Ako si užívať život popri splácaní hypotéky?

junova
23. máj 2015

Ahojte žienky, mám takú dilemu. Máme byt, ktorý o pár rokov splatime. Potom chceme predať byt, zobrať ďalšiu hypotéku a kúpiť si dom. Manžel chce čo najmenej splácať, najradšej by dom kúpil v hotovosti. Zarába dobre ale každú korunu odkladá na predčasné splátky. Každý rok chodíme na dovolenku ale len na Slovensku. More je pre manžela zbytočné vyhadzovanie peňazí. Jasné, že chodíme aj do Zoo, na zmrzlinu, na koncerty, dcere sme zaplatili školu v prírode, deťom kupujeme na sviatky pekné darčeky. Ale švagor mi dal chrobáka do hlavy. Že prečo si neuzivame viac, že dovolenka na Slovensku je o ničom . Že to čo dávame na predčasné splátky si máme užiť. On má vysoku hypotéku, každý rok chodia k moru. Vraj hypotéku má v dnešnej dobe každy, že si treba dopriať, aby sme mali na čo v starobe spomínať. Manžel aj švagor zarábajú rovnako, my máme hypotéku na päť rokov, on na 30 rokov. Je môj manžel lakomy a fakt si nič neuzijeme alebo je to tak aj u vás?

leeenka26
23. máj 2015

@junova keby bol lakomy tak by sa to prejavilo asi aj vo viacerych sferach nie? Ved skuste sa s muzom dohodnut ze k moru mozete chodit kazdy druhy alebo treti rok. Zalezi od toho co chces ty. Aku mas predstavu o dovolenke ty a nie svagor.

junova
autor
23. máj 2015

@leeenka26 ja som tiež chcela ísť k moru aspoň každe tri roky ale manžel nechce. Radcej tie peniaze uteká dať do banky.

libka1
23. máj 2015

@junova nie je lakomy, len ma iny pohlad na zivot ako vas svagor 😉 a ma ciel, to sa mi paci 😉
ja milujem dovolenky pri mori, takze chodime aj po Slovensku aj k moru. ak ti prekaza ze k moru nechodite, povedz mu to, ak ti vadia len reci svagra kasli na to...

gurmanka
23. máj 2015

@junova
Vobec nie je dolezite, ako zije svagor, sused.. Kazdy mate ine zivotne nastavenia. Ak nezivorite, sem tam si doprajete, a az svagor ti nasadil chrobaka do hlavy, tak asi nenas co riesit. Nie kazdy je cestovatelsky typ.
My tiez mame hypo, na 30 rokov, 1/5 sme uz predcasnymi splatkami splatili (mame ju rok). Kazdy ma proste ine priority. My sme s manzelom za jedno v tomto, aspon polku chceme mat z krku co najskor. Ale v pohode si doprajeme restiku, darcek, vikend niekde. Ale mimoriadne splatky su teraz dolezitejsie (pre mna).

junova
autor
23. máj 2015

@junova inak som spokojná aj s dovolenku na Slovensku.

meggie83
23. máj 2015

Ahoj,no u nas je to podobne..s malymi obmenami.
kupili sme pred par rokmi byt,hypo na 30rokov,aj ked to bola len tretina sumy bytu..zvysok sme mali nasetrene zo sluzobiek za niekolko rokov.manzel ale nechcel zaspavat vecer s vedomim,ze hypo ma do dochodku,tak navysil splatku,a koncime s tym o 10 rokov.naco povedal v bankd tento tyzden,ze ide setrit este o 50eur mesacne viec a o 5 rokiv ich nechce vidiet.tiez ma v plane dom,ale odkedy je treba castejsie pomahat mojej mamjne po smrti ocina,tak to vidi inak a v nedelu vecrer po pracovnom vikende jr rad,ze za sebou vecer zabuchne na byte dvere
sestra vzala s manzelom pozicku na ich dom v plnej sume nac30 rokiv,stale tonjie je dorobene,lebonjie je z voho aj ked robia co mozu..a rozdiel v nas je aj ten,ze zatial co my sme tiez casto "len" v tatrach,karpatoch,raji alebo vo viedenskych alpach,kdezto oni posledne roky na 20dni more,tak podla nich by menili s nami...pokial si vies uzit volno s rodinou,tak aj u svorky na zahrade pid stanom...hlavne ze sme spolu...zivot sa nerata len na pocet dovoleniek...moj ocino nebol pri mori nikdy,najdalej bol s nami pred 2 rokmi v mariazelli a podla neho to bol jeden z najkrajsich dni v zivite...
takze nie penuaze,domy,dovolenky,sle rodina,pohoda a klud..hlavne sa za nicim nenahlit,nic sa neda vratit spat,a casto to clovek pocjopi,az ked niekoho strati..a to nie su len reci,ale kruta zivotna realita..p.s...na slovensku je krasne,len treba mat otvorene oci a srdce 🙂 pekny den

junova
autor
23. máj 2015

@libka1 môj manžel má cieľ dom, tiež sa mi to na ňom páči. Pri mori som naposledy bola pred 6 rokmi, ako hovorím podľa neho je to plytvanie peniazmi. Tiež víkend v Tatrách, má radcej skromnejšie dovolenky 🙂

libka1
23. máj 2015

@junova plytvanie peniazmi to nie je pre mna, zalezi od teba... ako keby som po tom vyslovene tuzila a on by skreckoval za kazdu cenu a nebral na mna ohlady tak by ma nastval 😀

junova
autor
23. máj 2015

@meggie83 Môj manžel sa tiež bojí zobrať hypotéku 100 000 a viac. Ja som v podstate spokojná, ja si dovolenku užijem aj na Orave🙂

edie63
23. máj 2015

Lakomy nie je podla mna. Ale... aj my mame hypoteku ale snazime sa uzivat si aj zivot, pretoze keby sme cakali na to, kym budeme mat vsetko splatene a bez hypoteky a blablabla, mozno uz budeme stari alebo chori, alebo... stat sa moze hocico. Ja som toho nazoru, ze zijeme len raz a ak mozem, tak vyuzijem kazdu moznost, ktoru mam a necakam na "tu spravnu chvilu", pretoze ta mozno nikdy nepride. 😎

junova
autor
23. máj 2015

@libka1 No ved, občas sa kvôli tomu pochytime. Ale minúť 3000 eur za 10 dní je pre neho neprípustné.

mimla
23. máj 2015

Mne sa práveže vaša stratégia páči. Robíme to podobne, akurát mi na dovolenky nechodíme vôbec. Ale v lete máme každý víkend nejakú akciu, alebo menší, či väčší výlet. Minulý rok mi to až liezlo na nervy a bola som rada, ak som ostala doma.Čo je navyše, ide práve na prečasné splátky. Uživanie si nie je o povinnej jazde na Jadran. Keby vás to lákalo, je to niečo iné, ale ak to niekto nevie oceniť (napríklad ja nie) tak je to vyhadzovanie peňazí. Ja napríklad chcem ísť niekedy k moru, ale tak raz za 4 roky, aj to neviem, či nepreháňam. Ani ja, ani môj chlap nie sme tie typy, čo sa na začiatku dovolenky zvalia bieli na pláž a zdvyhneme sa o 10 dní kakaoví (v lepšom prípade). Pokiaľ nepociťuješ nedostatok v iných oblastiach, čo asi nepociťuješ, píšeš, že máte normálny život, tak ti možno iba blahoželať k výberu hospodárneho manžela. Plánuje dopredu, to je super. Švagor vám možno iba niečo závidí.

junova
autor
23. máj 2015

@edie63 pre niekoho je užívať si dovolenka v Dubaji, pre niekoho na Orave. Manžel si vyberá druhu možnosť, ja by som raz za 5 rokov zobrala aj tu prvu;)

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wena
23. máj 2015

Podľa mňa je dôležité nájsť tú správnu mieru. My máme hypo na 30 rokov, na slovenské pomery vysokú (na BA pomery až tak nie). Podstatné je, že už pred hypo sme si vyrátali koľko budeme odkladať na mimoriadne splátky, koľko môžeme minúť a dopriať si a koľko odložíme na tvorbu rezervy a to sa snažíme dodržať.
Momentálne to máme tak, že hypo predstavuje cca 20% nášho príjmu, 30% príjmu odkladáme (na mimoriadne splátky + rezerva) a zvyšok (50%) môžeme minúť.

Pre mňa je dôležité dopriať si aj výlety, dovolenku, kávičky, večere, pekné oblečenie a pod., všetko veci, ktoré by sme mať nemuseli a mohli by sme tie peniaze odložiť. Ale v nadmernom šetrení zmysel nevidím, hypo pre náš nie je strašiak a nijako nás nezaťažuje, budeme sa ju snažiť samozrejme splatiť čím skôr, ale nepodriadime tomu teraz celý život.

Skús sa porozprávať s manželom a skúste si nejako rozumne nastaviť rozpočet, aby sme mali aj na dovolenku, aj na mimoriadne splátky.

junova
autor
23. máj 2015

@mimla Ja tiež manžela obdivujem, že má svoju strategiu. Ja by som peniaze pominala na dovolenky, výlety, koncert🙂

junova
autor
23. máj 2015

@wena Veď to, ja chcem tiež šetriť ale dopriať si viac výletov. Manžel nie, jedna dovolenka za rok na Slovensku stačí :(

junova
autor
23. máj 2015

@piacere Manžel má takú stratégiu, že začať si užívať po splatení hypotéky.

meggie83
23. máj 2015

@junova my sme brali len 30tisic..clovek si povie len,ale staci..aj jed su ludia,co beru poriadne mastne sumy...tiez si doprajeme,netrieme biedu,mame na vsetko..ale zbytocne nejako nerozhadzujeme...boli sme tak aj nauceni od rodicov a sme stastni aj tak

stanulienkat
23. máj 2015

Manzel nie je lakomy,ale rozumny a pragmaticky. Co keby sa jednemu z vas nieco stalo a vypadne vam prijem? Chcela by si prist o strechu nad hlavou len preto aby si sa opalovala pri mori? Ved o par rokov si budete uzivat,ked splatite. Su dolezitejsie veci a strecha nad hlavou je zaklad. Nepocuvaj znamych a urcite nemaju vsetci hypoteky na cely zivot. Oni ti potom nebudu platit splatky.

libka1
23. máj 2015

@junova dovolenka pi mori sa da aj za ovela mensi peniaz ako 3000... sla by som touto cestou, aby bol aj on spokojny 😉 dolezita je rovnovaha...
inac pochybujem ze si po splateni hypo zacnete uzivat ked potom chcete kupit dom... to bude dalsie kolo hypo a setrenia 😅

wena
23. máj 2015

@junova A skúšala si mu navrhnúť konkrétne nejakú sumu z vášho príjmu, ktorú by ste mohli vyčleniť na výlety a na užívanie si? Zrejme je skôr racionálny typ, tak na neho skús ísť cez čísla. Nikdy nevieme ako dlho tu ešte budeme, takže užívať by ste si mali začať už teraz. Inak sa v tebe len budú kopiť negatívne emócie a nespokojnosť.
My máme hypo nad tých 100tis., keď všetko pôjde dobre, do 10 rokov sa jej zbavíme, ale dovtedy nebudem sedieť medzi štyrmi stenami 🙂

junova
autor
23. máj 2015

@stanulienkat No ved to, manzel sa boji, ze keby sa mu nieco stalo ostane mi na krku vysoka hypoteka. On ma nebezpecne zamestnanie, tak ma chce asi zabezpecit.

libka1
23. máj 2015

@junova nech si da spravit kvalitnu poistku a nemusi sa bat 😉

junova
autor
23. máj 2015

@libka1 No co sa tyka dovolenky pri moru, chce ist letecky a all inclusive, ziadne Chorvatsko a papat co si uvarime. Dom chce kupit mensi a zobrat si maximalne 20 000 hypo.

junova
autor
23. máj 2015

@wena On je informatik, vsetko prepocitava. Tak asi na neho fakt pojdem len cez cisla.

junova
autor
23. máj 2015

@libka1 Mal zivotnu poistku a zrusil ju, ze to je podvod, ze radcej si tie peniaze bude setrit do ponozky🙂

janinah
23. máj 2015

more nemusí stáť 3000 eur, môžeš ísť busom či autom,môžeš bývať u domácich nie v hoteli,môžeš si stravu sama uvariť...nás vyjde dovolenka v grécku piatich na 12 dní menej ako keď sme boli s manželom dvaja v kúpeľoch na 5 dní na Slovensku

libka1
23. máj 2015

@junova ja som tiez informatik ale teda nejake nebezpecie v tej praci nevidim 😅 preco ju povazujes za nebezpecnu?
inac to nechapem, ako keby bolo chorvatsko nieco podradne 😅 nie je nejaky extremista? bud ziadna dovolenka alebo len letecky all inclusive 😀

janinah
23. máj 2015

@junova on chce....on chce...a čo chceš ty aspoň občas kde ostalo? 😒