Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
diky 😉
no dufaj ze nie, troch marodov mat doma ☹ tak sa musia trapit ☹
leto bude krasne teplucke, pokial neporodim............. pri malom som vymakla naj horucky a teraz zase aby mi luto nebolo 😠
polsko zaplavene a my estelen ideme objednavat kocik 😲 nepoznate niekoho kto nakupuje cez net z polska?
@aknats na zápchu je dobrý odvar z ovsených vločiek, je to aj pre detičky - VYBORNE (1PL + 1l vody a hodinu variť)
1 lyž.pre každym jedlom, (deti kávova lyž.)
@juliagregor aj u nas koluje angína, my zatiaľ dúfam obchádzame - skoré uzdravenie
@adjka asi si uz v nemocnici a toto si neprecitas, ale ak nahodou ano: aj ja som mala preeclampsiu, teda doktori si mysleli ze mam, ja si myslim ze nie, mala som vysoky tlak, cez 150/90, a veeelmi opuchnute nohy (a ktora dvojmamka nemala?) ale z bielkovin len stopy. Nechali si ma v nemocnici v 30tt, asi 5 dni, lieky na tlak mi ho stiahli za par dni, opuchy zoslabli, lebo som cely cas lezala, ale akonahle ma pustili, tak mi zase opuchli, doma som lezat nemohla. Lieky na tlak som brala az do porodu, napodiv este po porode som mala vysoky tlak, tak som si tam dlhsie polezala (aspon som mohla chodit kazdy den na jisku), dostala som ine lieky. Tie som si neskor doma sama vysadila, ked mi tlak klesol.
Drzim palce aby si dnes dopadla dobre!
@murkaa tak už mrkvičku 😉 ten čas letí...
mm šiel s malými von, aby mal Maťko chvíľku kľud.... 😎
no u nas riadne prsalo.ved to je hrozne.
zajtra rano ideme s detmi na rehabilitaciu,tak som zvedava.dam vediet.
a spodna voda este ako dlho bude vyvyierat,lebo mna uz z toho slak trafi 😠
maminy navrhujem prejsť do ...
https://www.modrykonik.sk/forum/dvojcata-a-trojcata/dvojickovo-ii/
ahojte,maminky alebo buduce maminky,mali ste niektora pocas teh.nizky tlak?v noci sa preberam na to ze idem odpadnut,zle mi je,na chrbate sa mi neda spat,ani na lavom boku ani na pravom,najlepsie je to v sede,rano zasa zle,odmeriam tlak a nizky,zacalo mi aj tvrdnut brusko,no neviem ci to je v pohode.prve teh,bolo uplne ine,,tak neviem,obdivujem vas kocky co ste uz v takom vysokom tyzdni,ako to ja dobojujem,dufam ze to vydrzim co najdlhsie..
@buchtulka moj tlak pri obidvoch tehu býval bežne 70/50...odpadávala som, nebola som schopná cestovať,ležať len na boku, alebo v polosede..na chrbát som si nemohla ľahnúť...ani somo nešiel v ľahu 😀 😝 a magneziové infuzky mi tikeli stráááááááááááááášne dlho, lebo magnezium mi tlak znižuje....
príkazom som mala kávu, vo vrecku vždy kusok čokolády a kofolu som pila tiež...nízsky tlak je nepríjemný ale nemá nepriaznivý dopad na tehu...tak si dávaj na seba pozor, aby si si neublížila... 😉
@andrea_b Tomasko mal porodnu vahu 1650, samozrejme schudol....a potom, ked mu vybrali infuzie zacal priberat cca 35-50 denne. Neboli ale vobec v inkubatore, len na takom vyhrom lozku......Nam dali limit 2200g a 37ttehotenstva. Skor som ale mala pocit, ze sledovali, ako to zvladam ja - oboch krmit a podobne, pretoze nas nakoniec pustili s vahou 2160 a 37tt a trvalo to 3tyzdne presne od porodu. Takze vam to mozno bude trvat 2,5tydzdna. Ale to su NAOZAJ len odhady. Nam dr tiez absolutne nechceli povedat kolko to moze trvat. VIEM, ze su to pre teba asi najhorsie dni v zivote - ja som to znasala dost tazko, ale uslo to nakoniec rychlo a teraz uz ani neviem, ake tazke to bolo a ako som sa nevedela dockat mojich drobcekov 😉
ahojte, chcem sa trosku podelit o radost, dnes vybrali Alexa z inkubatora. je sice spavy, ale verim ze je to na dobrej ceste...dokonca sa dnes prisal . bolo to sice pre neho narocne, nevypil vela a musel byt dokrmeny ale bol to skvely pocit 🙂
juliagregor,dakujem ukludnila si ma,no uz to musim vydrzat.keby som sa aspon s tou mojou malou nemusela natahovat,no musim to vydrzat.
@andrea_b super Alex je bojovník 😉 a ked sa dokázal prisať je ozaj super 🙂
vim si predstaviť, čo prežívaš, ja som bola veľmi citlivá ....držím pästičky a nemyslím, že bude musieť ísť späť 😉
ahojte, bola som dnes v poradni a moja gyn ma uz preventivne hospitalizuje od pondelka 14.6. Hadam sa este dovtedy ozvem. Vsetko je inac v poriadku, ale chce ma mat uz pod dohladom. teraz mam trochu nervy ako bude s nasou Kristinkou, ale hadam dobre. Mamina je od min. tyz. na dochodku tak bude zarezavat...chuda..ani si poriadne neoddychla.
Drzte sa a Luci kl hadam sa aj v tom Ruzinove stretneme 😉 Alienka drz sa, verim, ze mas brusko tazke, ja mam na sebe zavesene asi dve olovene gule 😅
ahojte dievcata, dlho som tu nebola, tak sa teraz chalani vozia a rychlo citam, co nove...
minuly tyzden prsalo, cize sme boli zatvoreni doma... potom sme boli na ockovani, Petko mal horucku a v nedelu sme krstili. este nemame foto, lebo fotili svokrovci a segra a este mi nic nedodali, tak som nevidela este ziadnu fotku... 😝 vsetko dobre dopadlo 🙂
ako sa mate?
inak chlapci mali minuly tyzden 5570g a 5200g - vahove rozdiely su bezne..., dokonca Peto predbehol Patka a za mesiac pribral 1200g, Pato "len" 800g.
blahozelam @menidila a @andrea_b a nech deturence rastu!! a aj novym dvojtehulkam! 🙂
@loginka - riadne ste velki!
@juliagregor - juli, krasnych pomocnikov mas!
@katrinb - nadherne su dievcence!!! so stolicou si nerob starosti, ak neplacu a su spokojne. aj moji chalani mavaju roznu, riedku, tuhsiu, niekedy zdracnute mlieko ci co to je.... segra bola vystresovana maminka a s kazdou plienkou chodila k lekarke a co ju to len trapilo a stresovalo...
@katrinb - citas mi myslienky 🙂 tiez som rozmyslala nad zumbou, len neviem, ci mozem popri kojeni cvicit. a hlavne kedy 😵
zatial iba kojim, chalani este flasu nemali.. ked su take horucavy, hovorite, ze stale staci prsnik??? uz som kojila aj vonku (prikryvam ich satkou alebo plienkou), len kedze ich kojim naraz a vonku to nejde, musim zacat o takych 15 min skor, aby ten druhy nezacal revat...
uz sa nam aj uspavanie zlepsilo, tak snad to na dnes vecer nezakriknem 🙂
a vcera boli taki rozkokoseni, uplne cvicene opicky, kazdemu sa usmievali, trepotali... no uzasni. a kupila som cervenu stuzku, ak nie pre nic ine, tak na okrasu 🙂 a raz sa mi stalo, ze sme boli na pive a taky ujko sa pozeral a v zlomku sekundy lup ho!, podal malemu cumel... skoro ma vystrelo.... 😕
@adjka - preeklampsia je nebezpecna, mala som, urcite chod do nemocky, ak treba. drzim palce!!!
Lucia dobre ze pises o tom vytere , ja som uz druhy den zabudla volat ci som mala dobre vysledky 😲 . Tak dnes este zavolam.
Feferonka super vahy , drzte sa a nadalej uspesne kojenie 😉 .
S tou zubmbou ste dobre, mne sa to zda prilis tanecne, to by som nevedela poriadne cvicit. Pred tehu som chodila na tae bo a to sa mi velmi pacilo aj pilates a joga, to ma sice az tak nebavilo ale tiez bola z toho dobra postava, ale taebo vyhrava u mna. Tak uvidime ci sa este niekedy na take cvicenie dostanem.
Juli, susicka uz je doma, len ju teraz este odbalit a vyskusat 🙂 . Potom dam vediet ci sme spokojni, aj ked teraz v tychto horucavach sa vsetko vysusi aj na balkone 😀 .
@alienka73 vyskušaj si ju na uterákoch alebo posteľnom prádle 😉
tehuľky ozaj vám nezávidím toto teplo 😢
Ahojte kočky, teda u nás je tak horúco, ja som bola doobeda trochu na nákupoch, ale stačilo mi. Lucke som na narodky kúpila takú peknú súpravičku, aj som to oprala aby si to potom mohla aj obliecť keď to rozbalí a hneď nosiť. Už jej len pobaliť a o týždeň môžeme oslavovať. Ani sa mi veriť nechce že bude mať už 4 roky.
JULI kukám že si doma. No ale s bábätkami to nie je bohviečo behať vonku v tomto teple. Si pamätám že s Luckou sme chodili na prechádzky tak po piatej - siedmej tak bolo vtedy horúco. Ja by som šla najradšej na nejaké kupko. Ani mi teraz nevadí že som na PN a mám vychádzky lebo aj tak by som v tomto teple moc nechodila, však ráno už bolo riadne teplo.
FEFERONKA ja som niekde čítala o tom cvičení a kojení, že by sa nemalo lebo potom deťom nemusí chutiť mlieko, teda keď sa cvičí pred tak neviem, možno keby bol väčší časový odstup. Uvidím ako to bude u mňa, ale u mňa jednoznačne tá zumba prichádza do úvahy ale aj to len doma lebo u nás sa necvičí.

jajka je doma 😉