SÚŤAŽ: ZBERATEĽSKÉ ÚL0,0VKY

michal_neuschl
Moderátor
14. aug 2019

Ak plánujete zavítať do lesa či na lúku, nezabudnite spojiť príjemné s užitočným. Niet nič lepšie, ako si počas prechádzky nazbierať liečivé bylinky, lesné plody, huby alebo lúčne kvety. Mnohé zo surovín, ktoré nájdeme vo voľnej prírode, účinkujú na naše zdravie a krásu. A keby náhodou aj nie, aspoň sa dajú zjesť. Veď ruku na srdce, pohrdli by ste sirupom z voňavej bazy, čajom z čerstvej materinej dúšky alebo chlebíkom s chutným medvedím cesnakom? Tak vidíte. Na prírode je najlepšie to, že sa ujde každému. Pri zbere sa stačí riadiť jednoduchými zásadami:

1. Čas
Ak máte v hľadáčiku konkrétnu rastlinku, najprv sa uistite, že je práve obdobie, počas ktorého sa v prírode vyskytuje vo fáze, ktorá je pre zber najosožnejšia. Preto je dobré vedieť, na ktorú časť rastliny sa treba pri zbere zamerať. Pri niektorých rastlinách vás budú zaujímať kvety, pri iných zasa plody či listy.

2. Spôsob
Rastliny zbierajte ručne alebo mechanizovane. Zber sa snažte uskutočniť tak, aby ste rastliny nepoškodili a časť z nich sa zachovala aj na stanovišti, aby mohli na danom mieste vyrásť aj v nasledujúcej sezóne. Ukladajte ich do košíka alebo do debničky tak, aby sa nepotlačili ani nesparili. Zbierajte len zdravé, dobre vyvinuté a škodcami nenapadnuté rastliny.

3. Miesto
Všeobecne platí, že rastliny zbierame za suchého, slnečného počasia, bez rosy. Naopak, pri hubách by mal zberu predchádzať výdatný dážď. Pri zbere sa vyhnite prašným alebo znečisteným miestam.

Ako ste na tom so zberom vy, dámy? Pochváľte sa fotkou svojho prírodného úlovku, na ktorý ste najviac hrdé. Za odmenu získate prírodnú nádielku v podobe troch 6-packov Zlatého Bažanta Radler 0,0% a organické pleťové oleje.

evamajercak
15. aug 2019

Mne sa páči, že v prírode je veľa liečivých rastlín. Od repíka cez mätu až po nátržník husí. Ale mne zatiaľ na pohľad veľmi učarovala "štetka lesná". Krásna cca 2m rastlinka, v minulosti používaná na česanie vlny. V súčasnosti sa jej pripisujú liečivé účinky pri liečbe boreliózy. Vyzerá nádherne. A z ríše zvierat som pyšná na to, že som si naozaj zblízka mala možnosť popozerať modlivku.

katusik505
15. aug 2019

Toto je náš úlovok z prechádzky. Malá veľmi ľúbi huby, takže ich nasušíme a v zime pridávame do jedál.

bibyke
15. aug 2019

To je "nas" ulovok zo zahrady😱😱😱

monicka9
15. aug 2019

@bibyke bibi ja poražku dostanem ked je to to čo si myslim😅😁😬

bibyke
15. aug 2019

@monicka9 ano je,hadík.bol hladny🤷🏼‍♀️😄 ja som uz tu porazku prezila😁🤭

monicka9
15. aug 2019

@bibyke uz ani pozriet nemozem na tu fotku lebo mi až zle doslo🤢😲 aj minule mamicka jedna pridala foto tarantúl a ja som zaspať nemohla taký šok som utrpela😏😁

bibyke
15. aug 2019

@monicka9 😄😄😄 ja odvtedy do zahrady s detmi nejdem😄😄😄

jane1989
15. aug 2019

Niet bad prechadzky v lese, ktore si vzdy uzivame. Casto zbierame hriby, bylinky a rozne lesne plody. Tento rok sme si z nich casto robili rozne miesane napoje a hriby sa uz susia...

jane1989
15. aug 2019

A nas najvacsi ulovok so zahrady.... Uz Nas caka v kuchyni

zvedavec333
15. aug 2019

Bázový sirup je veľmi chutný a u nás pomerne obľúbený a z byliniek určite levanduľa, vysušená ktorú si dávame pri postel pre lepší spánok 🙂

s_i_s_a
15. aug 2019

Moj ulovok z prirody je materina duska ❤ je to moja najoblubenejsia bylinka...tesim sa na zimne vecery,ked za oknom bude padat sneh ❄ a ja si uvarim materino duskovy caj a jeho vona mi pripomenie letnu luku ❤

rysmamka
15. aug 2019

@michal_neuschl
Nádherne voňavé hribiky, ale zbierame si aj bylinky a rôzne trávy , ktoré sa dajú aj takto využiť 🙂
@michal_neuschl

tenderka
15. aug 2019

nazbieraná a zapletená levanduľa vhodná na privoňanie pri bolesti hlavy, tiež do šatníkov proti moliam

bubik91
15. aug 2019

@michal_neuschl
s laskou sme nazbierali do mraznicky na dobre kolaciky 😊

livizi
15. aug 2019

Naše prvé domáce čerešne z vlastnej záhradky, radosť žiť ❤

miriskaz
15. aug 2019
miriskaz
15. aug 2019

@adel47 jej toto ma zaujíma.ako používať prosím?robíš nejakú tinturu?moc vďaka.

jajamalka
15. aug 2019

aj odvážené ;.)

sabusik321
15. aug 2019

Keďže bývame v meste chodíme aspoň na kvety 🙂 ale u babky na záhrade mame černice a jahody ❤️

deli06
15. aug 2019

Domáce čučoriedky 😍 deti milujú 🙂

shilou
15. aug 2019

U nas takto. Huby zavarane a aj si ich mrazime. Lubia ich aj deti.

didiana333
15. aug 2019

Jaaaaa som si doma z chladničky ulovila bažanta levandulu 😂😂😂 a fajný chladený....prišla som z práce a veru,dobre mi padne 😉🍺

drdrdr
15. aug 2019

@zuzanapd1 musí byť uzasny ❤ len to oberanie, musíte byť riadne dopichana ...

curcuma
15. aug 2019

priamo zo záhradky jeden úlovok mám,
a aj foto sem bez váhania pridám,
obľúbený radler k nemu naaranžujem,
a už len dobrú noc Vám všetkým zaprajem 😉

ferihegy
16. aug 2019

Do prirody chodime velmi radi.
Jeden ulovok prisiel za mnou az domov na dvor ( dvaja bazantiky ). Inak mnam mnam maliny ;)

vedama
16. aug 2019

Náš úlovok bol v takejto krásnej podobe aloe vera, od vtedy sme si ho aj doma do kvetináča poriadili a pestujeme 😊

adel47
16. aug 2019

@miriskaz nerobim tinkturu staci lopuchhovy list umyt utret a prikladat najlepsie na noc.....obviazat elastickym obvazom..........Vytahuje super zapaly ......a pomaha pri tych spominanych cystach..ci na prsnikovch ci na vajecnikoch.......mne pomohol......ale prikladala som povinne kazdy vecer

miriskaz
16. aug 2019

@adel47 ďakujem krásne❤️

jajavk
16. aug 2019

Pár suvenírov ešte z vychadzkovej hubárskej sezóny zdobia záhradku dodnes 😉

maryon1
16. aug 2019

@michal_neuschl cela rodina milujeme hubarcenie 🍄🍄🍄 spolocna prechadzka lesom, to ticho /teda pokial nase deti nenajdu hrib a svojou radostou vyplasia asi aj medveda za siedmymi horami a dolinami 😀😀😀😀