Kedy ste zaviedli svojim deťom mliečne výrobky?

daniela_malygazda
Moderátor
3. feb 2020

Baby, veľmi by ma zaujímalo odkedy ste zavádzali do jedálnička detí mliečne výrobky. Niektorí odborníci sa vyjadrujú, že je dobré zaradiť biele jogurty od 8. mesiaca dieťaťa. Iní zase, že až od 1. roka života. V mojom prípade som zaviedla mliečne výrobky, až keď dcéra dovŕšila rok, ale mala som z toho poriadne pochybnosti. A začala som kravským mliekom a našimi kvalitnými bielymi jogurtmi zrejúcimi v skle od Malého gazdu a to som ešte u nich nepracovala 😉. Jogurtom v plaste sa vyhýbam.
Aké máte s tým skúsenosti?
Čítali ste zloženie predtým ako ste dali dieťaťu prvý jogurt?
Uprednostňujete plastový alebo sklenený obal?

Ďakujem za všetky odpovede 😍.

ukulela
3. feb 2020

@daniela_malygazda biele jogurty - kravske, kozie, ovcie - od toho 8 mesiaca. Po roku kravske mlieko, tvaroh, syry atd ... Pozname a kupujeme aj maleho gazdu. ja ale z casu na cas robim aj jogurty doma, mame k dispozicii mlieko z dvora.

daniela_malygazda
autorModerátor
3. feb 2020

@ukulela Ahoj Daniela, tak toto ma zaujalo, máš doma jogurtovač alebo ako ich pripravuješ?

ukulela
3. feb 2020

@daniela_malygazda kupila som najprv jogurtovac, ale nakoniec ho nerobim v malych poharikoch, ale v hrnci - velkostou sa akurat zmesti do jogurtovaca - takze ten mi drzi teplotu a cez noc sa jogurt urobi. hrniec ma vacsi objem ako pohariky, preto som volila tento sposob. U nas sa jogurty jedia na kila/litre a 6 malych poharikov mi bolo malo. Ale prve pokusy, este pred kupou, som robila v mierne zohriatej rure a vysli aj tie dobre. Len som sa na ruru nemohla spolahnut, stara, plynova ... po prestahovani a kupe novej rury sa k tomu asi opat vratim 🙂 A ogurtovac niekomu posuniem dalej 🙂

daniela_malygazda
autorModerátor
3. feb 2020

@v3rca11 Ahoj, ja som kojila, tak som sa bála, že odmietne moje mlieko, ale možno to bolo iba v mojej hlave. 😔. Ďakujem za názor. ;)

ukulela
3. feb 2020

@daniela_malygazda ja som tiez kojila - oboch - a nejako mi toto nenapadlo ... na desiatu som robila aj kase - ovsena, spaldova, kukuricna, psenova - do roka s vodou a ochutena jogurtom/ovocim. po roku uz aj s mliekom.

86488648
3. feb 2020

@daniela_malygazda uprednostnujem jogurt v skle vyrobeny s kvalitnych produktov s co njmensim poctom ecok...myslim,ze je to individualne,kedy dat kravske mlieko prvy krat moj chlapcek zial nemohol dostat materske mlieko,bol do roka len na umelom,do roka a pol sojove,kozie a az ako posledne kravske a takto podobne aj jogurty ...

kofoluska
3. feb 2020

@daniela_malygazda Tiez bol maly na UM, takze prveho bieleho Maleho gazdu jedol okolo ukonceneho siedmeho mesiaca. Zlozenie akehokolvek vyrobku vzdy citam a aj maly ked v potravinach chce nieco, co este nemal, uz je nauceny, ze mi to ma najskor podat. Ak poviem, ze to ma nevhodne zlozenie, respektuje a ideme dalej.
Uprednostnujem jogurty v skle, najcastejsie kupujem prave maleho gazdu, uz roky rokuce. Pohariky nevyhadzujem 🙂 Kazde leto varim nejaky lekvar, su nan vynikajuce. 🙂

daniela_malygazda
autorModerátor
3. feb 2020

@kofoluska Ahoj, klobúk dole pred tebou. Veľmi pekne si to naučila syna. ;) Ja do nich robím výživu ;).

kallanchoe
3. feb 2020

Nepamätam si presne,ale.prve biele jogurty urcite do toho 1 roka uz papal....kozie,sojove.....odmietal, tak som dala rovno kravsky biely jogurt a ten mu chutil.....teraz obcas si da aj kozi,ovci maleho gazdu....inac preferuje kravske.....ten ovci vola ze zmrzlinovy jogurt😆 netusim preco😆,ale.hlavne je, ze mu chuti😉

daniela_malygazda
autorModerátor
3. feb 2020

@86488648 Prosím Ťa, a ako si prechádzala medzi tými rôznymi druhmi mlieka. Tvoj chlapček bez problémov prešiel z jedného na druhý?

a_da99
3. feb 2020

Moja mala dostáva jogurt od cca 8 mesiaca, prvotne som skúšala kravské ale s tými som u nej absolútne neuspela. Až keď som vyskúšala jogurt z kozieho mlieka, tak sme všetci zaplesali a odvtedy papa každý deň jeden 😍 škoda že v našich obchodoch je žalostný vyber produktov z kozieho mlieka 🤷🏻‍♀️ A samozrejme pre malú kupujem jedine slovenské jogurty v skle 👍

daniela_malygazda
autorModerátor
3. feb 2020

@ukulela No jasné keď máš doma takých jogurtožrútov je to nákladné. Jogurtovanie s hrncom je asi najlepšie riešenie. Ja si pamätám, že moja mamina nám robila doma jogurty a boli vždy na radiátore, ale asi musela mať jogurtovú kultúru. Musím zistiť. S tou rúrou sme mali aj my problémy. Keď sme piekli koláč vždy sme ho museli otáčať :D :D

ukulela
3. feb 2020

@daniela_malygazda ja som si vzdy na dva litre mlieka kupila jeden biely jogurt v obchode - co najviac bio, bez E. Aj som sa pohravala s myslienkou kupit si jogurtovu kulturu, ale nejako som sa k tomu nedostala ... ono stacilo by nechat z toho urobeneho za poharik a urobit novy jogurt. Pisali, ze by to takto zopar cyklov vydrzalo - a po par razoch potom zase cerstvy zalozit. Ale mne sa to zdalo komplikovane ten jeden jogurt som do toho investovala s doverou, ze to nie je ziadna chemia zbytocna.

86488648
3. feb 2020

@daniela_malygazda postupne ako pri prikrmoch od ochutnania k vacsim davkam,ked sa do piatich dni nevyskytol nijaky problem,pil normalne a tak podobne ostatne druhy a tak sa nakoniec podarilo zvladnut aj kravske mlieko,vela som na tuto temu citala a radila sa s lekarkami...nelutujem,bolo to to najcitlivejsie riesenie pre nasho drobca....

fkata
3. feb 2020

Od 1. roka som synovi dávala iba "domáce" jogurty z jogurtovača, neskôr som kupovala v Agrofarm prevádzkách, už aj ochutené.
Balenie som neriešila vôbec.

megan6
3. feb 2020

@daniela_malygazda uprednostňujem sklený obal,dcére som začala dávať mliečne produkty po 1roku..dokonca aj teraz kupujeme väčšinou v sklených obaloch jogurty zväčša vo farmárskom dvore..

lenka2710
3. feb 2020

@daniela_malygazda ja som začala dávať kravské mlieko od 8 mesiaca, jogurty neskôr, lebo keď som dala jeden, cely deň sa jej z neho odgrgavalo, tak jogurty asi od 10-11 mesiacov! Do 8 mesiaca bola na UM, lebo som nekojila!
A samozrejme medzi tým prikrmy

kate_cs
3. feb 2020

@daniela_malygazda aj keď to veľa mamičiek nemá rado, ja som ak ide o jedlo tabuľková prvorodička 😀 tak nejako som sa spoliehala na to, čo je odporúčané. Kravské mlieko a syry som začala dávať od 1 roka a jogurt som dala ochutnať okolo 10 mesiaca, ale neoslovil ho. A určite dávame prednosť jogurtom v skle, lebo obaly potom ďalej využívame buď na príkrmy, alebo malé domáce džemy. Ak aj kúpim v plaste, využijem zas na jar na priesady zeleniny 🙂

balage
3. feb 2020

Biely jogurt postupne od 8.mesiaca, najprv po lyžičkách do ovocných prikrmov s vločkami. Od roka zjedol uz celý, tvaroh a kravske mlieko len v tepelne upravených jedlách. Ochutnal aj ňuňu jogurty, zje ich celé, je to akurátna veľkosť, jeho dávka v 15.mesiacoch 🙂

tulipanicek
3. feb 2020

Jogurty by sme mali ku koncu 7.mesiaca dať ale u nás to zdravotných dôvodov to bude až po roku. Jogurty robím aj sebe doma. Malej určite budem robiť domáce z čerstvého bio mlieka (už tepelne upraveného) a z jogurtivych kultúr (sebe robím len pomocou jedného jogurtu z obchodu a následne z týchto už pripravených jogurtov). Pri malej však chcem všetko urobiť ja 🤷‍♀️

ali_z
3. feb 2020

Ja od prvého roka.

kikuszv
3. feb 2020

@daniela_malygazda my sme zaviedli mliečne v podobe jogurtov v cca 10 mesiacoch, zloženie čítam vždy a to hlavne čo sa týka dcérkinej stravy. Ostané mliečne výrobky som začala zavádzať po roku.

ludkka0407
3. feb 2020

U nas bolo prve umele mlieko,kedze je nie som dobra "dojka"🙈🙈v osmom mesiaci som skusila jogurt biely postupne za lyzicku,dve,zatym trochu kyslej smotany okolo roka a nasledne uz aj mlieko,syry,mliecne vyrobky,hlavne jogurty (aj ochutene),acidko a dodnes mam doma mliekoholicku😃u maleho rovnaky postup,az na to,ze unho som jogurt zavadzala asi na 5x,kedze ho nechcel ani nahodou,teraz par dni pred prvym rokom konecne zje aspon vanilkovy.balene su v plaste,ine u nas nedostat

lula313
3. feb 2020

Mlieko nedávam(keď davas do varenia alebo prevarat, tak zabijes všetky enzýmy a vitamíny), dávam len mliečne vyrobky v bio kvalite. Biele jogurty som zaviedla v 8 mom mesiaci a okolo 10m syry..

euka210
3. feb 2020

ja som davala od 9mes. biely jogurt.

mawka
3. feb 2020

Naša bola len na um, čiže aj vcasne prikrmovana, prvý jogurt dostala ochutnať v 6m, dnes má 8m a jogurty do seba láduje jedna báseň, tie vaše. Gazda je top jogurt. Jemný, výborný, malej nezaťažuje bruško, výborne ho strávi. Jednoznačne ale jogurty v skle, pripomínajú mi detstvo a chuťovo sa nedá porovnať so žiadnym v plaste.

anicka176
3. feb 2020

Okolo 8 mesiaca som zavádzala biely kvalitný zrejuci jogurt 😊

ejka07
3. feb 2020

@daniela_malygazda mliečne výrobky som pri dcérke dávala cca od 8 mesiaca a u syna trochu neskôr, ale u oboch klasické3,6% mlieko od 12mesiacov

ivangeline
3. feb 2020

Cca 8m, možno aj skôr.. biely hustý jogurt.. najprv nechutilo.. xD