Nebezpečenstvo nosenia búnd a fusakov v autosedačkách

lucinka1104
6. dec 2018

Ahojte maminky zaujímal by ma Váš nazor https://ellesgreboir.blogspot.com/2018/01/nepou...

Ďakujem

dzina007
7. dec 2018

predstavte si moje deti maju 5 a 4 roky.. do skolky mame 5 minut ani nie autom.. do obchodu detto a v aute v bundách nesedia... a ziju.. a ani raz zapal pluc nemali.. a patria medzi jeden z tych zdravsich deti v skolke... staci ttomu dietatu dat poriadnu deku...

zuzuliennka1
7. dec 2018

diesel alebo benzin, to je uplne jedno, dieta nema v sedacke sediet v bunde, z bezpecnostnych dovodov... pasy nepriliehaju k telu tak, ako by mali a uz pri rychlosti 16km/h sa moze pri naraze dieta doslova vysmyknut z bundy, pasy maju vzdy tesne priliehat.. https://najmama.aktuality.sk/clanok/258480/diet... treba vrstvit a dat napr. capicu a rukavice do auta, tam unika najviac tepla, ale nie deti v overaloch a bundach 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

yanni
7. dec 2018

Absolútne si neviem predstaviť naše deti v tučných bundách. Žiaľ tiež musím voziť autom ca. 8 minút, 6 km, keďže žiadna iná možnosť u nás nie je. Absolutnenevidim problém aj pri mínus 15 to dieťa pri aute vyzliecť, posadiť, zapasat, zakryť dekou. Otázka pár sekúnd. A zo naša najmladšia, takmer 3,5 ročná, sedí stále protismere. Takze ešte aj zdvihnúť ju musím, keďže auto je vyššie položené. Deti (4)sú medzi 3 a 12 rokov a ani jedno ešte v živote nemalo zápal pľúc či priedušiek, chorí tiež nebývajú, akurát tak občas sople, mala za 3 roky chorá ešte nebola ( do škôlky chodí už dva roky).

lucinka1104
autor
7. dec 2018

Ďakujem za zapojenie sa a miestami aj dosť búrlivé diskutovanie. Je to samozrejme každého osobná vec či riskuje zápaľ priedušiek,alebo život dieťaťa....to je dnes všeobecne ťažko su maminy čo dajú bábu v 4 mesiaci halušky, lebo aj ona sama jedla, jej mama dala a ona je tu a žije tak prečo by aj jej dieťatku nedala, sú tu maminy čo striktne dodržiavajú všetky rady DR a aj extrémistky čo v 10 mesiaci dieťaťa stále len dojčia. Téma tu neni kvôli tomu ,aby ste sa hádali baby idú Vianoce čas lásky a rodiny ...rodina áno to je to čo je to naj pre každého z nás a vďaka BOHU drvivá väčšina z nás robí pre svoje poklady to najlepšie čo vie. Bundy a fusaky sa neodporúčajú,ale nie sú doslova zakázané ...vy ste matky vy viete č je to najlepšie pre Vaše dieťa , vy ste ho nosili 9 mesiacov v brušku , vy ste za neho dýchali , vy ste za to to stvorenie zodpovedné ...Ja osobne si myslím, že pripútať bez bundy a hneĎ zababušiť bábo do deky je super, veď čiapočku poprípade nákčník môže mať...my mame fest staré auto a jazdíe každy deň do mesta len 15 min. no aj tak je po 5 min v aute teplo....z kašľa sa vylieči no z mŕtvych nevstane ...ja viem, že aj maminky čo sa bundičiek nechcú vzdať chcú pre svoje bábo to naj ...ale nie je to tak proste správne dnes som čo správy to min 3 nehody ...mohli ste to byť vy a už pri tejto príležitosti sa opýta ...zo zvedavosti načo am autosedačka striešku ?

yanni
7. dec 2018

@lucinka1104 Aku striesku? Myslis slnecnu clonu? Maju len vajicka. my sme to nikdy nepouzivali.

A inak, fusaky nie su nebezpecne. Ale musia byt len tie, store su vyslovene robin pre sedacky/vajicka, do ktorych dieta polozis, normalne zapnes pasy sedacky a az potom zapnes fusak. Tieto fusaky maju chrbtovu cas tensiu ako klasicke fusaky do monika. Popripade staci aj akasi prekladacia deka: tietodeky su dost teple aby dieta neochorelo ale nadruhej strane tensie, extra pre vajicka. Tiez s dieramy na pasy, ci uz 5 alebo trojbodove sedackove.

lucinka1104
autor
7. dec 2018

@yanni no ty to asi voláš slnečná clona ja strieška.. Vysvetlím... Bola som svedkom nehody, kde dieťa vo vajíčku to máš pravdu nemalo zatiahnuť strisku, clonu.. To je jedno ide o to isté a malo plnú tváričku skla, ak by rodiča pri jazde použili strieškou minimálne polovica toho skla by neskončila v tvári dieťatka, ale na streche!!! Clome, alebo akokoľvek to už nazvete... Prajem všetkým cy km bez nehody, ale k DR chodíme často aj len so soplikmi, aj keď je to banalita a na bezpečnosť dieťatka v aute neprikladame takú dôležitosť ako by sa mala... Radcsej budem jazdiť po ulici v starom kočíku, ktorý už nie je in, ale kúpim autosedacku, ktorá spĺňa všetky crasch testy, príp Em sedačku do isofixu a viem, že som urobila všetko preto, aby som ochránila svoje dieta. Ja len chcem, aby mamičky nezanedbavali tieto dôležité veci ako je výber správnej autosedacky,, vhodne ho obliecť a správne osadiť autosedacku do auta.. Aby raz nebolo neskoro... Darmo bude babo papať len mrkvu a petržlen a hrať sa len s edukativnymi, vnimavymi hračkami , nosiť Tommy Hilfiger a voziť sa v najkrajsom kočíku... Pokiaľ jazdí autom a na ceste je kopec bezohľadných bláznov, musia proste všetky maminky, vedieť, že výber správnej autosedacky je dôležitý, rovnako aj oblečenie a následne pripútanie dieťatka... Stále sa to proste podceňuje a to je to čo má štve 🙂

yanni
7. dec 2018

@lucinka1104 Mne o bezpecnych sedackach pisat nemusis. Ja toto viem dost a mam aj dost prestudovane. Akurat, ze ta "strieska" vobec nie je strieska. Je to kus latky, ktory nie je pevny. Pri nehode velmi zalezi kde a aka to auto skonci, aka sa kde bude kotulat, aka ho kto zdemoluje. Ten kus latky najak vlei to dieta neochrani. Moze amt stastie, ze prave tak stasne "pristali" ale o nejakej bezpecnosti sa tu neda hovorit. Tiez je o len an vajickach a pripevnene o rukovät. Pri tych vajickach, kde vyrobca prikazije sklopit rukovet, ti je ten kus latky aj tak vie na co.

Ona vec. Isofix. Isofixove sedacky nie su bezpecnejsie Ako sedacky pripevnene pasmi. Isofix vymysleli hlavne koli tomu,ze vela ludi nevie sedacku pasom spravne a pevne pripevnit, aby sa jednoducho predislo pri takychto ludoch chybam. Zial, vela ludi nevie ani len isofixovu pripevnit spravne.

jana_eyre
7. dec 2018

@beky1813 ja decka zakryjem bundou, vo velkych mrazoch mame v aute deky, kazdy ma svoju.. cize vyzlecu sa, priputaju a ja ich zakryjem..

sense
7. dec 2018

My sa vyzliekame....sadne do auta bunda dole pas zapnuty,prehodim deku,(ked bolo ozaj dost pod nulou brala som termofor) ciapku a rukavice necham ,robim to aj u seba tak, len s tym ze ked som mala dieseldiesel tak to trvalo par minut dlhsie ale kym som suto oskrabala tak sa aj vyhrialo...

S benzinom je to.o trosilinku rychlejsie ale mam aj vyhrevne sedadlo a chrbat...

Ku podivu ziadna zapaly mechurov, ani pluc,anginy ci sople kadle sa nekonaju...

Ale kaxdy robi ako uzna za vhodne,...

jana_eyre
7. dec 2018

@yanni ja len doplnim, ze keby aj chori boli, nezavisi to od oblecenia v aute.. u nas su choroby stale ale to nesuvisi s tym, ze im davam dole bundu v sedacke ..

katrin21
7. dec 2018

@lucinka1104 ako keby bol problem ho po priputani prykryt dečkou. A novsie auya sa dost rychlo vyhreju...

katrin21
7. dec 2018

@yanni ako mozes napisat, ze isofix nie je bezpecnejsi? Poviem ti, ze aj ked som ba 100% priputala dieta vo vajci spravne, aj tak som mala pocit, ze by ta sedacka vyletela pri naraze...banovala som,ze som nesla do isofixovej,ale dost skoro sme presli na taku, kdecten isofix bol a bola od narodenia, aj ked vzadu v aute. Jedine minus.

jana_eyre
7. dec 2018

@katrin21 my sme kupili na vajicko.zakladnu, nebol to isofix, ale bolo to pevne a lahsie sa manipulovalo s tym..

katrin21
7. dec 2018

@jana_eyre my sme to nemali.. kupovalinsme kocik s vajickom a nebolo to tam, ale tak potom sme presli na ine, takze..

marfka3
7. dec 2018

Chcem sa opytat mam 4mesacnu dceru a co jej teda obliekat do auta a potom ako a kde ju obliect ked ju vyberám von a su mrazy.Neviem si to predstavit ci v aute ju obliekat ci vonku v kociku....

jana_eyre
7. dec 2018

@marfka3 ja som babatka mavala v teplom mikinovom overaly.. v tom som ich vkladala so sedacky, prikryla dekou a ked som vybrala, tak sli do vanicky, kde uz bol pripraveny fusak.. zima nebola ziadnemu.. skor som davala pozor aby im teplo nebolo, take babo sa v aute moze rychlo prehriat..

meluela
7. dec 2018

@katrin21 yanni ma pravdu .. ale kedze vacsina ludi nevie putat sedacky, v globale je dobre ak masy ludi prejdu na isofix, zachrani to tak viac deti nez keby zle namontovali pasovu. Individualne ako rodic ktory si da zalezat na montazi mozes mat pri dobrom vybere bezpecnejsiu sedacku ktora nie je isofixova nez keby si kupila nevhodnu isofixovu. No a co ma uz uplne dostalo je fakt, ze v novych Adac testoch dopadlo vajce Cabriofix bez isofix zakladne lepsie nez zo zakladnou family fix .. esteze som uz oboje predala skor nez som o tom vedela 😀

denky2612011
7. dec 2018

@katulienkax presne to iste mam tri deti dvaja su skolopovine tretie ma 5 mesiacov katde rano ich vozim autom do skoly asi 10 min cesty to sa auto nestihne zohriat to ny som musela nastratvoat aspon 35 min predtym a zas 35 min sediet v aute ked sa rano ponahlate do skoly alebo vysvetlit detom ze ideme skor do auta aby sa zohrialo kym vyrazime koli 10 min je to nerealne na. Dlhsie trasy ano vyzliekam deti aj seba ale nie na 10 min trasy

beky1813
7. dec 2018

@jana_eyre nie je problem vyzliect, problem je tu 10 mesacnu obliect, ona sa strasne hybe, kruti, nedokazem ju proste v sedacke, kociku obliecť do bundy, nie to este do overalu.

katrin21
7. dec 2018

@marfka3 ja som taku malu davala do fusaka co je z LIDLA do autosedacky a uplne v pohode som ju aj s nim prelozila , alebo vybrala a rychlo dala do normalneho fusaka v kociku, vetrovku ani poruadne nepotrebovala 🙂 tie deky su super, ze pasy idu vnutri deky cez dieta a nie cez deku, kupte nieco take, su aj na bazariku za par eur ako nove 🙂

jana_eyre
7. dec 2018

@beky1813 aj moji boli taki 😂 ved jasne su to deti.. kym boli uplne krpati, tak boli tak ako som pisala, namiesto.bundy mali fusak v kociku, ked boli starsi, tak som sa chvilu trapila s obliekanim bundy (aj teraz sa "trapim" najmladsi dodnes neznasa obliekanie, vyzliekanie)..

a ved ja chapem ak tak niekto nerobi, je to kazdeho vec ci dieta oblecie, vyzlecie alebo cokolvek.. ja len ze si sa pytala ako to robia ini, tak ja to.robim tak..

beky1813
7. dec 2018

@jana_eyre no len fusak nestaci, ked je okolo 0 a nejdeme hned dnu

jana_eyre
7. dec 2018

@beky1813 ja deti vrstvim, takze nam vzdy stacil zimny fusak, von chodievame na niekolko hodin aj v zime samozrejme.. vrstvenie je super vec, obliekam tak aj seba a bundu mavam tym padom uplne tenucku, aj deti maju len lyziarske z lidla.. viem, ze nie kazdy je na vrstvenie, ja zas uplne neznasam hrube bundy a vadi mi to aj na detoch..

beky1813
7. dec 2018

@jana_eyre ja jy nemam ako vrsrvit 😂 dám body, mikinu, bundu a je jej teplo, dole pancuchy a teplaky. Neviem, co este pridat

katkalubkova
7. dec 2018

Tak toto ma dievcata nikdy nenapadlo..., teda spravy ani relacie moc nesledujem. Ja som ich vzdy oblecenych naladovala do tych autosedaciek a este som bola nas.... ze mi to nejde zapnut.
Asi som neni velmi prakticka! Dakujem

jana_eyre
7. dec 2018

@beky1813 no napriklad ked je ako dnes 0 tak najmladsi mal na sebe: tielko, tricko s dlhym, tricko s kratkym, termopancuchy, overal flisovy (cize to je vrstva hore aj dole) a lyziarska bunda.. ked je vacsia zima, dajme tomu -10 dam tensie pancuchy, tielko, tricko s kratkym, s dlhym, flisovy overal, na to tensiu mikinu, oteplovaky a bundu.. jedinu nevyhodu vidim v tom, ze ak.clovek pride niekam do interieru tak ked sa vyzlecieme mame strasne vela veci.. 😅

beky1813
7. dec 2018

@jana_eyre toto by som na nu neobliekla😂 ved by som prisla o nervy. Ona sa tak nerada oblieka

jana_eyre
7. dec 2018

@beky1813 aj moj maly 😂 ale co uz s nim, ale nervy mam veru napnute hlavne ak sa ponahlam.. len uz cakam kym prejde zima..

biela_sova
8. dec 2018

@meluela
@lucinka1104
@zuzuliennka1
@beky1813
@jatva Ahojte. Ja si myslim, ze opakovanie matkou mudrosti. Mame 2 mesacne babo a intuitivne sme ho prikryvali len dekou pri presunoch dom-auto a do casu, kym sa auto nevyhrialo. Potom sme mu nechali deku len na nozickach. Tento clanok by si skor mali precitat babicky, ktore su vecne nespokojne, ze im vnuca umrzne a pri kazdej navsteve horekuju, nech tomu malemu neborakovi dame aspon overal, fusak a tri deky do auta 🙂