Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  nela_kvido
  25. aug 2019    Čítané 655x

  Mami, ja už si to nepamätám… Ako trénovať detskú pamäť?

  Pamäť z času na čas potrápi bez ohľadu na vek každého, často aj našich potomkov. Dobrá správa je, že sa dá dobre trénovať, čo je práve pri deťoch veľmi dôležité. „Ľahšie zapamätanie a vybavenie si informácií totiž obrovsky uľahčuje napríklad proces učenia,” vysvetľuje špeciálna pedagogička Mgr. Ivana Vlková. Zostavila pre vás 10 tipov, ako detskú pamäť jednoducho a hravo podporiť.

  Je to naozaj pamäťou? 

  Zabudol som… je najčastejšia detská výhovorka. Kým sa začnete stresovať kvôli veľkosti mozgovej kapacity svojho dieťaťa, skúste vziať do úvahy aj možnosť, že to na vás len skúša. A určite čítajte ďalej. Nasledujúce tipy nezaškodia ani špekulantským potomkom či malým géniom 🙂

  Vypytujte sa a rozprávajte sa. 

  Ak sa dieťaťa budete pýtať na jeho zážitky, prirodzene dosiahnete rozpamätávanie, čo je najprirodzenejší tréning mozgu. Spoločné spomínanie, napríklad na uplynulé leto, navyše pomáha prehĺbiť váš vzťah a okrem pamäti trénuje aj slovnú zásobu a vyjadrovacie schopnosti. Rozhovor vám môžu uľahčiť aj najrôznejšie hry, napríklad Povedačky na cesty zo série vzdelávacích hier Kvído od Albi. Deti aj rodičia tu odpovedajú na zábavné a netradičné otázky. Tak ľahko vznikajú témy, pri ktorých sa nebudú nudiť malí ani veľkí. Hra navyše rozvíja detskú pozornosť, pamäť aj fantáziu. Viac informácií nájdete na www.kvidovehry.sk.

  Nezabúdajte na staré dobré riekanky a pesničky

  Tie pritom vôbec nemusia byť staré! Ľudovky si deti užijú v škôlke, vy si s nimi spievajte pesničky z najnovších rozprávok. A na detské básničky už dávno nemá monopol Krista Bendová (úžasná autorka, o tom niet pochýb). Kníh s riekankami vychádza ročne celý rad, stačí si len vybrať podľa toho, či pre svoje deti chcete radšej vtipné, poučné, poetické alebo inak tematické. Opakovať si ich môžete pokojne aj na ulici. Spoločné recitovanie okrem trénovania pamäti aj skvele upokojuje. A s tým súvisí aj nasledujúci bod.

  Využite relaxačné a antistresové techniky

  Skrátka pomôžte dieťaťu uvoľniť sa. Vystresovaný mozog len ťažko prijme nové informácie a ešte ťažšie ich udrží, prípadne si v potrebnej chvíli vybaví. Preto je dobré aj pred učením dieťa rozptýliť. Napríklad krátkou spoločnou hrou (hádzanie loptičkou, kartová hra) alebo prekvapením (vytlačte vtipný obrázok z internetu). Poznáme to sami. Keď sme „v pohode“, ide všetko ľahšie.

  Spánok je najdôležitejší

  Počas spánku mozog nielen odpočíva, ale aj ukladá prijaté informácie. Odpočinok je preto rovnako dôležitý ako samotné učenie. Dôsledne dbajte na to, aby dieťa malo pravidelný a zodpovedajúci spánkový režim. Zabránite tak aj nepríjemným výkyvom nálad a nebudete musieť každý večer bojovať s malým zmordovaným ufňukancom.

  A jedlo tiež! 

  Na správne fungovanie mozgu sú kľúčové tri látky: omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty a vitamín E. Nájdete ich v mnohých potravinách, na mastné kyseliny sú bohaté morské ryby, najmä losos. Antioxidanty obsahuje napríklad lesné ovocie a vitamín E nájdete v listovej zelenine a vajíčkach. To už znie ako veľmi chutné raňajky, olovrant alebo večera 🙂

  Dbajte na pravidelný denný program

  Uľahčíte tým dieťaťu orientáciu počas dňa a umožníte mu tak naplno sa sústrediť na nové podnety. A rovno si ich zapamätať. Je jasné, že každý deň nemôže byť rovnaký, ale čas spánku, raňajok a večere by sa výrazne líšiť nemal.

  Hrajte s deťmi hry na podporu pamäti

  Napríklad Pexesá pre bystré hlavičky z edície Kvído od Albi. Pri nich deti nehľadajú dva rovnaké obrázky, ale dva, ktoré spolu logicky súvisia. Napríklad slon-slonica-sloníča. Sú špeciálne vytvorené pre rôzny vek: pre predškolské deti sú určené tri slovenské pexesá a pre staršie deti pexeso na zábavné precvičovane angličtiny, kde deti hľadajú dvojice, ktoré k sebe významovo patria. S Pexesami pre bystré hlavičky u detí hravo podporíte okrem pamäti a pozornosti aj logické uvažovanie.

  Hranie na hudobný nástroj

  To má na pamäť a pozornosť úplne zázračné účinky. Deti, ktoré na niečo hrajú, navyše dosahujú lepšie výsledky v škole. A perlička na záver, výčitka typu „Prečo ste ma v detstve neprinútili hrať na nejaký nástroj?“ je jednou z najčastejších, ktorú rodičia od svojich dospelých potomkov počujú.

  Pohyb tiež zlepšuje pamäť

  Svetoví šampióni v zapamätávaní pravidelne cvičia. Pohyb pôsobí na mozog ako skvelý stimulátor. Najlepšie aktivity sú tie prirodzené, ktoré poskytnú priestor detskej hravosti. Napríklad prechádzky v prírode, detské ihriská alebo spoločná naháňačka.

  V Albi eshope sme si pre vás tiež pripravili Dni s KVÍDOm. Až do štvrtka 29.8. (vrátane) u nás kúpite celý sortiment Kvída s celkovou zľavou 20 %.

  Stačí v nákupnom košíku vložiť zľavový kód: kvido17.

  Tak hor sa na nákupy 🙂
  https://eshop.albi.sk/kvido/

  Aj tu sa chcem s vami takto rozlúčiť. Ďakujem za týždeň, ktorý ste strávili so mnou a s Kvídom 🙂

  Vidíme sa opäť počas septembra - zopakujeme si Dni s Kúzelným čítaním. Veď hrania nie je nikdy dosť 🙂

  Pekný večer všetkým ❤

  Aby toho nebolo málo, v Albi eshope sme si pre vás tiež pripravili Dni s KVÍDOm. Odteraz až do štvrtka 29.8. (vrátane) u nás kúpite celý sortiment Kvída s celkovou zľavou 20%.
  Tak hor sa na nákupy 🙂

  https://eshop.albi.sk/kvido/

  Aj tu takto dávam do pozornosti, že práve prebieha súťaž o 3 balíčky hier Kvído 👏🙂
  Pravidlá tu: https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/velka-sutaz-o-balicky-hier-kvido/

  Dostávajú vaše deti vreckové? Vedia s peniažkami hospodáriť? Naučme ich to zábavne! 🙂
  Pomôže hra Obchod od Kvída 🙂
  Teraz zľava na nákup tejto hry.
  Bližšie info tu: https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/deti-a-vreckove-zlava/

  https://www.youtube.com/watch?v=hInPRWezNzY

  Pripojte svoj tip na novinku sem:
  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/vyzva-kvido/

  a získajte Kvídove pexeso! 🎁

  Na počiatku bola táto myšlienka:

  „Hry, ktoré u detí rozvíjajú sociálne zručnosti ako komunikáciu a emočnú inteligenciu sú u nás ojedinelé a vzácne. Pritom práve v dnešnej dobe sú veľmi dôležité a pomáhajú budovať otvorenejšie vzťahy v rodine aj mimo nej.“

  Andrea Löflerová, Albi - autorka koncepcie Kvído.

  No nemá pravdu táto žena? 🙂

  Má vaše dieťatko problém s rozprávaním? Tu je pár tipov od detskej logopedičky, akým spôsobom rozvíjať reč 🙂

  https://www.maminka.cz/clanek/3-typy-na-rozvoj-...

  Vymýšľať hry pre vaše deti nás baví! 😘 🙂 Ale nie je to samozrejme iba zábava. Je to predovšetkým naša práca a berieme ju vážne a zodpovedne. Preto pri vytváraní hier spolupracujeme s odborníkmi na slovo vzatými. Spolupracujeme s klinickou logopédkou, ktorá má 30 ročnú odbornú prax, špeciálnou pedagogičkou, ktorá sa zameriava na poruchy učenia a ich prevenciu, detskou a školskou psychologičkou a v neposlednom rade aj s učiteľmi, ktorí prispejú vždy veľmi cennými radami. 🙏 🙂

  Ak vás hry Kvído zaujímajú, teraz máte možnosť získať ich ako darček.

  Kuk sem: https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/rodinka-hier-kvido-darceky-pre-vas/

  S darčekmi sa tu na Koníku tento týždeň asi roztrhlo vrece🎁 Chobotnička Kvído opäť rozdáva hry všetkým zvedavým detičkám 🙂

  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/rodinka-hier-kvido-darceky-pre-vas/

  Promo fotenie hier s deťmi, to bola celkom výzva, niečo nové a nepoznané. Pózovanie? To nejde 🙂 Rýchlo sme pochopili, že ich treba nechať proste len hrať sa, zatiaľ čo ich fotograf nenápadne fotil. Nakoniec sme ich od hry ani nemohli odtrhnúť 😀

  Matematika nemusí byť vždy nuda, ak sa ju deti učia hravo.
  S hrou Kvído Ulov 10! je počítanie zábava 💃
  Teraz ju môžete získať ako darček! 🎁👏
  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/darcek-ucenie-je-hracka-s-kvidom-zarucene/

  A s rozdávaním darčekov KVÍDO pokračuje aj dnes 🙂 Prispejte svojim nápadom sem:
  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/darcek-a-co-predskolaci-nezabudli-sme-ani-na-nich/

  a s trochou šťastia bude darček váš 🙂

  Neviete ako zabaviť najmenších drobcov?
  Tu je jednoduchý tip na aktivitu.
  Množstvo ďalších takýchto tipov má po ruke Kvído vo svojich Vejárikoch 2+ 🙂

  www.kvidovehry.sk

  Ak by ste ho chceli vyskúšať, zapojte sa do diskusie sem:
  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/darcek-kvido-pre-najmensich/

  Rozdávame darčekyyyyyyyyy👏😉

  (2 fotky)

  Ešte sme len začali a už sa rozdávajú srdiečka ❤ Pripojte svoj tip sem:
  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/kvido-a-jeho-hry/
  a srdiečka poletia aj k vám 👏

  Ahoj všetky maminky!
  Niektoré ma už možno poznáte z predchádzajúceho roka, kde som sa vám prihovárala ako @nelakuzelnecitanie. Strávili sme vtedy spolu skvelých 7 dní, kde sme si povedali niečo bližšie k tomuto milému detskému súboru interaktívnych knižiek 🙂

  Prešiel ďalší rok a ja sa k vám budem prihovárať opäť. Tentokrát ako @nela_kvido. Áno, správne, znovu sa ponoríme do detského sveta plného hier. Čaká nás týždeň plný zábavy, súťaží a darčekov – Dni s KVÍDOm. Sledujte diskusie na tomto odkaze:
  https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-kvidom/dni-s-kvidom/#post-82368092
  až vám nič neujde 🙂

  Teším sa na Vás!

  nela_kvido
  19. aug 2019    Čítané 212x

  Dni s KVÍDOm

  Ahojte!

  Aj keď je zas pondelok, to nevadí, pretože nás čaká 7 zábavných dní. Dni s veselou chobotničkou KVÍDO. Ale poďme pekne poporiadku.

  Volám sa Nela a pracujem v spoločnosti Albi. Áno, to je tá, kde nájdete všetko od narodeninových prianí, darčekov a tašiek až po hromadu všelijakých spoločenských hier. Už niekoľko rokov sa venujem práve hrám, najčastejšie tým detským. Spomeniem napríklad Kúzelné čítanie, moja srdcovka, s ktorou som začínala 🙂 A minulý rok k nej pribudla ešte jedna – KVÍDO. 

  Kvído je ucelený koncept hier pre deti, ktorého spoznávacím znamením je táto veselá usmievavá chobotnička s menom Kvído. 

  Hry sú určené pre rôzne veľké deti, aby si v nich našiel každý niečo podľa svojho gusta. Obsahujú kvízy, hádanky, pexesá. Čo je ale dôležité, nie sú to len obyčajné hry na zábavu. Všetky sú totiž starostlivo vytvorené s odborníkmi, aby popri zábave prinášali aj užitočné informácie. Dieťa sa hrá a pritom si ani neuvedomí, že sa niečo učí. No nie je to skvelé? 🙂

  U detí rozvíjajú rôzne oblasti. Pri maličkých je to ich jemná motorika, rozpoznávanie emócií a ich pomenovanie. Pri väčších zas trénujeme koncentráciu či pamäť. Aj preto sme ich hromadne nazvali Hry pre bystré hlavičky.

  Ak by ste chceli vedieť viac, navštívte fórum, kde si najbližších sedem dní povieme o Kvídovi viac • 136 ľudí prispelo za týždeň 🙂 Okrem zoznámenia sa s chobotničkou si užijeme veľa veselých chvíľ. Môžete sa tešiť na súťaže, darčeky, zaujímavosti, hravé úlohy, alebo zaujímavé články.

  Tak už viac nezdržiavajme a poďme na to!