Ako vyžiť z 900 eur mesačne?

radkanika
20. jún 2017

Ahojte, rada by som sa poradila. Ako vyžiť z 900€ mesačne sama s dvoma deťmi? Viem, že niekto má asi aj menej, ale my sme mali doteraz rozpočet cez 2000 €, a zrazu rozvod, ostane mi 600€ výplata a 300€ výživné. Čiže spolu 900€. Z toho 190€ byt (energie), zvyšné pravidelne výdavky sú cca 200€, plus nafta cca 150€ mesacne. Zvyšok co mi ostane, je akurát tak strava a bežné výdavky pre deti... Rozhodne nie štandard, na aký boli zvyknuté... Kino, dovolenky, darčeky, oblečenie...nestazujem si, len mam strach a rada by som prijala možno názory, rady, ako to zvládate iní, kde ako co najviac ušetríte. Lebo tých 200€ výdavky sú naozaj tie nutné ako poistky pre deti, škôlka, mobil... A naftu tiež neviem skresat, bez auta by som nestíhala deti rozviesť ráno a vyzdvihnúť po práci...poraďte...dakujem

tortelinka
20. jún 2017

@radkanika no myslím, že je načase si nájsť v zlej situácii to dobré a je najvyšší čas, aby deti nekupovali somariny, pitie, perá , nanuky...stále, neboj, poznačí ich to iba v dobrom

radkanika
autor
20. jún 2017

@extempore ja predsa netvrdím, že nevyžijem. Poprosila som len o tipy a rady, ako to co najlepšie zvládnuť a ešte dokonca ušetriť

f333
20. jún 2017

@radkanika pises, ze otec deti sa o deti materialne stara aj pomimo oficialne urceneho vyzivneho. takze myslim,ze on sa skutocne finacne podiela na tom,aby detom sa co sa jeho tyka neznizil zivotny standard po vasom rozvode.
ale ty tiez ako rodic si tak isto povinna sa finacne postarat o deti. takze ak nechces znizit detom ich zivotny standard, tak by si mala zacat uvazovat a realne sa postarat to,aby si mala lepsi prijem.
v prvom rade je vyzivovacia povinnostk detom.a potom uspokojenie tvojho zivotneho standardu.
ina vec je majetkove vyrovnanie manzelov po rozvode. ak je vasa firma spolocna,tak si nemala suhlasit s tym,ze ta nevyplati. aj byt predpokladam bol v bsm
ale je to relativne.. ak ste to ale vsetko spocitali, vydelili a dohodli sa na rovnakom finacnom podiele obaja , tak je vsetko ok. ak nie,tvoja chyba..
to,ze tvoj ex ma viac financii na uspokojovanie jeho ziv.potrieb aj po zaplateni vyzivneho a dobrovolnom finacovani deti naviac je jeho vec a sikovnost. taku istu moznost mas aj ty.
takpredpokladam,ze aj vtedy si zarabala rovnako ako teraz a to,ze si deti naucila na iste mozno az lahkovazne zivotne naklady,ktore teraz nedokazes uspokojit s tvojej casti podielu na vyzive deti, je tiez tvoja chyba.
takze treba zacat menit vychovu tiez
verim,ze z vysokeho ziv.standardu ist dole je problem nielen pre deti,.ale hlavne pre teba tiez.
ale ak nie si schopna zaistit si vyssi prjem,tak musis zacat so setrenim u seba osobne. pises, ze o deti a ich potreby sa otec deti postaral.takze kde je problem?

nini1010
20. jún 2017

@radkanika Za malo ;)
Este ma napadlo ze letaky.nikdy som nesledovala tolko akciove letaky ako pocas materskej.Ked uz budes mat zoznam co potrebujes zorientuj sa podla letakov kde najvyhodnejsie dane veci nakupis.
A zameraj sa trosku viac aj na "prebalovane produkty".Robi to Jednota,tesco,aj Billa ma clever produkty.su to cenovo vyhodnejsie a neraz naozaj celkom kvalitne potraviny. Ku prikladu tesco plnotucne cerstve mlieko.je v tesco flasi za nejakych 60-70 centov co je perfektna cena,ale ked sa pozries detailne na dodavatela zistis ze je to vlastne "Babickino mlieko" z Levic,ktore je fakt drahsie!
A zacni si vsimat aj ceny.Ked sa ma spytas kolko stal melon ktory som dnes kupila nemam ani tusenia.Ked som musela setrit vzdy som vedela co kolko stalo.
Good luck,to zvladnes 🙂

rajna
20. jún 2017

Uf sice nepoznam slovo prepych. Ani ako dieta sme nemali vsetko. Ale nestazujem si vela rodin sa ma horsie ako my. No ale moja dcerka ma co chvila 3 a vie velmi pekne pochopit ked jej poviem ze nieco je drahe ze na to nemame peniazky. Aj to ze ked ideme do obchodu tak si moze vybrat len jednu sladkost. Mozno zijeme skromnejsie a veru nechodim ku kadernicke ani gelove nechty nemam. Ale dcerka ma vsetko . Stalo chodi do skolky tip top. Ucitelky sa pitali odkial ma take krasne veci. Ked som povedala ze so secend handu ani mi neverili. Vsetko sa da len treba chciet

bobulko
20. jún 2017

@radkanika ja sice nie som rozvedena, ale tiez musim zacat kontrolovat financie a setrit na horsie casy, plus na studium.
druhy mesiac kontrolujem, co kupujem, blocky si odkladam a dalsi tyzden pozriem, co som kupila min mesiac a kolko ma ta strava s drogeriou vysla. zistila som, ze aj ked vela nekupujem, tak stale nieco konci v kosi a to treba obmedzit. my casto nakupujeme bez deti a tak viem,ze mi dcera nehodi nic extra do kosika. nastastie chape, ze len jednu vec moze aj to nie vzdy. to treba naucit deti.
co sa tyka oblecenia, tak ja som teraz v kotone napr kupila v zlave nejake letne oblecenie pre obe deti za 30e a to som len doplnila satnik. najblizsie 2 mesiace nic na oblecenie nekupujem. ak ti ostali pekne zachovale kusky, ktore mmladsie nevyuzije, tak sup na bazar a predaj, takze mozes nieco zarobit.
dovolenka sa da zohnat aj lacnejsia a len treba byt sikovny a pohladat, aj to nie vzdy sa musi ist k moru, moze byt aj niekde inde. mas zlavomat a tam su tiez pobyty a dovolenky

sissy27
20. jún 2017

@radkanika nehnevaj sa, ale nekúpiť deťom každú chujovinu na ktorú si ukážu prstom neznamená žiť v chudobe. A nemusíš im hovoriť, že nekúpiš lebo nemáš peniaze, nekúpiš, lebo to nepotrebujú / už mali sladkého dosť / doma majú to isté / naposledy to šlo do koša... Aspoň z nich nebudú rozmaznaní frackovia, čo si nič a nikoho nevážia.
Luxusné auto vymeň za niečo menej náročné na spotrebu aj údržbu (to som ti už raz navrhla, ale zrejme ti to nevonia, že?)
Keď prehodnotíš priority, tak prídeš na to, kde ušetriť.

radkanika
autor
20. jún 2017

Asi by som mala uviesť na správnu mieru to s deťmi. Moje deti sú naozaj úzasne, veľmi milé a obľúbené, žiadni rozmaznani fagani. V obchode sa správajú slušne, áno je fakt ze si vždy nakúpili co chceli no nikdy nebol dôvod im hovoriť, že nie. Ak však vysvetlím ze nie, oni to chápu, ani také že hádzanie sa o zem a pod.nepoznam. Je to skôr možno len o mojom pocite ze mi je ľúto, že vôbec musím to nie pouzit. Ale sú zlaté. Samozrejme ako každé dieťa, ak je niečo hit, tak to chcú, ak sa dá, majú, ak nie, vedia pochopiť ak poviem ze na narodeninky a tak. Len to dovtedy proste spomínajú ze mami a dostanem to k narodeninám? A tak.

emilia25
20. jún 2017

No na velkej nohe sa krasne zije a prave pre taketo pady ma byt clovek pokorny a o to este lepsie premyslat nie vsetko rozflakat.muz drel ako kon a nic nasetrene.musel kazdy mesiac panenky otacat kde zmizli vsetky peniaze.aj ked sli na deti.ja chapem ze peniaze idu rychlo prec sama to poznam u nas setrenie ani neni vsetko to aj tak spapa dom.ale aspon clovek vidi ze si dorobil toto hento a tamto aj ked v byte tych par metrov tolko toho nezjedlo.tak teraz treba zacat odznova a zacat pri minani rozmyslat a nie detom dovolit vsetko na co si pomyslia.a dam ti radu chces usetrit proste do toho obchodu s detmi nechod.chod sama a hotovo.u nas tiez ked bereme deti 10eur je len ich rozmar ale tak mi ich bereme raz za cas.drzim palce az aapon par stovak usetris.a kadernik kozmetika no raz za mesiac hadam staci vlasy tak rychlo nerastu a prefarbovat kazdu chvilu tiez nie je zdrave.ci si robila ako gaisenvka co sa ucesat nevedela.

nini1010
20. jún 2017

@radkanika nemusis sa pred nikym hajit a ospravedlnovat co ai kedy kupovala svojim detom.ja som pochopila ako si to myslela.a cloveku to pride luto ked musi vlastnym detom povedat "nie na to nemame peniazky" lebo su nase vsetko.ja si myslim ze najdes sposob ako sa s nimi o tom porozpravat a ver ze u nich najdes pochopenie.

sassannka
20. jún 2017

Ach baby, zase ste tu ako supy poniektoré ☹ Prečo by doteraz nedopriali deťom, čo mohli, keď na to majú peniaze? Komu inému??? A to, že dieťa túži po nanuku a ja mu ho kúpim predsa nie je rozmaznávanie. Sama keď idem do obchodu, kúpim si tiež to, na čo príde chuť zrovna mne. A zase nezáviďte, že sa mala s manželom relatívne dobre, vôbec si nemyslím, že nadštandardne.
Bude to ťažké pre ňu, aj deti zvyknúť si na nový systém. Hádam ex pomôže, ako sa len bude dať.

Moje tipy:
* Drahé auto je naozaj zbytočný luxus na servis, poistku, palivo, ak má väčší motor... Super, že Ti ho ex prenechal, no treba porozmýšľať o jeho výmene za niečo ekonomickejšie a z predaja by tiež možno ostali nejaké peniaze
* Každý mesiac si odložiť cca 10% na nepredvídateľné výdavky bokom, najlepšie na nejaký zvlášť účet, alebo aj niekde v domácnosti. Pozor, odložiť treva hneď, ako peniaze prídu a ie sa spoliehať na to, že odložím na konci mesiaca, čo ostane. Lebo neostane nič 🙂 Nesiahať na tieto peniaze!!!! Naozaj len pre neočakávané výdavky, prípadne aj na tie narodeniny deťom alebo Vianoce, nie, že je niekde pekná kabelka alebo slnečné okuliare v zľave 🙂
* Nelustrovať e-shopy!!! Toto platí u mňa. Nič nevidím, nič nepotrebujem.
* Nenakupovať s deťmi je veľmi rozumné.
* Robiť si nákupný zoznam vecí, čo potrebujem a zamerať sa naň.
* Vždy, keď srdce po niečom piští, pozrieť sa na stav účtu 🙂 To u mňa zaberá 100%
* Nehanbiť sa požiadať ex-a o pomoc, keď Ti nevyjde. Si tiež len človek a deti sú aj jeho. To isté napr. pri obmene šatníka detí, krúžkoch a pod.
* Absolútny súhlas s hľadaním kvalitných produktov za lepšie ceny. Čo sa týka potrieb pre domácnosť, aj v testoch veľmi dobre vychádzajú tie z DM, dokonca na úrovni drahých značkových a ceny sú niekedy aj polovičné.

Už neviem, čo by ma napadlo... Každopádne držím palce. Zvládneš všetko, len ostaň v pohode aj s deťmi, nech za pár rokov nespomínajú na vystresovanú maminu...

natalushka
20. jún 2017

Ahoj..uz tu vela baby popisali mudrych veci..je pravda,ze tvon prijem,i konecna suma na"minanie" je relativne slusna..kedze si obmedzovanie financii nikdy neriesila,mas strach..je som na tom bola pred materskou podobne..dokonca aj krpca som akosi oddalovali koli peniazom..pritom sme sa nemali ani zdaleka tak dobre ako ty,ale zasa sme ani nezarabali minimalku..ale tak clovek nwrad znizuje svoj standard..a kor ked je v tom uz aj standard deti..poviem len tolko..nebude to ani zdaleka take strasne,ako si teraz myslis..len treba trocha inak rozmyslat..v konecnom dosledku ta toto vsetko len posilni a az sa raz pozviechas a budes financne zastabilizovana,prip.niekde vo vyssich sferach,zrazu ti pride kolko penazi mas nazvys😅ja sa tesim az uz nastupim konecne do prace😝nepises ako mas velke deti,kedze cim vacsie,vacsinou aj vacsie vydavky..ale mas vyhodu,ze ex ocividne zalezi na detoch,ked plati aj pomimo vyzivneho..takze keby nahodou nebolo na novu bundu alebo topanky pre deti,zaplati..i ked to urcite zvladnes aj sama..len treba trocha spustit zo znaciek..sama viem,ze to ide..pravda,ze na topankach u syna nesetrim..to sa nevyplaca..ale tak nekupim mu 3x70e topanky,ale kupim mu len 2x a zostane mi aj na bundu a oteplovacky a estevolaco navyse..len nekupim supravu v sportovom,znackovom,ale v lidli..a teda su naj na svete..vacsinou znackove kupujem len vo vypredaji..aj to staci par kusov a vo vypredajoch topolohe mas za pusu,cez net dneska vacsina obchodov,nahadzes vecer do kosa,ani nemusim nikam ist-usetris za benzin😅da sa pekne a lacnejsie,len treba pozerat aj inde..co sa potravin tyka,pisala som si tyzdnovy jedalnicek..fakt ako dilino..a potom podla toho som kupila potraviny na ten tyzden,potom son chodila len pre sunku alebo tak..cize uz minimum..s krpcom moc do obchodu nechodim,ma 3..ale teda nikdy mi nerobil v obchode cirkus..vzdy som ho zaukolovala,co kupujeme,podonasal..ked nieco chcel,max jednu vec,niekedy ked som vedela,ze ma rovnake blbiny doma,jednoducho synku,ne,mama na to nema peniazky..a nikdy nebol problem..takze bez deti to ide rychlejsie aj lacnejsie😉detom normalne vysvetli,ze jednoducho sa situacia zmenila,ved vedia,ze ste s muzom od seba..ze jednoducho ich lubis,zaistis aby boli ciste,najedene,oblecene,ale to je zaklad a nad ramec sa pojde len,ak sa vsetci uskromnite..deti su velmi chapave..a ozaj nebudes v takej situacii,ze im nebudes moct kupit nejaku sladkost,alebo nejaku tu mikinu..len holt ju nekupis v nexte za 30,ale kupis ju vo vypredaji v hm za 10,prip.v tom lidli aj za5..detom je to tal srdecne jedno,ak teda uz nie su rozmaznani a budu robit sceny..ale v takom pripade uz musia byt dost stare na to,aby pochopili,ze bud budu jest,alebo sa satit..ozaj..aj to spisovanie vydajov je fajn..robila son to asi pol roka..vypisane nutne vydaje-energie,poistky,telefony,telka,net,benzin..ostatne som cca kazdy den spocitala,zas ne kazdy cent,ale baj oko..oblecenie netreba kupovat kazdy tyzden,zakial deti nerastu rychlo,ani kazdy mesiac..k vydajom das prijem a vies,na com si..odlozis bokom..a uz buduci mesiac vies,ze napr.100e si usetrila,tak mozte niekam ist,alebo si j ieco kupit..inak vravis,ze mas luxusne auto..predaj,kup mensie a hlavne ekonomickejsie ako na udrzbu,tak aj na spotrebu..a rozdiel odloz..mozno aj na dovolenku s toho bude..alebo ako zaklad zeleznej reEzervy..kadernika najdes aj za malo penazi a vedia narobit vela muziky,nechty skus doma sama,ja so. Si gelove tiez zacala sama robit..bez toho sa da zit..inak ja vela oblecka otocim,takze aj na tom sa da setrit,ze male predas a za to nakupis aspon nieco nove..ono to fakt nie je veda,len treba trocha opustit svoju komfortnu zonu..vsetko zvladnes..a raz aj tvoje deti mozno ocenia,ze poznali aj"horsie casy" a odnesu si z toho nieco..pretoze to je dolezitr..ne len vediet,ze mam sa dobre a nestaram sa..ale niekedy je fajn trocha oadnut na hubu a clovek zrazu zisti,ze too vsetko ide aj inak..drz sa

radkanika
autor
20. jún 2017

@sassannka ďakujem. Určite si všetky fajn rady spíšem dokopy a začnem pomaličky realizovať. Musím len dokončiť bytik, podotahovat nutné maličkosti pri rekonštrukcii, a keď už to bude také ako treba, prejdem na systém šetrenia. Veľmi pekne ďakujem naozaj.

tiper24
20. jún 2017

@radkanika tak nebudu kina dovolenky darceky no a co? bud rada ze mas aspon na chlieb moze to byt aj horsie

radkanika
autor
20. jún 2017

@natalushka veľmi pekne ďakujem za povzbudzujúcu spravu. Určite veľa vecí si vezmem k srdcu. Inak auto... To je jediné, čo naozaj nezmením. Nech to znie akokoľvek, to auto bolo mojim snom, a aj keď som raz s tou myšlienkou prišla ze predať, každý ze co si sa zbláznila? To auto k tebe proste patrí. Znie to možno hlúpo, ale vždy si spomeniem na mamkine slová, keď som ofrflala na obed rezance s tvarohom (neznášam) :D a ona mi vždy povedala, že radšej zjem rezance, doma nik nevidi co ješ ani co máš v žalúdku, ale co máš oblečené a v akom aute ideš, to ľudia vidia. Takže toto sa mi z detstva zafixovalo, a vždy sa snažím byť upravená ja aj moje deti, čisté a pekne oblečené.

dorottka
20. jún 2017

pohoda, to das... prave na takych somarinach ako zbytocne veci z automatov, super pera a somarinky v potravinach najviac utekaju peniaze. Vobec nemusis ani tak sialene setrit, skus zo dva mesiace toto minanie za zbytocne blbosti, ktore 'nevidno', uplne odstranit a uvidis, kolko ti ostane... ti garantujem 🙂

mandala77
20. jún 2017

@radkanika najskôr treba zistiť, kde utrácaš a kde peniaze unikajú, čiže zapisuj všetky výdavky. Po pár mesiacoch budeš mať jasno.
Otázka ale je, či dokážeš v hlave prenastaviť, čo všetko deti alebo aj Ty potrebujete.

Tento konzum ľudí oblbuje. Plné skrine vecí, čo sa ani nevynosia, hračiek, ktoré deti pokazia lebo vedia, že nové dostanú, alebo sa s nimi ani nevyhrajú. Sme zaplavení vecami, plastom, odpadom.
Šetriť nemusíš po prerábke bytu. Rozmýšľaj, keď nakupuješ, či skutočne tie veci potrebujete.

siska53
20. jún 2017

@radkanika urcite podla toho,co pises, viete usetrit na roznych somarinach z potravin. Prosto sa to nekupi. Moji su skolkari,ale teda hlava-nehlava nekupujem a aj pri hadzani do kosika su obmedzeni,obcas sa porozculuju,ale maju smolu, zvacsa vsak chapu,ze to sa kupi nabuduce.
Tiez sme terae v horsej situacii,cize napr.namiesto trstinoveho cukru ci inej zdravsej verzie bude obycko biely, muka tiez,a budem kupovat,bude teraz biela.
Mnohe veci kupujem,len ak su v akcii (da sa vela aj zamrazit). Vecere mame zvacsa suche (nemam cas varit cez den a po nociach zas chut nie je).
Pises,ze vela vam aj tak zabezpzci exmanzel,tak si myslim,ze z toho prijmu nebude problem aj usetrit.

Detom by som vysvetlila situaciu, dala obmedzeny rozpocet,co maju na mesiac,ako ryxhlo minu,ich vec,ale dalsie peniaze az dalsi mesiac. Ak maju desiatu,nepotrebuju somariny. A apelovala na zdravu vyzivu.

Snazit sa neplytvat, jedlo sa da aj zamrazit.
Kadernicku tiez nepotrebujes kazdy tyzden, kozmetiku tiez nie. Oblecko su aj lacne predajne - kik,lidl a pod.,ex ti slubil pomoc,tak je to ok,tak dovca nebude,vydrzite,my sme neboli dva roky uz a to predtym aj 3-5x do roka a to sa nerozvadzam,len rekonstruujeme byt,co sme.kupili..

Rovnako mozes aj co-to zarobit predajom veci po detoch.. Mozno nie vela,ale aj nieco je fajn.
Porad sa s detmi,ake oni maju navrhy,co spravit,kde usetrit,aby vam ostalo na ine napr.,mozno budes prekvapena ich napadmi..

natalushka
20. jún 2017

@radkanika to na jednej strane chapem😝my baby uz sme raz take😅ja napr tiez obelcenie delim na"do prace" a"na doma"..aj muzovi,aj krpcovi..a prave tieto kusky kupim vzdy kvalitnejsie..ale na doma mi je jedno,ci mam teplaky z Gate za 6e alebo adidas za 26e..a pod..takze toto aj ja drzim..a zasa nie si v hranicnej situacii,ze ny si zrazu zostala vyslovene na mizine a musela zmenit uplne vsetko..len trwba trocha inak zacat rozmysla a pozerat sa viac na to,do coho vrazas svoje tazko zarobene peniaze..a to treba vstepit aj detom,fakt sa ti raz za to podakuju a ty z nich budes mat radost..mame v rodine pripad,kde manzelka nikdy nemala nudzu o prachy,neriesila absolutne..je muz vzdy zarabal,zili si slusne..ale do toho kupili dom,prislo dieta..jej prijem vlastne vypadol,dom nedorobeny,dieta pyta peniaze..a ona sa ne a ne uskromnit..lebo to priste nikdy nepoznala a odmieta sa s tym zmierit..a jej muz sa moze aj pos...chapes..je to smutny pohlad na nich..ja som zo standardnych pomerov,zili sme normalne,ked som bola na strednej,zazili sme aj tazsie obdobie,ze sme jedli len chlieb s dzemom..ale preslo to,nasi to zvladli..a az sme boli s bratom na prahu dospelosti,mali sme sa lepsie ako kedykolvek predtym..ale clovek uz vie,ze ano,dovolim si,mam na to,ale uz vzdy mysli aj na to,ze to tak nemusi byt kazdy den a na vsetko uz pozeras inak..vravim,urcite ked raz budes na toto obdobie spomynat,zistis,ze si rada,ze ta to stretlo..bo aj zistis,co je podstatne a co ne..ja napr.ked som prestala sprosto nakupovat do zasoby,bo sak muka v akcii,hento vakcii,toto v akcii..aj tak sa to potom vyhadzovalo..a zacala som chodit s presnym zoznamom(samozrejme nieco sa vzdy prihodilo,ale fakt minimum a aj to len zo zaciatku,kym si na to clovek zvykol),zistila som kolko vela mi zostava a teraz to vrazam do kvalitnejsej stravy..zw vlastne som platievala mrte penazi za kraviny,nez zmyslu..a teraz sice kupujem niecoho menej,ale kvalitnejsie a tym padom niekedy dokonca aj viac..len treba zmenit myslenie..fakt to nechce vela..vsetko zvladnes,sak vies,zw my zeny zvladneme vsetko😉

taami
20. jún 2017

@radkanika veď si teda auto nechaj a jedz suchý chleba doma kde ta nikto nevidí 😄
Ja ti dám inú radu, nie kde a ako ušetriť, ale ....zarábaj viac.

obsadenemeno
20. jún 2017

@radkanika no a ten priatel, co si ho tu tolko riesila s vami nebyva??? Zeby prispel na domacnost???

natalushka
20. jún 2017

@taami taky moznost..ale to asi napadlo aj autorku😅

zibi
20. jún 2017

@radkanika no neostane ti malo penazi, no musis sa podla mna naucit mysliet v mensom
urcite by som z toho co ti ostane , davavala bokom na sporiaci aspon 50 e, na nepredvidatelne vydavky, nemozes spoliehat, ze ex bude stale taky stedry, co sa tyka platenia oblecenia a nutnych vydavkov, treba mysliet prakticky a nespoliehat v tomto na neho
300 co ti ostane na stravu - to date
deti - strava skolka, ty praca - cize to ti cez tyzden odpadne znacna cast vydavkov co sa tyka stravy
oblecenie zatiahne muz - deti skolkari, aj keby si kupovala - tako, pepko, kik - maju pekne oblecenie pre deti a za dobre ceny, ved deti rychlo rastu
deti su velmi prisposobive a empaticke, vycitia ked sa nieco deje, a ze sa zmenila situacia, netreba deti podcenovat, takze by som im tak ako by to len mohli pochopit, vysvetlila situaciu, ked by chceli nieco, co si momentalne nemozete dovolit
na zaciatok by mozno stacilo, keby si zacala chodit na nakupy bez nich , aby ich zbytocne nelakali veci, co si nemozete dovolit
rozdel si fakt peniaze na 4 casti napr. 70 na tyzden, a daj si 5 obalok- z toho si daj do obalky na kazdy den cca 8 e - zvysne peniaze daj do obalky dalsej 2 ecka daj do 5 obalky ...je to mozno smiesne, ale tieto veci naucia fakt dobre hospodarit ... ked mozes chod na nakup radsej kazdy den a kup co potrebujes na veceru pre vas a na ranajky na dalis den, rob tak kazdy den, najma ked mate vedla lidl, agro a spol - ber zo sebou len tych 8 e, zaidnu kartu - to ta naucit neminut viac ako potrebujes, vecer si sprav jedalnicek, co budete jest na ranajky a veceru nasledujuci den a kup len to co ti treba, ked ti ostane viac penazi tak to odoz do tej 5 obalky a odkladaj si blocky - vyzera to ako chore , ale celkom dobra hra to moze byt, a sama uvidis po meisaci, kolko minas, koko vies usetrit, kolko blbosti kupis, co vlastne nezjete a z blockov z potravin - si odloz co vlastne si kupila
to co ti ostane bokom z tych 14 eur - cca mozno 8 eciek mozno viac - kup drogerku, kozmetiku , prasok, pre seba co potrebujes a tak ..
ked sa naucis hospodarit tak to potom pojde aj lahsie
a budes viediet uz co kupit a co nie a co su fak tzbyotcnosti
proste obalkovanie je aj sranda aj dobra vec a nezijeme preto aby sme len jedli , jednoducho treba kupovat fakt s rozumom a radsej travit cas spolu pr inejakych hrach a vonku ... bude to dobre

sissy27
20. jún 2017

@radkanika a je to vonku 😅 luxusné auto s luxusnými nákladmi je priorita, bravooo 👏👏👏 a presne, že si nejedla, to nikto nevidí, ešte ako bonus aj líniu udržíš 😂
Komu není zhůry dáno, v apatyce nekoupí 😉 zbytočné tebe radiť, keď máš úplne pomýlené hodnoty.

stevvvka
20. jún 2017

150€ nafta? to ako jazdíš? nevieš plynulo jazdiť a dojazdiť na neutrále?
to by ti povedal môj muž.

ja ti hovorím - všetko sa dá, keď sa chce. keď ti budú deti raz hladovať, aj auto predáš, neboj sa. ešteže sa ex postará.
to auto k tebe patrí - čo si ho raz vezmeš do hrobu? tak rozmýšľaj, raz umrieš, čo budeš mať z tých vecí?

levica202
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eliska13
20. jún 2017

@radkanika to bola velmi hlupa poznamka od tvojej maminy:(Takze deti ci ty budete pekne oblecene aj, keby ste doma jedli skromne?ako uprimne bude to tazke zit pre teba s ovela nizsim rozpoctom Poistka na auto, nedoplatok na vyuctovani, pn ocr deti...mas stastie, ze muz pomoze a detom nakupi oostara sa.jedine co usetris je dopredu si vymysliet na par dni co budes varit to nakupit a uz do obchodu nechodit.Tovar objednat cex Tesco domov...ostatne poplatky su nutne

katka253111
20. jún 2017

@zibi to je skvele s tymi obalkami... mam malo peniazkov, ale vyskuuusam...dakujem 🙂

sisaka
20. jún 2017

@radkanika Čo máš v žalúdku ľudia nevidia, ale čo na sebe a aké auto, dom je čisté malomeštiactvo nič iné. Mna rodičia naučili iné : Prikryvaj sa takou perinou na akú máš a to učím aj svoje deti, v dnešnej dobe, keď ľudia chcú mat všetko na com im zrak spočinie a ešte o kúsok viac, je to jediný spôsob ako sa nezadlžit až po zuby.
Filozofia dať deťom všetko a na nič im nepovedať nie len preto, že mám peniaze? Tak to si fakt neviem predstaviť, čo by vyrástlo z mojich deti... Deti v pohode znesú slovo NIE, aj keď vedia, žeby mohli mat aj 100 nanukov naraz, či 10 značkových tenisiek a vôbec mi ich nie je ľúto

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz