Škôlka - rozdelenie detí

lolah
30. aug 2013

Ahojte mamičky, chcela by som počuť váš názor, lebo som ešte v šoku a neviem, ako mám či nemám moju situáciu riešiť.
Môj syn mal v auguste 4.roky. Chodil už rok do škôlky, lenže bol jeden z najstarších, chodili s ním ešte dvojičky - zhodou okolností jeho kamaráti, ale tie na naliehanie mamky boli preradené do vačšej triedy. Takže ostal sám, po ňom boli už len mladšie deti. Celý rok sme počúvali, aký je zlý, ako sa nechce obliekať, ako nepočúva, no veľa vecí opakoval práve po tých mladších deťoch. Keď videl, že sa neobliekajú, tak ani on sa nie, keď pľuvali, pľuval aj on /pričom doma ani na ihrisku také nerobil/, bola som už aj tak dosť zúfalá. No dnes bol pozrieť muž rozdelenie detí v triedach a keď mi povedal, že ostal s tými istými deťmi + pribudli nejaké nové, samozrejme zase mladšie, tak ma to veľmi nahnevalo. Jeho bratranec 3,5ročný nastupuje teraz prvýkrát a dali ho k 4 ročným. Je to podľa vás v poriadku, alebo mám isť za riaditeľkou?

igiana
30. aug 2013

Mne sa stalo presne toto iste - dovod vraj nedostatok miesta vo vyssich triedach a mojej zle vychadzaju roky, tak ju tam nechali. Tiez som prosila, hnevala sa, ale nepohla som s tym 😝
Na dalsi rok ju dali k predskolakom, skoro som odpadla 😀 . Takze chodila 2x do najmensej triedy ( a to uz poznala pismenka a strasne ju to tam nudilo) a 2x do predskolskej a teraz bude prvacka 🙂 .

lolah
autor
30. aug 2013

No ja sa bojim, ze "zakrpatie" pri malych, poznam ho, viem aky je prispôsobivy - nema problem s veľkými deťmi, ale žiaľ ani s malými 😒 A pride mi nespravodlivé, že 3,5ročný, čo nastúpi prvýkrát rovno k starším pôjde...

aknaj
30. aug 2013

@lolah
ahoj, neviem síce, ako veľkú máte škôlku a ako to tam funguje, ale napr. v našej škôlke sú 4 triedy, kde sú deti zadeľovné podľa veku, podľa mňa systémom - všetky deti usporiadajú do zoznamu podľa dátumu narodenia a do tej najvyššej triedy sa zaradí prvých 22 detí /myslím, že toľko je povolené/ a do ostatných tried sa to robí postupne tak isto
tak sa môže stať, že niekedy sa aj mladšie dieťa dostane do vyššej triedy, ak je tam menej detí, alebo zas opačne

nám sa stalo, že dcéra si v prvej triede našla kamarátku, s ktorou bola naozaj stále, ale bola narodená v auguste, tak ju nasledujúci rok zaradili nie do druhej triedy, ale do tretej, lebo tam vlastne podľa veku patrila a ešte sa tam počtom detí zmestila

bohužiaľ stávajú sa aj takéto veci a ak sa pani riaditeľka rozhodne, asi s tým nič neurobíš

😒

igiana
30. aug 2013

@lolah ja som tiez bola sklamana 😒. Oddelili ju od naj kamaratov, ktori postupili vyssie, nudila sa tam, bola som na rizikovom doma, tak som ju tam davala iba obcas.

lolah
autor
30. aug 2013

mne to vychadza tak, ze ich neporozdelovali, len podoplnali triedy, no keďže synova trieda sú najmenší, tak zase ľahko bude mať 2-3ročných. Čo mi už príde dosť veľký rozdiel. Pôjdem za riaditeľkou, dám si to vysvetliť..

anjelicek26
30. aug 2013

@lolah - hm a mozno ho k tym mladsim dali prave pre jeho detsku povahu? Opakovat pluvanie, trucovanie pri obliekani je este riadne detinske... porozpravaj sa s riaditelkou, ze preco, ona tvoje dieta tiez pozna, hlavne ho pozna ako sa sprava v kolektive, co ty doma nemas sancu vidiet. Urcite tam dovod bol.

lolah
autor
30. aug 2013

Ano, iste, ako som aj pisala, no robil to len v škôlke, čo videl od iných detí. Keď mi učiteľka rozprávala, čo zase robil, tak som sa len čudovala, že veď doma to nikdy nerobil. A keď som sa ho opýtala, vždy bola odpoveď lebo Maťo, Rišo a neviem kto to robil...Práve preto sa mi nepáči, že ostane zase medzi malými. Veď od koho má brať príklad, keď je najstarší medzi nimi?? Tie dvojičky boli presne pre toto preradené, lebo hlavne dievčatku sa zmenilo správanie, proste sa prispôsobila k menším.

matozazzo
30. aug 2013

@lolah Urcite by som sa informovala,ale zaraza ma,ze pises,ze opakuje po mladsich... mame spojenu triedu 2-4 rocnych deti a starsie vobec neopakuju po mladsich,prave naopak,mladsie sa prisposobuju starsim... ale je vidiet rozdiely,niektore 4r pri cinnostiach idu k 3r,pretoze im "nestihaju" z roznych dovodov- su nesustredeni, hravi, nezaujima ich to... vtedy nema zmyselntlacit ale nechat ich s mladsimi,nech to ide postupne,aby nevznikol odpor k jednotlivym cinnostiam.. mozno prave ajpreto ho nechavaju s mladsimi.. tak male deti to neriesia,ine by to bolo u predskolakov..

lolah
autor
30. aug 2013

Veď aj on by sa prispôsoboval starším, keby mal ku akým :/ Lenže je augustový a potom všetky ostatné mladšie...tak ja už neviem, ale nemá problém so staršími krásne sa hrá, robí to, čo robia oni. A ten jeho bratranec 3,5 ročný, tak tam je dosť veľký rozdiel medzi nimi, tam krásne vidno, kto je starší, v tom zmysle, že ho poučuje, ukazuje...

hameeda
30. aug 2013

no u nás zasa mám chlapcov jeden 4 roky a druhý 3 roky a minulý rok boli spolu v triede a tento rok už preradili staršieho do vyššiej, no normálne mám obavu ako to v pondelok zvládneme, pretože chlapci sú na seba veľmi naviazaný, podľa mňa nebudú chcieť byť oddelene, no tajne dúfam že budú, pretože keď nebudú chcieť byť tak ich do škôlky nedám, alebo sa kuknem po niejakej sôkromnej kde by boli spolu

bonaquaba
30. aug 2013

Vacsie deti sa lahko prisposobia mladsim, ja to vidim na mojej dcere, ked nastupila do,skolky tak prvy rok bola s rovesnikimi,ale potom deti y najmensej triedy dali ku nej a zopar ich ostalo este zo starej triedy,asi traja dokopy a samozrejme tie male deti este plakali maznili sa a boli tazko zvladnutelne a moja dcera ked ich videla co robia tak sa im prisposobila a to tak,ze zacala robit opicky a vyplazovat jazyk atd, myslim si,ze delenie by mali robit podla veku a nie podla toho ako sa to skolkam hodi do poctu aby im to vyslo,teraz uz ide do predskolskej s tymi istymi detmi ale oni do tej predskolskej budu chodit dva roky bo im vychadzaju zle roky a moja mala uz pojde na rok do skoly, a najlepsie na tomje ze je pri tych malych detoch pomaly ako ich mama lebo je vysoka a tiez sikovna a tym padom stagnuje a stoji na jednom mieste 😝

lolah
autor
30. aug 2013

@hameeda je to ťažké, keď chceme len to najlepšie pre naše ratolesti...

lolah
autor
30. aug 2013

@bonaquaba veď toto, že buď sa prispôsobia alebo stagnujú. Myslím, že to nechce žiadny rodič, je mi z toho smutno :/

hameeda
30. aug 2013

@lolah: veď to, u nás našťastie ja nie som odkázaná na to dávať deti do škôlky, minulý rok chceli chodiť tak som ich dávala, no ak nebudú chcieť chodiť tak ich dávať nebudem, uvidí sa prvý týždeň, no ja na tvojom mieste by som nenechala syna s mladšími deťmi ak sú deti v rovnakom veku v staršiej skupine, pretože tiež si myslím že len zbytočne zakarpatie pri malých, viem tiež známa mala taký problém, tiež jej syn bol v mladšiej skupine a samé sťažnosti na ňho boli ale škôlka sama ho preradila k starším a odvtedy úplne vymenené dieťa

lolah
autor
30. aug 2013

Ďakujem za odpovede, viem určite, že pôjdem za riaditeľkou a tiež v krajnom prípade ho nebudem dávať, alebo nájdem nejaké iné riešenie, aj keď do škôlky chodí rád. No nechcem aby spadol naspať...

awalancha3
30. aug 2013

moja bude mat 3 roky, a deticky su v triede miesane, aj starsie aj mladsie.... je to mix skupina... ma to aj klady aj zapory...

andrejka1974
30. aug 2013

@lolah moju vlani dali do druhej triedy mala 4 roky, ale chceli sme aby ju dali k mensim a tak nam ju dali 🙂 🙂 🙂 🙂 a tento rok ide uz do 3 triedy druhu sme preskocili a pri tom pojde o rok neskor do skoly a mozno dame aj odklad tak si mozno aj poslednu zopakuje, u nas sa deti menia podla toho, ci nepribudnu aj nove pocas roka

mj28
31. aug 2013

@lolah necitala som diskusiu, ale urcite ho daj preradit k starsim detom - hned prvy den sa na to pytaj .... ved on potrebuje rovesnikov aby napredoval a nie mladsie deti aby "zaostaval" ... toto som riesila min.sk.rok .... drobec mal 3 roky a nastupil do triedy k 2 rocnym - bol o hlavu vyssi ako oni, tie deticky(vacsina) este mali cumliky,nekomunikovali,plienky, flasa s mliekom .... podla mna katastrofa .... katastrofa pre mojho,kt. bol uz nauceny na samostatnost - zacal sa mi dokonca "maznat" ... ja viem on bol stastny, nasiel si kamaratov - ucitelky boli super vela aktivit mali ... lenze ho nechceli preradit - ze je zaclenený do kolektivu a ten kolektiv trosku potiahne, ze nema ziadny problem .... ale kedze nastupili tam pocas jesene este dalsie deticky (2 rocne), tak ho v januari predsa len preradili do vyssej triedy (3-4 rocne) ... ako musim povedat,ze kedze nastupil tam az v januari nezapadol do kolektivu hned od zaciatku - trosku to trvalo (2 mesiace), ale napriek tomu tam chodil rad -sice mne trhalo srdce, ked mi zakazdym s usmevom povedal,ze sa hral sam,nikto sa s nim nechcel hrat a pod. (on si zas vystaci sam - pohraje sa ako v tomto on nema problem)neskor si nasiel kamosov a teraz sa na nich tesi .... cize ak ti mozem poradit, daj ho k rovesnikom a cim skor tym lepsie a chod rovno za riaditelkou, ak je normalna urcite pochopi a najdete riesenie ... drzim palce 😉

lolah
autor
31. aug 2013

@mj28 ďakujem Ti za tvoje slová, úplne chápeš moje obavy, asi preto, lebo si to zažila. Som rozhodnutá, že si to pôjdem vyjasniť, nie je mi všetko jasné, napr. ako to bude s krúžkami alebo s výletmi...Lebo min. šk. rok nechodili dve najmenšie triedy, no a teraz, keď ostane v tej istej najmenšej zase žiadne výlety, čo mi príde trochu odveci, že 3,5ročné vo veľej triede budu chodiť, no môj 4-ročný ma smolu 😖 Tak isto s krúžkami, tak veľmi sa tešil, že bude chodiť na lego krúžok /okrem iných/, ale to tiez asi až podľa tried...no príde mi to nespravodlivé, tak uvidím, čo mi povie riaditeľka...

tatiana1985
31. aug 2013

preco nejdes za riaditelkou a nekonzultujes to snou ? ! 😠 😠 😠
som ucka v skolke a vytacaju ma taketo temy 😠 😠 co sme my, jasnovidci? riaditelka ti najlepsie vysvetli,preco to takto urobila

lolah
autor
31. aug 2013

@tatiana1985 veď som písala, že pôjdem, tak kľud...a že nie ste jasnovidci, ako k čomu by to bolo? tu treba len trochu logiky a nie nadprirodzene schopnosti 😔