Cestovanie s najmenšími

mixalka92
1. apr 2016

Ahoj mamičky! Mate nejake skusenosti a rady s cestovaním s detičkami do exotických krajín? Poprípade do hocijakých vzdialenejších krajín s detičkami do 2 rokov, poprípade ako je to s cestovaním v lietadle a ako to zvláda babo? Dakujem .

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
otecamanzel
1. apr 2016

@mixalka92
ahojky
Alenah to napísala super
každé dieťa je však jedinečné, 10 môže byť v poho a to jediné môže mať problémy
naše leteli ani 2 roky nemali
dôležitá je aj samotná destinácia, či mu neuškodí voda, strava, klíma..
ale keď kojíš, dieťa je zdravé a milované bude všetko OK? neboj 🙂

darina1952
1. apr 2016

@mixalka92 každé dieťa to inak zvláda, ale asi viac to prežívajú rodičia ako deti 😉 ...hlavne si treba uvedomiť, že pri lete s tak malým dieťaťom nemá dieťa nárok na vlastné sedadlo a bude celý let na rukách rodiča. Takže bude na tebe spať, jesť, sedieť... A samozrejme treba mať so sebou stravu pre dieťa ak ju potrebuje, pričom ťa pri letovej kontrole z bezpečnostných dôvodov môžu vyzvať aby si ju ochutnala a tiež aj tekutiny pre dieťa.

mixalka92
autor
1. apr 2016

@alenah31
@otecamanzel
Dakujem velmi pekne ;) my sa chystáme pozriet mojho tatina do Vietnamu. Ked som letela ja, leteli sme dost dlho a mali 3 prestupy :-/ brali ste so sebou aj kocik? Viem ze ten asi v lietadle nebude k dispozícii, ale pri prestupoch sa k nemu normalne dostaneme nie? Joj a este musim povedat, ze moje materinské ego mi to vsetko riadne zťažuje, hlavne ked vidim v správach ako lietadla miznú, padajú, unášajú a letiská vybuchujú tak.... 😬 mam strach ako nikdy

mixalka92
autor
1. apr 2016

@darina1952 dakujem za odpoved, to stou sedačkou som tiez chcela vediet . A ked sa pripínajú pasy, musim sa pripnúť s dieťatkom? A ze bude namne aj spat hmmm tak to jej asi prenechám sedadlo a ja postojím 😊😄

janickacrazy
1. apr 2016

@mixalka92 ja som letela so synom, ked mal 6 mes. a on teda nespal vobec za celý den ani minútu (cesta trvala 12 hodín aj s presunom na letisko), čo bolo úplne strašne vyčerpávajúce pre mňa, ja by som zaspala hned, ale bohužiaľ mala som smolu, zaspal až ked sme prišli na miesto, kočík si určite zober so sebou, zíde sa ti na letisku, može ti tam dieťa pospať, kým budete čakať

babu15
1. apr 2016
Používateľ babu15 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od babu15.

s takym malinkym sa to este da, horsie je to so 4 rocnymi a tak, ti zvyknu vymyslat 🙂

darina1952
1. apr 2016

@mixalka92 v lietadle sa pripneš riadne svojim pásom a pre dieťa ti dá letuška ďalší pás - ten sa tuším pripne k tvojmu pásu. Ťažko povedať či sa ku kočíku pri prestupoch dostaneš... záleží od organizácie letiska, pri menšom letisku sa to určite dá, ale pri väčších asi nie. Hlavne si daj kočík označiť ako batožinu, aby sa ti nestratil. Nechcem ťa vystrašiť, ale kamoške sa stalo pri ceste lietadlom, že jej zlomili madlo - rúčku na kočíku... letela sama s dieťaťom a pri výdaji batožiny si zobrala kufre a kočík a ten mal zlomenú časť za ktorú sa drží pri tlačení, reklamácie boli na poschodí, letisko nemalo výťah.... ani to nešla reklamovať lebo bola taká nasr... 😢
Ak letíš s manželom, tak si dieťatko vystriedajte - kým zješ jedlo ty, tak ho bude mať on a naopak. Neviem či ti umožnia počas letu stáť aby si nechala dieťa na svojom sedadle samé... asi budeš zavadzať letuškám pri obsluhe.

lili007
1. apr 2016

Z rozpravania znamych viem, ze jednym spalo babo celu cestu do Ameriky a druhym naopak plakalo troj hodinovy let do Turecka. Je to veeelmi individualne. Urcite treba zobrat dietatku nieco na zabavenie...hracky, tablet, papanie...Mozno by som zvazila nejaky Kinedril.

mm2008
1. apr 2016

@mixalka92 ja mám iba takú technickú otázku, nemôže teraz prísť ocino za vami? či je za tým ešte aj iná, širšia rodina? to len otázka na okraj.. predsa len cestovať s batoľaťom .... tak dlho a ešte aj s prestupmi ... treba to dobre zvážiť ... 😉

ichbinich
1. apr 2016

Letela som iba kratsie trasy, ale moj brat lietava s jeho dcerou dlhsie a v pohode.
Vyber si let, kde mas co najmenej prestupov a cakania, ale zase tak, aby si stihla prestupit a aby ti dosla batozina 😉
Pre dieta vezmi novu hracku a cumel alebo flasku, aby pilo pocas vzletu a pristavania - tak sa mu automaticky vyrovna tlak v uskach 🙂
Pre babatka existuje baby cot alebo podobne: budes sediet tam, kde sa to da pripevnit na stenu: bud vpredu alebo vzadu. To je taka zavesena koliska, v ktorej moze babo spat. Ja som to osobne nikdy nevyuzila, ale viem, ze to existuje.
Kociar si vezmi so sebou do lietadla: oni ti ho oznacia, prides az ku lietadlu, tam si ho zlozis a oni ho nalozia ako posledne ku batozine. V zavislosti od letiska ti ho potom vylozia priamo ku lietadlu, alebo pride az na pas s batozinou. Ja som tak letela par krat s dvoma roznymi kociarmi, podmienka je, aby to bol jeden kus. Ja som este zapasovala takym pasom-opaskom na kufor. Nic sa nestalo.
Ale vrelo odporucam zobrat si so sebou aj nosic, prave z toho dovodu, ze nevies, ci ti kociar pri prestupoch daju. Takto budes mat volne ruky. 10 mesacne babo v ergonomickom nosici odnesies 🙂
A ano, ja som stresovala viac, ako deti. Novu hracku sme synovi dali na treti den v hoteli, v lietadle bol vsetkym fascinovany a iba kukal (3 hodiny let, mal 13 mesiacov). Aj dcera mala pri prvom lete zhruba rok, vsetko v poriadku. Dostala tu novu hracku, lebo ona chcela chodit, a to sa v lietadle tolko neda 😉
Teraz, ked su vacsi, sa daju spacifikovat rozpravkami na tablete 😉 😀
Je tu cela dlha diskusia o letoch, s kopou trikov a tipov, tu som pred prvym letom citala.

yanni
1. apr 2016

@darina1952 noooooo zalezi aj akou spolocnostou letis. Ak nejakou lacnou, tak si to mozes hodit. My lietame casto, rozne dlhe trate. A len na hodinovom lete musi byt dieta priputane na rodicovi. Inak dostanes (samozrejme musis zahlasit) postielku. Ci uz ti tam dieta bude spat, ci nie, to je individualne. kazde dieta je ine. A tiez je ine cestovat s dvojmesacnym a s 8 mesacnym, ktore uz lezi, sedi, je zvedave. Tiez je rozdiel letiet cez den a cez noc. Co sa tyka jedla pre babätka, zase zalezi od spolocnosti. Niekde si musis doniest scvoje, zohreju bez problemov, niekde ti daju vlastne.

darina1952
1. apr 2016

@yanni to asi nebolo pre mňa 😉

yanni
1. apr 2016

@mixalka92 my sme "zlietani". Vsetky 4 deti. Najmladsia ma 8 mesiacov a cetuje po svete od jej dvoch tyzdnov. Akonahle mala vybaveny pas. 😀 Vlastne uz od jej pocatia, kedze som lietala cele tehu, posledny krat 6 hodinovy let v 32. tt.
Kazde dieta je ine, musis len vyskusat. Nik ti vseobecnu radu neda, len moze napisat vlastne skusenosti.
Kratke lety: babypas, zapasane dieta na tvojom pase, sedi ti na kolenach. Popipade ak mas detsku sedacku s oznacenim "use fpr aircraft" a spolocnost ti dovoli ju zobrat "on board" a je volne miest, tak mozes dat dieta do sedacky a ta bude priputana dvojbodovym pasom v lietadle.
Dlhe lety, ci uz cez den ci cez noc: postielka, dieta ak je naucene sa vyspat hocikde, sa tam aj celkom fajn vyspi. Zase zalezi aj od veku a velkosti. Nasa mala ma sice len 8 mesiacov ale je dlhana, do postielky v Lufthanse sa ESTE zmesti (naposledy sme leteli na Velkonocny pondelok) ale ked sme leteli zaciatkom marca s Etihad, tak mala nohy vylozene cez kraj postielky 😀 😀 😀
V marci sme leteli 6 krat plus jedna cesta autom 1000 km.
Ono zalezi aj na tom ake je dieta a tiez zvyk. Nasi to inak nepoznaju, tak nie je s nimi problem.
Tiez cim je babo starsie, tym su tie cesty narocnejsie: uz toko nespi, je vnimavejsie, viac sa hybe. Zlepsuje sa to zase od tych 2,5-3 rokov. Vydrzia pri rozpravke, kreslia si atd.

yanni
1. apr 2016

@darina1952 pre teba. Ved ty si pisala, ze dieta MUSI byt stale priputane na dospelej osobe (nie nemusi, len pri starte a pristavani a turbulenciach) a tiez to jedlo, niektore spolocnosti ti ponuknu aj poharik pre babo. Ci uz ho prijmes alebo nie je na tebe.

A tiez si pisala o tom ochutnavani. Tak my lietame roky a fakt velaaaaa, "obehli" sme uz nespocetne mnozstvo letisk, trepem zo sebou stale nejake pohariky (väcsinou mnou varene v Aventt poharikoch), vodu atd., plnu tasku a este NIKDY sa nam nestalo, ze by sme nieco museli otvorit a ochutnavat.

yanni
1. apr 2016

@mixalka92 co sa tyka kocika, uz ti baby pisali. Najlepsie mat nejaku lahku lacnu buginu, pri ktorej ta nebude mrziet ak sa strati ci poskodi. Pri checkine si dat kocik oznacit ako batozinu a odovzdas ho az pri nastupe do lietadla. Pri vystupe ti ho vylozia. Aj pri prestupoch to tak funguje.
Co sa tyka väcsich kocikov, najlepsie je odovzdat ho uplne ako batozinu. My kocik pri malej uplne odovzdavame. Pri chalanoch ma to nejak stale rozculovalo. Tak teraz odovzdavame az do ciela. So sebou mam vajicko, kedze je certifikovane aj do lietada a nosic, od 4. mesiacov konecne aj nosenie akceptuje, tak na taketo prilezitocti je super.

darina1952
1. apr 2016

@yanni nikde som nespomenula, že musí byť dieťa celý čas pripútané 🙂
a o tej strave som napísala hlavne preto, že letecké spoločnosti na to majú právo aby ťa vyzvali na ochutnanie, tak aby nebola autorka príspevku prekvapená, ak sa jej to náhodou stane. To, že sa to robí veľmi málo mi je jasné... ale ona poletí s dieťaťom prvýkrát tak nech o tom vie 😉

janickacrazy
1. apr 2016

@yanni mne sa to stalo, že som musela ochutnať jedlo hned pri prvom lete s malým, takže áno, stáva sa to 😀

yanni
1. apr 2016

@darina1952 Ale letecka spolocnost nerobi kontroly. Ked uz prejdes cez letickovu kontrolu, tak ta uz nik nekontroluje a kazdemu je srdecne jedno, co mas v taske. Aj pri nastupe do lietadla ta uz nik nekontroluje.

yanni
1. apr 2016

@janickacrazy fuuu a my million rat a este nikdy. 😕 😀

tenerifka
1. apr 2016

Mozno niekomu pomoze info, ze na letiskach v SAE su zadarmo k dispozicii golface, vacsinou su odparkovane hned po vystupeni z autobusu (ci trubice), ak nie, treba si vypytat

otecamanzel
4. apr 2016

@mixalka92 ahoj v prvom rade nemaj strach, nakolko bezpecnost paradoxne je na najvyssej moznej urovni, takze pokojne a ziadne obavy. Co sa má stať stane sa ale nie Vám 🙂
my sme šli bez kočíka, dieťa bolo na rukých, tým, že je infant nemá nárok na vlastné sedenie a tým, že sme šli len na dovču na 10-11 dní nebolo potrebné, pláž sme mali priamo pri hotli nebol problém a mal skoro dva roky a behal viac ako ja dnes 🙂
a ku kočíku, či sa dostaneš medzi pristániami? neviem, myslím si, že nie, ale ak máš rada bábo svoje, prenesieš ho všade