Šoférovanie s 13-mesačným

leona1234
12. mar 2023

Ahojte!
Chcem sa spýtať ako to je pri jazdení na aute s ročným dieťaťom.
Mame autosedacku (joie do 18kg) za spolujazdcom, dieťa má 13m a sedí ešte v protismere. Musí sediet niekto pri ňom vzadu alebo tam môže byť aj sám?
Pretože, môj brat tvrdí, ze dieťa nemá čo sediet samo vzadu, ze musí byt pri ňom niekto, alebo ze si ho mám dať dopredu.
Často s ním chodím do babygym, na nákupy a tak… a šoférujem, zároveň naňho v zrkadle dohliadam… a vpredu ho nosiť už nechcem.
Ďakujem

simsalabim
12. mar 2023

@leona1234 jasne, ze moze byt sam. Deti som vozila vzdy vzadu, ci uz same alebo v spolocnosti.

leona1234
autor
12. mar 2023

@simsalabim a nie je na to nejaký zákon? Brat ma stále odrazdza, že je to nejaká povinnosť.

simsalabim
12. mar 2023

@leona1234 o ziadnom takom zakone som nepocula. A este doplnim - viackrat ma s dcerou, jednou ci druhou, zastavila policia a dieta vzadu im nevadilo. A s mladsou som mala aj nehodu a policia bola privolana. Bola vzadu.

janai1
12. mar 2023

@leona1234 žiaden taky zákon neexistuje a keď je brat taky múdry nech ti ho teda pošle

ak_tak0202
12. mar 2023

Nech on dokáže že je to povinnosť... Je to blbosť, dcéra má tiež 13mesiacov, rovnako ju vozím vzadu samu, max. jej robí "spoločnosť" 8 ročný syn, ak ide s nami. Aj keď cestujeme bez neho, obaja s manželom sedíme vpredu, vzadu ostáva dcéra sama (ani nemienime vyhadzovať synovu autosedačku zakaždým)

danica2711
12. mar 2023

@leona1234 jasné, že žiadny taký zákon neexistuje. Veď pozeraj okolo seba, koľko žien vozí deti samé v bezpečnej sedačke, to všetky porušujú zákon? To by si zakaždým, keď chceš niekam ísť v čase, keď je muž v práci, musela brať so sebou mamu/kamarátku/susedku/náhodného okoloidúceho - alebo brata

leona1234
autor
12. mar 2023

@danica2711
@ak_tak0202
@janai1
@simsalabim
Ďakujem zienky, idem mu to vytmaviť. Normálne som sa cítila vínná, že niečo robim zle 🙈

petamich
12. mar 2023

nas maly sa odjakziva vozi vzadu a xkrat s nim siel manzel sam (ja nesoferujem), ma pomaly 2 roky, mame Joie a vozi sa stale v protismere 🤷‍♀️ pri malych babatkach chapem, ze je fajn, ked je niekto vzadu ale ked sa neda, tak sa neda 🙂 kazdopadne nie je na to ziadna norma

nelca84
12. mar 2023

@leona1234 tvoj brat je pekne mimo, vobec ho nepocuvaj

zuzkaa1991
12. mar 2023

@leona1234 moja bezne bola a cca od.roka bola v smere jazdy kedze sme vela nejazdili max do obchodu max 30min jazda ;) a vzdy sedela sama ak som šoférovala jedine ked ideme dvaja vtedy jeden sedí pri nej a ma 5r ;)

zuzuliennka1
12. mar 2023

@leona1234 a mas ho v smere jazdy alebo v protismere?
samozrejme ze dieta moze sediet vzadu aj samo, aj v protismere - a existuju take zrkadielka, ktore primontujes na rucku hlavovej opierky na zadnom sedadle - takze dieta sa sa diva do toho zrkadielka a odraz vidis ty v spatnom zrkadle ktore mas nad sebou

janai1
12. mar 2023

@zuzuliennka1 na všetko co si napísala je odpoveď v úvodnom príspevku 🤦‍♀️

luliu
12. mar 2023

@leona1234 je to absolútna hlúposť, povedz bratovi, aby ti taký zákon ukázal. Od narodenia vozím deti sama v aute, vždy boli samé vzadu

nana8989
12. mar 2023

Obe moje deti sedia v sedačkach vždy vzadu. Keď som mala ešte len jednu dcéru a išla som s nou sama, tak tiež bola vzadu. Moje deti ale v momente ako naštartujem auto zaspia a je jedno ci idem s nimi 5 minút k rodičom alebo hodinu 😊 nikdy pri nich nikto nesedel a ani som to nechcela keď to nebolo nutné hlavne pre to, aby neboli na to zvyknute, aby som nemala problém keď budem musieť ísť s nimi autom sama, aby mi tam nerevali..

zuzuliennka1
12. mar 2023

@janai1 to tam predtym nebolo, ani protismer, ani zrkadlo, autorka upravila prispevok

olimuc
12. mar 2023

Prvykrat som isla s malym 600km ked mal necely mesiac a bol vzadu sam. Samozrejme ze moze byt sam. Aj vo vajci aj v protismere aj v smere … mame pre cestovanie x tisic km a bez problemov … policajtov sme stretli dost 😉

janai1
12. mar 2023

@zuzuliennka1 neupravila, je to tam od začiatku.
Po takej dlhej dobe sa príspevok ani upraviť nedá 😉

janai1
12. mar 2023

@olimuc odkedy sa môže alebo vôbec dá, vajce dávať v smere jazdy?

zorkahorka
12. mar 2023

Kym boli vo vajicku, mala som uch vpredu. Ako vyrastli, su obaja vzadu. Mladsieho si davam za spolujazdca,aby som nanho videla. Mame starsie sedacky, obaja su v smere jazdy a vidim na nich

olimuc
13. mar 2023

@janai1 vajce sa neda, chyba ciarka, ale tie nasledujuce autosedacky v 13 m uz vela deti v 9-18 kg - takze to je skor do buducnosti, nie o vajci.

basska_b
13. mar 2023

To je pekna haluz, ked ta o niecom presviedca, nech on uvedie paragraf. Co sa tomu dietatu akoze vzadu stane?

simca06022011
13. mar 2023

samozrejme ze moze byt samo, ci si mysli brat, ze vsetky mamy nosia este dalsiu osobu so sebou ked potrebuju nieco riesit :D
Brat nech sa stara o svoje deti, a ty s nim nie si povinna vobec toto riesit, nech si on robi ako chce. naozaj mu nemas co dokazovat, ved sa pozri okolo seba, kolko autosedaciek vidis nainstalovanych na prednych sedadlach ? ;)
Podla mna predne sedadlo je nebezpecnejsie ako vzdau, aj ked je proti smeru... aj z toho dovodu ze to dieta ta tam rozptyluje. Osobne nepoznam zenu co tam deita nosi, ak teda nema 3dverove auto

leona1234
autor
20. mar 2023

@zuzuliennka1 ešte ho dávam v protismere… bude mat 14m, ale keď idem cez dedinu asi 2km k mamine tak ho nechavam smere jazdy, moc nemusí autá

yanni
27. mar 2023

@leona1234 aj na dvoch km sa moze Stat nehoda. Nedavaj ho v smere jazdy. Minimalne do 4 rokov.

beata_k
27. mar 2023

@yanni Ale uz zase neprehanaj, ze minimalne do 4 rokov. Ani pri tej najbujnejsej fantazii si neviem predstavit ho napchat proti smeru akokolvek to je bezpecne.

simca06022011
27. mar 2023

@yanni jasne, do 10tich minimalne, nohy nech si p osklada k brade

maryetta
27. mar 2023

Ja som mojich nosila vpredu. Ale len zato ze vkuse grcali. Tak aby som mala pod kontrolou. Ze viem zastavit vcas. Ale ja som bola len parkrat inac vzadu a muz soferoval.

yanni
27. mar 2023

@simca06022011 Jasne. Nieco si o Tom nastuduj.

yanni
27. mar 2023

@beata_k deti, nieco si o Tom nastuduj.

kulumulu123
27. mar 2023

@leona1234 odkaz bratovi ze nakolko je to dane zakonom tak by bolo fajn keby vsade chodil s vami lebo ti nema kto vzadu strazit dieta 😀