedička radí 3 tipy akým spôsobom rozvíjať reč: hrajte sa, rozprávajte sa a spoločne si čítajte.

Prečítajte si názor odborníka:

https://www.maminka.cz/clanek/3-typy-na-rozvoj-...

Trápite sa doma s rovnakým problémom? Alebo ste si týmto už prešli? Aké sú vaše rady a recepty?

anka2103
22. aug 2019

Môj už skoro 7 ročný chodí ešte k ligopedicke, ale už končíme, no veľmi nám pomohla dotknúť detaily, no so skoro štvorročným budem musieť tiež. On je ťažší oriešok 🙁

86488648
22. aug 2019

Suhlasim,ze vela rozpravat a citat....my s manzelom sme sa synovivela v tomto smere venovali( kedze bol opodstatneny dovod,ze bude mat problemy s recou) rozhovoril sa okolo druheho roka a doslova behom tyzdna zacal recitovat a rozpravat vsetko,co sme sa ho snazili naucit,takze rozhodne sa oplati usilovat a nevzdavat sa,byt trpezlivi....😄

ivec16
22. aug 2019

moj syn do 3 rokov nepovedal ani svoje meno, zacal
rozpravat az ked mal 3 roky a 2 mesiace, za pol
roka urobil velky pokrok, a to hned v dvoch jazykoch. Najviac ho vzdy posuva kontakt s detmi, my si vecer vzdy pred spanim citame a hrame sa spolocenske hry, vzdy vsetko rozumel ale odpovedal vlastnou recou... nikdy nechcel po nas nic opakovat, hovorila som
mu rozne basnicky ale az ked mal skoro 4 roky tak sa aspon zacal
chytat a doplnovat slova ak som ja nejake vynechala ale sam od seba doteraz ziadnu basnicku neppvie bez chyby... v novembri bude mat 5 rokov, vie pocitat do 15, pozna vela pismeniek, vela vie aj napisat, vie napisat svoje meno a niektore mena svojich spoluziakov a kamaratov, v hlavicke mu to
mysli dobre ale rec nie je bezchybna, zle sklonovanie, nepouziva zvratne zamena... v niektorych slovach prehadzuje slabiky (napr telefon- tefelon) ale pokroky robi kazdy den

nela_kvido
autorModerátor
22. aug 2019

@ivec16 Držím vám palce, len tak ďalej 🙂

laska201
22. aug 2019

Nam vypadol prvy mliecny horny zub a dalsi je za chvilu na rade takze suslanie sa este z horsi kym nenarastu trvacne a tam pocitam ze konecne nabehne aj pismeno r,ktore este nevie a ma uz 7rokov.Na logopediu chodime a zlepsujeme sa.no len to r.2deti sa ho v pohode naucili v skolke na anglictine no maly mi tam uz nechodil jeho to nebavilo ale v skole ju uz maju takze aj to pomoze.ale hlavne treba na to zuby to je zaklad.

karolin2
22. aug 2019

Áno máme problém s rečou, keďže dvojjazyčne rozprávame, staršia sa rozhovorila ako 3,5 ročná a naša 4 ročná hoci jej melú ústa, veľmi ťažko jej rozumieť. Chápem, že cudzí ľudia nie, ale aj ja mám problém porozumieť, z čoho som veľmi smutná. Logopedičku budem riešiť len okolo 5 rokov, pri väčšej sme s tým mali problém, nechcela spolupracovať s klinickou, takže navštevovala logopedičku len v materskej škôlke. Reč nabehla, dúfam, že aj malá.

ivec16
22. aug 2019

@karolin2 tak asi pravda ze tie dvojjazycne neskor

sperka
22. aug 2019

@nela_kvido áno, aj my chodíme na logopédiu, a môžem potvrdiť, že nám pomáha veľa rozprávať a veľa čítať

ninkanorko
23. aug 2019

My s dcerkou navstevujeme uzasnu pani logopedicku(ktoru jej praca ocividne bavi)ma vynikajuce metody a pomocky,Ninka je nadsena a na logopediu sa tesi..aj ked u nas to podla pani stomatologicky je podmienene aj problemom so sankou,predkus..takze trenovat “R”je trosku problem ked opierame jazyk o predne horne zubky..na druhej strane musim uznat,ze neraz sme sa uprimne nasmiali na niektorych Ninkinych slovickach(samozrejme spolu s nou🙂)vsetkym drzim palce,a dufam ze sa to aj nam pred nastupom do velkej skoly podari uspesne zvladnut