SÚŤAŽ: ZBERATEĽSKÉ ÚL0,0VKY

michal_neuschl
Moderátor
14. aug 2019

Ak plánujete zavítať do lesa či na lúku, nezabudnite spojiť príjemné s užitočným. Niet nič lepšie, ako si počas prechádzky nazbierať liečivé bylinky, lesné plody, huby alebo lúčne kvety. Mnohé zo surovín, ktoré nájdeme vo voľnej prírode, účinkujú na naše zdravie a krásu. A keby náhodou aj nie, aspoň sa dajú zjesť. Veď ruku na srdce, pohrdli by ste sirupom z voňavej bazy, čajom z čerstvej materinej dúšky alebo chlebíkom s chutným medvedím cesnakom? Tak vidíte. Na prírode je najlepšie to, že sa ujde každému. Pri zbere sa stačí riadiť jednoduchými zásadami:

1. Čas
Ak máte v hľadáčiku konkrétnu rastlinku, najprv sa uistite, že je práve obdobie, počas ktorého sa v prírode vyskytuje vo fáze, ktorá je pre zber najosožnejšia. Preto je dobré vedieť, na ktorú časť rastliny sa treba pri zbere zamerať. Pri niektorých rastlinách vás budú zaujímať kvety, pri iných zasa plody či listy.

2. Spôsob
Rastliny zbierajte ručne alebo mechanizovane. Zber sa snažte uskutočniť tak, aby ste rastliny nepoškodili a časť z nich sa zachovala aj na stanovišti, aby mohli na danom mieste vyrásť aj v nasledujúcej sezóne. Ukladajte ich do košíka alebo do debničky tak, aby sa nepotlačili ani nesparili. Zbierajte len zdravé, dobre vyvinuté a škodcami nenapadnuté rastliny.

3. Miesto
Všeobecne platí, že rastliny zbierame za suchého, slnečného počasia, bez rosy. Naopak, pri hubách by mal zberu predchádzať výdatný dážď. Pri zbere sa vyhnite prašným alebo znečisteným miestam.

Ako ste na tom so zberom vy, dámy? Pochváľte sa fotkou svojho prírodného úlovku, na ktorý ste najviac hrdé. Za odmenu získate prírodnú nádielku v podobe troch 6-packov Zlatého Bažanta Radler 0,0% a organické pleťové oleje.

margaret96
14. aug 2019

@michal_neuschl môj úlovok černice z lesíka, vždy zoberieme len pár nech ostane pre všetkých, mohli by ste vymyslieť príchuť lesné ovocie 😛😁

slavkacek
14. aug 2019

Aj my s dcérkou sme boli na lesné černice, dcérka hneď ochutnávala :D a upiekli sme si super bublaninu 🙂

zuzanapd1
14. aug 2019

...keď som bola tehotná, môj ocko mi ukázal v lese čerstvo narodené mláďatko jelienka... To je môj naj úlovok... Okrem hríbov...byliniek...

karolin2
14. aug 2019

Svoju dcérku len teraz zasväcujem do tajomstvá herbárie. Má 8 rokov. Zatiaľ sme len pri lisovaní lúčnych kvetov, nemáme toho ešte tak veľa. Ešte zaobstarať nejaký pekný zošit, porozmýšľať ako zalepiť, či len priamo, alebo ešte najlepšie zalaminovať. Dokresliť, popísať, predstavy máme a potom zrealizovať.

kupcovci
14. aug 2019

Jedna hubárska 😁

petrarac
14. aug 2019

vcera sme si doniesli z lesa materinu dusku, cernice uz domov nestihli prist.. 🌿🌿🌿 🍇🍇🍇

s1m.one
14. aug 2019

Ahoj, do lesa chodíme často, sme vášniví hubári, no zistila som, že aj byliniek mame nasusenych dosť, samozrejme na huby sa to nechytá 😅😜 pre mna sú naj úlovkom všetky, lebo každá bylinka je super 👍

jachin
14. aug 2019

Aj my radi zbierame bylinky, ovocie, orechy a zeleninu.Všetko vlastné, domáce.Najviac sme hrdí na minuloročné tekvice:

sperka
14. aug 2019

U nás z každého rožku, trošku, bylinky na čaj aj sušené hríby. Ešte zbierame rascu na lúke. 👌

radka422
14. aug 2019

Naposledy sme zbierali našu obľúbenú lipu na čajík, ktorý si v zime varíme najradšej. Ešte nás čaká zozbierať naše balkónové bylinky bazalku, ligurček, kôpor, petržlenovú vňať a mätu 💕

anicka63
14. aug 2019

@michal_neuschl moj víkendový úlovok 😁

saba2012
14. aug 2019
adel47
14. aug 2019

Moja prababka vzdy zbierala lopuchove listy,chodievala som ako malinka s nou.Lopuch ma vela liecivych ucinkov a aj ja ich vyuzivam hlavne pri odreninach,vyvrtnutych clenkoch ale osvedcil sa mi aj na cysty na prsnikoch.......Vzdy ked vidim tuto krasu citim ze moja prababicka je tu.......ona tuto rastlinu milovala .

6timmy6
14. aug 2019

Moj vikendový pravidelný relax v lese a vždy donesiem domov voňavé hríbiky ktoré sušim a vyrabam hríbový prášok ktory použivam na varenie😋😋😋

dextella14
14. aug 2019

Leto v našej záhrade ❤️

keena
14. aug 2019

@michal_neuschl moj necely vcerajsi ulovok v lese.

klamarka5
14. aug 2019

Moje zberatelske poklady zo zahradky 🍅🍇 aj z lesika

666sunny
14. aug 2019

U nás na záhrade máme takýto poklad☺️💛💚

barbara24
14. aug 2019

Z voľnej prírody mám poklady ako huby, z medvedieho cesnaku som vyrobila pesto, a z kvetov bazy sirup, ktorý keď zavriem oči ma vráti späť k babke ... a tento rok by som chcela vyskúšať vyrobiť sirup aj z plodov ... dúfam, že to ešte stíham ...
Okrem toho na záhrade mám bylinkovy záhon, mäta, medovka, salvia, tymian, levandula, bobkovy list žiaľ neprežil a rozmarín tiež vyschol, ale plánujem dokúpiť - všetko si na zimu susim ... a jedlé kvety kapucinky ... robí mi to radosť a keď pijem cajiky s medom ... úplne iná chuť ako z obchodu ... 😉💪

cupakabricka
15. aug 2019

Dobrý deň. Ja teraz v poslednej dobe som dlhšie v lese nebola :( nejako niet času :( ale radi chodíme zbierať hríby ;) černice maliny
Nemám teraz žiadnu foto ale máme radi melón a naša Izabelka tiež. 😉
Taká melónová príchuť radlera by bola super 👍

1kriosa1
15. aug 2019

Úplne najkrajšiu spomienku a pamiatku mám, keď sme ako dobrovoľníci pomáhali zdarma na ryžových poliach zbierať ryžu. Celu deň sme behali s prútenými košmi, brodili sa blatom a vodou. Ja som to nedomyslela a mala som dlhú sukňu a sandalky 😃 ...obdivujem tých ľudí,čo tam denne pracujú. My sme za pomoc dostali osvieženie v podobe čerstvého kokosu 😊

22maja22
15. aug 2019

toto su nase najvacsie huby ake sme nasli so synom za posledne 3 roky;) asi chodime neskoro do lesa alebo na nespravne miesta:D

drdrdr
15. aug 2019

Toto je momentálne nás najcennejší úlovok😊 rakytnik😍 aj ked je poriadne kysly, naša Dominika sa s ním kŕmi ako s tými najsladsimi cukrikmi❤

livinka1111
15. aug 2019

Náš úlovok boli pred šiestimi rokmi takéto prírodné nádhery, z ktorých sme si vyrobili krásnu pamiatku na našu skvelú dovolenku v Čechách na chalupe v dedinke Valteřice. Bolo tam úžasne a táto spomienka nám tieto krásne chvíle neustále pripomína, lebo ju máme zavesenú na stene na chodbe. Je to vlastne kôra zo stromu obrastená nejakou hubou, svokor vyrobil z dreva domček, prilepili sme tam skalku nájdenú na jednom krásnom mieste a konáre zo stromom poslúžili na smerovú tabuľku.

macik45
15. aug 2019

Rada chodím na bylinky aj s mojou dcérkou, robíme si zásoby na zimu na čaj, vyrábame oleje, tinktúry, je to moj koníček a v prírode sa vždy nabijem pozitívnou energiou.

s1m.one
15. aug 2019

@macik45 jeeej ľubovník, tento rok som stihla len odkvitnutý..

macik45
15. aug 2019

@s1m.one ja som ho tento rok vystihla🙂

zuzanapd1
15. aug 2019

@drdrdr včera sme zrovna varili džem z rakytníka a má výbornú chuť...