Vaše postrehy pre čo najkvalitnejšie umytý riad v umývačke riadu?

julius_tpd
18. máj 2015

Napríklad využívate odlišné programy v závislosti od zašpinenia riadu? Ekologický ECO mód, ktorý šetrí spotrebou vody, či intenzívny program pre silné znečistenie atď? Vnímate rozdiely pri použití kvalitnejších kapsúl od rôznych výrobcov oproti tým lacnejším? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.. 🙂

ichbinich
18. máj 2015

@julius_tpd
Drahe kapsuly, zvlast tie x v jednom, treba dobre ignorovat 😉
Nalakala som sa v akcii na Somat, a lutujem dodnes. Mozem ich pouzivat IBA v trojhodinovom eco programe, lebo iba tak sa mi rozpustia ☹
Mam rakuske claro tablety, ale iba jednofunkcne, tie sa rozpustia aj v kratsom auto programe (cca. 2,5h).
Silny program 70°C pouzivam na cistenie umyvacky s tym cisticom 😉 A pouzila som ho pvry krat na extra spinave riady minuly tyzden. Casto mam vela plastu, to nedavam silny program.
Zvycajne staci auto a eco, ale uz sa tesim, ked miniem tie tabs, dam prasok a DUFAM budem moct programy aj skratit alebo pouzit 40°C program...
Tie tri hodiny mlietia mi lezu na nervy.
Na stranke vyrobcu som citala ako trik nedavat velke nadoby dopredu, smerom ku dveram, lebo to odkloni vodu z trysiek a potom sa tab nerozpusti dobre. Trochu to pomaha, ale nie 100%.
Inak tabs od W5 z Lidlu boli dobre, aj z DMka DenkMit. Ale uz chcem vyskusat prasok a ostat pri nom.
Sol davam aj tak, lestidlo uz nie, lebo po prve este minam tie tabs s lestidlom, a po druhe to DenkMit je horke a mam horke riady. Uvidim, ake budem mat vysledky iba s praskom a solou, a podla potreby kupim ine lestidlo. Ale uz nie DMkove, aj ked mam ich vyrobky velmi rada. Ale horke riady nie 😉
Takze momentalne pouzivam vlastne dva programy: eco a auto, a to na striedacku, lebo minam na striedacku somat tabs a claro tabs. S praskom budem skusat skratit program alebo pouzit ten slabsi.

livocka21
18. máj 2015

@ichbinich Ake vycerpavajuce. 🙂 🙂

mimikas
18. máj 2015

Ja pouzivam kapsuly All in one od finishu a umyvam riad na 70C a vsetko mam vzdy pekne umyte.

katika55
18. máj 2015

Ja používam kapsule z DM drogerie - DenkMit, používam aj na kratší program a maximálna spokojnosť. Väčšinou používam ekologický program... a tie kapsule mi dokážu umyť aj poriadne "prihorený" hrniec 😀 , tak ani neuvažujem nad zmenou. 😉

julius_tpd
autor
18. máj 2015

@ichbinich uzasna odpoved 🙂 ja osobne naprikad tiez vyuzivam najviac Eco program 🙂

Este by som chcel dat taky vlastny tip, na ktory som prisiel. Mal som tiez problemy aby sa kapsulky rozpustili niekedy, potom som prisiel na to, ze sa to stavalo najma pokial dam hned dopredu k dveram nieco velke a nedajboze tym aj posuniem nadobku na pribor, ktora bude sikmo, tak potom to blokuje otvorenie tej nadobky, v ktorej sa nachadza kapsulka. Neotvori sa uplne, nedostane sa von a tym padom sa ani cela nerozpusti.

katinka71
18. máj 2015

@julius_tpd mame odskusane aj drahsie aj lacnejsie,riad rovnako umyty ci drahym tabs alebo lacnejsimi ,rozdiel je iba v cene my kupujeme z lidlu W5,aj citame rakuskom casopise Konsument kde robili testy s drahymi a lacnejsimi velmi dobry vysledok prave s lacnejsimi tabs z lidla

mishellitta
18. máj 2015

Ahojte. 🙂 Čo sa týka mojej domácnosti, preferujem tekuté kapsule, nakoľko sa rozpúšťajú pri nízkych teplotách a na riade neostávajú zvyšky, keďže sa dobre opláchnu. Vysoké teploty volím hlavne pri hrncoch, plechoch, mriežkach zo sporáku, atď.. Inak všetko umývam na cca 40 stupňov, čo mám za 30 minút čisté. 🙂

ichbinich
18. máj 2015

@julius_tpd
Ja mam na pribor suflik uplne hore 😉
Keby boli tie "dvierka" na cistic blokovane, tak by som chapala, ze sa mi nerozpusti. Podla mna je to prave tymi konkretnymi tabs, kedze ine mi rozpusti. A aj tie z Lidlu boli dobre. No, nechala som sa nalakat na reklamu, tak mi treba 😝 Ako vracvi jeden moj kolega, to, co ma najvacsiu reklamu, urcite kupovat nesmies 😉 😀
Ale ako pises aj ty, ziadne velke hrnce dopredu, tam iba taniere, tak potom sa to da: aj pekne umyje, aj sa rozpusti.

Inak moj tip, ked zacnu byt vysledky umyvania horsie: vycistit filter a umyt umyvacku umyvacom na co najvyssej teplote a dosypat sol (nezavisle od toho, ci svieti svtielko).

lucik194
18. máj 2015

priznam sa vyskusala som rozne kapsule a musim povedat za mna je vyslodok nasledovny:
kapsule Finish nikdy viac, pri kratsich programoch sa mi nikdy nerozpustili, riad zateceny a neumyty, somat umyl vsetko ale nic nebolo leskle, najlepsie sa mi pouzivaju tablety Jar (gelove), pouzivali sme aj z ciech z drogerie Rossmann a z DM drogerie.. Jar sa da ale kupit v super cene takze ta u nas momentalne vyhrava (myslim ze 90ks balenie za 12€ hovori za vsetko), pred 2-3 rokmi vyhraval rossmann.
Pouzivam kratky intenzivny program 36 min, je bez susenia, ale umytie je vzdy bezchybne(mame len 40cm umyvacku electrolux) takze ziadne zaschnute jedlo nehrozi pri 4 clennej rodine, nestiha zaschnut.
Ale myslim vsak ze najviac zavisi na upratani umyvacky, lebo pokial nie su taniere aj pohare upratane tak ako maju byt mozete pouzivat najlepsie tabletky na svete a riad umyty dobre nebude. Preto hned od zaciatku je treba skusast a skusat a ukladat a ukladat riad a najst ten najlepsi system....
Pouzivam aj dlhsie

julius_tpd
autor
18. máj 2015

@lucik194 s tym ukladanim suhlasim, treba trenovat a trenovat 🙂)

maminecka2
18. máj 2015

Tak ja mam z kapsulami opačnú skúsenosť, lacné (už neviem aké presne) nič moc, Somat all in OK, Finish all in nič moc. Tie z Lidlu určite skúsim, viacerí chvália. Ale ja mám problém s novou umývačkou, že umýva horšie ako predošlá. Máme úzku a ešte aj s najmenšou hĺbkou, tak sme nemali veľmi na výber, ale nie sme spokojní. Sestra má tú istú značku, ale veľký rozmer, a je spokojná. Tak neviem, čím to je. Nemôžem vobec umývať zaschnuté hrnce, naberačky, musím to vždy "predumyť", lezie mi to na nervy. Ale čo už. Stále lepšie ako všetko umývať ručne.

najjulinka
18. máj 2015

ja najviac Eco program a druhý v poradí občas 70°C .. najvyššia teplota.... to len tak v ramci prevencie.. to by ž amlo pozabíjať všetky bacile... aj salmonelu... a navyše rozpustí tuk v hadicciacha pod. .. proste dnu v myčke.. nech to ide von... 😀 ale najčastejšie eko

najčastejšie somat tablety používame. .ale aj z DM či LIDLa...

ale raz som v Tescu kupila lacný prašoka penil... a ževraj pre tu penu sa čosi popsulo na predošlej myčke. .takže take aby nepenili. .že to ma čerpadlo s tým problem potom, lebo pena je vela vzduchu ...

annaopialova
19. máj 2015

ja pouzivam len finish a som uplne spokojna ci je to eco program alebo skrateny momentalne mam somat ale aj s nim som spokojna treba len dobre nadstavit si umyvacku co sa tyka tvrdost vody a potom lestidlo a sol len nevyhoda je v tom ze vzdy musim kupovat ked su tablety v akcii

klincek
19. máj 2015

Ja pouzivam len Eco a kratky program, a vlastne este 70stupnovy-ale ten len pri cisteni umyvacky.
Uprednostnujem prasok (momentalne Somat, skusala som aj z DM, ale Somat je lepsi). Ale komu vyhovuju tablety, tak najlepsie su podla mna Jar. Lestidlo a sol dosypam intuitivne (moja umyvacka nema na to kontrolky), ale asi to robim dobre, lebo riad som nemala nikdy flakaty, vrzgavy (fuj, to neznasam), ani horky🙂. Dost sa mi osvedcilo pridavat to castejsie a v mensich mnozstvach, napr. lestidlo mam nastavene len na stupen 2 a riad vyzera super, viac urcite netreba.
A zaklad uspechu je ulozit veci spravne, ako tu uz bolo povedane.
Bez ohladu na to, ako ju pouzivame, sa asi vsetci zhodneme v tom, ze umyvacka skvalitni zivot ako maloco 😉, ten moj teda urcite 😀.

julius_tpd
autor
19. máj 2015

@klincek to je pravda, ten moj urcite tiez. Ja ako clovek lenivy si uz bez toho predstavit zivot neviem. A uspora vody je tiez dalsie velke plus oproti rucnemu umyvaniu 😎

wieruska1
19. máj 2015

za poslednych 15 rokov mam tretiu mycku a este ani raz, prisaham, mi neostala nezoztopena tabletka. Ci draha, ci lacna, ci taka alebo onaka. mam system ukladania ktory nemenim a z mycky vykladam leskle suche bez prichute. Treba si aj uvedomit ze nie vsetko sklo je do mycky.

prasiatko30
19. máj 2015

my sme dlho pouzivali tie calgonit tabletky - najprv tie co boli dvojfarebne s tou gulickou v prostriedku a potom tie take co su zabalene v tej folii, teraz uz dlhu dobu pouzivame fairy a tie sa mi este zdaju najlepsie, pohare sa nezacmudia tak skoro ako pri tych calgonit - i ked tie su podstatne drahsie. a tiez nasa mycka vdaka tomu ze mame velmi tvrdu vodu tak pyta sol ako diva takze aspon raz za dva tyzdne doplname sol, umyvame len na jednom programe NORMAL 50 - a veru misy z janskeho skla a napr pohare na vino su cistejsie a lesklejsie tak neostanu ani ked sa rucne umyju.

certi
19. máj 2015

somat a finish mi hrozne smrdia chemiou
davam prasok, lestidlo ECO FEEL z DM, umyje, nesmrdi, rozpusti
JAR som este neskusala, skusim
Pouzivam program ECO alebo kratky
Filter sa ma cistit po kazdom jednom umyti..vybrat, preplachnut
Ja mam ale iny problem....uplne vsetky pohare, sklo mam znicene, proste biele pruhy, korozia ci co...a to su urcene do umyvacky, uz som ubrala aj lestidlo, aj tvrdost vody som rozne nastavovala...a tie pohare mi aj v skrinke smrdia takou potuchlinou, plesnou ci co...davam ich tam suche....TERAZ RADTE🙂)

prasiatko30
19. máj 2015

@certi ja ked som pouzivala calgonit tak po urcitom case som musela proste pohare vyhadzovat - tie co sa pouzivaju dennodenne a vlastne aj v mycke su denne, hovorili mi aj ze to je tym ze to su lacne pohare - nic kupili sme aj drahsie a furt to iste len mi nesmrdeli ako ty hovoris len proste ako keby sa na tom usadzoval call - takze po urcitom case som tieto pohare uz len vyhadzovala. teraz s tymi fairy a s tym ze pridavame sol fakt kazde dva tyzdne tak tie pohare su uz asi rok a vcelku ok vobec nie su biele ako pred tym.

certi
19. máj 2015

@prasiatko30 ved aj ja som vyhodila, nakupila nove a zase je to iste...ja pridam sol, len ked si to Boschka pyta, to je raz za par mesiacov

prasiatko30
19. máj 2015

@certi my sme to tiez tak robili a aj teraz ked zacnu byt prilis skarede tak mm je na to alergicky ten hned chyti a smari ich do kosa - ale teraz ako hovorim uz asi rok sa to nedeje, a to len zmenou tych tabletiek, lestidlo pouzivam calgonit ale toho si pyta velmi malo a sol ta je fakt asi tak kazde dva tyzdne mi hlasi mycka ze potrebuje

certi
19. máj 2015

@prasiatko30 no mne zase stale pyta lestidlo, mam ho asi na c. 2......

ichbinich
19. máj 2015

@certi
Biele pohare mame v robote. Tak sme robili pokusy a v robote musime beznadejne predavkovat vsetko, aby sme mali ciste pohare ☹
Pouzivame Somat7, plus sol, plus lestidlo. Pred tym, ako si naberiem v robote vodu do pohara, tak si ho oplachnem. Inak by som mala trosku peny, ako zvysok lestidla... Je to blbe, ale bohuzial inak by boli ophare uplne biele... Program eco 50°C. Zaujimave, ze v robote problem s rozpustanim tabliet skoro nikdy nie je...

Sol davam doma ako som uz pisala hore nie iba podla svetielka na mojej Bosch-ke, ale aj ked robim "generalku", ze cistim dokladne aj filter, aj davam cistic (filter cistim castejsie, samozrejme 😉).
Dalej mam nastavenu tvrdost vody viac, ako v skutocnosti je, teda si umyvacka berie viac soli. Lestidlo mam nastavene na minimum, ale teraz doma aj tak ziadne nemam. Ta korozia mi na tych dennych poharoch nejak extra nevadi. Su trochu "osuchane", ale este su priesvitne 😉 Podla vsetkeho ich stihneme porozbijat skor, ako by sme ich vyhodili 😀

julius_tpd
autor
19. máj 2015

@certi nieco podobne moze nastavat ked je zaneseny filter, ale pokial je naozaj cisteny ako pisete, potom dalsia moznost je napriklad uz "zatuchnutie" umyvacky. Ako dlho ju mate a pouzivate? Existuju aj cistice umyvaciek, ktore podobne problemy riesia. Cistic sa vlozi do umyvacky, pripadne aj spolu s vonou, a umyvacka sa zapne na prazdno. Pokial stale bude pretrvavat zapach potuchliny / plesne, je mozne, ze sa jedna aj o servisnu vadu, ktoru by uz riesil technik.

andromeda_ja
19. máj 2015

@ichbinich @certi Pred vlozenim do umyvacky vzdy najprv oplachnem riad. Pouzivam len polovicu kapsule Denk mit z drogerie DM (nezbadala som rozdiel ked som dala celu) a lestidlo na minimum a mam krasne pohare bez bielych flakov, umyvacka nesmrdi a to uz ma niekolko rokov (Bosh). Umyvame pri teplote 40 - 65 stupnov. Riad sa umyva kazdy den.

klincek
19. máj 2015

@julius_tpd ja som ekolog..kym som umyvala rucne, tak v napustenej vode. ale uspora casu je uzasna., resp. moznost jeho vyuzitia na ine aktivity, kym sa riad umyva sam 😅. zatial mozem ako spravna matka "oddychovat" napr. varenim alebo pranim 😀. ale aj tak je to prinos k ulahceniu mojho casoveho manazmentu, a to velmi ocenujem.

maminecka2
19. máj 2015

Ahojte, čítam tu rôzne dobré rady, tak sa spýtam, kam dávate naberačky aby boli čisté? Inak mám najužší a najmenší typ umývačky, hrôza. A musíte predumyť napr. hrnce od polievky, zemiakov apod.? Lebo ja keď to nechám tak, tak možem potom umývať ručne pekne zaschnuté a naleštené zvyšky, brrr. Som si zvykla riad nechať v drese odmočiť a potom ho narýchlo prebehnem hubkou, no ale páčilo by sa mi len vložiť akokoľvek špinavý riad a vytiahnuť čistý. A to používam hrncový program na všetko.

ivv
19. máj 2015

@julius_tpd patria do umývačky sklenené pokrievky? možno blbá otázka ale ja mam všetky (tefal, tescoma) poškodené akoby bielymi cmuhami, ako vyššie spomínali baby, že majú na pohároch.. Čím to je? Korózia?

cenculinka
19. máj 2015

normalne som teraz davala riad do mycky a zamyslala sa nad tym, co tu pisete 😀 netusim kolko minie vody, lebo mame studnu+cerpadlo na vodu, takze nech si minie aj 100 litrov, zatial mi je to jedno 😀 elektrika je druha vec, no ani tu netusim, kolko minie, nechodia nedoplatky, tak to neriesim 🙂 mycka ide u nas denne-60cm, my sme taki lenivi, ze ani pohar od vody neoplachujeme sami, vsetko sup do mycky...tablety som skusala rozne, nikdy som nebola spokojna ☹ bud ostali na poharoch biele flaky (W5, Finish-katastrofa podla mna) alebo som citila "vonu" aj na umytych riadoch - Jar kapsule...chcem este skusit tie gely od Somat, vkladam do nich vsetku nadej, potom uz neviem v com budem umyvat ☹ moja mycka nema teploty, ma asi 11 programov, netusim ake, su tam iba obrazky 😉 pouzivam ten najsilnejsi, potom ten isty obrazok ale slabsia teplota asi a este Eco (tento velmi malo, lebo mi riad potom nikdy dobre nevyschol)...ja si myslim, ze riad asi zle ukladam ☹ okrem najsilnejsej teploty je vzdy po umyti mokry ☹ a brutalne mi vadi, ze sa mi neotvoria dvierka po skonceni umyvania, ale to je na inu diskusiu 🙂 no aj napriek tomu vsetkemu by som mycku uz v zivote nedala z domacnosti prec, ma tu svoje nemenne miesto spolu s prackou a susickou pradla 😀

cenculinka
19. máj 2015

@maminecka2 ojojoj ja keby som mala riad pred myckou este oplachovat, tak ma porazi 😀 naberacky davam do horneho kosa, otocim ich "dole hlavou" a nemam s tym problem, rovnako tam davam aj drevene varechy a na 99% su vzdy ciste 🙂 na poharoch mavas take jak ryhy? ci flaky?