Išli by ste k moru s ročným bábätkom?

23. jan 2022

Ahojte. Riesime tento rok dilemu. Nie sme nejaki velki cestovatelia, vacsinou davame raz do roka overenu destinaciu, a to v 99 percentach Chorvatsko autom, prip.Grecko letecky. Minuly rok sme neboli nikde, kedze v lete som rodila, plus teda korona. Starsie decka sa uz nemozu dockat mora, my s manzelom ale mame obavy. So starsimi sme cestovali az od ich 3 rokov. Toto najmensie babatko ma momentalne pol roka, ale teda cestovanie znasa hrozne, aj 30 min cestu autom k pediatrovi zvacsa prereve, spava zle, z kazdej navstevy sa dlho spamatava. Je to zatial nase najnarocnejsie babatko.
Do leta je to este dalsi polrok, ale ktovie, ake to bude vtedy.
S akymi velkymi detickami ste 1.krat cestovali na dovolenku Vy? Volili ste auto/lietadlo? Co povazujete za komfortnejsie?
Pri cestovani autom sa mi vidi ako vyhoda to, ze si mozeme kedykolvek spravit prestavku a keby sa zas cokolvek na dovolenke pokaslalo, vieme sadnit do auta a ist. Co by ri dovolenke ba nejakom ostrove letecky nebolo take jednoduche...

petamich
23. jan 2022

maly bude mat v lete rok a ideme do Turecka letecky ale tak my testujeme uz aj teraz nejake vikendove pobyty po Slovensku a zvlada ich celkom fajn aj ked teda v aute moc nepospi a treba ho zabavat, on ale pobyt mimo domu, ked ma dodrzany svoj rezim zvlada vyborne 🤷‍♀️ ak by plakal a aj 30 min. cesta bola utrpenim, tak by som autom asi nesla, kazdopadne pol roka do leta je este dlha doba, mozno este nieco potrenujete

elizabet173
23. jan 2022

@iwet25 je hádam jedno, či prereve cestu autom do Chorvátska, alebo cestu autom na letisko, čas pred odletom, let a transfer do hotela. Časovo možno bude revať kratšie, ale stres z toho budú mať všetci.
@tifi2324 nie je problém cestovať aj s pár mesačným na Floridu, ak znáša cestovanie dobre, ak je dieťa také, ako opísala autorka v úvodnom príspevku, nešla by som do toho

kittykat22
23. jan 2022

@sasa1310 ked je drazdive a vrieskajuce dieta, tak previeska aj celu cestu lietadlom.

sasa1310
23. jan 2022

@kittykat22 tak to hej. A k tomu spolusediaci v lietadle budú mať radosť. To je fakt. Som aj zabudla aké to je, keď v lietadle je vrieskajúce decko. Máš pravdu

nikpa
23. jan 2022

K moru sme autom išli keď mal 1,5 roka a bol ako píšeš ty, preplakal aj 20min cestu autom. Nechápem, že som sa vtedy na to odvážila 🤦 cesta tam bola pre mňa náročná, nakoľko som musela robiť animačný program a to nepretržite pokiaľ nespal. Išli sme na dvakrát, teda prvú zastávku na 2 dni sme mali asi po 6 hodinách cesty a potom ešte cca 4 hodiny do hotela kde sme boli týždeň, späť rovnako. Ráno v deň odchodu chytil malý teplotu, nechcel nič piť, nevedela som do neho dostať lieky na teplotu, čipky mi vytláčal. Ale zase čušal celú cestu ako pena, s takými malými deťmi je to nepredvídateľné. Je to na vás, či si trúfate, no ja by som išla len kvôli tým starším deťom, nemali by ,,trpieť,, kvôli tomu, že majú malého súrodenca.

snezienkaaa82
23. jan 2022

My sme boli, nasla 15 mnesiacov. Najlepšia dovolenka s dieťaťom. Spinkal, poclapkala vo vode, veľa sme chodili po okolí, dala som ju do sportaka a bolo. Ale hovorím za seba, každé dieťa je iné, ty musis vedeť, aká je, ako zvládne cestu, teda lepšie he hst bba moc, keď spi.... No vravím, to he moja skusenost

asia83
23. jan 2022

Nie.

lenuska9999
23. jan 2022

Cestovala som s rocnym dieťaťom autom cca 12 hodín. Ale tak môj znasa cestu autom výborne. V zadu bud spinkal, papal, pozerali sme rozprávku, hrali sme sa.. samozrejme sme aj par krát stali a bol aj plač, ale dalo sa to zvládnuť..

annm81
23. jan 2022

My sme s deťmi veľa cestovali prakticky od ich narodenia. Ale mali sme šťastie, že deti zvládali cestu (starší spal málokde tak dobre, ako v aute) a tiež nemali vôbec žiadny problém so zmenou prostredia, skôr naopak. Auto využívame len na kratšie cesty (do 3-4 hodín a aj to si rozložíme na celý deň ). Na dlhé cesty je jednoznačne pohodlnejšie lietadlo. Ak ste ďalej od letiska, dá sa ísť autom o deň skôr a prespať jednu noc blízko pri letisku, alebo hoc aj priamo na letisku. Na letisku zas deti nechám voľne sa pohybovať, nie že sedia v kočiari. Mnohé letiská majú detské kútiky, alebo rovno menšie ihriská. Takže porovnávame povedzme 7 hodín pevne pripútaný v aute vs 2 hodiny sediac v lietadle matke na rukách - tu podľa mňa nie je o čom, najmä ak máš dieťa, ktoré neznáša cestu autom.

Ale ak vravíš, že tebe dovolenka nechýba, prečo nepošleš len staršie deti so starými rodičmi, alebo im nezaplatíte nejaký primorský tábor?

iwet25
23. jan 2022

@elizabet173 vieš čo, moja cestu autom nemala rada asi je to pre ňu monotónne ale letecky nebol žiadny problém. Všetko ju zaujímalo. Ja som ju dala do nosiča a prechádzali sme sa. V lietadle nám nespala ukazovali sme jej knižky a hračky. Jediný problém bol že nemala pokoj na letisku keď sme prileteli asi to bol pre ňu hluk a nevedela mi zaspať, potom cestou busom do hotela až zaspala. Za mňa autom by to bolo v našom prípade oveľa horšie. Ale každý si pozná svoje dieťa a asi vie ci ísť alebo nie.

zmrzlinka2021
23. jan 2022

Ak rozmyslate nad Balatonom, tak balaton vo vseobecnosti je stokrat lepsi ako chorvatstvo.
Piesocnate podlozie, vela atrakcii, sluzieb, super atmosfera.

evica17
23. jan 2022

Bud chodte niekde na slovesnko, alebo ty ostan s malym doma a ostatni nech idu bez vas, ak starsie chcu ist k moru. Ale ja by som to.riesila tu na svk ako cela rodinka. Vsak sa daju pekne vylety aj po okoli urobit, pripadne otec vezme starsie niekde dalej a ty s mladsim len tak na okoli budes, pojdete sa okupat k rieke/potoku, a vsetci budu spokojny. My sme boli ked mal.maly 8 mesiacov, cestovali sme 2 hodinky max, a sli sme tak ze ubytovanie sme mali u mojho dedka. Vacsinou na vylety chodil muz a ja som bola s malym len po okoli. A plamujem ist aj tento rok tak, lebo cestovanie nie je jeho silna stranka, dlho nevydrzi a tale.dieta vacsie sa chce hlavne hybat a nie sediet v aute.

evica17
23. jan 2022

@nikpa myslim ze deti nebudu trpiet ked teraz par liet nebudu na dovolenke pri mori 🙂 ved cez leto sa da urobit aj iny program a budu spokojne. Nejaky tabor alebo.ine vylety, pobyt a tak.

nikpa
23. jan 2022

@evica17 ty si poznáš deti najlepšie, jasné že sa dá urobiť aj iný program.

srferreira
23. jan 2022

Samozrejme, ze by som isla. Moj nema ani rok este uz letel 3x a to nehovorim, ze stale sa ide niekde na vylet autom. Nemal ani 3 mesiace a boli sme 3 noci na narrow boat. Spartanske podmienky ale no co sranda bola. Ak radi cestujete, dieta treba naucit, ono si zvykne. A ci ma nieco z dovolenky, no nebude si pamatat. Ale rozjasnene ocka z mora, z bazena a novych veci stoja za to. A vy si vytvarate spomienky ako rodina. Budete mu rozpravat zazitky. A urcite nerobte to, ze mamicka radi ty ostan doma a nech idu k moru bez teba.

makova333
23. jan 2022

@srferreira dieta ktore ma s cestovanim naozaj problem si castym cestovanim nezvykne. Vlastna skusenost.

monuska1234
23. jan 2022

Nemam skusenost ist s rocnym dietatom na dovcu,so starsou sme boli prvy raz,ked mala 4,5 roka,ale k tomu jazdeniu v aute- mladsia cca do polroka revala aj na kratucky usek,neznasala cestovanie autom,ale cim bola starsia,tym to bolo lepsie,najviac pomohlo,ked sme ju uz mohli dat z vajicka do autosedacky,mala 8 mesiacov,vtedy prestala skoro uplne plakavat,a najlepsie,ked uz mohla byt otocena v smere jazdy,to mala cca 17m a teraz cestuje bezproblemov (vo februari oslavi 2 narodeniny)😊

vroni
23. jan 2022

Bola som so škriatkom prvýkrát pri mori, keď mal 8 mesiacov, dcéra 8 rokov. Sama, autom. Po ceste 6 hodin v kuse jacal. Ale pri mori bolo super, krásne tam chápal, clapkal sa vo vode a ešte nevedel zdrhnut 🤣🤣🤣 Cestu naspäť zase prejacal. 🤷‍♀️ Rok na to už nevrieskal. Ale zase zdrhaval na plazi. Pud sebazáchovy nula. Dodnes.

elizabet173
23. jan 2022

@srferreira dieťa si častým cestovaním nezvykne, časom vyrastie, ale poznám dievčatko, ktoré ešte takmer v dvoch rokoch prejačalo v aute aj cestu k babke - 24km. A to k nej chodili často. Keby som toto mala počúvať hodiny tak ma švihne...veď podrastie, revať nebude. Je dieťa a dieťa, s mojím som mohla ísť aj do Austrálie

bejkovnicka
23. jan 2022

My sme boli letecky s pol ročným babom a 2 ročným synom. Moja bola tiež strašne uplakaná a náročná. Autom do Chorvátska s nou by som nikdy nedala. Ani v noci. Ani nad tým nerozmyslaj. Letecky to bolo super, za 1,5 hodiny sme boli v Grécku a bolo vybavene. Reči typu že nezoženieš lekára v zahraničí sú úplne mimo. Mame čo to odcestovane a aj choré deti na dovolenkách sme mali. Potom keď mala skoro 11 mesiacov sme boli v Turecku. Cez dve hodiny let, absolútne bezproblémové.

maribell
23. jan 2022

My sme boli minulý rok v Bulharsku letecky (ale odlet bol v Budapešti a tam sme cestovali asi 4h autom) .. máme staršie deti ktoré mali 8 a 6 rokov..a najmladší mal 11m .. podľa mňa neváhaj 😁 určite choďte .. bola to úžasná dovolenka a som rada, že sme išli ☺️

maminkadeticiek
23. jan 2022

Mnoho ludi chodi aj s mensimi.Ale ja by som nesla.Co z takej dovolenky ked len behas okolo dietata,co prave objavilo nohy a neobsedi?Este mozno ochorie..Jasne ze lekara najdes ale mne to prislo ze viac ostary okolo toho ako osohu.Mozno manzel by si oddychol,ja teda urcite nie.Naco mi taka dovolenka.My sme sli prvy krat az v 2 rokoch.A na otazku ci ma dieta nieco z dovolenky v tomto veku-urcite nie.To ze si ju nepamata to je jasne kazdemu,ale dietatu je jedno ci je u babky na zahrade alebo v 5* rezorte.Potrebuje len mamu,pohodu,cerstvy vzduch,slniecko,trosku vody na poclapkanie sa.To vsetko sa da aj na zahrade a v pohodli domova.Takze sme si povedali ze az od 2 rokov,so synom az v 3.

autor
23. jan 2022

No tak vidim, ze 100 ludi, 100 nazorov 🙂 a je to normalne. Kazdy rodic je iny, kazdy z nas ma za sebou ine cestovatelske skusenosti a hlavne, kazde dietatko je ine. Vidim to asi tak, ze pockame do leta a potom sa rozhodneme.

ankare
23. jan 2022

Minulý sme boli s ročným. Leteli sme do Grécka. Za mna radšej 2 hodiny v lietadle, ako 12 hodín v aute. Cestou tam to bolo náročnejšie, lebo sme leteli nadranom, teda celá noc rozbitá. Cestou naspäť nebol divoký čas letu , teda väčšinu prespal. Prespal transfer na letisko, aj let, aj 2 hodinovú cestu autom domov.
Dovolenka bola náročná v Tom, že okolo neho stále musíš byť v strehu a neuzijes si pokoj na pláži, ale nemenila by som. 🙂 Často si pozeráme videá z dovolenky a vytesujeme sa. Ak pán Boh dá, v lete pôjdeme opäť. 🙂
Smelo do toho, držím palce!

srferreira
23. jan 2022

@maminkadeticiek presne pre toto si deti nezvykaju. Lebo mamicka ma viacej roboty aby dieta oboznamila a popasovala sa s novou situaciou. Bude revat? No necestujem, lebo reve. Zacina chodit? No, nejdem na dovolenku lebo budem musiet okolo neho behat. Je to jedno ci behas doma, na ihrisku, alebo na plazi. Dovolenka nie je len o tom vycapit sa na lehatko ale o spoznavani, otukavani sa v novom prostredi, zvykani na inych ludi. Mamicky si radi zjednodusuju,len aby sa vyhli ‘placu’. Nejdem do nakupneho centra, lebo reve, nejdem do restiky lebo reve, nejdem tam lebo reve a boji sa novych ludi. No nezvykne si pokial sa budeme tomu vyhybat. Potom sa na dieta pozrie babka z ulice a dieta reve lebo nie je zvyknute na inych ludi. A cakat dokedy si vyrastie? Aj nam bude asi behat na dovolenke, aj zuby mozno pojdu, aj mozno ochorie. No ale taketo situacie riesim bezne aj doma. A to ze mi bude revat zo zubov doma alebo na plazi je mi uplne fuk. Nebudem sa prisposobovat dietatu. Ano dietatu, je to ludska bytost, ktorej sa v zivote tiez nebude ustupovat donekocna, len preto, ze bude revat. Tak ja budem sediet doma, lebo mam dieta. Ktore je nespokojne. Ja zijem tak ako predtym, ci sa mu to paci alebo nie. A to ze mi reve v aute, v lietadle, na lodi, v kociku, v restauraci alebo nakupnom centre absolutne neriesim, lebo to nie je ani prve ani posledne dieta co sa mu nieco nepaci. Mne to pride tak, ze mamicky maju viacej roboty same so sebou prisposobit sa danej situacii ako dieta same.
@makova333
@elizabet173

maminkadeticiek
23. jan 2022

@srferreira No a?Co teba do toho?Co ty mna riesis? 😁 Mamicka sa opytala,ja som povedala svoj nazor a uz mam naozaj dost rokov na to,aby ma tu nejaka prechytrana mamicka poucovala.Ty si len hlad tam svojich deti a ostatnych nechaj na pokoji.

srferreira
23. jan 2022

@maminkadeticiek ja som tiez iba povedala svoj nazor. Tak sa tu nerozohnuj.

bluka2
23. jan 2022

Akoze ja by som išla, ale keď ťa tá myšlienka znepokojuje už pol roka dopredu, tak nie. Nestojí to za to, ak máš mať z toho stres. Nemôžete staršie deti poslať so starými rodičmi?

maminkadeticiek
23. jan 2022

@srferreira Nie,to mas pomylene.Ja som sa nepytala na nazor ani teba ani nikoho ineho.To autorka sa pytala na nazor ostatnych zien,tam sa presmeruj.Nevnucuj svoj nazor ludom,ktory ta o radu neziadaju.

srferreira
23. jan 2022

@maminkadeticiek ja som teba uviedla iba ako priklad. Vobec ti nevnucujem moj nazor ani ta neriesim. Ak sa ta to dotklo tak sa ospravedlnujem.